1 (edytowany przez ozyryssg 2019-02-25 21:32:15)

Temat: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Posiadam taki komputerek (właściwie to terminal): Fujitsu Siemens S900.
Komputer wyposażony jest w procesor AMD G-T40N - 2x1GHz, dwie karty Lan na Realteku 8168.
Czy da się na tym postawić jakiś logiczny (wydajny w stosunku do kupionego routera) router z OpenVPN?
Czy to ma sens i jak wydajność takiego routera i wygoda obsługi  będzie się miała do np.Linksys WRT32X ?
Mam wykupioną usługę CyberGhost VPN do 2012 roku i chciałbym wykorzystać tą możliwość.
W założeniu ten router ma stać pomiędzy końcówką światłowodu (i modemem dostawcy) a moją siecią lokalną.
Mam też nie używany obecnie TL-wr1043nd v1.4 ( jak przesiadka na FS S900 nie ma sensu w moim przypadku to też proszę pisać)
Nie jestem zbyt biegły w tym temacie, cały dzień dziś czytam forum ale potrzebuję porady.

2

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Już napisałem w wątku który skasowałeś - zainstaluj na nim openwrt, a później możesz instalować co chcesz, łączenie z openvpn.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Cezary napisał/a:

Już napisałem w wątku który skasowałeś - zainstaluj na nim openwrt, a później możesz instalować co chcesz, łączenie z openvpn.

Tylko nie wiem jak na nim zainstalować Openwrt i jaką wersję?
Może jakieś How To?

4

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Jaką wersję - najnowszą. Jak? Bierzesz obraz, rozpakujesz, dysk podłączasz do innego komputera i nagrywasz obraz na dysk (tak samo jak się robi sd dla rpi) - nie kopiujesz obrazu do dysku tylko obraz na dysk - to jest img który jest obrazem dysku. Jak masz linuksa to przez dd, jak windowsa to poszukaj sobie Win32DiskImager  czy coś takiego było.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Cezary napisał/a:

Jaką wersję - najnowszą. Jak? Bierzesz obraz, rozpakujesz, dysk podłączasz do innego komputera i nagrywasz obraz na dysk (tak samo jak się robi sd dla rpi) - nie kopiujesz obrazu do dysku tylko obraz na dysk - to jest img który jest obrazem dysku. Jak masz linuksa to przez dd, jak windowsa to poszukaj sobie Win32DiskImager  czy coś takiego było.

Dziękuję za podpowiedź.
Powiedz mi jeszcze gdzie znajdę aktualne openwrt na taki komputer?
Jaka będzie wydajność takiego routera w stosunku do wymienionych w pierwszym poście? Czy to ma sens?

6

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Czy byłeś może na eko.one.pl? Tam znajdziesz linki do obrazów openwrt...

A zestawienie wydajnościowo masz tutaj: https://oldwiki.archive.openwrt.org/doc … rk.openssl

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez ozyryssg 2019-03-05 14:55:17)

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Może źle patrzę na te tabele ale wychodzi na to że Linksys WRT32X jest zdecydowanie wydajniejszy od konstrukcji jaką planowałem i nie ma to sensu. Lepiej kupić nowy Linksys WRT32X i wgrać openWRT.

Jednak mam i to i to.
S900 do zabawy.
Rozumiem , ze obraz pobiera się z tego miejsca: dl.eko.one.pl/luci/openwrt-18.06/x86/
ale który i czym się różnią?

8

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

OK, no to zabrałem się za instalację openwrt (http://dl.eko.one.pl/luci/openwrt-18.06/x86/64/  obraz squashfs ale na ext4 jest to samo) według postępowania, krok po kroku z tych linków (https://forum.openwrt.org/t/how-to-install-lede-on-x86/14601 i https://zhihuicao.wordpress.com/2015/09 … -gparted/) . Wgrywam na USB. W zainstalowanym Ubuntu wchodzę w konsolę i komendami wgrywam na dysk SSD.
Instaluje się na dysku SSD zgodnie z poradnikami, oczywiście pojawia się problem z wielkością partycji bo ma tylko 256Mb, ale odkładam to na później .Restartuję komp by wejść  w openwrt i po chwili otrzymuję komunikat:
Decompressing Linux....
XZ-compessed data is corrupt
--System halted_
i na tym koniec.
Co robię źle?
Czy jest gdzieś poradnik dla "zielonych" opisujący krok po kroku, bez konieczności wiedzy linuxowej, jak zainstalować openwrt na mini PC.

9

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Uzyj wersji 32 bitowej i zobaczy czy ruszy: https://downloads.openwrt.org/releases/ … 6/generic/

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10 (edytowany przez ozyryssg 2019-03-06 11:34:27)

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

To nie pomogło.
Ostatecznie zrobiłem tak:
na jednego pena wgrałem Ubuntu live, a n drugiego ten obraz:http://dl.eko.one.pl/luci/openwrt-18.06/x86/64/luci-18.06-snapshot-r7685-e33612484a-x86-64-combined-ext4.img.gz
Już z poziomu Ubuntu odpalonego z pena poleceniem dd przerzuciłem obraz na mój SSd 32GB.
Tym razem po restarcie OpenWrt odpaliło ale dochodzi do etapu:
OpenWrt
Wireless Freedom
OpenWrt 18.06.2, r7676-cddd7b4c77
root@OpenWrt:/# [448.583459) random:crng init done

dalej już tylko wiersz poleceń, Luci nie uruchamia się.

11 (edytowany przez Cezary 2019-03-06 11:35:44)

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Przecież w konsoli ci się luci nie odpali, myślałeś o tym czym jest luci? To serwis webowy a nie aplikacja która ci się uruchamia na monitorze. Podłącz się teraz czymś przez sieć do tego openwrt i połącz się przez http://192.168.1.1

No serio, że też wpadłeś na taki pomysł...

PS. I to nie jest mój obraz tylko oficjalny z openwrt.org

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

O.K.
Pozostał problem rozmiaru partycji .
Chciałem ją powiększyć gparted z Live Ubuntu ale on widzi tylko takie:
/dev/sda1    ext4    16 Mib    4.68 MiB   11.32 MiB
dev/sda2   unknown  250 Mib   -             -
unlocated   unlocated    29,55 GiB
Wszyscy piszą o powiększeniu drugiej partcji a ona jest u mnie  "unknow" i nic, poza formatem nie mogę zrobić.

13

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Np. https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php? … 37#p206937 jeżeli jedziesz na f2fs - odpal openwrt i sprawdź.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Co do rozszerzenia f2fs: https://wiki.archlinux.org/index.php/F2 … ile_system

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

15

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Dziękuję za pomoc panowie, już wszystko działa.
Odpaliłem OpenVpn  od CyberGhosta, ale nie wygląda to dobrze. 
Bez vpn mam 280Mbits/s - tu jako router futuro sprawdza się znakomicie,   
z włączonym Vpn od ArubaClouds na Wrt 32x (na oryginalnym firmware) ok.50Mbits.s ,
a z VPN od CyberGhosta odpalonym na FuturoS900  tylko12-14Mbits/s.
Chciałem, dla porównania odpalić VPN od Arubyna Futuro, korzystając z Waszych postów:
-https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=17688
-https://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=17688&p=3
ale klient wg drugiego configu nie startuje.
Logi poniżej:

 Wed Mar  6 17:48:00 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10495]: OpenVPN 2.4.5 i486-openwrt-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [MH/PKTINFO] [AEAD]
Wed Mar  6 17:48:00 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10495]: library versions: OpenSSL 1.0.2q  20 Nov 2018, LZO 2.10
Wed Mar  6 17:48:00 2019 daemon.err openvpn(custom_config2)[10495]: neither stdin nor stderr are a tty device and you have neither a controlling tty nor systemd - can't ask for 'Enter Auth Password:'.  If you used --daemon, you need to use --askpass to make passphrase-protected keys work, and you can not use --auth-nocache.
Wed Mar  6 17:48:00 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10495]: Exiting due to fatal error
Wed Mar  6 17:48:05 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10496]: OpenVPN 2.4.5 i486-openwrt-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [MH/PKTINFO] [AEAD]
Wed Mar  6 17:48:05 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10496]: library versions: OpenSSL 1.0.2q  20 Nov 2018, LZO 2.10
Wed Mar  6 17:48:05 2019 daemon.err openvpn(custom_config2)[10496]: neither stdin nor stderr are a tty device and you have neither a controlling tty nor systemd - can't ask for 'Enter Auth Password:'.  If you used --daemon, you need to use --askpass to make passphrase-protected keys work, and you can not use --auth-nocache.
Wed Mar  6 17:48:05 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10496]: Exiting due to fatal error
Wed Mar  6 17:48:08 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10598]: OpenVPN 2.4.5 i486-openwrt-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [MH/PKTINFO] [AEAD]
Wed Mar  6 17:48:08 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10598]: library versions: OpenSSL 1.0.2q  20 Nov 2018, LZO 2.10
Wed Mar  6 17:48:08 2019 daemon.err openvpn(custom_config2)[10598]: neither stdin nor stderr are a tty device and you have neither a controlling tty nor systemd - can't ask for 'Enter Auth Password:'.  If you used --daemon, you need to use --askpass to make passphrase-protected keys work, and you can not use --auth-nocache.
Wed Mar  6 17:48:08 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10598]: Exiting due to fatal error
Wed Mar  6 17:48:13 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10646]: OpenVPN 2.4.5 i486-openwrt-linux-gnu [SSL (OpenSSL)] [LZO] [LZ4] [EPOLL] [MH/PKTINFO] [AEAD]
Wed Mar  6 17:48:13 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10646]: library versions: OpenSSL 1.0.2q  20 Nov 2018, LZO 2.10
Wed Mar  6 17:48:13 2019 daemon.err openvpn(custom_config2)[10646]: neither stdin nor stderr are a tty device and you have neither a controlling tty nor systemd - can't ask for 'Enter Auth Password:'.  If you used --daemon, you need to use --askpass to make passphrase-protected keys work, and you can not use --auth-nocache.
Wed Mar  6 17:48:13 2019 daemon.notice openvpn(custom_config2)[10646]: Exiting due to fatal error 

16

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Nie podałeś pliku z hasłami, wypisał ci to w logi przecież.  Jak to zrobić masz w linku który sam wskazałeś.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

to nie tak. Wykonuję komendy zgodnie instrukcją:
1. wrzucam drugi plik konfiguracyjny do katalogu /etc/openvpn

2. wpisuje po kolei w  konsoli poniższe polecenia (nazwę pliku zmieniłem na przykladowe xxxxxxx) oraz w trzeciej linijce wskazuje nowy plik z loginem i  hasłem do drugiego VPN :  "pass1.txt"

sed -i '/auth-user-pass/d' /etc/openvpn/xxxxxxxxx.ovpn
echo "" >> /etc/openvpn/xxxxxxxxxxxxxxx.ovpn
echo "auth-user-pass /etc/openvpn/pass1.txt" >> /etc/openvpn/xxxxxxxxxxxxxx.ovpn
sed -i 's/dev tun.*/dev tun0/g' /etc/openvpn/xxxxxxxxx.ovpn

3.  tworze nowy plik pass1.txt z loginem i haslem

echo "" > /etc/openvpn/pass1.txt        login zostawiam pusty bo nie mam loginu, dostawca daje tylko hasło
echo "moje hasło" >> /etc/openvpn/pass1.txt

4.Tworzę nową sekcję.
uci set openvpn.custom_config=openvpn
uci set openvpn.custom_config.enabled='1'
uci set openvpn.custom_config.config='/etc/openvpn/vpnbook-de4-tcp80.ovpn'
uci commit openvpn

5.później linijki z konfiguracją sieci i  firewall:
uci set network.vpn=interface
uci set network.vpn.ifname=tun0
uci set network.vpn.proto=none
uci commit network
uci add firewall zone
uci set firewall.@zone[-1].name=vpn
uci set firewall.@zone[-1].input=ACCEPT
uci set firewall.@zone[-1].forward=ACCEPT
uci set firewall.@zone[-1].output=ACCEPT
uci set firewall.@zone[-1].network=vpn
uci set firewall.@zone[-1].masq=1
uci add firewall forwarding
uci set firewall.@forwarding[-1].src='lan'
uci set firewall.@forwarding[-1].dest='vpn'
uci commit firewall
6. Restarty
/etc/init.d/network restart
/etc/init.d/firewall restart
/etc/init.d/openvpn enable
/etc/init.d/openvpn start

18

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Problem może być właśnie w loginie. Nie mam pojęcia jak on się zachowuje jak nie masz nazwy użytkownika. Podaj taką jaki masz common name w certyfikacie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

19

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

PS. I chyba nie podajesz '/etc/openvpn/vpnbook-de4-tcp80.ovpn' prawda?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Cezary napisał/a:

PS. I chyba nie podajesz '/etc/openvpn/vpnbook-de4-tcp80.ovpn' prawda?

Nie , to wklejka.

21

Odp: Fujitsu Siemens S900 jako router z OpenVPN?

Nic nie wymyślę z dodaniem drugiego vpn-a, przynajmniej od tego dostawcy.
Teraz muszę poszukać dostawcy najszybszego VPN.
Nie zależy mi na zagranicznych serwerach, wystarczy by miał szbkie serwery w Polsce.
Ktoś korzysta, wie?