1

Temat: Router zasilany akumulatorem

Witam. Pytanie bardziej skierowane do elektronikow na forum. Ze względu na to że na temat elektroniki znam tylko podstawowe podstawy to postanowiłem zapytać. Router to TP-LINK WDR3600, jest on zasilany zasilaczem który na wyjściu ma 12V 1.5A. Czy można by taki router zasilić np. akumulatorem samochodowym/motocyklowym 12V, oczywiście w taki sposób aby router w żaden sposób na tym nie ucierpiał?

2

Odp: Router zasilany akumulatorem

A dlaczego miałby ucierpieć? TP-Linki można zasilać w dość szerokim zakresie, wewnątrz mają one swoją przetwornicę. Śmiało, możesz zasilić.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Router zasilany akumulatorem

Bez problemu. Sam tak czasami zasilam routery.
Tylko jeśli to akumulator rozruchowy w pojeździe, to bezpieczniej ograniczyć się do pracy tylko na wyłączonym silniku (co nie znaczy, że od razu coś się stanie...).

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

4

Odp: Router zasilany akumulatorem

O routerze w samochodzie nawet nie pomyślałem, bardziej chodziło mi o takie "awaryjne zasilanie" gdy jest jakaś dłuższa przerwa w dostawie prądu. Ogólnie odpowiedź na swoje pytanie dostałem, więc bardzo dziekuje smile. A odnośnie pracy routera w pojeździe, przy uruchomionym silniku napięcie jest wyższe, zależnie od pojadu no ale sa to wartości nawet przekraczające 14V. Czy przetwornica w TP-LINK'ach ma jakiś swój zakres napięcia na którym może pracować?

5

Odp: Router zasilany akumulatorem

Ja zasilałem swoje z 19v i jeszcze żyje. Mam też taki który na 5v chodzi zasilany z usb...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

6

Odp: Router zasilany akumulatorem

Napięcie ładowania w instalacji 12V to nie problem, problemem może być jakość takiego prądu.

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

7

Odp: Router zasilany akumulatorem

Odnośnie 5V to właśnie moj WDR lubi sobie czasami chwile pracować na prądzie który dostaje przez port USB z Huba USB, podczas gdy fabryczny zasilacz 12V jest dołączony. Ale przy takiej konfiguracji działa tylko chwilę i tylko gdy nie jest obciążony, gdyby jednak chcieć korzystac z internetu to router juz sie wyłącza... Mówię to w sumie bardziej jako ciekawostkę, moze ta wiedza sie komuś kiedyś przyda.
A teraz chce podziękować za zainteresowanie tematem i odpowiedzi na moje pytania.
Pozdrawiam smile

8

Odp: Router zasilany akumulatorem

Zoltar napisał/a:

Odnośnie 5V to właśnie moj WDR lubi sobie czasami chwile pracować na prądzie który dostaje przez port USB z Huba USB...

Nie ma fizycznej możliwości, żeby to tak działało.

9

Odp: Router zasilany akumulatorem

Z  napięciem w górę z  ja bym uważa, po kiedyś pomyliłem zasilacze i podpiąłem pod wdr4300 od laptopa 19V.
Efekt - trup z migającymi Led.

10

Odp: Router zasilany akumulatorem

pepe2k napisał/a:

Nie ma fizycznej możliwości, żeby to tak działało.

Ponieważ nie chce żeby ktoś tutaj pomyślał że kłamie, specjalnie dla Ciebie pepe nagrałem "szybkie wideo" obrazujące jak to u mnie wygląda z tym routerem oraz hub'em. Moja wiedza o elektronice może nie jest ogromna, ale jednak w tym przypadku to się da łatwo zauważyć. Czyżby mój router łamał prawa fizyki ?? big_smile
Tutaj link --> https://www.youtube.com/watch?v=jDqBl5hocSY

11

Odp: Router zasilany akumulatorem

Zoltar napisał/a:
pepe2k napisał/a:

Nie ma fizycznej możliwości, żeby to tak działało.

Ponieważ nie chce żeby ktoś tutaj pomyślał że kłamie, specjalnie dla Ciebie pepe nagrałem "szybkie wideo" obrazujące jak to u mnie wygląda z tym routerem oraz hub'em. Moja wiedza o elektronice może nie jest ogromna, ale jednak w tym przypadku to się da łatwo zauważyć. Czyżby mój router łamał prawa fizyki ?? big_smile
Tutaj link --> https://www.youtube.com/watch?v=jDqBl5hocSY

Próbuję zrozumieć jak to u Ciebie działa i przychodzi mi tylko do głowy uszkodzony MOSFET na wyjściach USB w tym WDR. Działa Ci normalnie zasilanie USB w tym routerze, bez podłączonego aktywnego HUBa?

12

Odp: Router zasilany akumulatorem

Podłącza się 12v, uruchamia się router, załącza się usb programowo, daje się zasilanie na usb, odłącza 12v. Tak działa, testowane dawno temu na mr3220/mr3420 smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13 (edytowany przez Zoltar 2015-07-25 21:39:36)

Odp: Router zasilany akumulatorem

Tak, tak, zasilanie USB działa bez żadnych problemów, podłączenie np. karty dźwiękowej czy drukarki bez Hub'a nie sprawia żadnych kłopotów.. Tylko Hub jest ponieważ wiadomo jak jest z modemami mobilnego internetu pod TP-LINK'ami, no i poza tym... czasami  przydaje się więcej portów USB w routerze.

14

Odp: Router zasilany akumulatorem

Aż będę to musiał sprawdzić, zawsze mi się wydawało, że w tych scalonych switchach na zasilaniu USB w TP-Linkach jest dioda... zdecydowanie jestem zaskoczony tym, że tak można smile @Zoltar zwracam honor.

15

Odp: Router zasilany akumulatorem

No na moją logikę to tam powinna być dioda, no ale jak widać TP-Link sobie te diode darował.

pepe2k napisał/a:

@Zoltar zwracam honor.

Nie ma problemu pepe, cieszę się że dzięki mnie ktoś się dowiedział czegoś nowego big_smile

16

Odp: Router zasilany akumulatorem

W 1043 raczej diody nie ma bo jak robiłem sysupgrade na CC na tym routerze przy podpiętym aktywnym hubie z exrotem i dyskiem  to po wgraniu openwrt ruter powinien się zrestartować i uruchomić ponownie a tu  się okazało że po ponownym uruchomieniu migają dwa razy all diody a później świeci tylko dioda PWR smile więc nie zrobił prawidłowego restartu przez zasilanie z huba. Tryb filesafe nie działa więc zamówiłem przejściówkę usb rs232 aby wczytać ponownie softa. Zawsze jak robiłem sysupgrade na tym ruterze to odpinałem usb huba a tym razem zappomniałem i masz problem smile.

Stacja Pogody pracująca na LEDE / Openwrt + arduino. http://dominikowice.one.pl  Pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności  online + wykresy 24 godzinne, 7 dniowe, 30 dniowe, itp. A wszystko to na Routerze NETGEAR WNDR 4300 z wgranym LEDE.

17

Odp: Router zasilany akumulatorem

Patryk_ napisał/a:

Napięcie ładowania w instalacji 12V to nie problem, problemem może być jakość takiego prądu.

od roku mam 1043 + e3131 zasilany po stacyjce - niema żadnych problemów ( przerobione tylko zasilanie usb - przetwornica 5V 2A )

,

18

Odp: Router zasilany akumulatorem

Trochę inne rozwiązanie, MR13U + ładowarka USB 2A + E3131 - działa lat już przeszło 2.

A MR13U ma duży aku sam w sobie, więc po naładowaniu 28h działa bez przerwy wink