1

Temat: Restartujący się router

Witam.
Posiadam router netgear wndr4300. Miałem zainstalowany OpenWRT w wersji 18.06, który chodził bez zarzutu. Zrobiłem upgrade poprzez snapshota do wersji 19.07 i od tego czasu potrafi mi się zresetować, gdy główny modem chodzi bez żadnych problemów.
Pytanie następujące gdzie mógłbym sprawdzić po zalogowaniu się przez ssh na router w logach, co powoduje konflikty?
Dzięki.

2

Odp: Restartujący się router

Nie możesz sprawdzić, po restarcie nie ma logów z poprzedniego działania.

Musiał byś podłączyć konsolę szeregową i na bieżąco zapisywać to co wyświetla się na konsoli.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

@cezary
Czy nie da logu na zewnętrzny dysk wyeksportować, by zobaczyć co i jak?
Ewentualnie gdzie i jak szukać?

4

Możesz zapisywać log np. na pendrive.

5

@9tysiecy
Gdzie owego logu szukać? Wyeksportowałbym sobie go później.

6

Musisz mieć podłączony i zamontowany pendrive a następnie w Luci u góry System nastęnie logowanie i jest zapisz log systemowy do pliku, tam wpisujesz ścieżkę do pliku, ja mam /mnt/sda1/log.txt
teoretycznie można we wbudowanym flashu zapisywać, ale lepiej nie ze względu na trwałość.

7

Zwykle to i tak nic nie da - bo nie zapiszą się informacje o tym kernel się wywalił.

8

To w takim razie muszę metodą prób i błędów. Jakie mogą być najczęstsze przyczyny resetowania się połączenia?
- Pamięć flash za mała?
- usługi, które się w tle gryzą?

9

Za mało ram na wszystkie usługi które masz, albo jakiś program którego używasz ma przecieki pamięci i wywala cały system. Albo jakiś problem z systemem, ale jak nie zobaczysz to się nie dowiesz.

10

Sprawdzałem na luci zajętość zasobów, ponad 3 procesy generowały po ~25% na każdy. Były to pliki smbd - coś w ten deseń. Doszedłem do  wniosku, żeby wywalić, ale nadal to samo.
Gdzie szukać?

11

To była samba akurat, udostępnianie plików. Nadal twierdzę że potrzebujesz serial i łapanie wszystkiego co leci na konsoli.

12

Cezary napisał/a:

To była samba akurat, udostępnianie plików. Nadal twierdzę że potrzebujesz serial i łapanie wszystkiego co leci na konsoli.

To wiem, że samba, gdyż wykorzystywała te zasoby, wywaliłem, ale nadal to samo.
serial? Łapanie na konsoli?
Więcej szczegółów można prosić?

13

Post drugi. Rozbierasz router, lutujesz konwerter szeregowy, podłączasz kompa i logujesz wszystko co leci na konsoli.

14

Mam podobnie na R6220 (a nawet 2 szt) po wgraniu 19.07.
Albo restarty co kilka godzin, albo zwis na kilkadziesiąt minut a póżniej samoczynny restart. Najdłuższy czas bez restartu to może 1,5 dnia. Podłączyłem zdalne logowanie na wiresharka (+syslog), i co ciekawe podczas zwisu nadal syslog zazwyczaj przekazuje błędy kernela, ssh/www nie działa, wbudowany switch najczęściej działa. Najbardziej podejrzany był dnsmasq, bo zwis następuje często przy podłączaniu nowego urządzenia. Zresztą wyczyszczenie konfigu dhcp (był ten sam mac dla dwóch vlanów -w zasadzie chyba dozwolone?), jakby zmniejszyło ryzyko zwisu. Niestety PID w błędach kernela wyższy, i pojawia się hasło kworker.
Jeszcze inna sztuka R6220 pracuje jako AP na Cezarowym 19.07, i tam chyba nie było restartu.

W ogóle mam wrażenie że to mogą być jakieś niedociągnięcia kompilacji na Mediateka 7621. Mam w rodzinie 1szt Xiaomi R3G -juz prawie 2 lata, i dopiero ostatnio sytuacja się ustabilizowała (teraz chodzi już 12 dni bez restartu na 18.06.04). Kiedyś normą były samoczynne restarty co kilka dni.