1 (edytowany przez Cezary 2024-01-22 10:50:02)

Temat: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Poniższy poradnik zakłada, że na urządzenie chcesz wgrać OpenWrt (więc jest wspierane) i można je nabyć u nas w kraju, w sklepach lub na portalach aukcyjnych. Kolejność urządzeń bardzo subiektywna, to nie są ścisłe rekomendacje i lista nie jest też kompletna (co oznacza że istnieją też inne urządzenia z danymi właściwościami). Poniższy poradnik ma na celu ukrócić trochę liczbę mejli i postów z pytaniem "co kupić żeby było dobrze". Pamiętaj drogi czytelniku, że oprócz gotowych rozwiązań istnieje także wiele płytek/platform które można zastosować do własnych celów (np. popularne Raspberry Pi). Wiele z wymienionych modeli nie są już produkowanych i można je nabyć tylko "z drugiej ręki", jednakże z powodu atrakcyjnych cen zostały one tutaj wymienione, bo mimo że mamy 2023 rok to nadal je można dostać na portalach aukcyjnych.
Każdy router ma mniejsze lub większe wady które wychodzą po latach używania (słaby zasięg wifi, grzanie się urządzenia, słaba wydajność routingu itd). Jeżeli jesteś stanowczo zainteresowany jakimś modelem - poszukaj więcej informacji o jego działaniu w internecie.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem nowego routera to nie kupuj routerów z 4MB lub 8MB pamięci flash czy i/lub 32MB/64MB ram, mimo że takie są też wymienione w poniższym spisie. Dla obecnych wersji OpenWrt kup coś co ma minimum 128MB ramu i jak najwięcej pamięci flash.

Jeżeli po przeczytaniu nadal będziesz zastanawiał się "co kupić" - sprawdź w statystykach czego używają inni lub poszukaj routera który spełnia Twoje wymagania.


* Potrzebuję modem DSL

Do netii, netostrady, orange. Wybór nie jest wielki i ogranicza się obecnie do kilku modeli - ZyXEL P-2812HNU-F1/P-2812HNU-F3 (czasami są one brandowane przez np. Telenor), TP-LINK TD-W8970 v1/TP-LINK TD-W8980. W tych urządzeniach jest w pełni wspierany modem DSL, choć instalacja samego OpenWrt zwykle wymaga rozebrania sprzętu. Sprawdź też jaki masz typ linii.


* Potrzebuję radio w standardzie AC

Xiaomi 4A Gigabit, Xiaomi Mi Router 3G, ZyXEL NBG6716, TP-Link Archer C7 v2/v4/v5, TP-Link Archer C5 v1, TP-LINK Archer C2600, Linksys WRT1200AC, Linksys WRT1900AC, Linksys WRT3200ACM. Należy unikać TP-Link Archer C7 v1 który ma radio nie wspierane już przez sterownik. Atrakcyjny cenowo jest także AVM Fritz!Box 4040


* Potrzebuję radio w standardzie AX

Dość tani jest TOTOLINK X5000R oraz Cudy X6. Można też znaleźć w dobrych cenach Xiaomi AX3600 czy Asus TUF-AX4200


* Potrzebuję wydajnego routera

Linksys WRT3200ACM, Linksys WRT1900ACS, Linksys WRT1200AC, TP-LINK Archer C2600, Netgear R7500/R7500v2/R7800. Popularne modele typu TP-LINK  TL-WDR4300, TP-LINK  TL-WR1043ND v2/v3/v4 mają procesory taktowane o połowę mniej od wspomnianych routerów. Niestety, szybszy procesor wiąże się także z większą ceną urządzenia. Najbardziej wydajny będzie zwykły PC, zbudowany nawet na współczesnych procesorach typu Intel Celeron.


* Potrzebuję routera z dużą ilością pamięci Flash i RAM

ZyXEL NBG6716, Netgear WNDR4300 v1, ZyXEL P-2812HNU-F1/P-2812HNU-F3, Linksys WRT1200AC, Linksys WRT1900AC,
Linksys WRT3200ACM
. Mają po 128MB (lub więcej) pamięci, flash jest w postaci modułów NAND (choć to zwykle nie oznacza że cały obszar jest dostępny dla użytkownika, zależy od routera).


* Potrzebuję urządzenie z portem USB

Wybór jest bardzo szeroki. Jeżeli ma to być najtańsze urządzenie to Nexx WT3020, czy "stare" TP-LINK MR3420/MR3220/MR3020. Większość nowych urządzeń ma port USB 2.0 lub 3.0


* Potrzebuję urządzenie z co najmniej dwoma portami USB

TP-LINK WDR3600/WDR4300, ZyXEL NBG6716. Należy pamiętać o ograniczeniach prądowych nałożonych przez producentów (najczęściej nie więcej niż 0.5A), więc jeżeli chcemy użyć router do podłączenia dysku USB, modemu LTE czy podobnych urządzeń to należy liczyć się z potrzebą zastosowania huba usb z własnym zasilaniem.


* Potrzebuję urządzenie z portem USB 3.0

Newifi-D2, Xiaomi Mi Router 3G, Linksys WRT1200AC, Linksys WRT1900ACv1/ACv2/ACS,  Linksys WRT3200ACM,  TP-LINK Archer C2600. Zastosowanie USB 3.0  w routerze nie oznacza automatycznie że router będzie w stanie uzyskać duże transfery z takiego interfejsu. Podobny problem jest z portami USB 2.0.


* Potrzebuję urządzenia z gigabitowymi portami ethernet

Wiele nowszych konstrukcji posiada porty gigabitowe. Jeżeli szukasz najtańszego rozwiązania to TP-LINK TL-WR1043ND v1. Jednakże nie oznacza to że osiągnie on całą przepustowość portu gigabitowego, do tego potrzebna jest silna jednostka. Należy więc szukać w miarę możliwości urządzeń z wydajnymi procesorami, zaczynając od Netgear WNDR3700v2/3800 a kończąc na Linksysach WRT1900AC/WRT1200AC.


* Potrzebuję router z wbudowaną baterią

RAVPower RP-WD03, RAVPower RP-WD009, GL.iNet GL-MIFI lub stare modele które czasami można dostać typu Hame MPR-A1/A2 i klony, Tenda 3g150B, TP-Link TL-MR10U/MR11U/MR12U/MR3040. W zależności od modelu bateria ma od 1800 do 6700mAh pojemności co przekłada się na pracę routera od 3 do 30 godzin (zależy co router jeszcze robi). Alternatywą jest oczywiście router zasilany ze złącza miniusb (np.  Nexx WT3020, TP-LINK TL-MR3020) i zasilanie go z zewnętrznego powerbanku.


* Potrzebuję router z wbudowanym modemem 4G/LTE

TP-Link MR200 v1, TP-Link TL-MR6400 v1/v4/v5, D-LINK DWR-921 C1/C3, ZTE MF286/MF286A/MF286D/MF289F. Przy odrobinie szczęścia na portalach aukcyjnych można dostać Teltonika RUT950/RUT955, choć nowe są dosyć drogie. Oczywiście można posłużyć się płytkami typu PCEngines Alix/APU, Compex czy RouterBoard i dołożyć do nich modem w postaci karty miniPCIe. Jeżeli zaś ma to być router pod modem USB to wystarczy dowolny router z tym złączem; czym mocniejsza jednostka tym lepiej dla osiąganych transferów, może okazać się konieczne posiadanie huba usb z własnym zasilaniem. Można też nabyć GL-MIFI lub GL-E750 (Mudi) który dodatkowo ma wbudowaną baterię.


* Potrzebuję najtańszy router mogący pracować w trybie AP

Zwykły TP-LINK TL-WR741N. Ew serie 740, 841. Należy pamiętać że wszystkie routery z WiFi mogą pracować jako AP, więc jeżeli leży nam jakiś zbędny router to można go przekształcić na AP.


* Potrzebuję router "wpinany" bezpośrednio do gniazdka

DIR-505A1, TP-LINK TL-WR710 v1, TP-LINK TL-WR810 v1, TP-Link TL-WA850RE v1, TP-Link RE200/RE3xx/4xx. Trzy pierwsze mają także port usb. Dość tani jest także D-Link DAP-X1860


* Potrzebuję router o minimalnych rozmiarach

Nexx WT3020, TP-LINK TL-WR703N, TP-LINK TL-MR3020, TP-LINK TL-WR902AC v1/v3, seria routerów od GL-iNet


* Potrzebuję router o minimalnym zużyciu energii

Praktycznie wszystkie konstrukcje oparte o SoC Atheros AR9331 - np. TP-LINK TL-WR703N, TP-LINK TL-MR3020


* Potrzebuję router z dużą ilością portów ethernet

Większość "domowych" routerów ma tylko 5 portów (4lan + 1wan). Jeżeli chcesz więcej złóż router na RouterBOARD RB493AH lub po prostu dołącz dodatkowy switch. SolidRun ClearFog Pro może też być dobrym pomysłem.


* Potrzebuję router o mocnym radiu/dobrym zasięgu

Nie dostaniesz odpowiedzi na to pytanie. U nas w kraju obowiązuje ograniczenie mocy do 100mW, więc jak używasz mocniejszego radia to łamiesz prawo i wkurzasz sąsiadów tym wifi. Zasięg zależy od kilku czynników (np. z czego są zbudowane ściany, jak jest umieszczony klient), jak również od samego klienta i jego możliwości. Więc na to pytanie uniwersalnej odpowiedzi nie ma.


* Potrzebuję wydajny router bez wifi

Ubiquiti EdgeRouter X lub jego brat Ubiquiti EdgeRouter X SFP. Dodatkowym atutem jest spora ilość pamięci flash i ram. Ew. może to być PCEngines APU2, APU3 lub jedna z płytek Mikrotika, a także po prostu zwykły PC.


* To co właściwie kupić?

Jeżeli nie znasz własnych potrzeb to już naprawdę jest źle. Poszukaj używanego Netgeara R6220.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Linksysy 1200AC i 1900AC mają dwa porty USB. USB 1 jest w wersji 2.0 i ma kombinowane wejście z eSATA. USB 2 jest wersji 3.0

3

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

W Belkinie AC 1750 DB (F9K1115 v2) port usb 3.0 nie działa pod OpenWrt.

4

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

ZyXEL P-2812HNU-F1/P-2812HNU-F3 mają 2 porty usb

5 (edytowany przez build000 2015-09-11 11:33:21)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

WNDR3800 ma tylko jedno złącze USB 2.0, chociaż fakt - wewnątrz siedzi hub z dwoma portami, z których tylko jeden jest wyprowadzony na zewnątrz urządzenia do użytku (jak zresztą i w WNDR4300) i trzeba by się bawić w hardwerowe modowanie.
Ogólnie to jednak byłby zły pomysł, jeżeli chcemy zachować wiodącą w tej klasie cenowej wydajność prądową owych złącz/gniazd USB w w/w routerach - należałoby zapomnieć wtedy o modemach LTE wpinanych wprost do routera bez żadnego huba aktywnego (oczywiście przy sprzyjających warunkach propagacji fal radiowych dla takich modemów - krótko mówiąc BTS musi być stosunkowo blisko od modemu)/czy nawet za pomocą kabla przedłużającego taki dany modem LTE.
Podsumowując - mają po jednym złączu USB 2.0/1.1, ale za to b. wydajnym prądowo.
Tak na marginesie - w/w wydajność prądowa w w/w modelach jest zagwarantowana fabrycznie i nie trzeba nic w tym temacie modzić.
wink

6

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Do routerów w standardzie N i dwuzakresowych można dołozyć WD My Net N750 (2 USB, 16MB flash) i WD My Net N600 - ale nówkę to już raczej ciężko kupić - na Gargoyle dzięki Cezaremu działa bardzo dobrze

7 (edytowany przez chauwa 2015-09-18 16:52:34)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Brakuje najważniejszej opcji dla przeciętnego usera. Co najtaniej kupić i mieć najmniej problemów by działało z 3g i praktycznie każdym modemem;)
HG553+ obraz Cezarego. 35Mbps to max szczytowe co widziałam przy pobieraniu przez 3372 LTE srednie transfery osiąga 31Mbps czyli tyle co tp-link z dolnej półki u mnie 3420 v1 max idzie 27Mbps z 3372

Najlepsza opcja, działa nawet z 2metrową przedłużką usb bez żadnego huba smile
To jedyny router w tak niskiej cenie który daje radę z każdym modemem bez huba i ma przyzwoite transfery jak na zabytek.  Gdyby nie Cezary i jego naprawa USB nie wart by był spluniecia jednakże po zabiegu to najlepsza opcja z taniości.


Nawet srednie routery i 95% tych za grubą kasę nie da rady z modemem na zwykłej przedłużce 2metry Ten daje radę


Myslę, że powinny też być opisy dodatkowe typu max xx/Mbps na usb może być transfer z pendrive czy czegoś innego da przynajmniej pogląd.
90% userów kupuje router dla modemu LTE smile więc czy kupi dwr 116 czy jakiegoś tplinka w tej samej cenie będzie różnica, tplink max 30Mbps dwr116 z 60Mbps albo i więcej (moje max 60 przez zasięg 4G)da radę przecie to dwr 921 bez modułu 3/4G smile

8 (edytowany przez build000 2015-09-18 19:41:33)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

chauwa napisał/a:

(...)
To jedyny router w tak niskiej cenie który daje radę z każdym modemem bez huba i ma przyzwoite transfery jak na zabytek.
(...)

To chyba nie próbowałeś np. z E3372 na WNDR4300 w Orange - obecnie bez huba i żadnego kabla przedłużającego śmiga mi 68-75/28-33 (fakt - zwiększyli w Orange nie dawno szerokość pasma i zapewne dlatego transfery skoczyły w górę - na kompie w tym samym miejscu ciągnie ok. 90-100/35-40) w odległości ok. 250 m od BTS-a, do którego domyślnie zawsze się wpina...

9 (edytowany przez chauwa 2015-09-23 14:33:15)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

build000 napisał/a:

To chyba nie próbowałeś np. z E3372 na WNDR4300 w Orange - obecnie bez huba i żadnego kabla przedłużającego śmiga mi 68-75/28-33

WNDR4300 +- 250zł :] hg 20zł, allegro ze 45zł z wysyłką  fajne są jeszcze polecany skośnooki wynalazek Nexx WT3020 daje radę oraz dwr116 oczywiście patrząc na modem LTE jako priorytet, niestety żaden nie działa z przedłużką 2m BEZ HUBA tylko HG za to mają prawie maxymalny transfer.

Zasadniczo zamiast kupować do LTE router wystarczy kupić modem z wi-fi smile 180zł i działa idealnie po usb oraz dla chyba 5 urządzen wi-fi
eś aś to też różnica wszak baba jestem smile

10

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

chauwa napisał/a:

Zasadniczo zamiast kupować do LTE router wystarczy kupić modem z wi-fi smile 180zł i działa idealnie po usb oraz dla chyba 5 urządzen wi-fi eś aś to też różnica wszak baba jestem smile

możesz rozwinąć myśl ? jaki modem z wifi do LTE za 180 co działa też po usb ?

11

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

chauwa napisał/a:

Kupuj tylko UŻYWANY złom bo inaczej będziesz musiał męczyć się na orginalnym firmware

Ogólnie chodzi o to, że routery występuje w kilku wersji sprzętowych (v1, v2, v5 itd). Więc zanim kupisz dany model routera, upewnij się że dana wersja sprzętowa faktycznie działa z openwrt.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy, a sprowadza mnie do Was prośba o poradę.

Otóż ostatnio kupiłem sobie serwer plików Synology DS215J, który podłączony jest pod mój od lat niezawodny Router Linksys WRT54GL. Do rutera podpięty jest po kablu mój PC, 2 drukarki laserowe, a po WiFi 3 laptopy rodzinki i na bieżąco 3 smartfony i TV smart firmy LG.
Wszystko sprawuje się naprawdę super, jednak wolna transmisja do serwera plików poprzez Linksys po kablu (100Mb/s) i po WiFi (54Mb/s) sprawia, że postanowiłem unowocześnić sprzęt.
Od wielu dni przeglądam internet i generalnie polecane są routery firmy Netgear jako sprzęt stabilny o dobrych parametrach i stosunkowo dobrym zasięgu po WiFi.

Z założenia chcę kupić router z portami LAN/WAN 1000Mb/s, WiFi 2.4 i 5GHz (min. 300Mb/s) oraz min. 1 portem USB z funkcją print servera do drukarki laserowej. Oczywiście sprzęt ma pracować stabilnie, aby po jednym ustawieniu nie trzeba było do niego wracać, resetować itp.

Ze względu na posiadany już serwer plików nie planuję pod port USB podłączać żadnych nośników pamięci celem udostępniania ich zawartości w sieci.

Sieć mam z UPC 60Mb/s - router Technicolor.

Teraz do sedna, po bardzo wielu godzinach spędzonych na czytaniu różnych opinii wybór w zasadzie padł na Netgear WNDR3700.
Wszystko pięknie i ładnie, tylko w komentarzach doczytałem się, aby ze względu na małą pamięć nie brać modelu V3.
Na stronie www Netgear'a jest model V5, jednak generalnie polecane są wersje V2 i V4.
Już miałem zamawiać na Agito WNDR3700 V4 za 265zł, gdy tu nagle w Media Markt znalazłem inny model o teoretycznie nawet lepszych parametrach, a mianowicie WNDR4300 za 199zł.

Aby już nie przedłużać mojego wywodu, który router bardziej polecacie do moich celów, a może który jest nawet lepszy przyszłościowo?
Czy może zdecydować się na WNDR3700 v2, v3, v4 lub v5, a może jednak lepiej wybrać WNDR4300 - będę wdzięczny za wszystkie pomocne opinie.

Pozdrawiam.

13

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Kup WNDR4300.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Jakże szybka i konkretna odpowiedź - dzięki!
Jutro spróbuję podjechać do MM i zobaczę jeszcze wersję, bo na stronie www Netgear'a widnieje obecnie wersja v2.

15

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

v2 ma nowszy procek: http://wiki.openwrt.org/toh/netgear/wndr4300

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

16 (edytowany przez Sharky 2015-10-20 22:59:54)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Ciekawe, czy na pudełku będzie podana wersja, bo na znalezionych w sieci fotkach nie znalazłem oznaczenia na naklejce znajdującej się od spodu routera.
Teoretycznie powinna być już tylko V2, która wg. podanego przez Ciebie linku obowiązuje praktycznie od początku tego roku.

Edit.
Na jednym forum znalazłem fotkę ze spodnią stroną routera V2 - było oznaczenie!
Natomiast na zdecydowanej większości fotek znalezionych w sieci ww. routera był tylko napis WNDR4300 - najprawdopodobniej wersja v1.

17

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Zapewne kupisz v1 - i raczej taką się zdecyduj kupić, jak chcesz używać na tym routerze openwrt.

18

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Oczywiście planuję korzystać z OpenWrt, gdyż z lektury przeczytanej w sieci na temat tych routerów znalazłem mnóstwo opinii, w których podkreślano, że router rozwija skrzydła waśnie po wgraniu alternatywnego oprogramowania.

19

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Nie smile Rozwinie jeżeli coś jeszcze chcesz z nim robić. Jeżeli router będzie robił za router i nic więcej to równie dobrze i na oryginalnym oprogramowaniu może być.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

20 (edytowany przez build000 2015-10-21 09:31:24)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

...pomijając "drobny fakt", że na OFW w Netgear'ach można łatwo włamać się z zewnątrz i/lub pobrać wszelkie staty - także wgranie openwrt w dłuższej perspektywie jest po prostu koniecznością. A o ilu "tylnych furtkach" od producenta na przymusowe zlecenie np. NSA, czy innej trzyliterowej agencji jeszcze nie wiemy, bo nie zostało wykryte przez niezależne audyty bezpieczeństwa tego softu...także... wink

21

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Dzięki za pomoc w wyborze routera.
Właśnie przed chwilą stałem się posiadaczem WNDR4300.
Kupiłem go w Saturnie za 199zł i jest to wersja V1.

Teraz przede mną spora lektura do przeczytania dotycząca poznania wszystkich jego możliwości i wgrania alternatywnego oprogramowania.

22 (edytowany przez zygmunt 2015-10-21 22:39:34)

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Witam, mam krótkie pytanie. Jaki polecacie router z obsługą OpenWrt i jak najlepszym radiem w standardzie. Ma być stabilnie i pokrywać jak największy obszar. Konstrukcja nie musi być najnowsza, bo z reguły nowsze modele jakoś nie powalają pod tym względem. Bez zbędnych wodotrysków.

23

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Witam,

Chcę kupić router do 500 PLN.

Wymagania:
- wsparcie Gargoyle
- sprzęt w "miarę wydajny"
- dobre WiFi zwłaszcza na 2,4 GHz
- 2,4 GHz / 5GHz
- USB 2.0 (raczej 2 gniazda, ostatecznie 1 gniazdem też się zadowolę)
- porty 1 Wan, 4 Lan gigabitowe
- zastosowanie domowe (serwer www, ftp, samba, minidlna, pxe, USB Relay, transmission, webcam itd.)

Przeczytałem Poradnik kupującego i skłaniam się w kierunku ZyXEL NBG6716. Tylko z tego co widzę nie ma ten router Gargoyle, pytanie czy w ogóle nie będzie ?

Proszę o inne propozycje, pomoc w wyborze urządzenia, pomijając TP-Link TL-WDR3600 / TL-WDR4300 z uwagi na słabe radio 2,4 GHz.

Pozdrawia Krynio

TP-Link TL-WDR4300 Mod, CPU 700MHz, Flash 16 MB, Gargoyle 1.5.11.4, extroot + dysk zewnętrzny Samsung (S2), kamerka MS LifeCam HD-5000
TP-Link TL-WR1043ND Mod, RAM 64 MB, chłodzenie pasywne, Gargoyle 1.5.10.14, extroot, kamerka Logitech HD Webcam C270

24

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Czy zakup WDR4300 jeszcze się opłaca i czy przy zakupie trzeba wybierać jakąś wersję, żeby wgrać gargoyle z obsługą wol, dlna,ftp ale bez korzystania z extroota.

25

Odp: Co kupić do OpenWrt? Poradnik kupującego

Dużo lepiej kupić WNDR4300.

Home: ZyXEL NBG6817 (OpenWrt)
NAS: HP ProLiant MicroServer Gen8 E3-1265L V2, 16 GB (PVE)