1

Temat: Modem 5G

Czy ktoś miał okazję bawić się już jakimś modemem 5G na m.2?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Modem 5G

One są w ogóle w jakimś sensownym zakresie cenowym, powiedzmy do 500-600 zł? Jak tak, to można by zrobić zrzutkę i kupiłbyś sobie do testowania.

Modem: Technicolor CGA2121 (Multimedia)
Router1: Xiaomi Router 3G,          Soft: Gargoyle PL 1.14.0.0 (Built 20230526-1549 git@97d7a844)
Router2: Tp-Link TL-WR1043ND,   Soft: OpenWRT, Gargoyle 1.9.2.2 (r39585)

3

Odp: Modem 5G

Raczej w zakresie 400-600 USD...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Modem 5G

Mogę ostudzić zapędy niektórych smile

Nie, nie dorobiłem się własnego modemu 5G, ale w mam w pracy Mikrotika Chateau 5G w którym jest Quectel RG502Q-EA (ten sam zresztą jest w Zyxelu NR7101). Mikrotik jak mikrotik, nie ma nad czym się zachwycać. No ale 5G...

Mam dostęp do dwóch kart na których jest aktywne 5G - Play i Orange. Dla tych którzy niewiedzą - w Polsce 5G jest "nieprawdziwe" tzn. do działania wymaga 4G/LTE (do sygnalizacji, przełączania itd) i jest oznaczone jako 5G-NSA. Po włożeniu karty Play podłączył się od razu, po włożeniu karty Orange - było tylko LTE i za chiny nie chce przełączyć się na 5G (mimo że miejsce gdzie to robiłem - Warszawa, jest w środku zasięgu wg map operatorów).
A transfer - no cóż, całe... 60Mbps (nie 600!) w Play, mniej więcej tyle co na zwykłym LTE tam łapałem.

Krótkie podsumowanie - tak, może 5G i potrafi osiągnąć cały gigabit, ale jak się ma nowego samsunga i stoi się na rogu ulicy takiej i owakiej, jak to podają w reklamach. Z routerem nie będę latał po ulicy, więc moje podsumowanie  - na chwilę obecną po prostu nie warto wydawać kasy na modem 5G bo może to nie przynieść żadnych korzyści. Może się moja opinia zmieni jak Orange ruszy.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez Cezary 2021-08-28 06:20:47)

Odp: Modem 5G

Orange coś naplątał w usługach i od wczoraj 5G działa także na karcie Orange. Bez rewelacji - na razie udało mi się uzyskać ze 120Mbps, zobaczymy co będzie rano jak nie będzie tak BTS obciążony.

EDIT: historyjkę  mogę już zakończyć. Mimo modemu 5G nie jestem w stanie uzyskać nic więcej w domu; przy moich lokalizacjach wyciągam tak samo jak na innym zwykłym modemie LTE.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: Modem 5G

tak z ciekawości  czy trzeba płacić jakiś specjalny pakiet  - ile kosztuje  ?

7

Odp: Modem 5G

Do 5G? Zależy od operatora i taryfy. a2mobile chce 50zł za 50GB w dostępie do 5G, orange wygląda tak: https://www.orange.pl/abonament/abonament-komorkowy a np. na kartę: https://antyweb.pl/5g-oferty-na-karte

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: Modem 5G

dzięki za info  . mamy dane z pierwszej reki  , czyli  wszystko po staremu smile   tylko cyferka sie zmieniła  z 4 na 5 big_smile

9

Odp: Modem 5G

Szczerze mówiąc to się zawiodłem smile Nie wiem czego się spodziewałem, chyba tych setek megabitów które tak reklamują, a praktyka pokazała że to faktycznie tylko zmiana cyferki nastąpiła. I w żaden sposób się nie kalkuluje wydawać te 2tys na modem 5G, przynajmniej w moim przypadku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Modem 5G

Bo "5G" zastąpiło przekątne ekranu, ilość ramu, czy ilość rdzeni w reklamach i prospektach reklamowych operatorów komórkowych. 40-60 Mbit w LTE spokojnie wystarcza, nie ma potrzeby zwiększania prędkości. No chyba, że mówimy o Internecie w domu, to LTE Cat 6 powinno być wystarczające. Teraz operatorzy muszą pracować nad pojemnością sieci a to ciężko reklamować. Po to stworzono 5G i to jest potrzebne operatorom by rozwiązali swoje problemy. Zwykłemu użytkownikowi do niczego nie jest potrzebne.

Modem: Technicolor CGA2121 (Multimedia)
Router1: Xiaomi Router 3G,          Soft: Gargoyle PL 1.14.0.0 (Built 20230526-1549 git@97d7a844)
Router2: Tp-Link TL-WR1043ND,   Soft: OpenWRT, Gargoyle 1.9.2.2 (r39585)

11

Odp: Modem 5G

I tak i nie. Założeniem 5g jest nie tylko przepustowość ale też mniejsze delay co może być wykorzystane np. do inteligentnych miast (Smart city) czy samochodów gdzie czas odpowiedzi ma olbrzymie znaczenie.

12 (edytowany przez sty 2021-08-31 22:59:42)

Odp: Modem 5G

Wszystko się zapewne zmieni jak będzie wykorzystanie tych najniższych i tych najwyższych częstotliwości (te wyższe zapewne szybciej ogarną - bts co 20 m, podobnie jak zasięg. W Polsce zawsze ze wszystkim jest słabiej...typowe - jak to w koloni, jak to w Polin. xD

13

Odp: Modem 5G

Cezary napisał/a:

Mogę ostudzić zapędy niektórych smile
A transfer - no cóż, całe... 60Mbps (nie 600!) w Play, mniej więcej tyle co na zwykłym LTE tam łapałem.

Czyli Cezary mówisz, że jesteś pod wrażeniem osiągów 5G w Polsce wink .

Ja ogólnie na LTE/LTE-A zauważyłem spadek prędkości u siebie w Play, więc gdzie tu do 5G. Jeszcze wypadałoby na Plusa zerknąć.. tak się szumnie reklamują z 500Mbps.

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

14

Odp: Modem 5G

Nie mam dostępu do  żadnej karty z Plusa i pochodnych, więc nie mam jak sprawdzić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: Modem 5G

Czyli na ten moment 5G mamy, ale nikt na oczy nie widział big_smile. Swoją drogą ciekawe czy kiedyś stanieją te modemy 5G neutral.

Ten Mikrotika Chateau 5G byłby jeszcze znośny jakby było OpenWrt na niego + zewnętrzne anteny, ciekawe czy prądowo jest w stanie obsłużyć ten modem.

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

16

Odp: Modem 5G

Ten mikrotik ma dane kalibracyjne radia kodowane innym algorytmem i openwrt na razie tego nie obsługuje. Można to ominąć podstawiając inne dane i o dziwo to działa, sprawdzałem, ale to nie są jego dane i nie wiadomo jak radio będzie szaleć na dłuższą metę. Zanim się pojawi w openwrt to sporo czasu upłynie.

Wracając do 5G - upload ładny wychodzi. Praktycznie za każdym razem upload dorównuje downloadowi, czy to 60 czy 120Mbps to upload osiąga praktycznie wartości bliskie downloadowi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: Modem 5G

No ale przecież mamy już sieć 5G…

Mamy i jej jednocześnie nie mamy. Z punktu widzenia osób odpowiedzialnych za budowę sieci – mamy! Mamy odpowiednie kodowanie i z technicznego punktu widzenia jest i działa. Z punktu widzenia klienta mamy ograniczony zasięg i prędkość, która potrafi stanowić ułamek tego, co oferuje LTE. Szczególnie w przypadku Orange, Play i T-Mobile. Jedynym plusem tej sytuacji jest fakt, że są to sieci względnie niezapchane, w przeciwieństwie do LTE. Jeszcze nie są, bo wydzielone zasoby sieciowe, wyrwane z pasm LTE 2100 MHz, są niewielki i taki stan rzeczy długo się nie utrzyma. Na uprzywilejowanej pozycji stoi Plus, który mógł przeznaczyć kilka razy szersze pasmo 2600 MHz, bo takim dysponował.

Operatorzy już dawno przestali czekać na rządzących i budują sieć 5G na tym, co mają. Wszystko to zostało ładnie ubrane w slogany reklamowe i w zasadzie przeciętny użytkownik telefonu komórkowego jest święcie przekonany, że przecież mamy w Polsce 5G. Ciężko się temu dziwić.

Aktualna rozbudowa sieci jest mimo wszystko dobrym posunięciem. Kiedy już (kiedyś) docelowe częstotliwości się pojawią, modernizacja sieci będzie o wiele prostsza, bo operatorzy będą dysponować nowoczesną, gotową infrastrukturą. Co powinno znacznie przyśpieszyć proces uruchomienia nowych częstotliwości.

To nie koniec problemów. Pamiętacie pasmo 700 MHz?
Jeśli dotarliście do tego miejsca tekstu, to zapewniam, że to już ostatnia kwestia. Częstotliwości sieci komórkowych można podzielić na pojemnościowe (wyższe) i zasięgowe (niższe). Wyższe częstotliwości pozwalają wydzielić szersze pasma, co przekłada się na większą pojemność sieci oraz wyższe prędkości. Ale żeby zapewnić szerokie pokrycie siecią, potrzebne są częstotliwości niższe. Za to w LTE odpowiada pasmo 800 MHz. W sieci 5G ma za to odpowiadać problematyczne pasmo 700 MHz.

Problematyczne z dwóch powodów. Pierwszy to telewizja. W paśmie 700 MHz działa (jeszcze) telewizja naziemna. Kraje Unii Europejskiej zobowiązały się przenieść telewizję na nieco niższe częstotliwości (co aktualnie dzieje się również w Polsce). Inaczej jeśli Niemcy uruchomią 5G na 700 MHz, a u nas będzie na tym działać telewizja, sieć komórkowa będzie skutecznie zagłuszana. I tutaj wchodzimy za naszą wschodnią granicę, gdzie Unii Europejskiej już nie ma.

Nasi wschodni sąsiedzi zapewnili nas, że też uwolnią pasmo 700 MHz. Kiedyś… O ile jeszcze moglibyśmy liczyć na Ukrainę, tak obecna sytuacja związana z Białorusią i Rosją pozwala nam sądzić, że o 5G na 700 MHz możemy skutecznie zapomnieć. Przynajmniej we wschodniej części kraju. Nie mamy co liczyć na to, że duet Łukaszenka-Putin pójdzie nam w tej kwestii na rękę.

Tak oto lista problemów Polski z siecią 5G jest bardzo długa. Jest Ustawa o KSC (której nie ma), jest aukcja 5G (której ciągle nie ma i szybko jej nie będzie), jest pasmo 700 MHz (z którym będziemy mieć jeszcze większy problem niż teraz), jest odwołanie prezesa UKE i niedotrzymanie unijnych terminów (o które w końcu ktoś się może upomnieć)… Pięknie jest!

Fragment z artykułu: "Dzisiaj miała się skończyć aukcja 5G. Co poszło nie tak?"

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

18

Odp: Modem 5G

Nadal 5G mam w testach. I okazuje się że lepiej wychodzi LTE 4G (w sensie wymuszone 4G na modemie) niż 5G w tym samym miejscu i w tym samym modemie. Obecnie mam jakieś 140Mbps na 4G i zaledwie 80 na 5G...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: Modem 5G

Cezary napisał/a:

Nadal 5G mam w testach. I okazuje się że lepiej wychodzi LTE 4G (w sensie wymuszone 4G na modemie) niż 5G w tym samym miejscu i w tym samym modemie. Obecnie mam jakieś 140Mbps na 4G i zalednie 80 na 5G...

A masz Cezary jakiś wgląd w to jak wygląda agregacja pasm, ile i jakie łączy przy LTE-A? (zakładam że dalej "badasz oszustwa" sieci Play).

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

20

Odp: Modem 5G

Orange i Play. I łączy mi na 4 pasmach, 1/3/7/20 w różnych kombinacjach jeżeli chodzi o podstawowa i dodatkowe.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

21 (edytowany przez IceG 2021-09-24 09:26:45)

Odp: Modem 5G

Cezary napisał/a:

Orange i Play. I łączy mi na 4 pasmach, 1/3/7/20 w różnych kombinacjach jeżeli chodzi o podstawowa i dodatkowe.

Czyli sytuacja dokładnie jak u mnie, też tylko 4 agreguje. Z tego wynika że w polskich realiach wystarczy do LTE-A modem kategorii 12, bo i tak nie będzie widać większej różnicy przy dodatkowym jednym paśmie.

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

22

Odp: Modem 5G

nie wiem czy to bedzie miało związek , ale  moim zdaniem w play raczej lepiej nie bedzie  , własnie kupili UPC  - i raczej bedą sie skupiac na swiatłowodach   a 5G  bedzie  bo bedzie

23

Odp: Modem 5G

Robiłem w pracy różne testy na speedteście z modemami cat4, cat6, cat19, cat20 i 5G. Nie będzie zaskoczeniem jak powiem że cat19/cat20 potrafiło osiągnąć kilkukrotnie wyższe transfery niż cat4/cat6, ale 5G w stosunku do nich faktycznie wypada słabiej. Potrafiłem wyciągnąć ze 240Mbps w nocy, a w tym samym miejscy 5G miało "tylko" ze 140Mbps. Więc jeszcze raz - bardzo słabo wypada w moim przypadku cena 5G w stosunku do możliwości.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24 (edytowany przez krynio 2021-10-29 13:57:05)

Odp: Modem 5G

Telefon firmowy Samsung Galaxy A32 5G. Karta Plus-a.
Pomiar robiony aplikacją Speed Test w miejscu pracy (rejony końca Kalisza Wlkp.) gdzie w momencie testu pokazywało słaby zasięg wg aplikacji.

Typ połączenia ISP Plus Poland (5G) wg aplikacji.
Download nie spadał poniżej 200 Mbps (mam screen na 231,72 Mbps)
Upload 26,40 Mbps.

Kalisz to mała aglomeracja, gdzie nowości raczej późno docierają.
Z uwagi na powyższe jestem pozytywnie zaskoczony tymi wynikami.

Edycja:
Dla "porównania" zrobiłem kilka testów z tego samego miejsca w/w aplikacją na prywatnym Xiaomi Redmi 4 Pro (zwany też Prime), karta Play.
Telefon, górne jego ikonki pokazują momentami H+ LTE+, a czasem to samo lecz bez +.

Również słaby zasięg.
Typ połączenia ISP Play (LTE) wg aplikacji.
Download 12,54 Mbps (jeden z najlepszych wyników)
Upload 1,76 Mbps.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270