1

Temat: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Postanowiłem podpiąć magistralę 1-Wire do świeżo kupionego mr3220 w celu pomiarów np. temperatury. Zrezygnowałem z przejściówki usb->1-wire meraprojektu, ponieważ jest droga i potrzebowałbym dodatkowego huba, żeby pomieścić jeszcze modem.
Znalazłem opis podłączania na stronie http://openwrt.pl/doku.php/usb:1wire?s[]=1&s[]=wire#czujnik_1-wire_na_rs232
Jest na niej m.in. schemat
http://openwrt.pl/lib/exe/fetch.php/hardware:nopcb.png
Rys.1


http://openwrt.pl/lib/exe/fetch.php/hardware:1-wire-pnp.png
Rys.2


Na stronie http://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl-mr3420#serial jest zdjęcie opisujące piny portu rs232 na płycie:
http://img849.imageshack.us/img849/793/20111108140400.jpg
Rys.3


Kolejność ma być taka:
1    2    3        4
TX    RX    GND    VCC        SJ1

Schemat na rys.1 pasuje do tego na rys.3 (zakładając, że +3.3V=VCC), oprócz braku pinu NC na płytce MR3220. Na schemacie z rys.2 też go nie ma - uwzględnienie go jest niepotrzebne?

Na w/w arcie z openwrt.pl jest opis:
Jak widać na załączonym schemacie (oba dotyczą tego samego układu) wyprowadzoną mamy linię 1-wire, GND, oraz 3,3V, którą należy pominąć !, ponieważ nie będziemy z niej korzystać. Termometr Cyfrowy DS18B20 będzie więc podłączony tylko do 1-wire i GND oraz do zasilania zewnętrznego. Jest tak dlatego, że termometr nie pracuje na napięciu mniejszym niż 5V (port rs daje tylko 3,3V). Zmuszeni będziemy zatem zastosować zasilanie z wtyczki od zasilacza z PCB routera. Najlepszy pomysł to właśnie zakup stabilizatora, który pozwoli na podłączenie się do lini +12V (czyli defacto do zasilacza) i zamianę napięcia na +5V, bezpiecznego dla naszego czujnika. Jak widać na załączonym obrazku, operacja nie jest skomplikowana. Niebieskie kable przylutowane zostały do PCB routera w miejcu wtyczki od zasilacza. I tu zdjęcie:
http://openwrt.pl/lib/exe/fetch.php/hardware:ssa50847.jpg
Widać, że emiter tranzystora został bezpośrednio podpięty tylko pod wyjście 5V ze stabilizatora napięcia. Jednak to wszystko niezbyt współgra ze schematem na rys.2, na którym do emitera tranzystora jest podpięty pin rx za rezystorem4k7, pin VCC za rezystorem 4k7, oraz najważniejsze - wyjście magistrali 1-Wire. Autor cytatu powyżej napisał, że należy pominąć pin 3.3V. Czyli oznaczałoby to, że schemat na rys.2 jest praktycznie nie do użytku. Jak zatem powinien wyglądać prawidłowy schemat z uwzględnieniem tego stabilizatora napięcia?

Kolejną zagwozdką jest fakt, że po rozkręceniu przyjrzałem się płytce MR3220 i nawet pod lupą nie zauważyłem żadnej ścieżki prowadzącej z trzeciego w kolejności pinu (GND). Czyżby TP-Link chciał utrudnić nieautoryzowane serwisowanie produktów smile ? Tutaj porobione przeze mnie fotki:
Front
http://i.imgur.com/8uylw8U.jpg

Rewers
http://i.imgur.com/A6jxX5q.jpg

2

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

1. Dość mało czujników ds1820 chce działać przez 3.3v - przy 5v już lepiej
2. NC to not connected - zwykle pole, nigdzie nie podłączone.
3. jest połączone - słyszałeś o płytach wielowarstwowych i ścieżkach w środku laminatu?
4. tplink ma paskudne dzielniki napięcia na linii tx - niekoniecznie więc to musi działać poprawnie. na wrt54gl się udawało.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Dzięki za naświetlenie tematu.
Zatem w moim przypadku pewniej będzie skorzystać jednak z huba USB i przejściówki.
1. Czy będzie można zastosować przejściówkę USB <-> RS232 (np taką), a dalej schemat z postu powyżej? Czy będzie tam również konieczne jakieś przerabianie zasilania na 5V?
2. Czy potrzebny będzie koniecznie hub aktywny, żeby pociągnąć modem i przejściówkę, czy może pasywny to udźwignie?

4

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Niektórzy uruchamiali to przy takim interfejsie i działało. Sam nie pobiera wiele prądu, więc pasywny hub pomiędzy może jeszcze działać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Przepraszam za odgrzanie tematu,ale może się koledze przyda. U mnie termometr pracuje na GPIO7, a zasilanie 5V pożyczam od portu USB

6

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Witam, wiem że to stary temat ale chciał bym przesiąść sie z przejściówki usb na wbudowane rs232 lub jeszcze lepiej GPIO7 lub 18 ale za żadne skarby nie mogę zlokalizować tych GPIO (bo rs wiem gdzie się mieści ale wolę to drugie), proszę o jakiś schemat gdzie trzeba się dolutować wtym MR-3220 v1.2 ? Czy kolega "piotreeek" tego DS1820 ma podpiętego bezpośrednio pod GPIO,GND,5V czy na pięciu woltach a Gpio ma jakiś rezystor?
Z góry dzięki i pozdrawiam

7

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Wiecie gdzie na płycie jest to gpio7?

8

Odp: MR3220 serial -> 1-Wire kilka pytań

Tu masz ładną tabelkę gdzie co jest: https://wiki.openwrt.org/ru/toh/tp-link … #gpio_пины

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.