Temat: Pytanko o extroot Lede

Witam !
Nie wiem, co się popsuło ale miałem zrobionego exroota na penie, po aktualizacji chciałem wykonać:

root@LEDE:~# /etc/init.d/fstab overlay_enable
Syntax: /etc/init.d/fstab [command]

Available commands:
    start    Start the service
    stop    Stop the service
    restart    Restart the service
    reload    Reload configuration files (or restart if that fails)
    enable    Enable service autostart
    disable    Disable service autostart

Ale jak widać to nie działa.

Co robić ?

Aha, chciałem zamontować tego pena tak pobocznie ( w mnt/dysk ) ale wyszło, że musiałem jeszcze raz zainstalowac obsługę systemu plikow f2fs etc w/g poradnika.
Z tego by wynikało, że taki exroot nie daje tej funkcjonalnosci o jakiej myślałem - po aktualizacji systemu nie trzba instalowac ponownie  swoich dodatków ( w moim przypadku motywu, mc i nano ). Czy dobrze myślę ?

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

2

Odp: Pytanko o extroot Lede

Ale musisz mieć w systemie obsługę tego systemu plików. To co było na extroocie zostało. Jeżeli użyłeś f2fs to musisz to zainstalować, bo w obrazie tego domyślnie nie ma.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez yabba235 2017-10-23 06:28:59)

Odp: Pytanko o extroot Lede

Aaa, to teraz jasne - szkoda tylko, że w poradniku tego nie napisałeś smile
Pisałeś, że Lede wspiera ten system, jest lepszy itp to sądziełm, że w Twoich obrazach jest juz zawarty - no teraz to faktycznie exroot nie ma sensu, bo i tak muszę po każdej aktualizacji instalować te paczki, to mogę i resztę też.
Chyba, że dodasz go defaultowo, skoro jest taki dobry no i specyficzny dla Lede ?
BTW A dlaczego nie działa polecenie "overlay_enable" ? To też trzeba doinstalować ?

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

4

Odp: Pytanko o extroot Lede

Po prostu w lede go już nie ma, w AA było.

Wracając - lede wspiera ten system tak samo jak piętnaście innych - co nie znaczy że jest domyślnie w obrazie, sam go przecież instalowałeś i nie pamiętasz tego?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Pytanko o extroot Lede

Jeżeli nie ma go w lede to żeby po aktualizacji systemu ponownie aktywować / włączyć extrota to trzeba jeszcze raz przejść wszystkie kroki  podane w poradniku ?
Może jakaś aktualizacja poradnika dla potomnych ?
Bo kiedy podłaczyłem swojego pena do ubuntu i przejrzałem zawartość to nigdzie nie znalazłem plików m5d sum które niby miały blokować montowanie extroota.
To nie wiem co mam zrobić aby mi to działało....

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

6

Odp: Pytanko o extroot Lede

Jaką aktualizację poradnika? Jest to wymienione tylko przy opisie AA, przy innych nie ma. Więc jaką aktualizację chcesz?

Po prostu włącz ten nośnik jak extroot i tyle. A później ręcznie zaktualizuj sobie na nim programy i ustawienia które miałeś z poprzedniej wersji.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Pytanko o extroot Lede

Ok, to inaczej - nie potrafię ponownie zaktywować extroota.
Mogę go zamontować z palca ale nie montuje mi się przy starcie routera.

Aktualizacja poradnika w sensie dopisek, że w lede system f2fs nie jest domyslnie wbudowany, więc za każdym razem tzreba go doinstalować - gdyby to było napisane, to w ogóle bym sie nim nie zajmował, tylko ext4 - chyba, że on też nie jest w twoich obrazach wbudowany ?

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

8

Odp: Pytanko o extroot Lede

Naprawdę nie czytasz... Przecież jak byk jest napisane że masz zainstalować obsługę f2fs - jest to jednym z pierwszych poleceń. Co mam jeszcze zrobić - napis na czerwono żeby migał?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Pytanko o extroot Lede

yabba235 nie twórz sztucznie problemów, ja zupełny laik poradziłem sobie z exrootem bez najmniejszego problemu.
Wystarczyło jedynie sugerować się tym co tu https://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot
jest napisane.

10

Odp: Pytanko o extroot Lede

Cezary napisał/a:

Naprawdę nie czytasz... Przecież jak byk jest napisane że masz zainstalować obsługę f2fs - jest to jednym z pierwszych poleceń. Co mam jeszcze zrobić - napis na czerwono żeby migał?

Szkoda, że nie czytasz ze zrozumieniem moich postów - skoro pisze, że mogę zamontować tego pena z palca to chyba znaczy, że zainstalowałem obsługę f2fs ????
Oczekiwałem od ciebie pomocy dlaczego mi nie działa po aktualizacji extroot ( to tech chyba znaczy samo z siebie ze robiłem ponowną aktywacje extroota w/g poradnika ale teraz to nie działa - przypominam - po aktualizacji)
Ale dobra, ok, jestem głupi i nie wiem co co poradnik etc.

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

11

Odp: Pytanko o extroot Lede

szpiler napisał/a:

yabba235 nie twórz sztucznie problemów, ja zupełny laik poradziłem sobie z exrootem bez najmniejszego problemu.
Wystarczyło jedynie sugerować się tym co tu https://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot
jest napisane.

Kolego, ty tez nie czytasz ze zrozumeniem - polecam przeczytać jeszcze raz to co piszę smile

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

12 (edytowany przez yabba235 2017-10-24 00:46:18)

Odp: Pytanko o extroot Lede

Tak, coś jest nie tak:

Extroot nie działa, uuid dysku z extrootem i konfig poniżej i to, co wypluwa logread:


root@LEDE:~# blkid /dev/sda1
/dev/sda1: UUID="133ec3ad-9fa4-4473-a926-d66c9744acb0" TYPE="f2fs" PARTUUID="db955a0b-01"


config global
        option anon_swap '0'
        option anon_mount '0'
        option auto_swap '1'
        option auto_mount '1'
        option delay_root '5'
        option check_fs '0'

config mount
        #option uuid '133ec3ad-9fa4-4473-a926-d66c9744acb0'
        option device '/dev/sda1'
        option target '/overlay'
        option enabled '1'

config swap
        option device '/dev/sda2'
        option enabled '1'


Tue Oct 24 00:30:42 2017 user.err kernel: [   11.548423] block: extroot: UUID mismatch (root: 07053a3c-37454e6a-55c53ba5-954d5f7f, overlay: 54dd36d0-748d5cc3-0480bbde-dce9b6c6)

Nie wiem o co chodzi z uuid,  w konfigu mam wpisany /dev/sda1 tak jak miałem przed aktualizacją a teraz coś mu nie pasuje....Kiedy teraz ręcznie mu wpisywałme ten uuid z blkid to logread pisał, że nie może go znależć ??

Trzebabyo nie aktualizować smile

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh

13

Odp: Pytanko o extroot Lede

Skasuj etc/.extroot-uuid gdziekolwiek go znajdziesz w systemie plików na na extroocie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Pytanko o extroot Lede

Po zainstalowaniu install mkf2fs i opkg install block-mount kmod-fs-f2fs f2fsck mam zapchany flash w MR 3420

TL-MR3420 V2 OpenWrt 18.06-SNAPSHOT/ Huawei B525s-23a mod i E3372h /mod Hilink
Pozdrawiam Andrzej

15

Odp: Pytanko o extroot Lede

mk2fs nie musisz mieć we flash. Wystarczy ze sformatujesz nośnik, a później odinstalujesz pakiet lub zróbisz firstboota jeszcze raz.

f2fsck choć przydatny też jest zbędny. block-mount jest w moich obrazach, zostaje tylko kmod-fs-f2fs.

Ponad to - flash może być zapchany, i tak extroota robisz i ten flash przykryjesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: Pytanko o extroot Lede

Można by to dodać w poradniku https://eko.one.pl/?p=openwrt-externalroot
Po zainstalowaniu install mkf2fs formatowaniu i opkg install block-mount kmod-fs-f2fs f2fsck nic nie można było już zrobić.
.. firstboot następnie kmod-fs-f2fs i extroot działa u mnie od miesiąca.

TL-MR3420 V2 OpenWrt 18.06-SNAPSHOT/ Huawei B525s-23a mod i E3372h /mod Hilink
Pozdrawiam Andrzej

17

Odp: Pytanko o extroot Lede

Cezary napisał/a:

Skasuj etc/.extroot-uuid gdziekolwiek go znajdziesz w systemie plików na na extroocie.

To było to !!
Dzięki za podpowiedź smile

Xiaomi 3G Cezarego (!), Xiaomi 4 i 4A z Openwrt by Obsy i Pandorabox 19.2, modem fiber ZTE 660, NAS Qnap 453mini, net 250/25Mb/s, hackintosh