1

Temat: Port COM na USB

Mam takie nietypowe pytanie: czy jeśli w routerze z OpenWrt nie ma portu konsoli szeregowej TTL ale jest port USB to czy można podłączając np. konwerter USB-RS232 PL2303 (nie TTL) uzyskać dostęp do konsoli szeregowej i połączyć się np. przez Putty tak samo jak za pomocą portu TTL?

2

Odp: Port COM na USB

Nie. Podłączając konwerter usb do routera dostaniesz dodatkowy port szeregowy w routerze, ale sam system nic o nim nie wie a tym bardziej nie jest skonfigurowany żeby wykorzystywał go jako swój port systemowy.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Port COM na USB

Ale jakby zaprogramować OpenWrt tak aby wysyłał też informacje DEBUG przez taki port to powinno działać?

4

Odp: Port COM na USB

Ogóle - tak, powinno. Szczegółowo - przy starcie nie ma jeszcze wsparcia dla usb, więc ciekawe jak by się zachował w takim przypadku.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Port COM na USB

Przy starcie tzn. że bootloader musi obsługiwać USB - zdaje się iż w kodzie źródłowym CFE dla mojego routera jest kod wsparcia USB:
http://savepic.net/8798510m.png

6

Odp: Port COM na USB

Kernel. Zostaw bootloader w spokoju.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7 (edytowany przez jzef 2017-01-10 19:26:51)

Odp: Port COM na USB

No tak - kernel nie bootloader smile

[OT]Zdaje się iż takie coś obsługują inne urządzenia na bazie Linux'a np. telewizory LG:
Konwerter PL2303

Dowiedziałem się właśnie, że w konwerterach na chipie FTDI też da się zmienić VID i PID w EEPROM za pomocą programu FT_PROG lub MProg
http://savepic.net/8805718m.png

Znalazłem na allegro taki konwerter ale nie widzę na nim EEPROM'u:
http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-t … 63816.html

Ma ktoś taki konwerter i próbował zmieniać USB VID i PID?

8

Odp: Port COM na USB

Eeprom jest wewnątrz układu. Kiedyś, dawno temu, jak robiłem kabel do vag na ftdi, to używałem ftproga do zmiany działania, którychś nóżek, żeby napędzały diody led, które sygnalizowały stan pracy. Nie pamiętam, czy trza było zmieniać vid i pid, ale to też chyba działało, bo jak stery ftdi pod windowsa zmieniały vid i pid, gdy wykrywały podróbkę chipu, to szło to naprawić smile

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

9

Odp: Port COM na USB

gegu napisał/a:

Eeprom jest wewnątrz układu.

To w takim razie konwerter na FTDI jest lepszy niż na Prolific do którego trzeba lutować jakiś EEPROM aby zmienić USB VID/PID

10

Odp: Port COM na USB

Zajrzyj do datasheeta konkretnego scalaka ftdi. Ja używałem ft232rl i on eeprom ma wewnątrz, za to chyba ft2232 (nie jestem pewien modelu) używa zewnętrznego eeproma. Wg mnie patrząc z punktu widzenia eksperymentatora, to lepsze są scalaki z zewnętrznym eepromem, bo jak coś źle ustawisz i zapiszesz, to zawsze programatorem jesteś w stanie to naprawić (co najwyżej czeka Cię odlutowanie kości), a jak eeprom jest wewnątrz, to może się zdarzyć, że będziesz musiał kupić nowego scalaka.

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

11 (edytowany przez jzef 2017-01-11 08:56:23)

Odp: Port COM na USB

No tak, ale nie zamierzam zmieniać nic innego jak ewentualnie VID/PID i słyszałem iż wtedy nie działają oryginalne sterowniki pod Windows i trzeba przerobić plik .INF zmieniając VID/PID w pliku na ten który ustawiliśmy w EEPROM'ie i przeinstalować sterowniki ponownie:
FTDI Change PID to default
Na Linux'a jest nawet jakiś program który potrafi przywrócić oryginalne VID/PID bezpośrednio:
FTDI PID Unbrick
więc może aż tak źle z tym nie jest smile

P.S. Patrzyłem właśnie na allegro i zarówno scalak FTDI jak i nowy konwerter na USB są w podobnej cenie już od 12 zł + przesyłka więc jak coś pójdzie nie tak to lepiej kupić nowy konwerter zamiast babrać się z lutowaniem nowego scalaka smile

P.S. Podobno na Windows 8 i nowszym automatyczne aktualizacje instalują nowy sterownik FTDI który zmienia PID na "0000" przez co urządzenie nie działa:
FTDI woes
Prevent Windows 8 from automatically updating a driver

12

Odp: Port COM na USB

Ooo właśnie, znalazłeś to - zmiana productid, gdy stery wykryły podrabiany scalak. To akurat nic strasznego - w pliku inf sterów ftdi dodajesz sobie nową linijkę z vid i pid i działa, ew. możesz zmienić pid spowrotem.
Z tego co pamiętam, to w ftprogu można zmienić dużo więcej niż vid i pid, i raczej do tego starałem się nawiązać snując moje czarne wizje smile
Zgadzam się z Tobą, że przy tak niskiej cenie konwertera można się pobawić. Chciałem tylko nakreślić worst case scenario, tak aby każdy znał możliwe konsekwencje.
Oczywiście nie chciałbym, żebyś odniósł wrażenie, że jestem przeciwny takim działaniom. Uważam, że cała zabawa polega na grzebaniu lutownicą/w kodzie źródłowym/w binarkach. Jak już urządzenie lub soft działa to zabawa skończona i trza sobie znaleźć coś innego do nauki/zabawy.
Podsumowując: nie zastanawiaj się, tylko działaj smile

rt-ac56u tomato, 2x wdr3600@16MB/u-boot pepe2k/lede, 2x wt3020f@16MB/e3372s/gargoyle/lede, 3x wr841n@16MB/64MB/u-boot pepe2k/lede, rt-n18u tomato, 2x rb750gr2 ROS, 3x rb750gr3 ROS, Unifi ap ac lr

13

Odp: Port COM na USB

gegu napisał/a:

Eeprom jest wewnątrz układu. Kiedyś, dawno temu, jak robiłem kabel do vag na ftdi, to używałem ftproga do zmiany działania, którychś nóżek, żeby napędzały diody led, które sygnalizowały stan pracy. Nie pamiętam, czy trza było zmieniać vid i pid, ale to też chyba działało, bo jak stery ftdi pod windowsa zmieniały vid i pid, gdy wykrywały podróbkę chipu, to szło to naprawić smile

Ja w kablu Viakena do VAG KKL zmieniałem tym programem VID i PID z Viakenowskiego na standardowy FTDI ,o denerwowało mnie to ,że trzeba było miec sterowniki Viakena. Więc tak ,dało się.

14

Odp: Port COM na USB

gegu napisał/a:

Uważam, że cała zabawa polega na grzebaniu lutownicą/w kodzie źródłowym/w binarkach. Jak już urządzenie lub soft działa to zabawa skończona i trza sobie znaleźć coś innego do nauki/zabawy.
Podsumowując: nie zastanawiaj się, tylko działaj smile

Dokładnie się z tobą zgadzam - też uwielbiam grzebanie lutownicą/w kodzie źródłowym/w binarkach - świetna zabawa a przy okazji człowiek się uczy wielu rzeczy smile