1

Temat: Wake on lan

Witam

Piszę do was ponieważ nie chce mi działać funkcja wake on lan. Komputer to stary laptop toshiba satellite l305-s5894 z systemem open media vault (debian). Laptop ma wgrany najnowszy bios jaki był ana stronie toshiby, funkacja WOL w biosie ustawiona na enabled. Polecenie ethtool enp2s0 w konsoli pokazuje że karta sieciowa powinna to obsługiwać:

Supports Wake-on: pumbg
    Wake-on: g

Po włączeniu snifera : tcpdump -i enp2s0 'port 9' -vvv widać że pakiety wysłane z telefonu i drugiego komputera dochodzą, a po wstrzymaniu czy też hibernacji laptop nie chce się uruchomić. Wygląda tak jakby system wyłączał kartę sieciową (obie diody przestają świecić). Da się gdzieś ustawić żeby karta sieciowa zostawała załączona?

Pozdrawiam

2

Odp: Wake on lan

Ekran masz zamknięty, czy otwarty? Miałem toshibę L500 i nie działał WOL, a okazało się, że klapa ekranu musi pozostać otwarta. Zamykając ekran, kontaktron wyłączający go odcina także szczątkowe zasilanie na kartę sieciową i magic packet nie dochodzi. Przy otwartym ekranie WOL działał bez problemu.

3

Odp: Wake on lan

Hibernacja przynajmniej na windowsie wyłącza kartę sieciową, nie wiem jak na debianie.

4

Odp: Wake on lan

Próbowałem zarówno na otwartym ekranie jak i zamknietym.
System ma tylko opcje: wstrzymanie hibernacja i suspend-hybrid

5

Odp: Wake on lan

W OpenMediaVault  w Sieć-Interfejsy w edycji jest suwak aktywujący WOL. Ja mam OMV na płytce Banana Pi, która sprzętowo nie wspiera WOL, więc nie mam jak tego sprawdzić.

6

Odp: Wake on lan

Wiem mam to załączone a i tak nie działa. Przetestowałem już wszystkie sposoby jakie udało mi się znaleźć. Chyba się poddam.

7

Odp: Wake on lan

Może napisz proszę, jak ta toshiba jest podpięta do sieci i jak w tej strukturze umiejscowione (podpięte) są urządzenia z których wysyłasz pakiet WOL.

8

Odp: Wake on lan

toshiba kablem do routera, drugi laptop pod wifi , telefon z androidem wifi

9

Odp: Wake on lan

Czyli router jest bramą w Twojej sieci. To router musi wysłać magic packet zawierający MAC adres toshiby, aby WOL zadziałał. Rozumiem, że logujesz się na routerze i z jego poziomu wysyłasz sygnał wybudzenia? Masz na nim jakieś OpenWrt, Gargoyle, czy natywne oprogramowanie?
Z poziomu laptopa czy telefonu na wifi magic packet musiałby wejść na adres IP rozgłoszeniowy bramy.
I tak dla przypomnienia wyłączony (patrz wyłączona toshiba oczekująca wybudzenia) sprzęt nie posiada infrastruktury sieciowej, nie posiada parametrów typu IP, porty i inne składniki sieciowe nie istnieją. Taki sprzęt posiada tylko szczątkowe zasilanie (warstwa 1) oraz MAC adres (warstwa 2).

10 (edytowany przez Pampek 2019-10-20 11:51:10)

Odp: Wake on lan

Na routersze jest OpenWrt Cezarego. Hmmm muszę spróbować wysłać pakiet z routera.

Po wpisaniu w routerze z konsoli  /usr/bin/etherwake -D -i br-lan 00:1E:33:64:00:B6 pakiety nie dochodzą do komputera,
natomiast po wpisaniu na drugim komputerze wakeonlan 00:1E:33:64:00:B6 pakiety dochodzą

11

Odp: Wake on lan

Składnia polecenia etherwake poprawna, więc powinno odpalić toshibę z routera. Może spróbuj z dodatkowym przełącznikiem -b (pakiet wysyłany na adres rozgłoszeniowy)?

12

Odp: Wake on lan

wstał przy takiej składni: /usr/bin/etherwake -D -b -i br-lan 00:1E:33:64:00:B6
dzięki  wielkie piwko smile