1

Temat: TL-WR1043ND jaki dysk

Witam,
chcę sobie sprawić dysk zewnętrzny do tego routerka. Myślałem nad dyskiem bez zasilania zewnętrznego (zasilanego z USB). Pytanie więc do kogoś kto już korzystał lub ma, czy taki dysk będzie dobrym wyborem, czy lepiej kupić z zasilaniem zewnętrznym (nie chodzi już o zużycie prądu ale to kolejna wtyczka - których mam 8 i już nie ma nic wolnego wink )
I drugie pytanie czy taki dysk zasilany z USB będzie miał wystarczająco mocy z routera aby działać? Może na coś trzeba zwracać uwagę?

Dziękuję za wszelką pomoc.

2

Odp: TL-WR1043ND jaki dysk

zzibi2 napisał/a:

Witam,
chcę sobie sprawić dysk zewnętrzny do tego routerka. Myślałem nad dyskiem bez zasilania zewnętrznego (zasilanego z USB). Pytanie więc do kogoś kto już korzystał lub ma, czy taki dysk będzie dobrym wyborem, czy lepiej kupić z zasilaniem zewnętrznym (nie chodzi już o zużycie prądu ale to kolejna wtyczka - których mam 8 i już nie ma nic wolnego wink )
I drugie pytanie czy taki dysk zasilany z USB będzie miał wystarczająco mocy z routera aby działać? Może na coś trzeba zwracać uwagę?

Dziękuję za wszelką pomoc.

Do czasu aż odpowie ktoś bardziej kompetentny możesz założyć, że dowolny 2,5" dysk w kieszeni z wyjściem usb będzie ok. Nie wiem czy rozmiar dysku (w sensie megabajty) mają znaczenie, więc nie wiem czy da radę 500GB albo 1TB. Sam mam jakieś 50giga i mieści się na nim mnóstwo rzeczy. Przejrzyj tematy zawierające hasło block-extroot albo samo extroot i zobacz jakich dysków używają inni.

3

Mam http://www.proline.pl/?p=SAM+HXMU064DA%2FG82 tylko kolor czarny. Hula bez problemow. Tylko jedna uwaga: Jak zechcesz tworzyc partycje pod extroota, utworz je z poziomu OpenWRT, bo nie bedzie chcial gadac. Tworzylem je na ubuntu i byla kicha. Oczywiscie partycje linuxowe, nie windowsowe, bo bedzie dodatkowy proces "tlumaczacy" np. NTFS na linucha, ktory pozre jakies 30% mocy procka. U mnie jest ext3 i swap, nie zaobserwowalem problemow. A ten dysk jest o tyle fajny, ze ma wbudowane usypianie chyba po 5 minutach bezczynnosci, wiec nie trzeba instalowac dodatkowych gadzetow do usypiania. Na tym dysku mam ponad 8MB/s zapis i ponad 11MB/s odczyt.
Pod extroota mam ok. 1GB na soft i 200MB na swapa (pewnie by wystarczylo z 30MB, bo najwiecej uzywal chyba 22MB swap).Reszta jest na dane.

Linksys WRT3200ACM (Gargoyle)
PC Engines APU.4C4 Platforma 4x i211AT LAN, 4GB RAM, AMD GX-412TC CPU (Gargoyle)
Tp-link 1043NDv2 (Gargoyle)

4

Dziękuję za informacje. Gdzieś wyczytałem że USB 2.0 potrzebuje więcej mocy i dlatego czasami kabel jest podwójny USB aby więcej mocy czerpał. Niby jest problem ze startem dysku przy małej mocy.

5

Specyfikacja USB mówi o 0.5A per złącze. A że dyski potrzebują więcej to już sprawa tego kto taki dysk w obudowę wsadza smile.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.