Temat: Mwan3 zarządzanie

Witam, mam pytanie: mam w routerze ustawionych 2 dostawców netu: vdsl + LTE.
W mwan3 mam wan i wan2, na chwile obecną mam tak ustawione że 99% wykorzystkuje vdsl  a 1 % LTE. Chciałbym tak ustawić aby całe połączenie leciało przez vdsl a dopiero jak braknie połączenia od wan, to żeby się przełączył na wan2(LTE).
Chodzi o to że w aktualnej konfiguracji cały czas pinguje mi połączenie LTE co wiąże się z tym że pobiera mi dane z pakietu-który jest ograniczony. A chciałem aby był tylko rezerwowym kiedy się włączy dopiero jak braknie vdsla.

2

Odp: Mwan3 zarządzanie

Nie da się, mwan3 tak nie działa. Wymaga na stałe podniesienia obu interfejsów bo właśnie w ten sposób sprawdza czy działają i można je przepiąć.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Mwan3 zarządzanie

Hmm czyli juz wszystko wiem, rozumiem że alternatywy w postaci innego oprogramowania do zarządzenia lączami( w taki sposób) nie ma?

4

Odp: Mwan3 zarządzanie

Jest multiwan, jest mój simplefailover (ale on może nie działać dla dsla), możesz napisać coś po swojemu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Mwan3 zarządzanie

Ja napewno napisze...........:) uśmiałem się po pachy. Przez 2 dni walczyłem z routerem żeby podłączyć głupie LTE.  Także szacun dla takich ludzi jak ty.....Bo ja raczej skorzystam jak się kiedyś pojawi coś gotowego a puki co musi mi wystarczyć to co mam. Pozdrawiam

6 (edytowany przez garysek 2016-10-16 10:38:47)

Odp: Mwan3 zarządzanie

@darek1804, nie przesadzasz oby troszkę? Jaki masz ten pakiet, że nawet pingowania się obawiasz? Przecież to tyle zużywa co nic...
W mwan3 możesz dowolnie określić interwały pingów, w sumie jak to ma być tylko zapas to możesz w ogóle z pingowania zrezygnować (mwan3 będzie interfejs cały czas widział jako online).
Podniesiony jednak musi i tak być, chociaż jakby się uprzeć to w skryptach hotpluga możesz wpisać ifup wan2 w przypadku down wan, tylko po co?

7

Odp: Mwan3 zarządzanie

Hmm spróbuję zmienić mu te pingi. Dzisiaj mi zjadł 0.5 GB transferu

8

Odp: Mwan3 zarządzanie

darek1804 napisał/a:

Hmm spróbuję zmienić mu te pingi. Dzisiaj mi zjadł 0.5 GB transferu

Jakieś wielkie pakiety musi wysyłać? Tyle transferu to zużywało mi w ciągu całego miesiąca pingowanie hosta w sieci (kiedyś jak używałem internetu Plusa na HSPA+ to obliczałem zużycie na podstawie statystyk z routera i bilingu operatora).

9

Odp: Mwan3 zarządzanie

Czas pracy: 1h 1m 33s
RX: 110.10 KB (3264 Pktw.)
TX: 160.98 KB (3320 Pktw.)

To jest transfer na interfejsie tylko przy pingowaniu przez mwan3. Interwał ustawiony na 5s, a multiwan3 podrasowany tak, że wysyła pakiety nie 4-ro a 6-cio bajtowe, więc normalnie pewnie powinno być jeszcze mniej...

10

Odp: Mwan3 zarządzanie

Zobaczcie jakie mam ustawienia, może mam cos nie tak:

config interface 'wan'
    option enabled '1'
    list track_ip '8.8.4.4'
    list track_ip '8.8.8.8'
    list track_ip '208.67.222.222'
    list track_ip '208.67.220.220'
    option count '1'
    option timeout '2'
    option interval '5'
    option down '3'
    option up '8'
    option reliability '1'

config interface 'wan2'
    list track_ip '8.8.8.8'
    list track_ip '208.67.220.220'
    option count '1'
    option up '8'
    option reliability '2'
    option down '3'
    option timeout '3'
    option interval '5'
    option enabled '1'

config member 'wan_m1_w3'
    option interface 'wan'
    option metric '1'
    option weight '999'

config member 'wan_m2_w3'
    option interface 'wan'
    option metric '2'
    option weight '999'

config member 'wan2_m1_w2'
    option interface 'wan2'
    option metric '1'
    option weight '1'

config member 'wan2_m2_w2'
    option interface 'wan2'
    option metric '2'
    option weight '1'

config policy 'wan_only'
    list use_member 'wan_m1_w3'

config policy 'wan2_only'
    list use_member 'wan2_m1_w2'

config policy 'balanced'
    list use_member 'wan_m1_w3'
    list use_member 'wan2_m1_w2'

config policy 'wan_wan2'
    list use_member 'wan_m1_w3'
    list use_member 'wan2_m2_w2'

config policy 'wan2_wan'
    list use_member 'wan_m2_w3'
    list use_member 'wan2_m1_w2'

config rule 'youtube'
    option sticky '1'
    option ipset 'youtube'
    option dest_port '80,443'
    option proto 'tcp'
    option use_policy 'balanced'

config rule 'https'
    option sticky '1'
    option dest_port '443'
    option proto 'tcp'
    option use_policy 'balanced'

config rule 'default_rule'
    option dest_ip '0.0.0.0/0'
    option use_policy 'balanced'

11 (edytowany przez garysek 2016-10-16 10:17:37)

Odp: Mwan3 zarządzanie

Masz zdefiniowane 3 reguły, które domyślnie korzystają z polityki "balanced", która zaś teoretycznie tylko 1 promil ruchu powinna puścić przez wan2, zweryfkuj to jeszcze wydając polecenie w konsoli

mwan3 status

.
Tak czy siak, jeśli wan2 ma być tylko łączem rezerwowym lepiej jest użyć polityki "wan_wan2".
Pokaż jeszcze wynik polecenia

route

12

Odp: Mwan3 zarządzanie

root@OpenWrt:~# mwan3 status
Interface status:
interface wan is online (tracking active)
interface wan2 is online (tracking active)

Policy balanced:
wan2 (0%)
wan (99%)

Policy wan2_only:
wan2 (100%)

Policy wan2_wan:
wan2 (100%)

Policy wan_only:
wan (100%)

Policy wan_wan2:
wan (100%)

Known networks:
192.168.2.1
83.1.4.232
192.168.1.255
192.168.1.1
192.168.1.0
127.0.0.0
192.168.2.0
192.168.2.2
192.168.1.0/24
127.0.0.1
192.168.2.255
224.0.0.0/3
192.168.2.0/24
83.22.48.152
127.0.0.0/8
127.255.255.255

Active rules:
    0     0 S youtube  tcp  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0            match-set youtube dst multiport sports 0:65535 multiport dports 80,443
  473 26596 S https  tcp  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0            multiport sports 0:65535 multiport dports 443
1928  327K - balanced  all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0 

root@OpenWrt:~# route
Kernel IP routing table
Destination     Gateway         Genmask         Flags Metric Ref    Use Iface
default         192.168.2.1     0.0.0.0         UG    0      0        0 wwan0
default         kat-bng1.neo.tp 0.0.0.0         UG    10     0        0 pppoe-wan
83.1.4.232      *               255.255.255.255 UH    0      0        0 pppoe-wan
192.168.1.0     *               255.255.255.0   U     0      0        0 br-lan
192.168.2.0     *               255.255.255.0   U     0      0        0 wwan0
192.168.2.1     *               255.255.255.255 UH    0      0        0 wwan0


w ciągu kilkunastu minut pobrało mi tyle:
Czas pracy: 0h 45m 43s
RX: 20.65 MB (63139 Pktw.)
TX: 11.29 MB (55890 Pktw.)

13

Odp: Mwan3 zarządzanie

Nie wiem, spróbuj przestawić na politykę "wan_wan2".
Te statystyki wiesz chyba, że nie są resetowane po ifup wan.

14

Odp: Mwan3 zarządzanie

tak wiem, robiłem reset całego routerka i wszystko od 0 poszło. pobawię się i pozmieniam na wan_wan2. Dzięki za sprawdzenie usatwien.

15 (edytowany przez smereka 2016-10-17 11:25:16)

Odp: Mwan3 zarządzanie

Youtube oraz połączenia na https lecą Ci przez równoważenie. Jak chcesz mieć tylko przełączanie w przypadku padnięcia łącza to zrób jak jak mam ustawione. Testowałem chyba ze 100 razy bo nie wiedziałem czemu leci przez zapasowe łącze ale w końcu doszedłem i takie ustawienia mam na pewno działające:


Dajesz tylko to:

config rule 'default_rule'
    option dest_ip '0.0.0.0/0'
    option use_policy 'wan2_wan'



A to wywalasz:

config rule 'youtube'
    option sticky '1'
    option ipset 'youtube'
    option dest_port '80,443'
    option proto 'tcp'
    option use_policy 'balanced'

config rule 'https'
    option sticky '1'
    option dest_port '443'
    option proto 'tcp'
    option use_policy 'balanced'


Oczywiście option use_policy 'wan2_wan' czy option use_policy 'wan_wan2' to już jak tam sobie priorytety poustawiałeś
Nie zapomnij również o ustawieniu /etc/config/network

przy wan i wan2 musisz ustawić:

option metric '20' - niższa metryka to wyższy priorytet czyli jak dla wan2 dasz np. 10 a dla wan 20 to Ci pójdzie przez wan2

16

Odp: Mwan3 zarządzanie

Wielkie dzięki pomogło !! Faktycznie zegar zatrzymał się smile Pozdrawiam