1 (edytowany przez fufus 2019-08-15 18:07:53)

Temat: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Witam,

Posiadam ruter TP-Link WDR4300. Do pary z nim pracuje Ubiquiti NanoBridge M5 na którym jest aktywny serwer DHCP (na ruterze jest off) by nie chować się za podwójnym NAT'em.
Od jakiegoś czasu (przybyło mi kilka urządzeń) ruter ma momenty, że nie wyrabia co objawia się np. nie połączaniem urządzeń itd.
Zastanawiam się nad wgraniem OpenWRT (lub czegokolwiek innego) tylko, gdy testowałem je ostatnio jakieś 1.5 roku temu moje wifi było pod nim znacznie wolniejsze (transfer pomiędzy 2 urządzeniami). Podobno było to spowodowane brakiem obsługi HW NAT.
Czytałem dziś trochę i widzę, że pojawiły się jakieś rozwiązania typu HW NAT, FastPath, od 19.07 jakiś Flow Offload i SFE (niestety nie oficjalnie w 19.07).
Szczerze mówiąc nie wiem, na co się zdecydować i co będzie najlepsze. Zbyt dużo info na raz wink Zależy mi na jak najlepszej wydajności sieci (szczególnie WiFi).

Więc krótkie pytanie: Jaki soft wybrać, gotowy bądź z listą patchów. Fajnie by było, gdyby ruter nie wymagał potem ciągłego zaglądania. Ustawić, zapomnieć, co jakiś czas zaktualizować.

2

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Oczywiście że oficjalnie jest  19.07 i nazywa się flow offload. Nic nie kombinujesz, po prostu bierzesz np. moje, włączasz to i masz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez fufus 2019-08-15 19:40:13)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Cezary napisał/a:

Oczywiście że oficjalnie jest  19.07 i nazywa się flow offload. Nic nie kombinujesz, po prostu bierzesz np. moje, włączasz to i masz.

A co z SFE? Jakiś moduł doinstalować? Wyczytałem, że to coś dobrego, ale nie łapię tych detali jeszcze wszystkich smile

Co do włączenia to w twojej wersji. Jakiś graficzny myk jest do tego, czy konsolka?

4

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Nie, to było rozwiązane testowe we wcześniejszych fazach. Nigdy nie zostało oficjalnie dodane do repo openwrt i mimo że łatki są, ludzie budują z tym obrazy to nie jest to "oficjalnie" rozwiązane które jest w jakikolwiek sposób utrzymywane i rozwijane.

Flow offload jest oficjalny.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez fufus 2019-08-15 19:43:51)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

A możesz mi powiedzieć tak jak krowie na miedzy co to dokładnie daje i czy warto się pchać w nieoficjalne rozwiązania, które to mają? Bo znalazłem tu na forum np. fw z tym wbudowane.

W ostatnim zdaniu chodziło mi o flow offload. Czy jest to graficznie ustawiane? Bo napisałeś, że trzeba włączyć.

6

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Sam napisałeś co to daje - przyśpieszenie procesu natowania pakietów. O ile sam router jest w stanie wyciągnąć powiedzmy 500Mbps to z łatką dojdzie następne tyle.

Czy chcesz się ładować w to? A masz pewność że to w ogóle działa i w razie jakichkolwiek problemów ktoś się pochyli nad tym żeby to poprawić? Bo raczej wątpię żeby ktoś to utrzymywał. Masz standard w nadchodzącym 19.07 to się tego trzymaj.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Cezary napisał/a:

Sam napisałeś co to daje - przyśpieszenie procesu natowania pakietów. O ile sam router jest w stanie wyciągnąć powiedzmy 500Mbps to z łatką dojdzie następne tyle.

Czy chcesz się ładować w to? A masz pewność że to w ogóle działa i w razie jakichkolwiek problemów ktoś się pochyli nad tym żeby to poprawić? Bo raczej wątpię żeby ktoś to utrzymywał. Masz standard w nadchodzącym 19.07 to się tego trzymaj.

Ok dzięki za wyjaśnienia wink
Czyli oficjalnie jest flow offload i nic więcej nie potrzebuję? SFE dodatkowo coś jeszcze dorzuci, ale nie nie wiadomo jak z jego supportem i w razie błędów może być lipa.
Dobrze rozumiem? smile

8

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Dobrze rozumiesz. Pamiętaj też że flow offload to rozwiązanie programowe które może powodować problemy z innymi programami np. mwan3 czy qos. A to wynika z tego jak to działa po prostu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez fufus 2019-08-15 19:59:00)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Cezary napisał/a:

Dobrze rozumiesz. Pamiętaj też że flow offload to rozwiązanie programowe które może powodować problemy z innymi programami np. mwan3 czy qos. A to wynika z tego jak to działa po prostu.

mwan3 nie korzystam, bo mam tylko jedno łącze. QoS to już problem, sporo urządzeń w domu, do tego np. praca zdalna moja i narzeczonej. Fajnie jak by działało. Coś polecasz w takim razie?

10

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Nic innego nie ma. Po prostu sprawdzisz czy qos który zrobiłeś działa poprawnie czy robi jakieś cuda.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Oki, troszkę truję, ale powiedz mi jeszcze jedno wink
Jeśli tak czysto naukowo nawet chciałbym przetestować SFE to na twoich FW zadziała to?

# opkg update
# opkg install kmod-fast-classifier kmod-shortcut-fe

12

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Te moduły są dostępne tylko na moim wydaniu LEDE i żadnym innym. LEDE nie jest rozwijane i wspierane już do dłuższego czasu. Jeżeli zainstalujesz moje lede bo będziesz mógł w/w polecenie zrobić i będzie działało. Na innych wydaniach nie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Cezary napisał/a:

Te moduły są dostępne tylko na moim wydaniu LEDE i żadnym innym. LEDE nie jest rozwijane i wspierane już do dłuższego czasu. Jeżeli zainstalujesz moje lede bo będziesz mógł w/w polecenie zrobić i będzie działało. Na innych wydaniach nie.

A LEDE to nie obecnie OpenWRT? Czyli na nowych wydaniach nie ma, tylko na twoich starych LEDE? Na najnowszym 19.07
https://dl.eko.one.pl/firmware/?vendor= … able=false

nie będzie już tego?

14

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

W faq to masz ma górze strony: LEDE to wydanie 17.01, czyli sprzed 2 lat. Obecne jest 18.04, a zaraz będzie 19.07.

Tego nigdy nie było w openwrt. Ja dodałem to do swoich obrazów lede, ale oficjalnie w openwrt tego nie było i nie ma.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Przy okazji , właśnie chciałem zaktualizować wr1043nd v1 , i po wgraniu Twojego luci 19.07 nie ma Sieci bezprzewodowych...
Aktualizowałem bez zachowania konfiguracji. Co to się stanęło ?

16

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Patrz w logi co wypisuje na starcie. I załóż nowy wątek, bo to nie jest "przy okazji".

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17 (edytowany przez fufus 2019-08-16 00:40:24)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Przetestowałem twoje fw jak i to z SFE vs stock. Robiąc iperfy w konifugracjach wifi-wifi, wifi-lan, lan-lan i wyniki mnie mocno zaskoczyły.
L-L to wszędzie bez różnicy, w sumie to oczywiste.
W-L - stock i twój podobnie ten z sfe ciut wolniej, granice błędu, ale jednak ciut wolniej.
W-W - ten z sfe tak jak stock, ale twój 2x szybszy yikes

Testy raczej bardzo "na pałę" więc daruję sobie publikacje wink

Zauwazyłem tylko jedną różnicę. Ten z SFE pozwala na ustawienie mocy na 22dbm, twój na 20. Da się to jakoś podrasować smile? HW pozwala chyba ciut mocniej, ale nie jestem pewny (może chodzi po prostu o region?).


Tak offtopując. Lepiej ustawić DHCP na NanoBridge M5 tak jak miałem od lat czy przenieść na ruter? Do tej pory miałem na M5 dla wygody. To część której raczej nie zmieniam, rutery czasem się zdarza, ew. kompa bezpośrednio pod antenkę.



Da się jakoś na ruterze zainstalować iperf? Nie znajduje mi pakietu ;/

18

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Chodzi o region, tak. U mnie jest ustawiony na Polskę, czyli na 20dBm.

Co do dhcp - to już zależy właśnie jak całość podłączysz.

Jest w pakietach zarówno iperf jak i iperf3. Może opkg update nie zrobiłeś?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Da się:
https://openwrt.org/packages/pkgdata/iperf

Wersja 3 też jest.

A tak na marginesie:
Jest też inne rozwiązanie, jeśli 4300 niedomaga: Kup sobie Netgear R6220 za 88zł z allegro. Najprawdopodobniej rozwiąże wszystkie Twoje bolączki. Potem sprzedaj za 100 zł 4300 i masz problem z głowy.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

20 (edytowany przez fufus 2019-08-16 08:39:02)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Cezary napisał/a:

Chodzi o region, tak. U mnie jest ustawiony na Polskę, czyli na 20dBm.

Co do dhcp - to już zależy właśnie jak całość podłączysz.

Jest w pakietach zarówno iperf jak i iperf3. Może opkg update nie zrobiłeś?

No właśnie coś nie szło, a robiłem update i install iperf, mniejsza o to. Spróbuję po pracy jeszcze i ew. dam znać. Może coś się skaszaniło bo mi się gui wywaliło na update i wbiłem potem przez ssh, od tamtej pory zrobiłem reflash i w sumie nie sprawdzałem już smile


Królik napisał/a:

A tak na marginesie:
Jest też inne rozwiązanie, jeśli 4300 niedomaga: Kup sobie Netgear R6220 za 88zł z allegro. Najprawdopodobniej rozwiąże wszystkie Twoje bolączki. Potem sprzedaj za 100 zł 4300 i masz problem z głowy.

Na razie nie będę się bawił chyba, że mnie do tego sprzęt zmusi. Ttyle lat działał to podziała jeszcze 2, a potem zmiana domku na własny to tam sobie odwalę porządną sieć na tip i top wink

21

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

fufus napisał/a:

No właśnie coś nie szło, a robiłem update i install iperf, mniejsza o to. Spróbuję po pracy jeszcze i ew. dam znać. Może coś się skaszaniło bo mi się gui wywaliło na update i wbiłem potem przez ssh, od tamtej pory zrobiłem reflash i w sumie nie sprawdzałem już smile

Jeśli masz router w trybie AP to pewnie musisz ustawić dns i bramę. Bo z pierwszego postu wnioskuję, że pobiera z dhcp adresu.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

22

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

Królik napisał/a:

Jeśli masz router w trybie AP to pewnie musisz ustawić dns i bramę. Bo z pierwszego postu wnioskuję, że pobiera z dhcp adresu.

W sensie muszę ruterowi ustawić DNSy bo sam nie zaczyta z sieci? W sumie o tym nie pomyślałem. Sprawdzę po robocie wink thx za info

23

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

fufus napisał/a:
Królik napisał/a:

Jeśli masz router w trybie AP to pewnie musisz ustawić dns i bramę. Bo z pierwszego postu wnioskuję, że pobiera z dhcp adresu.

W sensie muszę ruterowi ustawić DNSy bo sam nie zaczyta z sieci? W sumie o tym nie pomyślałem. Sprawdzę po robocie wink thx za info

Jeśli nie pobiera adresu z dhcp to na pewno.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

24 (edytowany przez fufus 2019-08-18 20:37:46)

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

root@WDR4300OpenWrt:~# cat /tmp/resolv.conf.auto
root@WDR4300OpenWrt:~# uci add_list dhcp.lan.dhcp_option="6,8.8.8.8,8.8.4.4"
root@WDR4300OpenWrt:~# uci commit dhcp
root@WDR4300OpenWrt:~# /etc/init.d/dnsmasq restart
root@WDR4300OpenWrt:~# ping wp.pl
ping: bad address 'wp.pl'
root@WDR4300OpenWrt:~# cat /tmp/resolv.conf.auto
root@WDR4300OpenWrt:~# opkg update
Downloading http://downloads.openwrt.org/releases/19.07-SNAPSHOT/packages/mips_24kc/base/Packages.gz[/url]
Failed to establish connection
*** Failed to download the package list from [url]http://downloads.openwrt.org/releases/19.07-SNAPSHOT/packages/mips_24kc/base/Packages.gz

Coś mi nie bangla dalej z tymi paczkami. Podpowie ktoś coś? DNS'y już ustawiałem itd. ;/

25

Odp: TP-Link WDR4300 v1 - hw nat, fastpath itd. Co wybrać?

I co chciałeś w ten sposób zrobić? Przecież ustawiłeś dny dla klientów a nie dla routera.

http://eko.one.pl/?p=openwrt-dns#wasneserwerydns

Lub http://eko.one.pl/?p=openwrt-konfigurac … doportulan jeżeli podłączyłeś go przez lan

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.