1

Temat: C.H.I.P. ktoś używał?

Zastanawiam się nad kupnem tej maszyny jako routera i oczywiście jako dodatkowe elementy
np. serwer git

zastanawiałem się też nad jakimś panelem słonecznym. Musi byc wytrzymały i lekki (najlepiej składany).
Zależy mi by sprzęt działał całą dobę (nawet w zimie gdzie slońca jest mniej). Czytałem art. o malinie i ... strasznie dużo to zżera pradu. http://www.voltaicsystems.com/blog/powe … lar-power/
Może chip zjadałby mniej?

2

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

To już lepiej coś na ar933x, np. tplinka 3020, gi-inet. W porywach potrzebuje to 1W, czasami mniej. Zależy tylko ile mocy obliczeniowej  potrzebujesz.

Chip po wielu opóźnieniach dopiero wszedł do sprzedaży (wszedł w końcu, prawda?), więc za wiele informacji jeszcze nie uzyskasz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez xor 2016-05-09 10:19:32)

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

Cezary napisał/a:

To już lepiej coś na ar933x, np. tplinka 3020, gi-inet. W porywach potrzebuje to 1W, czasami mniej. Zależy tylko ile mocy obliczeniowej  potrzebujesz.

Chip po wielu opóźnieniach dopiero wszedł do sprzedaży (wszedł w końcu, prawda?), więc za wiele informacji jeszcze nie uzyskasz.

tak wszedł i niedługo ma być wersja z klawiaturą. Tu już można się zastanowić nad sieciami jak ceb Ula
czy zajaczek. Po za tym tak dużo pradu nie zużywa.

Chyba lepsza alternatywa niz malina zero. Najwiekszy problem to brak ethernetu

BTW. Nie testowałeś paneli w realu? ile ich trzeba na taki router?

4 (edytowany przez Cezary 2016-05-09 12:09:15)

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

Nie, nie testowałem. Mam ochotę na taką słoneczno-wiatrową mini-elektrownię na balkonie, ale nie dorobiłem się jeszcze tego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

xor napisał/a:

[...] Chyba lepsza alternatywa niz malina zero. Najwiekszy problem to brak ethernetu [...]

Cena i hardware to jedno, ale dobrego wsparcia w oprogramowaniu nie rekompensuje nawet dumpingowa cena i najnowsze wielordzeniowe procesory... co z tego, że sprzęt tani i wydajny jak trzeba poświęcić tygodnie żeby to dopiero uruchomić.

6

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

pepe2k napisał/a:

wielordzeniowe procesory... co z tego, że sprzęt tani i wydajny jak trzeba poświęcić tygodnie żeby to dopiero uruchomić.

co ty chcesz uruchamiac? debiana? firmware to nawet przez www zainstalujesz. Moze doczytaj co to jest bo tu akurat bzdury pleciesz.

Oczywiscie sa sheldy z ethernetem (nawet dużo), ale kluczowe moim zdaniem jest pobor pradu i cena.
Dzis już nasz dom potrzebuje serwera, a to jakiś czujnik, a to pogodynki i newsy. takie czasy. I raczej bedzie to wlasnie w to isc. Wiec prosta obsluga (czytaj linux, a nie arduino) i male wymagania pradu.

Ciekawe jak beda wygladac te moduły z ekranem. Bateria wytrzymuje 10h z ekranem i siecia wiec moze nie bedzie tak źle.
Ale to deklarowane 10h jak bedzie w realu.

Jak dla mnie jest jeszcze jeden pomysł. wifi mesh. dobrze zapakowac, dodac baterie i powiesic na wiezach, blokach i robic alternatywna siec i uslugi. cos probuja robic w krakowie, ale na razie to prowizorka (choc od lat)

7

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

xor napisał/a:
pepe2k napisał/a:

wielordzeniowe procesory... co z tego, że sprzęt tani i wydajny jak trzeba poświęcić tygodnie żeby to dopiero uruchomić.

co ty chcesz uruchamiac? debiana? firmware to nawet przez www zainstalujesz. Moze doczytaj co to jest bo tu akurat bzdury pleciesz.[...]

Ja doczytałem, Tobie też polecam: https://bbs.nextthing.co, szczególnie wątki, w których ludzie opisują problemy z tą platformą.

Porównaj sobie też rozmiar i aktywność społeczności, która działa wokół projektu z tematu z projektem takim jak właśnie Raspberry Pi. Jakoś nie wydaje mi się żeby coś więcej miało się zmienić w niedalekiej przyszłości.

Jeżeli chcesz sobie coś kupić i traktować jako gotową zabawkę, to w gruncie rzeczy nie ma znaczenia co to będzie, bo i tak poskładasz sobie wszystko jak z klocków. Ale jak już będziesz chciał zrobić coś bardziej konkretnego w oparciu o daną platformę, to zdecydowanie lepiej wybrać coś z większym wsparciem społeczności (nie tylko w oprogramowaniu), bo inaczej skończysz jak wielu innych, z wieloma pytaniami pozostającymi bez odpowiedzi.

Mnie C.H.I.P. po prostu nie przekonuje.
Projekt od początku kontrowersyjny, a sama platforma sprzętowa nudna jak flaki z olejem.

A o poborze energii sobie poszukaj, ludzie publikowali swoje testy, np. https://bbs.nextthing.co/t/c-h-i-p-powe … ion/1416/9. Jakoś nie wyróżnia się spośród innych podobnych platform więc jak zwykle, wybór powinien opierać się na konkretnych wymaganiach.

8

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

Jak chcesz miec cos nowoczesnego polecam http://parallella.org/ 5W
ja bym chcial bardzo nudny sprzet, taki, ktory dziala i malo pobiera pradu, ma normalny system a najlepiej kilka jego wersji.

9

Odp: C.H.I.P. ktoś używał?

xor napisał/a:

ja bym chcial bardzo nudny sprzet, taki, ktory dziala i malo pobiera pradu, ma normalny system a najlepiej kilka jego wersji.

Musisz bardziej zawęzić i sprecyzować swoje wymagania, to może coś sobie znajdziesz.