Temat: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Czy można pominąć kondensatory żeby zejść z 24VDC na 12 ?
http://electropark.pl/stabilizatory-nap … to220.html

2

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Generalnie tak, choć ich zadaniem to filtracja jakiegoś syfu/szumu/zwał jak zwał i mimo wszystko powinieneś je zastosować.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Pełni jeden z nich również inną funkcję, a jeden bez drugiego nie może być - także bezwzględnie muszą zostać te kondziory.

4

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Lepiej będzie wstawić jakąś małą przetwornice niż te cholerne stabilizatory liniowe.

5

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Jakie polecasz ?

6

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Co chcesz konkretnie zasilić? Znasz pobór prądu?

Jeśli o przetwornicę chodzi, to są gotowe moduły na LM2596.

7

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Router zasilany na 12VDC, Na zasilaczu jest napisane że zasilacz daje max. 1.5A. Zasilanie będę brał z panela hmi który zasilany jest 24VDC.

8 (edytowany przez build000 2015-06-12 13:11:20)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

...a max. dostępna (chyba już nic więcej nie zasila - jeśli tak to ile to "coś" zabiera prądu ?) wydajność prądowa pełnokresowo tego panelu hmi (jak rozumiem przy V=+24 V DC) ?

9 (edytowany przez viper_lasser 2015-06-12 14:24:04)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Zasilanie 24VDC jest niezależne od panela bo do panela zasilanie będzie dochodziło i będzie pobierane dalej.
Zasilanie ograniczone jest tylko wydajnością zasilacza a ta jest duża bo wynosi 5A dla 24VDC.

10 (edytowany przez build000 2015-06-12 16:04:07)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Więc mimo wszystko, biorąc pod uwagę wystarczającą wydajność prądową źródła oraz pewniejszą stabilność napięć, jak i w czasie stabilność dostarczania prądu, zdecydowałbym się na Twoim miejscu na przetwornicę liniową/pełno okresową, czyli jak np. na scalaku z pierwszego postu. Niepożądane straty (np. na cieple) większe, za to pewność zasilania większa i mniejsze szanse na niespodziewane tętnienia, i.t.d. (ogólnie mniejsza, wyliczeniowa sprawność takiego układu za to lepsza filtracja czegokolwiek) - szczególnie jak zasila się jakieś dodatkowe, nietrywialne i developerskie urządzenia, które niekoniecznie muszą trzymać wszystkie standardy i/lub podchodzą pod zupełnie inne standardy (I/V).
Wiem - idea przetwornicy impulsowej (wysoko częstotliwościowej) kusi swoimi niezaprzeczalnymi parametrami (przede wszystkim ogólna sprawność), ale nie w każdym zastosowaniu się sprawdza.
Nie bez powodu większość zasilaczy laboratoryjnych opiera się głównie na modelu liniowym.

11

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Tia... świetna rada, przy poborze na poziomie 1A będzie, w uproszczeniu, do rozproszenia jakieś 12W na stabilizatorze liniowym. Radiator będzie wielkości książki... Totalna głupota!

@viper_lasser kup gotową, porządną przetwornicę o odpowiednich parametrach, w obudowie (moduły, szczególnie chińskie, sobie daruj), np. coś od Mean Well lub Traco (wybieraj: http://www.tme.eu/pl/katalog/przetworni … ory=100320). Router sam w sobie ma filtrację napięcia wejściowego, zabezpieczenia zwarciowe, złej polaryzacji i co najmniej dwie kolejne przetwornice impulsowe.

12 (edytowany przez build000 2015-06-12 19:28:03)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

taaa...pepe2k - książek powiadasz to za dużo się nie czytało, co ?
Co do głupoty i prostactwa to ja  dopiero jestem adeptem w tej dziedzinie - takim miszczuniom jak Ty to chyba nikt nie dorówna.
big_smile

13

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

@build000: a co ma budowa zasilacza laboratoryjnego z zasilaniem routera? Tym bardziej, że kolega nie podał co jest źródłem zasilania, a zapewne jest to... przetwornica impulsowa.

@viper_laser: Zgadzam się z pepe, brać coś z traco lub meana z dużą sprawnością i będzie ok. Mają duży wybór to coś bez problemu dobierzesz. Dla routera poziom szumów nie powinien być wielkim problemem, ale raczej wielkiego siana nie ma w dobrej klasy przetwornicach. Na liniowce przy parametrach jak podałeś będzie w cholerę ciepła do odprowadzenia.

It is I, Leclerc cool

14 (edytowany przez michal_dydycz 2015-06-13 01:40:10)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Częśc routerów ma w sobie przetowrnice w 1 stopniu która umożliwia zasilanie z do 27V kwestia elka na wejsciu który zazwyczaj jest 16V;) sam mam switche w domu które nominalnie 9 -12 v ale układy przetwornic maja z możliwościa do 27V napięcia wejsciowego smile router na 24V też jedzie ale on ma tak wink  jeśli te 12V do niczego innego nie jest brane w danym modelu to trzeba sprawdzić symbol przetwornicy bo może sie okazać iz normalnie przy 24v będzie działać wink
Ps. liniowy stabilizator w tym wypadku jak pepe pisze to nie jest to co trzeba a co do laboratoryjnych to pamiętajcie nazwa: laboratoryjny, więc bez szumów i pasożytniczych  z przetwornicy dlatego liniowe a to do routerów nie ma różnicy wink

15

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Teraz to nawet nie ma co się patrzeć na stabilizatory liniowe do zasilania takich urządzeń, bo jest wysyp przetwornic bijących ich o głowę. Problemem tanich przetwornic jest to, że strasznie sieją i nie nadają się do zasilania urządzeń laboratoryjnych. Ostatnio w pracy musieliśmy usuwać przetwornicę i zastępować ją prostym regulatorem liniowym, bo zakłamywała wyniki w interferometrze laserowym.

16

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Jak sieją tanie (z resztą bywa, że i te droższe też, łącznie z zasilaczami do modemów !) przetwornice widać najlepiej gdy ma się ADSL, bo najwięcej syfu generują właśnie w okolicach 200-1000 kHz.

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

17

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Mam i polecam
http://www.aliexpress.com/item/Ultra-sm … 72014.html
Kupić całą garść na zapas.

Modem: Technicolor CGA2121 (Multimedia)
Router1: Xiaomi Router 3G,          Soft: Gargoyle PL 1.14.0.0 (Built 20230526-1549 git@97d7a844)
Router2: Tp-Link TL-WR1043ND,   Soft: OpenWRT, Gargoyle 1.9.2.2 (r39585)

18

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

pablo.see napisał/a:

Mam i polecam
http://www.aliexpress.com/item/Ultra-sm … 72014.html
Kupić całą garść na zapas.

Nie lepiej kupić jedną, porządną i nie mieć z nią problemów? Moduły, które wskazujesz, to straszna "chińszczyzna", a układ to już leciwy staruszek. Naprawdę można kupić znacznie lepsze, z bardzo wysoką sprawnością i 10x wyższą częstotliwością przełączania. Tylko głupi płaci dwa razy.

W temacie do przejrzenia:
http://www.eevblog.com/forum/reviews/lm … d-testing/
http://www.bajdi.com/testing-switch-mod … egulators/

19

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

michal_dydycz napisał/a:

Częśc routerów ma w sobie przetowrnice w 1 stopniu która umożliwia zasilanie z do 27V kwestia elka na wejsciu który zazwyczaj jest 16V;) sam mam switche w domu które nominalnie 9 -12 v ale układy przetwornic maja z możliwościa do 27V napięcia wejsciowego smile router na 24V też jedzie ale on ma tak wink  jeśli te 12V do niczego innego nie jest brane w danym modelu to trzeba sprawdzić symbol przetwornicy bo może sie okazać iz normalnie przy 24v będzie działać wink
Ps. liniowy stabilizator w tym wypadku jak pepe pisze to nie jest to co trzeba a co do laboratoryjnych to pamiętajcie nazwa: laboratoryjny, więc bez szumów i pasożytniczych  z przetwornicy dlatego liniowe a to do routerów nie ma różnicy wink

Nie jest to do końca prawda, bo maksymalne napięcie które wytrzyma kontroler nijak ma się do maksymalnego napięcia pracy całej przetwornicy, jeśli dławik nie został wyliczony do pracy z znacznie wyższym napięciem, to może pojawić się "mały problem".
Różne sprzęty różnie znoszą dziwganie napięcia, podpiąłem jakiś AP Edimax na 5V pod zasilacz laboratojaryjny, widać, że jak się za bardzo dźwignie napięcie to rośnie też prąd (tylko że to był eksperyment ze stopniowym podnoszeniem i to jeszcze ograniczeniem prądowym), nie pamiętam dokładnie, ale przy 7V jeszcze się trzymał.

Sprawa z sianiem, nie czarujmy się, małe routery i switche mają najprostszą możliwą przetwornicę na układach pokroju MC34063 lub nowszych.

20 (edytowany przez _michal 2015-06-15 23:11:42)

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

pablo.see napisał/a:

Mam i polecam
http://www.aliexpress.com/item/Ultra-sm … 72014.html
Kupić całą garść na zapas.

To aż tak są szajsowate??

A później się dziwić, że się restartuje, że jakieś cuda się dzieją. Pepe2k dał prosty przepis na przepis: zrobić i zapomnieć. Chińszczyzna jest dobra do nauki, do prostych niewymagających zastosowań jak np. LM2596, a że sieją - poszukaj czegoś będącego zgodną z normami EMI. Jak ktoś się raz przejedzie na tym co najtańsze to z reguły ta lekcję pamięta do końca życia. Ale jak jest okazja uczyć się na kogoś błędach to grzechem byłoby nie skorzystać.
Mój nauczyciel w szkole miał powiedzenie - nie stać mnie na bycie biednym.

Polecam z takiej przetwornicy (taj z ali) zasilić odbiornik sygnału DCF77... Ja próbowałem - powodzenia. Mając wiaderko takich tanich wynalazków może da się wybrać jedną siejącą minimalnie. Może.

21

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

_michal napisał/a:

Polecam z takiej przetwornicy (taj z ali) zasilić odbiornik sygnału DCF77... Ja próbowałem - powodzenia.

Wcale nie trzeba zasilać...wystarczy mieć zegar w jednym pomieszczeniu z ryżowymi zasilaczami :rotfl:

ZTE F601 GPON - Xiaomi Mi Router 3G - Orange Pi PC2

22

Odp: Zasilanie routera na 12VDC z 24VDC

Chyba od szczęścia to zależy, raz trafiłem na taki zasilacz 12V/USB (do nawigacji), że nawet zwykłe radio potrafił zakłócić, ale ten moduł na LM jest tak tani, że samemu kusi go wypróbować, innym razem był wadliwy switch, jego wewnętrzna przetwornica robiła to samo co ten zasilacz nawigacji, ale wśród kilkunastu czy kilkudziesięciu switchy jeden robił takie wybryki.