1 (edytowany przez Rixer 2017-05-05 20:09:24)

Temat: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Witam
Mam problem dotyczący LEDE 17.1.01 na Rasberry Pi 3 , a mianowicie polega on na tym że przy zmianie statycznego adresu ip z 192.168.1.1 na 192.168.1.2 wiesza się/przestaje działać . Po restarcie urządzenia LEDE nawet nie startuje.

Zmiany wykonuje z pomocą Luci .

Przy wyłączaniu DHCP , zmiany interfejsów, DNSu ten problem nie występuje. Raz udało mi się skonfigurować LEDE lecz po około 45 min. problem wystąpił. Problem ten nie jest raczej spowodowany kartą pamięci ( testowałem kilka) , zasilaczem (testowałem kilka maks. pobór to 0.24 A ). A i temperatura nie jest wysoka.

Widziałem że użytkownik valdi74 ma podobną konfigurację i chyba u niego ten problem nie występuję. Więc z chęcią bym się dowiedział jak to działa u Cb.

Obraz pobrałem z stąd: https://lede-project.org/toh/hwdata/ras … errypi_3_b

Pozdrawiam i liczę na pomoc smile

2

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

A nie możesz po ludzku robić to przez ssh po prostu?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Spróbuje i zobaczę co z tego wyjdzie . Czyli według Cb jest to spowodowane prawdopodobnie GUI ?

4

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

luci to luci. Ma swoje widzisię i jak nie działa zmiana to raczej powinieneś bug zgłosić do projektu żeby to sprawdzili.  Ja akurat rpi3 nie mam to nie sprawdzę.

Zrób przez konsolę.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Niestety przez konsole podziałało całą minute . Czyli zostało zgłosić i czekać aż ktoś to poprawi ?

6

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Co podziałało minutę? W jakim sensie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Przestaje działać . Po restarcie na nic nie reaguje .

Ustawione był tylko DHCP off / DNS na router główny / IP statyczne

8

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

To nie może być powód zaprzestania działania. Nie masz uszkodzonej karty albo wykorzystanego takiego adresu ip w sieci?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez Rixer 2017-05-04 21:25:16)

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

IP na pewno nie wykorzystuje, a co do karty to po testuje może problem występuje tutaj , bo na dobrą sprawę innych opcji nie sprawdzałem. Straszne dziwne to jest kontrolka pracy cały czas mruga po odpięciu Ethernetu przestaje świecić.
Raspberry było podłączone tylko do laptopa z wyłączonym WIFI .

Na karcie sieciowej RP miga zielona dioda ( To jest dioda połączenia?) a na laptopie żółta ( dioda oznaczająca prędkość ?).

Kabel oryginalnie zarabiany testowane kilka.

10 (edytowany przez valdi74 2017-05-05 08:21:26)

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

U mnie LEDE 17.1.01 śmiga. Na aktualnym snapshot jest tylko problem z wifi (zgłoszony), prosty do obejścia.
Skrętka/zasilacz jest OK skoro na domyślnym IP działa. Napisz dokładnie jakie komendy wykonujesz przez ssh po czystej instalacji. Skąd wiesz, że urządzenie wiesza się? Masz możliwość podłączenia do monitora przez HDMI z klawiaturą USB? Może wyrzuca jakieś błędy na konsolę.

Znalazłem taki opis diod RPi:

Czerwona przy zasilaniu:
- świeci gdy zasilanie jest OK
- mruga gdy napięcie zasilania spada poniżej około 4.63V

Zielona przy zasilaniu:
- świeci na stałe gdy nie ma karty SD przy starcie
- mruga przy dostępie do karty SD

Lewa w porcie Ethernet (żółta):
- świeci dla połączenia 100 Mb/s
- wyłączona dla 10 Mb/s

Prawa w porcie Ethernet (zielona)
- świeci gdy połączenie jest zestawione
- mruga jeśli są transmitowane dane
- wyłączona gdy nie ma połączenia

Napisz jeszcze co dokładnie do czego podłączasz. Piszesz o ruterze i laptopie. Jakie tam masz ustawione IP i maski sieci? Skoro wyłączasz DHCP, to przydzielasz statycznie IP do laptopa?

Qui vit sans folie, n'est pas si sage qu'on croit

11

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Ja zainstalowałem LEDE Reboot 17.01.1 na Raspberry Pi 2
Działa wszystko OK Ip zmieniłem z pomocą Luci. Niebyło z tym problemów.
Zainstalowałem to dla zabawy i żeby sprawdzić czy zadziała sane i czy rozpozna mój skaner (rozpoznało)
Nie mogę natomiast uruchomić karty TL-WN725N
Raspberry Pi 3 też mam, ale na razie nie mam czasu na sprawdzenie.

Ps. Jaki modem usb współpracuje z Raspberry Pi i LEDE?

12

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Każdy który jest wspierany przez lede?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

valdi74 napisał/a:

U mnie LEDE 17.1.01 śmiga. Na aktualnym snapshot jest tylko problem z wifi (zgłoszony), prosty do obejścia.
Skrętka/zasilacz jest OK skoro na domyślnym IP działa. Napisz dokładnie jakie komendy wykonujesz przez ssh po czystej instalacji. Skąd wiesz, że urządzenie wiesza się? Masz możliwość podłączenia do monitora przez HDMI z klawiaturą USB? Może wyrzuca jakieś błędy na konsolę.

Znalazłem taki opis diod RPi:

Czerwona przy zasilaniu:
- świeci gdy zasilanie jest OK
- mruga gdy napięcie zasilania spada poniżej około 4.63V

Zielona przy zasilaniu:
- świeci na stałe gdy nie ma karty SD przy starcie
- mruga przy dostępie do karty SD

Lewa w porcie Ethernet (żółta):
- świeci dla połączenia 100 Mb/s
- wyłączona dla 10 Mb/s

Prawa w porcie Ethernet (zielona)
- świeci gdy połączenie jest zestawione
- mruga jeśli są transmitowane dane
- wyłączona gdy nie ma połączenia

Napisz jeszcze co dokładnie do czego podłączasz. Piszesz o ruterze i laptopie. Jakie tam masz ustawione IP i maski sieci? Skoro wyłączasz DHCP, to przydzielasz statycznie IP do laptopa?

Dzięki za opis kontrolek , dużo mi to pomogło . Myślałem że łapał zwieche a to po prostu mój pośpiech oraz brak wystarczającej wiedzy spowodował tak naprawdę ten zabawny problem. 

Problem wynikał po pierwsze ze źle przypisanego ip bramy do karty sieciowe laptopa.
A drugi problem wynikał z ustawienia Fierwalla na WANA przez to nie mogłem dostać się do Raspberry z domowego routera.
Tak to jest jak się coś klika nie sprawdzając reguł w Fierwallu sad

Pozdrawiam i dzięki za naprowadzenie.

14

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Cezary napisał/a:

Każdy który jest wspierany przez lede?

potrzebuje modem usb PPPoE
Jak sprawdzić które są obsługiwane?

15

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

mak napisał/a:
Cezary napisał/a:

Każdy który jest wspierany przez lede?

potrzebuje modem usb PPPoE
Jak sprawdzić które są obsługiwane?

Jeszcze raz: co potrzebujesz? Bo chyba nie modem komórkowy?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

modem adsl do TPSA

17

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

A są obecnie dostępne modemy adsl na usb w ogóle?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Ok
Potrzebuje Fast Ethernet Adapter który się połączy z routerem dostawcy
Wyszukując w zakładce Software "kmod-usb*" wyśledziłem z opisów obsługiwane urządzenia

19

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Kup najtańszą kartę sieciową na usb. Będzie obsługiwana.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Dysponuje ktoś może paczką luci-proto-wwan na arm_cortex-a53_neon-vfpv4 ? W oficjalnych repozytoriach nie znalazłem 
Z tego co znalazłem na forum to ona rozwiązuje problem "Unsupported protocol type" przy proto 'ncm'. Chyba że macie inne rozwiązanie .

21

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

luci-proto-ncm, dostępne jest w luci w wersji rozwojowej. A moje luci-proto-wwan jest stare i nie ma części opcji, jak koniecznie chcesz go używać to masz źródła w moim githubie: https://github.com/obsy/packages/tree/m … proto-wwan

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Mówiłeś o tej paczce https://github.com/openwrt/luci/tree/ma … -proto-ncm ? A tak przy okazji jak się buduje paczki ?

23

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Ściągnij źródła i skompiluj całość po prostu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Pierwszy raz się za to biorę i nie wiem jak za bardzo to ugryźć:

- zrobiłem :

apt install build-essential binutils bzip2 gawk gettext git libncurses5-dev patch unzip zlib1g-dev subversion flex
git clone https://github.com/openwrt/luci.git
Przechodzę do katalogu luci/protocols/luci-proto-ncm/
no i leci make

I mam taką zwrotkę:
Makefile:7: /rules.mk: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Makefile:12: ../../luci.mk/luci.mk: Nie jest katalogiem
make: *** Brak reguł do wykonania obiektu '../../luci.mk/luci.mk'. Stop.

Proszę o naprowadzenie , i mam takie pytanko czy luci kompiluje się pod konkretny setup czy wystarczy "ogólnie"?

25

Odp: LEDE 17.1.01 na Rasberry PI 3

Nie, nie przechodzisz do żadnego katalogu i nie to ściągasz.

Cały proces masz opisany: http://eko.one.pl/?p=openwrt-kompilacja z tym że musisz skompilować wersję rozwojową (trunka) openwrt lub lede. Ściągasz źródła, sciągasz feedsy, robisz make menuconfig, wybierasz co chcesz i kompilujesz wszystko.
Jeżeli chcesz wersję stabilną to ściągasz źródła wersji stabilnej a później ręcznie musisz przenieść katalog luci-proto-ncm i skompilować całość ponownie.

Nie możesz kompilować pojedynczego pakietu nie mając skompilowanego całego sdk.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.