1 (edytowany przez totalizator 2016-05-10 08:26:02)

Temat: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Próbuję zrobić tygodniowy wykres temperatury, taki jak ten od Cezarego. W jaki sposób mogę wyświetlić polskie nazwy dni tygodnia przez gnuplot (dając %A wychodzą angielskie; locale mam polskie ustawione LANG=pl_PL.UTF-8)? Poza tym gnuplot rysuje mi wykres dzieląc tydzień po 12 godzin a wolałbym po 24 (jak tutaj http://eko.one.pl/temp_week.html). Noobskie pytania, ale skończyły mi się już pomysły.

2

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Dokładnie to ja mam tak:

set terminal png small size 800,500
set locale "pl_PL"
set output '/tmp/week.png'
set title "Wykres temperatury na Kabatach (Warszawa) z ostatniego tygodnia"
set xlabel "dzień"
set timefmt "%Y-%m-%d %H:%M:%S"
set xdata time
set ylabel "temperatura °C"
set format x "%A"
set grid
set key left
plot '/tmp/temp_week.txt' using 1:3 t 'uśrednienie' smooth bezier
quit

Tyle że w systemie musisz mieć locale wygenerowane (stąd polskie nazwy). A to jak gnuplot dzieli to zależy od ilości danych, ja jakoś specjalnie nie określałem o ile ma rysować.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Dzięki. Ogólnie to dziwna sprawa. Ustawiłem set locale "pl_PL.UTF-8" i faktycznie są polskie nazwy (wcześniej miałem "=" i dlatego nie działało), ale nie mam polskich znaków. Czego bym nie zmieniał wychodzą krzaki (mam set encoding utf8 i próbowałem set encoding iso_8859_2).

Dane zbieram co 15 minut więc pewnie dlatego gnuplot mi dzieli tak ten wykres, chociaż zdecydowanie wolałbym skalę co 24h. Musi się to jakoś dać ustawić.

4

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Ja nie mam ustawionych w ogóle (w sensie POSIX mam) i leci dobrze. Debian stable.

# grep -v ^# /etc/locale.gen 


pl_PL ISO-8859-2
Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5 (edytowany przez totalizator 2016-05-10 09:33:04)

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Ze skalą problem rozwiązany - przyuważyłem, że brałem za mało dni tygodnia do rysowania i teraz jak jest 7 to podział już co 24h.

Co do locale to puściłem jeszcze raz locale-gen (Arch Linux), wszystko się wygenerowało, ale dalej nic. Nie mam fizycznego dostępu do maszyny, ale z tego co pamiętam to w konsoli też nie było polskich znaków - może coś w tą stronę? Może coś z fontem domyślnym?

# grep -v ^# /etc/locale.gen 


pl_PL.UTF-8 UTF-8

6

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Właśnie, a może nie masz fontów z polskimi znakami.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

To jednak coś z locale (ale co?) bo ustawiłem, żeby gnuplot używał fonta Vera i wszystko się ładnie rysuje, jest ł, ale nie ma ą, hyh.

8

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

totalizator napisał/a:

To jednak coś z locale (ale co?) bo ustawiłem, żeby gnuplot używał fonta Vera i wszystko się ładnie rysuje, jest ł, ale nie ma ą, hyh.

Font Vera, który wziąłem nie miał (?) polskich znaków. Doinstalowałem DavavuSans, dodałem font '/usr/share/fonts/TTF/DejaVuSans.ttf' 9 do set terminal i działa! Uff.

Czas na wnioski - dlaczego nie działa domyślnie i czego domyślnie używa gnuplot, że wychodzi bez pl fontów?

9

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Manual twierdzi że to libgd udostępnia, nie samo gnuplot

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Jak ustawić te set locale aby mieć polskie dni tygodnia ?

Stacja Pogody pracująca na LEDE / Openwrt + arduino. http://dominikowice.one.pl  Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności  online + wykresy 24 godzinne, 7 dniowe, 30 dniowe, itp. A wszystko to na Routerze NETGEAR WNDR 4300 z wgranym LEDE.

11

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Przecież tan wątek o tym jest. Skąd to pytanie?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

chodzi mi o to jak zrobić polskie czcionki w terminalu i dni tygodnia bo u mnie nie ma pliku /etc/locale.gen jaki pakiet zainstalować lub jak to zrobić ? utworzyć go ?

Stacja Pogody pracująca na LEDE / Openwrt + arduino. http://dominikowice.one.pl  Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności  online + wykresy 24 godzinne, 7 dniowe, 30 dniowe, itp. A wszystko to na Routerze NETGEAR WNDR 4300 z wgranym LEDE.

13

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

A czy ty tego czasami nie robisz w openwrt? Jeżeli tak to openwrt nie obsługuje locali...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Polskie nazwy dni tygodnia i skala w gnuplot

Dokładnie w openwrt chciałem zmienić i teraz wszystko jasne smile dlaczego nie mogłem wygoglować

Stacja Pogody pracująca na LEDE / Openwrt + arduino. http://dominikowice.one.pl  Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności  online + wykresy 24 godzinne, 7 dniowe, 30 dniowe, itp. A wszystko to na Routerze NETGEAR WNDR 4300 z wgranym LEDE.