1 (edytowany przez awkm80 2018-01-22 09:40:48)

Temat: Rrdtool i RRA - jak dobrać?

Witam. W skrócie napisze: Skonstruowałem w ostatnim czasie pompe ciepła do ogrzewania domu i chce ją opomiarowac w zakresie mierzenia temperatur. Mam 16 czujników DS18B20 +  moduł 1 wire na usb. Zainstalowałem openbsd rrdtool i dane będę zapisywał do bazy  w pliku *.rrd Chce utworzyć bazę która objemowalaby około 2 lata. Dane będą wczytywanie co 30 albo 60 sekund. Chciałbym moc generwac wykresy w obrębie powiedzmy  24h 7d 30d i 1 rok ale także chciałbym mieć możliwość dostępu do danych w dowolnym okresie ze szczegółowością jak dla wykresu z 24h. Czy nie będzie później problemu z generowaniem grafik z tak obszernej bazy? Szacuje, że baza z taką szczegółowością może zajmować kilkaset MB co osobiście nie przeszkadza mi. Wszystko będzie działać na  starszym laptopie.

2

Odp: Rrdtool i RRA - jak dobrać?

Nie, nie będzie problemu.

Sorry, ale czy na pewno musisz używać rrd do tego? Nie możesz wkładać tego do zwykłej bazy sql i mieć później swobodny dostęp jak i gdzie chcesz do danych? Bez żadnych aproksymacji, przybliżeń itd?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez awkm80 2018-01-22 10:33:51)

Odp: Rrdtool i RRA - jak dobrać?

Dzięki,
Wiem, że wiele osób korzysta z baz sql. Ja osobiście na chwilę obecną słabo czuję się w SQLu. Trochę przerażają mnie skrypty smile A że jestem typem, który ze zrozumieniem woli zrobić coś samemu od zera, a nie kopiować przykłady innych to też trochę czasu zajmuje mi przegryzanie się przez tematy smile Na SQLa raczej przesiądę się ale za jakiś czas, na razie na szybko chcę odpalić na *.rrd

Wracając do samego rrdtool i do RRA to mam pytanko. Załóżmy, że stworzę bazę z parametrami m.in. MAX, MIN, AVERAGE i z taktowaniem co 60s przez 1 rok.
To jeśli będę chciał wygenerować wykres jakiegoś czujnika za 1 miesiąc ale z wartością uśrednioną jak poniżej:
http://secure.tickertech.com/pics/nasda … 377764.gif
to czego musi nie zabraknąć w samej bazie (parametry RRA) i/lub w skrypcie generującym grafikę?
Pytam ponieważ zastanawiam się czy rrdtool graph potrafi na etapie tworzenia grafiki robić uśrednienie z danych szczegółowych czy może dane uśrednione muszą już być w bazie, a rrdtool graph potrafi je tylko wyświetlać? Jakoś nie mogę tego nigdzie doczytać albo raczej poprzeć swojej teorii tym co czytam o rrdtool smile