1 (edytowany przez Cezary 2017-02-15 18:59:09)

Temat: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Mam dostęp przez jakiś czas do PC Engines APU3, więc popełniłem obrazy LEDE dla tej platformy (będą one działać także dla APU2). Dla tych który nie znają sprzętu:

- CPU: x86 64bit, 4 rdzenie po 1GHz
- pamięć ram: 2GB lub 4GB (zależy od wersji płytki)
- 3x ethernet 1Gbps
- 3x slot minipcie
- 2x slot SIM (APU2 ma 1 slot SIM)
- 2x USB 3.0 - zewnętrzne
- 4x USB 2.0 - wewnętrzne (do wyprowadzenia na osobnych kablach)
- 1x złącze SATA (+zasilanie 5V do dysku 2,5", dyski 3,5" wymagają własnego oddzielnego zasilania)
- 1x złącze kart SD
- 3x led
- 1x przycisk
- 1x buzzer
- zegar RTC z podtrzymywaniem bateryjnym
- złącze z GPIO, LPC, wewnętrzny uart
- konsola RS232C

Nie ma własnej pamięci flash, więc trzeba go uruchomić z PXE, nośnika USB, karty SD, dysku mSATA lub zwykłego HDD/SDD na SATA.
APU3 ma trzy sloty minipcie, do których można włożyć odpowiednio:
- dysk mSATA, modem 3G/4G lub urządzenie usb (slot ma skojarzony SIM)
- modem 3G/4G lub urządzenie na usb (slot ma skojarzony SIM)
- kartę WiFi, inne urządzenie na minipcie lub urządzenie usb (brak wyprowadzonego sim)
System umożliwia programowe przełączenia slotów sim pomiędzy dwoma slotami minipcie.

Obrazy zostały zmodyfikowane przez dołożenie kilku łatek przeniesionych z trunka; pierwowzorem ich była serii sześciu łatek dostępnych na liście deweloperskiej LEDE: http://lists.infradead.org/pipermail/le … 03536.html

Działa uruchamianie z USB i karty SD. Powinno działać także z dyskiem SSD mSATA, choć nie sprawdzałem bo takiego nie posiadam. Minimalna wielkość karty lub pendrive dla obrazu ext4 - 256MB.

Dostępne są dwa rodzaje obrazów - squashfs i ext4, w obu działa aktualizacja z wykorzystaniem sysupgrade.

Porty: eth0 (ten obok rs232c) to wan, reszta (eth1, eth2 i ew wlan) to lan.

Instalacja (wszystko na zwykłym komputerze):
- pobrać obraz (czysty lub z luci)
- podłączyć do komputera pendrive, kartę czy dysk
- rozpakować:

gzip -d lede-x86-64-combined-ext4.img.gz

- nagrać obraz na kartę/pendrive/dysk. Pod linuksem:

sudo dd if=lede-x86-64-combined-ext4.img of=/dev/sdc

Gdzie /dev/sdc to dysk/karta/pendrive (nie partycja!) na który chcemy nagrać obraz. Nie pomylcie się żeby nie skasować sobie jakiegoś dysku w komputerze.
- przełożyć nośnik do APU i uruchomić...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2 (edytowany przez Xemidra 2016-12-03 19:24:04)

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

A ogólnie jak działa?
Jest w miarę stabilnie czy jakieś restarty itd. się pojawiają?

Do tych portów 3x slot minipcie można podłączyć jakąś kartę WiFi i dołożyć do tej płytki sieć bezprzewodową?

3

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Kartę wifi możesz dołożyć na minipcie (ja tak mam) lub na usb (też tak mam smile)

Działa zarąbiście - super szybkie to jest.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Wiesz może gdzie w Polsce można zakupić ten sprzęt?

5

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

My mamy chyba z interprojektu, jakąś małą ilość mieli.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Cześć.

Trochę czasu minęło, lecz nadal dostępność tego sprzętu a dokładnie chodzi mi o apu3a4 praktycznie zerowa, czy mam problem ze szukaniem?.

Kilka pytań do w/w tematu, może coś jeszcze pamiętasz.

1. Może się orientujesz jaki jest szacowany koszt tego urządzenia, może mnie nie stać...
2. Druga sprawa jaką kartę wifi na minipci testowałeś i czy byś ją polecił (zadowolę się 2.4 GHz lecz musi dobrze pokrywać), karta którą testowałeś miała wyjście na anteny zewnętrzne?, jaki jest koszt karty?
3. Wiesz może chociaż szacunkowo, jakie transfery można uzyskać po kablu UTP  LAN <=> LAN łącząc się z tym urządzeniem używając Twoich obrazów openwrt, Samba, FTP. Zakładam że do APU podłączony byłby (SATA) dość szybki dysk WD Black WD7500BPKX (2,5")

Generalnie chodzi mi o dość szybki przesył danych pomiędzy komputerem stacjonarnym a tym urządzeniem (samba), niestety moje doświadczenie z routerami aktualnie skończenie na ZyXEL NBG6716 pokazuje że transfery po sambie (w/w dysk zew. partycja ext4) są mizerne i w zasadzie nie zaobserwowałem wzrostu transferu przy wzroście mocy routera. Tzn porównując do TL-WDR4300 który jest słabszy transfer po kablu jest niemal identyczny.

Tu nasuwa się pytanie czy to jest bardziej ograniczenie Openwrt czy sprzętu?

Pozdr.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

7

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

1. Cały czas są dostępne (uwaga: paskudna reklama: https://www.ip-sa.pl/wyszukiwarka2.aspx?s=apu )
2. Używałem mikrotikowych https://routerboard.com/R11e-2HPnD zwykła karta, żadnych specjalnych rewelacji
3. Nie wiem, nie testowałem tego

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Jeszcze jedna uwaga: do apu2 można włożyć dwie karty wifi, do apu3 tylko jedną (za to można dwa modemy).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9 (edytowany przez r43k3n 2017-02-06 19:36:49)

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Ja na forum LEDE widziałem, że ktoś korzystał z tej karty: QCA9880. Link prowadził do Amazona ale może gdzieś lokalnie dostaniesz.

Update1: Faktycznie PC Engines APU.3A4 nigdzie w Polsce nie widziałem ale PC Engines APU.3A2 z 2GB RAMu jest dostępne. Ewentualnie jak potrzebujesz tych trzech to jest PC Engines APU.2C4. W innym przypadku musisz sprowadzać do kraju. Przeczytaj informacja na stronie producenta, bo widziałem adnotację, żeby z usług Poczty Polskiej nie korzystać i wybrać (jeżeli się nie mylę) GLS.

10

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Fakt rozważałem zakup mocniejszej wersji apu3a4. Zapytam nieco inaczej. Proszę wybaczyć podpięcie pod ten temat, aczkolwiek pytanie jest z nim po części związane.

Chcę kupić mocny sprzęt z portami SATA lub eSATA oraz USB 3.0 pod openwrt. Nie wiem czy skłaniać się ku kompaktowemu rozwiązaniu typu router NETGEAR R7500 v2  NETGEAR R7800 lub Linksys WRT3200ACM v1 (najprościej) czy może faktycznie lepszym rozwiązaniem, wydajniejszym jednak będzie APU3a4, do którego dokupię kartę WiFi itp. Pewnie powie ktoś czy nie lepiej serwer, stary notebook..., myślę że jednak nie ponieważ urządzenie ma być możliwie mało prądożerne wink

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

11

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

To ja jeszcze dorzucę bananapi - jestem ciekawy jak tam z wydajnością sata.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12 (edytowany przez r43k3n 2017-02-06 20:14:53)

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

APU3 od PC Engines ma naprawdę spory potencjał i duże możliwości. Sam skłaniam się ku zakupowi ale jeszcze jestem na etapie planowania przyszłej sieci. Dużą zaletą APU3 jest jest uniwersalności, możliwości i modularność. Można tam wsadzić różne karty WiFi według potrzeb a nawet modem 3G. W przyszłości te elementy można wymienić.

Masz tam porty SATA, USB 3.0 i port na kartę SD więc możliwości podpięcia zewnętrznych urządzeń również sporo. APU3 jest wspierane przez LEDE i Cezarego więc wsparcie na co najmniej parę lat zapewnione.

W porównaniu jednak do "NETGEAR R7500 v2  NETGEAR R7800 lub Linksys WRT3200ACM v1" to nie jest to rozwiązanie typu: "Po prostu działa". Trzeba spędzić chwilę i skonfigurować wszystko samodzielnie no ale jak już to zrobimy to potem tylko bezproblemowa sprawa.

Cezary napisał/a:

To ja jeszcze dorzucę bananapi - jestem ciekawy jak tam z wydajnością sata.

Ta płytka ma chyba tylko jeden port Ethernet. Ja już bym wolał normalny router a zdecydowanie lepszą opcją jest APU3.

13

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

OT: jest bananapi r1 router z 5 ethernetami. Ale tam ponoć wifi jest kiepskie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

r43k3n napisał/a:

...APU3 jest wspierane przez LEDE i Cezarego...

Biorę pod uwagę tylko urządzenia na które są gotowe obrazy Cezarego smile. Na własne kompilacje jestem za słaby i pewnie jeszcze długo tak będzie, córka ma 3 tyg. - czas smile.  Dzięki za info. Poczekam jeszcze trochę, może APU3a4 będzie dostępne. Dziwi mnie tylko że a Aliex... tego nie ma.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

15 (edytowany przez r43k3n 2017-02-06 20:32:46)

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

OT: jest bananapi r1 router z 5 ethernetami. Ale tam ponoć wifi jest kiepskie.

Interesowałem się kiedyś tym rozwiązaniem ale odzew se strony użytkowników był wyjątkowo negatywny. Nie wiem nawet czy ta sytuacja nie miała miejsca gdzieś tutaj na forum.

A jak już bierzemy pod uwagę płytki developerskie to na forum LEDE coś takiego mi się rzuciło w oczy.
https://www.kickstarter.com/projects/87 … ?ref=video

16

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Ile to kosztuje??

ZTE MF28D 4G LTE + TP-link MR3220v2 + OpenWRT CC + Orange LTE 115GB

Bloger. Radioamator. Linuxiarz.

17

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Spójrz do linka z postu 7.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

18

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Cezary napisał/a:

To ja jeszcze dorzucę bananapi - jestem ciekawy jak tam z wydajnością sata.

Mam mocniejsza wersję, bananepro. Mogę sprawdzić jak ktoś potrzebuje, tylko że aktualnie czekam na przetwornice z Chin, bo chinczyki wsadziły jakieś dziadostwo, które nie ma żadnych zabezpieczeń i mi dosłownie poszła z dymem.

19

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Wygląda na to że APU3A4 = 3 i211AT LAN / AMD GX-412TC CPU / 4 GB DRAM nie jest jeszcze dostępne.
https://pcengines.ch/newshop.php?c=48881

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

20

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Biorąc pod uwagę dostępne w Polsce urządzenia (patrz post 7), oraz moje potrzeby mam pytania.

Szukam różnic pomiędzy APU3a4 https://pcengines.ch/apu3a4.htm a APU2c4 https://pcengines.ch/apu2c4.htm a zwłaszcza odpowiedzi który z nich będzie dla mnie lepszy. Nie wiem czy warto za APU3a4 czekać?

Jeśli już będę korzystał z modemu LTE to najwyżej z jednego urządzenia. Internet generalnie mam kablowy po LAN <--> WAN.

Zgodnie z tą uwagą.

Cezary napisał/a:

Jeszcze jedna uwaga: do apu2 można włożyć dwie karty wifi, do apu3 tylko jedną (za to można dwa modemy).

myślę że APU2c4 jest dla mnie korzystniejsze?.

Poza tymi różnicami APU3a4 ma nowszy moduł LAN = 3 i211AT LAN. W APU2c4 jest 3 i210AT LAN, czy ma to jakieś większe znaczenie?
Patrząc na zdjęcia tych płytek w APU3a4 widzę 2 gniazda USB 2.0 wewnętrzne. Natomiast na zdjęciu APU2c4 widzę tylko jedno gniazdo USB 2.0 choć w opisie piszą że są 2 szt., gdzie jest to drugie ? Jedno chcę wykorzystać do 1-Wire a drugie mogłoby być awaryjnie.

Czy są jeszcze jakieś różnice pomiędzy tymi płytkami, czy można pokusić się o stwierdzenie która jest lepsza?, generalnie uparłem się na 4 GB DRAM  wink

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

21

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Jedno złącze to 2x usb 2.0, to jest w pdfach. W związku z tym muszę jutro w pracy sprawdzić czy na apu3 tam są faktycznie 4 wewnętrzne usb czy tylko dwa.

Nie ma "lepszej" płytki. Zależy do czego chcesz ją wykorzystać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

EDIT: wygląda na to że są 4 usb wewnętrzne (bo się z różnymi busid przedstawiają), ale:
- oba usb na J17 działają normalnie
- oba usb na J13 zgłaszają błąd na magistrali usb

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

23 (edytowany przez Cezary 2017-02-15 19:02:54)

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

EDIT2: ehhhh, jakiś geniusz z pcengines zamienił na złączu J13 sygnały USB D+ z D-. Działa też usb na J13, więc APU3 ma 4 wewnętrzne USB 2.0

Co ciekawsze - na schemacie też są zamienione.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Witam.

Cezary z postu nieco wyżej rozumiem że w pracy masz dostęp do PC Engines APU3. Moje pytanie to, czy jesteś w stanie sprawdzić średni transfer jaki da się uzyskać po kablu UTP plik powiedzmy minimum 200 MB. Mile widziane po sambie ewentualnie czym Ci wygodniej (FTP chyba powinno być porównywalnie do samby?). Test na oryginalnym firmware coreboot oraz na na lede-x86-64 który zrobiłeś. Wiem że z testem na lede-x86-64 będzie trochę zachodu, więc ostatecznie zadowolę się coreboot. Choć jeśli lede-x86-64 miałyby mieć podobny wynik do coreboot, to byłby kolejny argument za zakupem tego urządzenia.

Pozdrawiam.

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

25

Odp: LEDE dla PC Engines APU2/APU3

Ehm. coreboot to jest bootloader - coś w rodzaju biosu dla tej płytki, nie system operacyjny dla niej.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.