1

Temat: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Mam dziwny problem z WDR4300. Objawia się o tym, że po przywróceniu adresu mac na routerze do fabrycznego (oczywiście dostawca internetu dostał nowy mac) nie mam internetu. Przeładowałem kilka razy router, później zrobiłem firstboot a na koniec wgrałem najnowszą wersję openwrt i dalej brak internetu. Już nawet wróciłem do oryginalnego softu tp-linka i wgrałem najnowszą aktualizację ze strony tp-linka i ciągle brak internetu. Mój dostawca nawet wysłał swoich pracowników do mnie, którzy stwierdzili, że coś z moim routerem nie tak (w siedzibie dostawcy router od razu dostał ip i połączył się do internetu). Wklepali w swój system wszystkie możliwe mac adresy z moich komputerów, podłączali kabel bezpośrednio do moich laptopów i ku ogólnemu zaskoczeniu na żadnym z moich laptopów internet też nie działał, efekt był taki sam jak na routewrze czli brak adresu. Nawet przypisanie adresu na sztywno nie pomogło. Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Czy jest możliwe, że mój router jest uszkodzony i przez to switche mojego dostawcy zgłupiały do tego stopnia, że nawet na laptopa nie są w stanie przydzielić adresu ip?
Chciałem też pokombinować z openwrt na raspberry pi, ale nie wiem jak to wgrać bo nie uruchamia się po instalacji na karcie SD. Bardzo proszę o pomoc...

2

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

A masz kablówkę? To zresetuj modem guziczkiem na tyle obudowy.

Sprawdź też czy np. nie dostajesz gatewaya z innej klasy adresowej niż ip. Openwrt bardzo się buntuje na coś takiego.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Kablówki nie mam, to jest taka lokalna firma na Śląsku. Jeśli chodzi o adres bramy to dostaję tak jak i inne adresy czyli 0.0.0.0 czyli nie dostaję wcale.

4

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Nie masz internetu bo nie masz adresu. Zwykły komputer podłączony dostaje adres?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Zwykły komputer też nie dostaje adresu. Mam na laptopie windowsa 8.1 i linuxa. Windows wyświetla to tak, że "adres" jest 169..... itd. a linux pokazuje ciągle błąd przy połączeniu bezpośrednio do kabla, czyli też nie dostaję adresu. To samo się dzieje z netbookiem żony, gdzie windows 7 pokazuje "adres" 169.. czyli de fato też nie dostaje adresu. Gość z tej firmy podłączył się swoim laptopem bezpośrednio do kabla i stwierdził, że u niego działa (chociaż to trwało może 30 sekund). Jeszcze na koniec polecieliśmy do piwnicy gdzie jest cała serwerownia i switche, tam się połączyłem netbookiem żony bezpośrednio do tego switcha i też nici. Gość z firmy twierdzi, że to wina routera i moich laptopów ale czy to możliwe, żeby wszystko sypnęło się w ciągu kilku godzin?

6

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Nie smile Męcz ich, co jak co ale zwykły komputer z windows musi dostać. Zresztą sam napisałeś - router u nich działa więc to nie problem z routerem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Tak też będę robił. Jutro pojadę do nich z routerem i z laptopem moim. Niech zobaczą, że tam wszystko jest OK. Jeszcze zapomniałem dodać, że zasugerowano mi iż ja mam bałagan w linuxie i windowsie i to dlatego nie mogę się połączyć z ich siecią. Co do windowsa zgodzę się, że mogę mieć tam bałagan, ale na linuxie?
Jutro pojadę i zdam później relację smile
P.S. Podziwiam Twoją wiedzę, przeglądam inne wątki z Twoimi wypowiedziami i powiem tak: SZACUN.

8

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Standardowa gadka - przeinstaluj system bo to twoja wina. Jak człowiek popracuje na infolinii to robi się to standardowa odpowiedź. Męcz ich.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Właśnie ich gadka mnie denerwuje bo nie mają do czynienia z lamerem, który laptop pierwszy raz widzi na oczy. Nie chcę się wywyższać, ale starałem im podsunąć pewne rozwiązania, które przychodziły mi do głowy a oni standardowa śpiewka, że na komputerze jest bałagan. Dziwne, że na trzech różnych systemach jest bałagan.
Jeszcze jedno mi wpadło do głowy: czy jest możliwe, żeby podczas wgrywania softu do routera został on zepsuty nawet mimo braku błędu podczas flashowania? Aktualizacji softu zawsze dokonuję przez kabel, nigdy po wifi.

10

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Nie. Zresztą - nie mogą nagle nie działać wszystkie urządzenia smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11 (edytowany przez tgsx1 2015-02-11 23:11:00)

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Czy klonowanie mac adresu na routerze może w jakiś sposób zakłócać działanie sieci i wywoływać opisane przeze mnie wcześniej problemy? Goście z firmy właśnie tak powiedzieli, że klonowanie mac adresu na routerze może powodować te problemy. Jest to o tyle dziwne, że wcześniej był adres mac sklonowany prawie rok czasu i działało bez zarzutu. Obawiam się, że ci "fachowcy" tylko starają się mnie zbyć hmm

Jeszcze jedna ciekawostka. Oryginalny soft pokazuje mac adres C0:4A:00:38:CE:B7 a openwrt pokazuje mac adres C0:4A:00:38:CE:B4. W oby pzypadkach nie klonowałem mac adresu z komputera. I co o tym mam teraz myśleć?

12

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Może być problem jak dwa takie same są w jeden podsieci.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

13

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

No to wiadomo, że będzie problem jak będą te same w jednej podsieci, ale raczej nie będzie dwóch tych samych bo przecież mac adres jest unikatowy, przynajmniej na dzień dzisiejszy.

14

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Zbywają cię...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

15 (edytowany przez tgsx1 2015-02-12 13:33:33)

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Dzisiaj byłem u operatora z routerem i laptopem. Tam okazało się, że wszystko hula elegancko. Po dokładnej analizie okazuje się, że w piwnicy są switche della 100 mb, a mój router ma port wan 1 gb. Prawdopodobnie coś się stało z tym switchem w piwnicy co powoduje taki problem. W biurze operatora jak podłączyliśmy mój router do jakiegoś switcha 100 mb to też nie dostał adresu ip. Teraz czekam na pracowników, którzy będą sprawdzać już dokładnie kabel, switche i inne rzeczy, które teoretycznie mogą generować takie problemy.

Zastanawia mnie tylko to, że mój router nie potrafi zejść z prędkości 1 gb do 100 mb, przecież każdy nowy switch i router ma wbudowane negocjowanie prędkości połączenia.

16

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Uuu, Kolego... Powiadasz, na Śląsku i jeszcze do tego w piwnicy... Jak nic - Zagórowski musi odejść, a będzie jak ręką odjął : )

17

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

Wracając do tematu braku internetu. Dzisiaj wszystko zaczęło hulać jak należy. Problem leżał w tym, że w piwnicy są starszej generacji switche della z prędkością 100 mb/s, które odmówiły współpracy z moim routerem, który posiada port wan o prędkości 1 gb/s. Nie wiem czemu tak, przecież nowe urządzenia są zgodne w dół ze starszymi modelami. Najważniejsze, że wszystko działa.

18

Odp: OpenWrt BB na WDR-4300 brak internetu po przywróceniu adresu mac...

tgsx1 napisał/a:

Wracając do tematu braku internetu. Dzisiaj wszystko zaczęło hulać jak należy. Problem leżał w tym, że w piwnicy są starszej generacji switche della z prędkością 100 mb/s, które odmówiły współpracy z moim routerem, który posiada port wan o prędkości 1 gb/s. Nie wiem czemu tak, przecież nowe urządzenia są zgodne w dół ze starszymi modelami. Najważniejsze, że wszystko działa.

Negocjacja musi działać po obu stronach, więc jak te switche nie potrafiły negocjować, to stąd problem.
Tak czy inaczej, musiały to być naprawdę bardzo stare urządzenia.