Temat: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Witam,

potrzebuję zrobić stałe połączenie LTE na wsi, jestem w zasięgu, mam taki sprzęt:
1) antena dualna cybertech 15dB
2) MR3420 V1 (stary)
3) aktywny hub

Pytanie jest takie, czy jest jakiś modem, który bez problemu z tym starym ruterem da radę trzymać stabilne połączenie i dobrą prędkość? Ruter naturalnie jest na Gargoyle. Zastanawiam się czy darować to sobie i kupić coś w stylu D Link DWR921 (drogo) czy też może da radę coś tutaj wykrzesać tańszym kosztem? Ewentualnie wchodzą w grę inne rutery pod Gargoyle, pytanie w co zainwestować? Chce to zrobić w miarę tanim kosztem. Fajnie by było jakby wypowiedział się ktoś kto używa takiego łącza 24/7.

Dzięki za wskazówki
Pozdrawiam

2

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Kup modem E3372 hlinka i tyle. Całość będzie modem robił.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3 (edytowany przez build000 2015-07-02 22:53:26)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Jak pisze przedmówca jeżeli chodzi o modem - chcesz wykrzesać stosunkowo niedużym nakładem finansowym (relatywnie) dobry router pod gargulca i ten modem z pomocą tego forum ? - mam do opylenia używany przeze mnie, jako jedynego właściciela od nowości, Netgear WNDR3800 - pisz PW jakbyś się namyślił - cena 200 zeta (+ k.w.) do negocjacji (niedużej...) ... wink

Co do używania - używam obecnie głównie (a jak padnie upc, co czasem się zdarza, to ten przejmuje rolę głównego łącza) w nocy do torków (lepszy up niż na upc, które działa w dzień). Trzyma stabilnie po niewielkim oskryptowaniu. Mówię oczywiście o samodzielnej kompilacji. Nie chcesz/nie potrafisz/i.t.d. to zapodaj gotowce od Cezarego Gargoyle/BB/CC/BB-LuCi/CC-LuCi - jest wszystko w tych fw. co niezbędne pod modemy.  Jest też od niedawna również sterownik do ndis na ten modem - też autorstwa Cezarego - właśnie na nim obecnie działam i zachowuje się znośnie. Nie chcesz ndis, wgraj/kup typ hilink tego modemu.

4

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

@Cezary

Powinno wyciągać tyle co po samym modemie? Nie jest ten ruter za słaby? Kwestia jest taka, że ten internet będzie używany przez starsze osoby, które ewentualnych problemów sami nie rozwiążą.

@build000

Ruter jest dobry, ale raczej wypasiony pod duże wymagania, mi potrzeba stabilnego połączenia LTE i po WiFi 2-3 urządzenia na 2,4Ghz (urządzenia G i N), po kablu 0, także ten Netgear nudziłby się w takiej sieci.

5

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Normalny router i faktycznie - o przyzwoitych parametrach - jak znalazł pod Twoje plany + minimalny zapas na własne boje...

6 (edytowany przez jarek7714 2015-07-03 01:28:58)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

W zupełności E3372 wystarczy jako HiLink , to bdb modem a przy obecnych realiach na sieci LTE (50Mbps w godzinach szczytu to rzadkość) wystarczy, nawet gdyby się przegrzewał ze względu na tęperaturę otoczenia, to zawsze można zastosować dodatkowy radiator lub rozebrać obudowę modemu (to już gdyby pracował w ekstremalnych temperaturach latem),  używam tylko w opcji 24h/24h. Mam też B593s-22 i w żadnym stopniu dodatkowo się nie wyróżnia na tle tych dongli (OT jak nie mamy routera, operator sprzedaje w umowie za 1-3zł warto brać, no i jeszcze ma lepsze wdudowane antentki-ale to i tak tylko przy bliskiej odległości do nadajnika).  Każdy z nich (DWR921, B593) byłby lepszy gdyby dało się na nim zainstalować soft OpenWRT lub chociaż Dovado.

7

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

@Lechu1777: Ten router ma 400MHz. Tyle samo co 1043v1, tyle samo co inne modele pierwszej generacji tp-linka. Masz taki sprzęt to stosuj. Chcesz wydać kasę to kup coś nowszego i silniejszego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

8

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

IMO nie ma sensu się pakować w coś lepszego, o ile router ma być routerem, a nie serwerem nie wiadomo czego smile
Na tym sprzęcie, starym Gargoyle i modemie Hilink przewalisz spokojnie ok. 70 Mbps (testowane), pod CC jeszcze więcej.
No chyba, że wymagasz wyższych przepływności i sieć je oferuje...

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

9

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

@Cezary

OK

@Patryk_

Ruter ma służyć starszym 2 osobom, także praktycznie zerowe wymagania poza bezobsługowym działaniem i wyciąganiem prędkości podobnej do modemu. Jak 70Mb/s to zupełnie starczy. Sieć jest tylko do internetu, ruch wewnętrzny praktycznie nie istnieje big_smile Potestuje i dam znać jak to wygląda, narazie szukam E3372 używki HiLink.

10 (edytowany przez build000 2015-07-03 19:09:43)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Żebyś się tylko nie przejechał takim myśleniem na...wydajności złącza usb pod kątem modemu... wink
Chcesz dziadkom utrudniać życie plątaniną kabli (bo pewno hub aktywny okaże się potrzebny) to czemu nie.

11

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Wydajność zestawu E3372 HiLink na MR3420v1 i Gargoyle 1.6.2.2 to między 25 a 30 Mbit/s przy pobieraniu danych - nie jest źle. Na WiFi jest mniej, ale to normalne.

12 (edytowany przez Patryk_ 2015-07-04 07:27:33)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Chyba pomyliłeś z ppp :]

WR703N + E3276 ncm @ Openwrt CC RC2 z nowym sterownikiem NCM: https://www.youtube.com/watch?v=wQY1k0Mdi9Y
~55 Mbps DL + kilkanaście UL...obciążenie systemu w granicach 60-65%. W tej samej konfiguracji i szybkości HiLink zjada kilka % procka mniej.

Jak będzie okazja, to ponownie sprawdzę MR3420 z Hilinkiem i Gargoyle, ale ok. 30 Mega to szybkość jaką się uzyskuje z modemem w RAS albo na starym okropnym driverze ncm smile

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

13 (edytowany przez build000 2015-07-04 17:23:21)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Patryk_ napisał/a:

Chyba pomyliłeś z ppp :]

WR703N + E3276 ncm @ Openwrt CC RC2 z nowym sterownikiem NCM: https://www.youtube.com/watch?v=wQY1k0Mdi9Y
~55 Mbps DL + kilkanaście UL...obciążenie systemu w granicach 60-65%. W tej samej konfiguracji i szybkości HiLink zjada kilka % procka mniej.

Jak będzie okazja, to ponownie sprawdzę MR3420 z Hilinkiem i Gargoyle, ale ok. 30 Mega to szybkość jaką się uzyskuje z modemem w RAS albo na starym okropnym driverze ncm smile

Patryk_ - doczytaj - piszemy o E3372, a nie o E3276 - także Twoje testy, owszem, i przydadzą się, ale dla zainteresowanych E3276.
wink
Poza tym Cezary dorobił sterownik ncm do E3372, co rzuca nowe światło na rozważenie co wybrać i jakie są osiągi tego modemu w różnych wariantach. Dla mnie osobiście tylko jeden argument przemawia na plus za ncm dla tego modemu - mniej się grzeje. Transfery są podobne jak w trybie Hilink i mimo wszystko nie jest go tak łatwo i przyjaźnie skonfigurować w trybie ndis - po kilku dniach testów stwierdzam też, że i z ifup i ifdown jest różnie (zarówno w CC jak i w trunk oraz na zmodowanym trybie ncm i bez - opis w linku, w komentarzach).

14

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Patryk_ napisał/a:

Jak będzie okazja, to ponownie sprawdzę MR3420 z Hilinkiem i Gargoyle, ale ok. 30 Mega to szybkość jaką się uzyskuje z modemem w RAS albo na starym okropnym driverze ncm smile

Może w RAS bardziej do 30Mbps, zazwyczaj w ok. 20Mbps. A co do tego starego sterownika NCM, to po tym jak E398 musiałem przeznaczyć do innych celów i równolegle z zakupem E3372, kupiłem po weekend-owej cenie E3276 (w necie przez wielu opisywany za najlepszy modem świata z wklejanymi speedami i opisami jak to świetnie działa z routerami pod OpenWRT, DD-WRT...), byłem trochę w szoku bo do QMI-E398 nie miał startu (faktycznie łatwiej nawiązywał połączenie-bo mniej bierze prądu, utrzymuje połączenie, lecz stabilność jego "parametrów bieda z nędzą"), to też po kilku dniach był już w wersji HiLink. Z nowymi sterownikami NCM w kelnerze 3.18 tych problemów już nie ma.                                                                                                                       

build000 napisał/a:

Patryk_ - doczytaj - piszemy o E3372, a nie o E3276 - także Twoje testy, owszem, i przydadzą się, ale dla zainteresowanych E3276.
wink

Masz ostatnio złą pasę na tym forum, może wysokie temperatury ci szkodzą, mimo dawnych zatargów z @Patryk na innym forum, posiadając E3372 i E3276, jak również TL WR-703N, potwierdzam wszystko to co napisał wyżej. Mało tego współpraca routera z modemem w wersji HiLink E3276 i E3372 jest identyczna (HiLink E3372 szybciej nawiązuje połączenie z siecią , OT cała różnica dla routera). Używam Gargoyle, dlatego nie mogę: raz-pozwolić sobie na kulawą współpracę ze starym sterownikiem NCM, dwa-modem u mnie pracuje w skrajnych temperaturach latem (teraz w środku dnia do +40*C), to też zastosowałem innowację @pepe2k (rozebrałem modem E3276 z obudowy i dodatkowo przymocowałem aluminiowy radiator), modem teraz pracuje w wersji HiLink na lite (w ramach testu wrzuciłem mu w dzień 8 godzin Ipli w HD, ciągłe połączenie VoIP z kodekiem G.711 i między czasie Face Time (komputer mi się zagrzał big_smile ).                                                                                                                                                    Przy ww zastosowaniu @Lechu1777, HiLink E3372, będzie się nudził.  smile

15 (edytowany przez build000 2015-07-05 09:26:21)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

jarek7714 napisał/a:

(...)
Masz ostatnio złą pasę na tym forum, może wysokie temperatury ci szkodzą, mimo dawnych zatargów z @Patryk na innym forum
(...)

Nie wiem o czym piszesz człowiek - Tobie też trzeba parę wulgaryzmów zapodać byś tu z osobistymi żalami to pod kościół się udał ?
Was qrna hodują/klonują czy jak ? I po kiego ... zaczynasz te cienkie teksty - pomoże to komuś dobrać router/modem jak w temacie ?
Tak w ogóle to chyba też problemy z czytaniem i rozumieniem.
wink

16

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

build000 napisał/a:

zaczynasz te cienkie teksty - pomoże to komuś dobrać router/modem jak w temacie ?

Kolega niczego nie potrzebuje (ma router, HUB), wystarczy zakupić modem/antenę zewnętrzną o ile zachodzi taka potrzeba. Moje cienkie testy są realne, na łączu podstawowym, nie robione dla samego testu na 2,3... łączu internetowym (zresztą nie raz potwierdzam je stosownymi danymi z real-time na sprzęcie, ).                                                                                                        Twoje zachowanie to typowe hejtowanie i lansowanie (gdyby to był Netgear to nie było by problemu big_smile ). Z innej beczki na bez-kabli wciskają koledze Huawei B315, B593-który przy ww zastosowaniu, nie wyróżnia się na + (to oprogramowanie dostarczone przez Huawei jest marnej zawartości, nie wiele lepiej wypadają D-Linki z wbudowanymi modemami LTE).                                                   W tym segmencie (sprzętu konsumenckiego), liderem jest Dovado i OpenWRT/Gargoyle, które jest wstanie dorównać Dovado (po pewnych udoskonaleniach przez użytkowników i to na routerach tak nie lubianej przez Ciebie marki TL). smile                                       

build000 napisał/a:

Tak w ogóle to chyba też problemy z czytaniem i rozumieniem.
wink

Jak najbardziej masz problem-skoro nie potrafisz zrozumieć że współpraca routera z modemem HiLink (modemo-router) E3276 niczym się nie różni od modemu HiLink E3372.

17 (edytowany przez build000 2015-07-05 18:07:51)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

jarek7714 napisał/a:
build000 napisał/a:

zaczynasz te cienkie teksty - pomoże to komuś dobrać router/modem jak w temacie ?

Kolega niczego nie potrzebuje (ma router, HUB), wystarczy zakupić modem/antenę zewnętrzną o ile zachodzi taka potrzeba. Moje cienkie testy są realne, na łączu podstawowym, nie robione dla samego testu na 2,3... łączu internetowym (zresztą nie raz potwierdzam je stosownymi danymi z real-time na sprzęcie, ).                                                                                                        Twoje zachowanie to typowe hejtowanie i lansowanie (gdyby to był Netgear to nie było by problemu big_smile ).

Nie zrozumiałeś - nie mam na myśli merytorycznej dyskusji o sprzęcie (uwag, zalet,wad w różnych zestawieniach, sytuacjach w terenie, i.t.d.) tylko osobiste wcinki w kierunku osoba-osoba - to utrudnia i jest niepotrzebne... (zawsze będę reagował na osobiste przytyki w moim kierunku i to wszystko - na podobnym poziomie jak w moim kierunku - każdy kij ma 2 końce)...
Także hejtuje tylko jedno (jeżeli tak to nazywasz) - żeby pisać konkretnie na temat. Nie znam Cię i nie muszę znać, by podzielić się suchymi informacjami o różnych niuansach openwrt, sprzętu, i.t.d. - prawda ?
Każdy ma swoje zdanie na różne tematy.
Co do Netgear to jest owszem - moja do tej pory najlepsza marka w tego typu urządzeniach - i nie wymaga hejtowania, bo sprzęt doskonale się sprawdza w różnych sytuacjach - od najprostrzych konstrukcji po bardziej złożone - i to są fakty a nie "czarowanie rzeczywistości" sprawiającymi przeważnie problemy TP-Linkami - wystarczy przestudiować uważnie to forum.
wink
Co do tych modemów w trybie Hilink to zgadza się - pracują podobnie, w sumie to prawie to samo w środku, jednakże E3372 bardziej się grzeje i to jest jego największa wada - dlatego postanowiłem sam dokładnie przetestować ncm, żeby znaleźć być może jakieś zalety i uzasadnienie używania tego trybu dla tego modemu - na razie nie wygląda to za ciekawie.

18

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Późno odpisuje, ale poszukuje tego  modemu, używka kosztuje niewiele, zawsze można sprzedać jak się nie sprawdzi, a kupno rutera drugiego lub rutera z modemem lte to będą i tak zdecydowanie większe koszty. Także poluje na E3372, całą resztę mam, zobaczymy jak będzie, tryby działania modemu i konfigurację dobierze się w praniu. Dam znać jak to śmiga, jak do weekendu kupie E3372 to w weekend test.

Pytanie: czy E3372 występuje w wersji bez hilinka? Bo większość używek nie jest opisana i nie potrafię tego rozróżnić, jak to poznać?

19

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Lechu1777 napisał/a:

Pytanie: czy E3372 występuje w wersji bez hilinka? Bo większość używek nie jest opisana i nie potrafię tego rozróżnić, jak to poznać?

Tak, są dwie wersje i można sobie pomiędzy nimi przechodzić, zmieniając firmware (informacje o tym znajdziesz m.in. na forum bez-kabli). A rozróżnić na oko, bez podłączenia do PC się nie da - po prostu zapytaj sprzedawcę, jaką wersję oferuje.

20 (edytowany przez Lechu1777 2015-07-26 22:41:20)

Odp: Pomoc w doborze sprzetu do stacjonarnego LTE

Tylko, że ludzie nie wiedzą co sprzedają smile Wziąłem ostatecznie byle tańszy i przerobiłem na HiLink, jutro wbijam montować antene, jak osiągne dobre parametry pod laptopem to podpinam ruter, wrzuce osiągi.

BTW, da się "troche" rozróżnić modemy RAS i HiLink poprzez n umer seryjny. Są numery seryjne, które są na 100% RAS, a konkretnie chodzi o początek numeru seryjnego np. L8FDW to wersja RAS, ale inne z tego co wiem to loteria.

UPDATE

Odpaliłem, wszystko działa, niestety nadajnik tylko z 6,5km jest aktywny, nic lepszego nie ma, osiągam na prepaid redbull nielimitowane LTE ok. 14-19Mb/s i upload 5Mb/s. Pingi dobre i stabilny link. Polutowałem złącze USB tak, żeby modem brał zasilanie z zasilacza 5V 2,5A, a wtyczka idzie do rutera, masy wspólne, więc nie potrzeba huba wcale i mam bezpośrednie zasilanie, a nie przez układ huba, który nie wiadomo jaki prąd tak naprawdę z zasilacza poda. Tylko trzeba uważać, żeby zwarcia nie zrobić, najlepiej zalać wszystko glue gunem. Dobre jest to, że wszystko działa live w HD, na neostradzie można było zapomnieć o tym. Instalacja modemu bardzo prosta na gargulcu, modem łączy się błyskawicznie i trzyma link. Pożyjemy, zobaczymy jak to zastosowaniu 24h/dobe będzie działać.