26

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

no i lipa, mam drugi modem a z Hilink . założyłem SIM i jeszcze raz wgrałem MWAN3 i teraz również MWAN3 nie widzi interfejsu WAN2.

Czyli to nie jest problem NCM, raczej MWAN3 i samego jądra systemu.

jakie pliki chcesz zobaczyć? żeby sprawdzić z czego wynika problem?

zarówno WAN jak i WAN2 pingują poprawnie na google.com

27

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Przecież robiłeś edycję konfiguracji, to czemu pytasz które pliki? /etc/config/network, /etc/config/firewall, /etc/config/dhcp

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

28

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Cezary,

No dobrze jest sukces - WAN, WAN2 i MWAN3 działają. Długa poranna kawa i wszystko śmiga.

1. faktycznie tylko Hilink smile

2. luci ma jakieś błędy, więc całą konfigurację zrobiłem wyłącznie z termianala zgodnie z Twoim poradnikiem MWAN3 i poszło.
zmiany robione w luci nawet jak były widoczne w plikach konfiguracyjnych to i tak nie działały. Ciekawe.

3. pytanie czy byłaby szansa abyś skompilował w chwili wolnej nlbwm na CC 15.01 byłbym bardzo zobowiązany, mam dwa urządzenia i na jednym chciałbym pozostawić przez jakiś czas CC a soft wydaje się być naprawdę super.

4.przy okazji pytanie techniczne do nlbwm:
dane są przechowywane w pamieć routera, która za duża nie jest.
czy dałoby się skonfigurować system aby przechowywał dane np.  z kilku miesięcy a najstarsze nadpisywał lub automatycznie kasował. idealnie jakby zmieścił się 6..12 miesięcy w tył, ale sądzę, że nie da rady z pamięcią.

dziękuję smile.

29

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

4. nie/tak. W sensie system sam tego nie zrobi, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sam sobie taki skrypt napisał i  kasował stare dane
3. niechętnie. To reanimacja trupa; nawet jeżeli to będzie działać to nie wiem czy chcę to w jakikolwiek sposób utrzymywać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

30

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

1. gdybys jednak znalazl chwile bede bardzo bardzo zobowiazany za nlbwm pod CC, sprobujmy choc jeden raz.

2. co do skryptów, na razie trochę to poużywam i zobaczę jak się zachowuje, najwyżej z tym wrócę.

3. kiedy planujesz kolejną edycję softu LEDE

31

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Zmian w lede (17.01) za wiele nie było (z tych ważniejszych to zmiana kernela). Więc nie wiem czy wypuszczanie następnego buildu ma jakiś sens.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

32

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Cezary,

Super. Monitoring działa.

Od razu miłabym pytania:

1. program pokazuje tylko MAC adresy, czy można go przekonfigurować żeby pokazywał IP adres z sieci lokalnej?
2. Nie pokazują się nazwy Hostów, 2 z siedmiu pokazuje, choć pozostałe tez mają nazwy, czy można gdzieś to skonfigurować? nazwa/mac adres, lub nazwa/ip adres?
3. z braku nazwy Hosta nawet nie wiadomo gdzie pokazuje się WAN i WAN2.
4. jak można aplikację z konsoli zrestartować. dołożyłem interefejsy WAN i WAN2 ale ich nie pokazuje (znowu nie ma nazw)
5. Nie do końca wiem jak ustalić zakresy IP żeby pokazywało WAN i WAN2, lokalne zakresy znam.

w tej chwili mam:

192.168.0.0/16
172.16.0.0/12
10.0.0.0/8

6. pytanie o o pokazywanie wyników, mój router resetuje sie automatycznie dwa razy na dobę, zrzut pamięci do stałej ustawiłem co 20 minut, czy program sam zasysa sobie dane z pamięci stałej do wyswietlania, czy trzeba to robić ręcznie?

dzieki smile.

33

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

1. A co jak użytkownik zmieni ip? smile, tektowo pokazuje, luci musiał byś sobie zmienić.
2. To komputer pobierając adres z dhcp przedstawia się określoną nazwą. Jak nie dał to nie ma. Możesz ew dodać go do static dhcp i nazwać odpowiednio
4. /etc/init.d/nlbwmon restart?
6. powinien przenosić sam do flash i powinieneś mieć do tego dostęp później.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

34

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

A to kicha, bo mam w domu kilakadziesiąt urządzeń i wszystko co na kablu ma wpisane własne statyczne adresy IP. sieć dużo szybciej wstaje. Wiec nie ma zapytan DHCP. Nie ma jakiegoś patentu zeby to obejsc. raz sie wpisze nazwy/mac adres i po problemie.
Co do pkt. 6 jesli ustawilem ze co 20 minut zrzuca mi do pamieci stalej, to ja rozumiem ze program sam sobie potem pobiera dane stamtad ze wyswietlic dane.
tekstowo to jakies rozwiazanie, ale malo wygodne, konsola logowanie etc...

35

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Przecież napisałem, ustaw sobie static dhcp (nie ważne że nie pobierają adresu, ważne żeby router widział ich pod taką nazwą).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

36

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Cezary napisał/a:

4. nie/tak. W sensie system sam tego nie zrobi, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie żebyś sam sobie taki skrypt napisał i  kasował stare dane

A jednak:

    # Amount of database generations to retain. If the limit is reached,
    # the oldest database files are deleted.
    option database_generations 10

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

37

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Czyli teraz przechowuje 10 miesięcy, jeśli dobrze rozumiem i resztę kasuje. czyli jak wpiszę 12 i jest git smile.
Nazwy juz chodzą, bardzo ładnie to wygląda.
dzięki.

38

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Cezary,

No coś jednak jest nie tak.
mam konfiguracje jak poniżej:

config nlbwmon
        option refresh_interval '30s'
        option database_directory '/var/lib/nlbwmon'
        option database_generations '12'
        option database_interval '1'
        option database_limit '10000'
        option protocol_database '/usr/share/nlbwmon/protocols'
        list local_network '192.168.0.0/16'
        list local_network '172.16.0.0/12'
        list local_network '10.0.0.0/8'
        list local_network 'lan'
        list local_network 'wan'
        list local_network 'wan2'
        option commit_interval '30m'


i teraz ładnie sobie liczylo dane przez kilka godzin, a o 18.00 zrobil sie reset systemu i dane wyparowaly, liczy znowu od poczatku.

moge wylaczy te resety ale to nie zalatwi sprawy.

ja myslalem ze jak sobie zapisuje co 30 minut, to wszystko bedzie ok.

A tu klops.

Masz moze jakis pomysl?

WT..

39

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Może masz to samo co było u mnie - że nie przenosi na flash danych.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

40

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Jaki uzywasz router, ja mam TP-LINKA 1043ND v2.
Moze uzyje pamieci ktora siedzi w Hilinku, mam tam gniazdo,
tylko ja go czesto wyciagam i pewnie szlag trafi szybko te dane.
Jak sobie z tym poradziles?

41

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

A przypadkiem database_directory nie powinno wskazywać na flash/pendrive?

Wally

42 (edytowany przez Cezary 2017-08-29 21:18:36)

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Może wskazywać na co chcesz, to jest konfig. Domyślnie jest w ramie routera, można wskazać na pendrive i już. Trzeba tylko pamiętać o tym żeby pendrive był montowany PRZED uruchomieniem nlbwmon.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

43

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Muszę wyprostować to co nazmyślałem, spojrzałem w źródła żeby dowiedzieć się co on robi.. On nie przeniosi baz do flash samodzielnie. Opcja w konfigu pokazuje gdzie są bazy umieszczone i właśnie tam są zapisywane. Jeżeli nie ma tej opcji w konfigu to domyślnie przyjmuje właśnie /usr/share/nlbwmon/db. Więc trzeba samodzielnie zatroszczyć się o właściwe położenie baz na dysku usb lub ich backup.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

44

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

To teraz poproszę o wyjaśnienie.
Backup to rozumiem - robię sam jak potrzebuję.

Ale jak dokładnie działa przenoszenie danych co te 30 minut jak sobie ustawiłem?

1. Robia sam czy nie? czy trzeba będzie robić codziennie backup? to może jakiś skrypt?

2. Czy trzeba podać w konfigu ścieżkę, bo ja wczoraj namierzyłem, że jakiś plik z zakończeniem .gz się robi
ale dane po resecie giną.

3. może trzeba zadać jakąś inną ścieżkę dla automatycznego przenoszenia danych.

45

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

jeszcze jedno: czy to jest wlasnie opcja ścieżki:

option database_directory '/var/lib/nlbwmon'

46

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

To nie jest przenoszenie tylko czas w jakim proces zapisuje dane z pamięci do pliku. Tak przynajmniej wynika ze źródeł.  A pliki są trzymane właśnie w katalogu który określony jest przez opcję database_directory.  Więc jaką ścieżkę tam podasz to tam będą dane składowane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

47

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

no i nadal problem, po resecie routera dane giną, liczy od zera?

Cezary, masz może jakiś pomysł co z tym zrobić?

48

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Przecież cały czas o tym piszemy - przestaw sobie database_directory żeby wskazywał ona flash/pendrive lub samodzielnie rób  backup i odtwarzaj dane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

49

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Noto chyba jest sukces, po resecie monitor zachowuje dane jakie zliczyl.

bylo: /var/lib/nlbwmon

a trzeba ja zamienic tak jak podal Cezary, na: /usr/share/nlbwmon/db

I wszystko pięknie hula.


I tu przy okazji pytanie, jak dlugo wytrzyma pamiec flash w routerze 1043ND v2??

Może ktoś ma takie doświadczenie?.

50

Odp: Monitorowanie łącza WAN i WWAN. Statystyka miesięczna.

Jak zostawiłeś 30m to pewnie "lata". Moralnie się pewnie szybciej zestarzeje.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.