1

Temat: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Dzień dobry,

Ostatnio za grosze dostałem TL-MR3420 i postanowiłem go lekko ożywić.
Po przeglądzie internetu widać, że kiedyś było to bardzo popularne urządzenie do modowania.

Zamówiłem ram i flash na Ali i pewnie w tym tygodniu dotrą.
Programator typu CH341A posiadam - użyłem tylko raz wiec do końca nie wiem co i jak w trawie piszczy ale się uczę.

Plan jest taki aby przylutować flash a później ram. ( z lutowaniem sobie radze)

Udało mi się przy pomocy programatora zrobić zrzut kostki 4mb i chciałbym przygotować obraz pod kość 16mb. Tu moja prośba o pomoc jak to zrobić.

Na razie zamysł wygląda tak, tylko nie jestem pewien czy i jak go jeszcze wykonać:
1. Podpiąć nową kostkę do programatora i sprawdzić czy programator rozpozna i jaka jest fizyczna pojemność - z chin mogą przyjść różne rzeczy.
2. Stworzyć nowy plik bin - pusty przy pomocy WinHex editor o wielkość pamięci kostki , zamienić 00 na FF https://forum.archive.openwrt.org/viewt … p?id=32512
3. Od bajtu 0x0 przekopiować zawartość u-boot od pepe2k https://github.com/pepe2k/u-boot_mod ( czym to zrobić, dalej Hex edytorem? )
4. Z oryginalnego dumpa 4mb przekopiować zawartość 0x1FC00 0x1FD00 0x1FE00 (Hex editor ?), co zrobić z 0x1FFE0  - clock configuration (20bytes) ?
5. Z oryginalnego dumpa wyciąć ostanie 64kb - ( ART) i wkleić do nowego obrazu na koniec - no właśnie jak to zrobić.

6. I na tym etapie chyba by można skończyć i wgrać taki obraz, a następnie dzięki u-boot od pepe można przez www wgrać firmware. Ew jakoś można dodać obraz firmware od bajtu 0x20000 tylko jaki to obraz wybrać - factory, sysupgrade no i jak to zrobić.

Tyle teorii proszę o podpowiedź do pkt 3,4,5,6 smile

Dodatkowo czy można próbować wgrywać obraz z TL-WR842N np nowego gargoyla ? Lub ew prosić o kompilacje obrazu dla MR3420 z 16mb flash ?

2 (edytowany przez Cezary 2020-08-03 10:08:27)

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

3. tak, lub sobie posklejaj pliki
4. Jak wgrasz sobie uboota od pepe2k to resztę rzeczy łącznie z adresem mac możesz sobie ustawić w przez uboota.
5. edytorem hex lub posklejaj sobie pliki... (polecenie copy w windows, cat/dd w linuksie)
6. factory jak robisz z uboota/tftp.

Nie wiem jakiego edytora hex używasz, niektóre umożliwiają po prostu wklejanie pliku do obrazu. Znajdź sobie taki lub zrób pliki z poszczególnymi obszarami flash i sklej je w jeden plik.

Obraz dla mr3420 dla 16M Jest na dl.eko.one.pl. Ale bardzo stary, nie rozwijany i bez wsparcia. Skoro będziesz miał więcej razmu to wgraj 19.07 z ar71xx - rozpozna i większy flash i większą liczbę ramu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

A nie da się wgrać gargoyla 1.13 obraz TL-WR842N - po wymianie ram i flash to ponoć to bardzo podobny sprzęt?

Ew dograć GUI Gargoyl do 19.07 jako pakiet?

4

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Jako pakiet nie możesz dograć.

Zaś obraz od 842 ponoć działa - z dokładnością do jakiś przycisków czy ledów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Obraz od 842 działa ,I to zarówno od v1 jak i do v2 ( oczywiście v1 do v1 ,a v2 do v2).
LEDy dzialaja , przycisk reset na pewno tez .

6

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Flash i Ram przelutowane, zaprogramowałem uboot,  firmware i arta programatorem i zadziałało od strzała. Obraz skleiłem przy pomocy WinHex edytor ( bardzo ładnie działa kopiuj wklej, tylko trzeba adresy poprwawnie wyszukiwać przez opcje nawigacji w programie - nie taki diabeł straszny)
Niestety obraz 19.07 dla MR3420 v2 nie wykrywa większej ilości flash, nie moglem luci zainstalować.
Oryginalny Gargoyle 1.10 wykrywa i ram i flash.

Teraz spróbuje obraz dla 842 v2.

Jak myślicie od razu władować do środka przetwornice 12->5V dla usb bo planuje modem LTE podpiąć na stałe. Mam kilka chińczyków  z ali na LM2596 te 1-2a na pewno da rade.

7

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Z ar71xx zainstaluj, nie z ath79. Ath79 nie ma automatycznego podziału flash.

Zależy jaki masz zasięg tego lte. wlutować możesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Dziękuję za podpowiedz. Może spróbuje z luci.
Naprawdę ustawienia z konsoli mi przychodzą z trudem, dlatego gargoyle jest taki przystępny, z kolei LuCI do końca nie przemawia do mnie. Kiedyś sobie sporo namieszałem i nigdy nie udało mi się VPN ustawić na innym ruterze WR1043N.A  przez konsole jak walczyłem to prawie VPN działał jak chciałem ale, że przekombinowane mam trochę w domu to nie do końca wink

Obraz 1.12 z WR842 v2 działa. Tyle, że musiałem za drugim razem z uboota wgrać obraz factory. Za pierwszym razem próbowałem sysupgrade -n -F ale obraz WR842 v2 sysupgrade i coś klękło.

9

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Co do wlutowywania przetwornicy ,to może lepiej już to : https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=10766

10 (edytowany przez toonek 2020-08-11 19:08:50)

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Dzięki, rzeczywiście spróbuje najpierw bezpiecznik 1a

11

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Witam
Mam MR3420 po RAM i flash modzie. Masz może zrobiony obraz z WR842 pod ten router? Najbardziej interesuje mnie Gargoyle 1.12.0.2 że względu na działanie fast roaming. Chyba że ktoś opiszę jak to mogę zrobić sam. Dzięki za odpowiedź.

12

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Jest obraz do 842. A czy to wgrasz do mr3420 to już na własną odpowiedzialność.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13 (edytowany przez gegu 2020-09-22 03:54:57)

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Cokolwiek byś nie kombinował najpierw zgraj sobie na dysk zawartość partycji art. Potem możesz już kombinować, bo resztę zawartości flasha można w bardzo prosty sposób odtworzyć. Co do fw z wr842, to będzie działać, tylko dobierz z procka możliwie zbliżonego, do tego co masz w swojej rewizji. Oczywiście musisz się liczyć z tym, że zmieni się np. numerowanie portów i diody wan/lan zostaną ze sobą zamienione albo będziesz musiał ręcznie ustawić switcha, tzn. definicję numerów portów lan w vlanach 1 oraz 2. Ogólnie nic strasznego.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

14

Odp: TL-MR3420 v2 Flash MOD - RamMod

Jeżeli chodzi o MR3420V2 WR842V2 to są w 100% zgodne. Sam mam wgrane na kilku sztukach soft z 842V2 i wszystko jest zgodne.

Najprościej migrować na flash 16M jest poprzez bootloader Pepe2k. Zgrywasz z routera ART potem na nowy flash wgrywasz bootloader, lutujesz go do routera a reszta przez przeglądarkę i bootloader Pepe2k. Możesz kombinować do woli i zawsze w prosty sposób bez rozbierania routera postawisz go na nogi smile

WNDR 4300, WT3020F, TL-WR842NDV2 i MR3420V2 RamMOD FlashMOD U-Boot + Hilink E3372s + RTL2832u + IT9135v02 + HDD + VOIP + Gargoyle PL 1.10.0.1 by Obsy