Temat: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Witam, czy ktoś bawił się już w uwalnianie tego routerka?
Z tego co mi wiadomo, w Chaos Calmer dodano obsługę nowych chipsetów, między innymi MediaTek MT7620N, który siedzi właśnie w tym routerze.
Dane routera:
https://wiki.openwrt.org/toh/hwdata/d-l … dwr-116_a1

Czy jest już jakaś gotowa kompilacja kompatybilna z tym routerem?

2

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Masz go? Robieraj, podłącz konsolę, wgraj generyczny obraz, zobacz co działa a co nie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

No mam go, chętnie bym się pobawił. Po rozebraniu są pady diagnostyczne, ale będę musiał poczytać jak to się robi smile

http://1drv.ms/1Nlr0m0

4

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Pokaż więcej zdjęć - całą płytkę i zdjęcia poszczególnych chipów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Tutaj też są: http://www.komputerswiat.pl/testy/sprze … -test.aspx
Ale to chyba inna wersja sprzętowa.

6

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Zrobiłem więcej zdjęć smile

http://1drv.ms/1Z8omVL

7

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Konsolę szeregową masz nad pamięcią - te 4 piny. Wygląda na zwykłą platformę bez udziwnień - wgrywaj i zobacz co będzie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8 (edytowany przez unreal 2015-12-14 22:45:44)

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Wygląda na zwykłe złącze jtag, w dodatku bez rezystorów pullup. Ciekawiej wyglądają za to pady TP1 i TP2 na zachód od MT7620, ale ścieżki jakoś nie zgadzają się z wyprowadzeniami uarta, którymi są (patrząc na zdjęcie i kartę katalogową) dwa skrajnie prawe wyprowadzenia na północnej krawędzi układu. Datasheet jest dostępny więc można w miarę prosto miernikiem ciągłości wszystko wyczaić.
Edit: ok, masz normalne 4pin złącze, dopiero zauważyłem nowe zdjęcia smile od lewej do prawej: VCC RX TX GND

9

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Z prawej strony, w prawym górnym rogu kości RAM (to ten duży układ z napisem "Winbond"), masz gniazdo opisane J1.
To jest konsola szeregowa, pin 1 to VCC i Cię nie interesuje. 2 i 3 to TX/RX (kolejność do sprawdzenia), 4 to GND.

Masz jakiś adapter USB-UART? Lutownica i jakieś praktyczne doświadczenie w kwestii lutowania?

10

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

OK dzięki za info big_smile
Adapter USB-UART mam w pracy, więc lajt, stacje lutowniczą i powiedzmy, że z lutowaniem sobie poradzę.
A co potem? big_smile Programuje się to tak samo jak ATMEGI? Bawiłem się jedynie DD-WRT, w OpenWRT jestem nowy big_smile

11

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Nie, nie tak samo. Uruchom terminal na 56700 8n1, włącz router do prądu, bootlader da ci małe menu - wybierasz tam opcję ładowania obrazu przez tftp (pewnie 2) i jedziesz. Oczywiście serwer tftp potrzebujesz.

Nie spodziewaj się też że od razy zadziała lub że wszystko będzie działać. Na razie sprawdzasz czy w ogóle się to uruchamia, później będziesz musiał napisać własny dts opisujący to urządzenie. Ważne - przed wgraniem czegokolwiek zrób kopię komunikatów startowych. Tam jest parę przydatnych informacji, np. podział flash.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Tylko nie podłączaj konwetera od atmegi bo spalisz tego dlinka, do routera potrzeba takiego z poziomami na 3.3V a nie 5V!

13

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Pozwoliłem sobie odkopać temat, bo wziąłem się za ten router.

Obraz mam już zbudowany i zająłem się wykańczaniem tematu. Pojawił się problem i chciałem go rozwiązać zgodnie z standardami LEDE.

IO sterujące LED od WAN jest jednocześnie TX UARTa konsoli szeregowej. W tym momencie dioda WAN radośnie mruga podczas botowania w rytm przesyłanych znaków. Natomiast ustawiając w dts nóżkę jako GPIO pozbawiam się konsoli szeregowej. Czy są jakieś mechanizmy w LEDE by zrobić to ładnie?

Póki co widzę tylko możliwość dorobienia w u-boocie trybu diagnostycznego, który by się włączał tylko po wybraniu odpowiedniej opcji podczas bootowania.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

14

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Ja bym to zignorował. Tzn napisz tylko że uart jest z ledem połączony i że miga i tyle, trudno się mówi jeżeli tak jest faktycznie.

Jeżeli jest to możliwe to nie przerabiaj uboota - domyślnie niech leci tak jak fabryka dała.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Cezary napisał/a:

Ja bym to zignorował. Tzn napisz tylko że uart jest z ledem połączony i że miga i tyle, trudno się mówi jeżeli tak jest faktycznie.

Dzięki za radę. Upewniałem się nawet miernikiem i niestety D-link tak sobie to wykombinował.

Cezary napisał/a:

Jeżeli jest to możliwe to nie przerabiaj uboota - domyślnie niech leci tak jak fabryka dała.

Na tym D-linku jest J-boot, który wymaga obrazów stworzonych przez program "binboy" z paczki oprogramowania D-linka. Nie ma to tego źródeł i nie powstał zamiennik  FOSS.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

16

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

O ile pamiętam to ktoś coś robił z binboyem przy okazji portowania DWR-912, na forum openwrt.org to było. Chyba nici z tego wyszły, ale możesz poszukać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

17

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Cezary napisał/a:

O ile pamiętam to ktoś coś robił z binboyem przy okazji portowania DWR-912, na forum openwrt.org to było. Chyba nici z tego wyszły, ale możesz poszukać.

Kojarzę ten temat. Do złamania dwr-921 niewiele mu brakło. Na podstawie jego pracy próbowałem rozkminić nagłówek dla DWR-116, ale utknałem w tym samym punkcie. Do tego w 116 jest dłuższy. Dlatego obawiam się, że z JBootem może się nie udać.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

18

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Mały update:

Niestety z bootloaderem nie udało mi się wygrać i trzeba go podmieniać, jeśli ktoś chce mieć OpenWRT.
Rezultat mojej pracy można znaleźć tu:
https://github.com/openwrt/openwrt/pull/675

Mam nadzieję, że przyjmą zmiany do repozytorium smile

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

19

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Po pierwsze: dobra robota.
Po drugie: zanim cię zjedzą na śniadanie: usuń zbędne komentarze (#ucidef_set_led_switch "wan", /*wan {  /*WAN LED IS UART TX*/, /*todo sprawdzic*/) tylko napisz w opisie z czym jest problem z wanem.
Po trzecie: kmod-usb-serial kmod-usb-serial-option kmod-usb-net kmod-usb-net-cdc-ether comgt-ncm jest zbędne. Tylko usb2 jak już, a resztę jak ktoś ma potrzebę niech doinstaluje, tak jest we wszystkich obrazach. Nie każdy używa usb do modemów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Cezary napisał/a:

Po pierwsze: dobra robota.

Dzięki. Pierwsze koty za płoty. wink

Cezary napisał/a:

Po drugie: zanim cię zjedzą na śniadanie: usuń zbędne komentarze (#ucidef_set_led_switch "wan", /*wan {  /*WAN LED IS UART TX*/, /*todo sprawdzic*/) tylko napisz w opisie z czym jest problem z wanem.
Po trzecie: kmod-usb-serial kmod-usb-serial-option kmod-usb-net kmod-usb-net-cdc-ether comgt-ncm jest zbędne. Tylko usb2 jak już, a resztę jak ktoś ma potrzebę niech doinstaluje, tak jest we wszystkich obrazach. Nie każdy używa usb do modemów.

Już mnie Mathias zjadł, ale niestety mieliście rację i trochę wstyd, że nie skasowalem tych komentarzy i miałem problem z wcięciami.

Zastanawiam się jak ustosunkować się do sugestii ws. ledów. Chyba rzeczywiście warto zostawić to sprzętowi.


Chociaż i tak obawiam się, że mój PR podzieli los DWR-921 i utknie do momentu złamania zabezpieczeń JBOOTa.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

21

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Zależy jak bardzo Ci zależy. Jak chcesz żeby to weszło do repo to męcz temat.

Tak swoją drogą to napisał byś od samego początku krótkie howto - w jakiej wersji oryginalny soft ma być, zaloguj się przez telnet/ssh, ściągnij uboota stąd a stąd, wgraj taką instrukcją itd.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Będę go męczyć jak przetestuje temat ledów i nie będzie już żadnej wątpliwości dotyczącej samego PR.

Jeśli chodzi o instrukcję wgrywania, wcześniej zrobiłem coś takiego:
https://wiki.openwrt.org/inbox/d-link/d-link_dwr-116_a1
Ale przerobię to by było bardziej czytelne.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

23

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Wybaczcie posta pod postem, ale mam duży update. Podmiana bootloadera była kiepską opcją, więc zamiast pisać instrukcję zabrałem się za łamanie jboota.

I udało się. Napisałem narzędzie do tworzenia obrazów, które akceptuje JBOOT:
https://github.com/CHKDSK88/openwrt-1/c … 3d32473b06

Wydaje mi się, że powinno być uniwersalne, ale mam możliwość testowania jednie na DWR-116.

Cezary, mógłbyś rzucić okiem czy kod ma szansę na dodanie do głównego repozytorium?

Aby można było w pełni wesprzeć to urządzenie muszę jeszcze poprawić device-tree opracować nowy mtd-spliter w kernelu. Czy o czymś zapomniałem?

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

24

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Noo, brawo. Wysyłaj update PR.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

25

Odp: D-Link DWR-116 + OpenWRT

Za brak SoB powinieneś dostać baty... pińcet razy można powtarzać, a ludzie i tak o tym zapominają.