1 (edytowany przez trolcio 2015-12-13 09:08:44)

Temat: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Bezprzewodowe głośniki dla Windows/Linux na OpenWRT, czyli streaming audio w czasie (prawie) rzeczywistym.

Do routera podłączamy kartę muzyczną na USB, z obsługą większości tanich kart nie powinno być problemów.

Instalujemy obsługę USB:

# opkg install kmod-usb-core kmod-usb2

Instaujemy moduły:

# opkg install kmod-sound-core kmod-usb-audio

Instalujemy odtwarzacz madplay:

# opkg install madplay

Instalujemy socat

# opkg install socat

Uruchamiamy nasłuchiwanie strumieni na porcie 5000, oczywiście możemy wybrać dowolny inny:

# socat udp-listen:5000,fork - | madplay - -Q

Polecenie to możemy dodać do pliku /etc/rc.local wtedy nasłuchiwanie uruchomi się automatycznie po starcie routera.

W zależności od posiadanego systemu instalujemy odpowiedni program, który będzie nam wysyłał strumień audio do routera.

Dla Windowsa polecam darmowy Vacard dostępny do pobrania tutaj (linki dzięki benditos):

Vacard 2b1 - LINK(filecloud.me)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 1 - ge.tt)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 2 - zippyshare.com)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 3 - mega.nz)

Można również użyć windowsowej wersji socat, ale to mniej eleganckie rozwiązanie.

Instalujemy Vacard. Nie da się co prawda odznaczyć opcji "Virtual audio card driver", ale w większości przypadków sterowniki i tak się nie instalują. Nawet jeśli, to utworzy się tylko wirtualna karta muzyczna, co czasami też ma swoje plusy. Później w konfiguracji programu tak czy inaczej wybieramy naszą domyślną kartę dźwiękową.

Pamiętamy aby zaznaczony był "Vacard Streamer"

Po instalacji uruchamiamy dostępne narzędzie "MP3 Streamer", to ono będzie przechwytywało dźwięki z systemu i strumieniowało je do routera.

Klikamy przycisk Add i w nowym oknie ustawiamy następujące parametry:

Streamer name: nadajemy nazwę strumieniowi, np router
Mode: ustawiamy na "Stream transmitter",
Resource URL: udp://adres_ip_routera:port, np.: udp://192.168.1.1:5000
Recording device: ustawiamy najlepiej na "Przechwytywanie odtwarzania" lub "Mapowanie dźwięku Microsoft"
Encoding: MP3
Sampling rate: 44100
Bitrate: 128 lub 256

Klikamy Ok i w oknie głównym programu zaznaczamy "ptaszkiem" nowo utworzony strumień i uruchamiamy go przyciskiem Start.

W opcjach programu warto ustawić automatyczne uruchomienie programu po starcie systemu, automatyczne uruchomienie zaznaczonych strumieni po starcie programu oraz odznaczyć pokazywanie okna programu po starcie.

To w zasadzie byłoby na tyle, z powyższymi ustawieniami program jest w zasadzie bezobsługowy.

Od tej chwili, jeżeli wszystko ustawiliśmy jak trzeba (adres IP routera i port), powinniśmy cieszyć się dźwiękami systemu odtwarzanymi przez głośniki podłączone do karty muzycznej routera.

Dla Linuxa wystarczy odpowiednio skonfigurowany serwer PulseAudio, który powinien być dostępny w większości dystrybucji. Można też wykorzystać socat, wedle upodobania. Dokładny opis konfiguracji dla Linuxa podam w następnej części opisu.

Zaproponowane przeze mnie rozwiązanie to ma kilka wad:

W danej chwili może być przesyłany tylko jeden strumień, chyba że uruchomimy kilka instancji socat na różnych portach, dla każdego urządzenia osobno, ale to bardzo zasobożerne rozwiązanie.

Nawet podczas ciszy strumień też jest przesyłany co generuje niepotrzebny ruch w sieci.

Proces kodowania strumienia, przesyłania i dekodowania zajmuje trochę czasu, więc pojawia się lekkie opóźnienie słyszanego dźwięku, ale jest na tyle małe, że w zasadzie nie przeszkadza np. podczas oglądania filmów.

Gdyby pojawiło się bardzo duże opóźnienie często pomaga zatrzymanie wysyłania strumienia w programie "MP3 Streamer" i jego wznowienie.

2

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Dobre rozwiązanie, dzięki.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Jest to bardzo fajne rozwiązanie, muszę spróbować. Widzę jeszcze jedno zastosowanie: kupiłem jakiś czas temu bezprzewodowy głośnik bluetooth który nie sądziłem, że będę tak często używał. Sprawa jest taka, że głośnik musi być blisko nadajnika, nawet dwie ściany robią problem. Streamowanie dźwięku do hosta mogłoby to rozwiązać. Z karty muzycznej dźwięk przewodowo trafia do nadajnika bluetooth z mocniejszym zasięgiem i można słuchać głośnika wszędzie w domu, a komputer zostaje w pokoju.
Czy są aplikacje streamujące dźwięki z androida?

4 (edytowany przez build000 2014-09-03 12:55:49)

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

http://forum.dobreprogramy.pl/streamowa … m-t437427/
Nie wiem czy działa w obie strony.
Generalnie sam andek ma zazwyczaj coś takiego w sobie, w mniej lub bardziej rozbudowanej formie - kwestia czy da się to łatwo dostosować do potencjalnego klienta.
Chyba to da radę:
https://play.google.com/store/apps/deta … &hl=pl
lub to:
https://play.google.com/store/apps/deta … &hl=pl
Jest tego trochę - kwestia dobrać odpowiedni.

5

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Pytanie trochę offtopowe, czy da się ustawić takie źródło na laptopie, aby streamowana była pełna głośność, mimo ściszenia dźwieku w komputerze? "Audio mix" niestety wycisza się po ściszeniu komputera, a przesunięcie jest słyszalne i przeszkadza.

6

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Po dłuższych poszukiwaniach udało mi się - użyłem programu audio repeater a pakietu Virtual Audio Cable, streamuje sygnał bezpośrednio (nie regulując głośności), jednocześnie kopiując go za pomocą programu do głosników komputera, które mogę regulować.

7

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

U was też jest taka kiepska jakoś dźwięku?

8

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Co rozumiesz przez kiepską? Wysyłam stream 160-192kbps. Ogranicza mnie jakość karty dzwiękowej na usb. Alr spokojnie można słuchać radia, gorszej muzyki lub oglądać seriale

9

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Ja mimo wysyłania 320kb/s słyszałem dość niską jakość w porównaniu z odtwarzaną muzykę poprzez mpd + mpc. Tak jakby strasznie kompresowało dźwięk. Można zamiast madplaya podpiąc po to mpd z alsą?

10 (edytowany przez wabikboy 2014-10-20 21:17:04)

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

A jak by do tego wykorzystać xinetd aby nasłuchiwał na danym porcie i jak przyjdzie żądanie to uruchomić wtedy polecenie strimingu do madplay. Zmniejszy to zużycie zasobów które jak wiadomo i tak są dość ograniczone dla routerów a jednocześnie zautomatyzuje trochę obsługę smile

TL-WR1043ND: HDD-USB, extroot, LCD, Pilot, MP3 - Radio Player, NAS, Torrent, FTP, Sterowanie głosem, Komunikaty Głosowe, Termometr, PowerSwitch - Sterownik oświetlenia, Budzik, LTE - ODU IDU 200
Raspberry Pi + HDMI-VGA + Lcd Controller + Lcd z laptopa = Pogodynka smile

11

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Jest jakaś apka na androida która by to obsługiwała?

12

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Witam! Przy instalacji modułu (# opkg install kmod-sound-core kmod-usb-audio) wyskakuje komunikat : "ERROR: Dependency kmod-input-core of package kmod-usb-audio cannot be found, try updating your package lists". Co mam zrobić- dodam że jestem zielony w temacie linuxa... Programu vacard również nie potrafie znaleźć w sieci Czy ktoś pomoże?Z góry dziękuję za pomoc!

13

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Dla jakiego routera to robisz? Zrobiłeś wcześniej opkg update?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Zrobilem opkg update, jednak nie wszystko sie zaaktualizowalo z trzech komunikatow tylko jeden pozytywnie sie zakonczyl- wysle kopie jak wroce ze szkoly. Moj router to Tp-Link TL-WR1043ND.

15

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

link do tego Vacard nie działa gdzi go znaleźć pod windows 7

16 (edytowany przez Userkare 2015-04-23 12:59:14)

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Czy może ktoś podrzucić link, do tego programu bo w sieci nie mogę znaleźć. Z góry dziękuję

Okej znalazłem jest pod tym adresem:
http://wayback.archive.org/web/20120120 … VAcard.htm
ale pod 7 nie działa, jest jakaś alternatywa?

17 (edytowany przez benditos 2015-05-01 19:03:34)

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

trolcio napisał/a:

Bezprzewodowe głośniki dla Windows/Linux na OpenWRT, czyli streaming audio w czasie (prawie) rzeczywistym.

(...)Dla Windowsa polecam darmowy Vacard dostępny do pobrania tutaj. Można również użyć windowsowej wersji socat, ale to mniej eleganckie rozwiązanie.

Instalujemy Vacard. Nie da się co prawda odznaczyć opcji "Virtual audio card driver", ale w większości przypadków sterowniki i tak się nie instalują. Nawet jeśli, to utworzy się tylko wirtualna karta muzyczna, co czasami też ma swoje plusy. Później w konfiguracji programu tak czy inaczej wybieramy naszą domyślną kartę dźwiękową.(...)

Witam.
Pół nocy, uparcie grzebałem w sieci. I opłaciło się. Wersja identyczna z tą, podaną w linku poradnika.
Wersja przetestowana, funkcjonuje pod Win 7.
Autora proszę o podpięcie linków do tematu, ew. wrzucenie na jakiś mądrzejszy hosting.

Vacard 2b1 - LINK(filecloud.me)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 1 - ge.tt)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 2 - zippyshare.com)
Vacard 2b1 - LINK(mirror 3 - mega.nz)

18

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Ja zrobiłem wszystko tak jak w poradniku ale nie działa, wpisze polecenie socat udp-listen:5000,fork - | madplay - -Q i nic sie nie dzieje , nasłuchiwanie się nie włącza.

19

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Userkare napisał/a:

Ja zrobiłem wszystko tak jak w poradniku ale nie działa, wpisze polecenie socat udp-listen:5000,fork - | madplay - -Q i nic sie nie dzieje , nasłuchiwanie się nie włącza.

A usunąłeś wszystkie poprzednio zainstalowane wersje vacard? Sterowniki mogą się "gryźć".

20

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Usunąłem, vacard działa poprawnie ale router chyba nie chce  nasłuchiwać.

21 (edytowany przez admin2 2015-05-05 09:33:32)

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Trochę zboczę z tematu, orientuje się ktoś może jaki SoC ma wyjście SPDIF/I2S i czy znajdę jakiś driver pod OpenWRT?
Chciałbym zrobić coś w tym stylu https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=50512 , gdyby było SPDIF to nie trzeba by było dodatkowych kart na USB jeśli ktoś ma urządzenie z cyfrowym wejściem.

Mam jeden routerek na AR9331 (WR740n v4), ale w jego przypadku chyba mogę zapomnieć o podlutowaniu kabelków, a do AR7240 z bardziej przyjazną na lutowanie obudową nie znalazłem pełnej dokumentacji, więc nawet nie wiem czy ma on SPDIF...

22

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

Właśnie AR9331 i AR9344, pepe2k więcej Ci powie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

23

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

admin2 napisał/a:

Trochę zboczę z tematu, orientuje się ktoś może jaki SoC ma wyjście SPDIF/I2S i czy znajdę jakiś driver pod OpenWRT?
Chciałbym zrobić coś w tym stylu https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=50512 , gdyby było SPDIF to nie trzeba by było dodatkowych kart na USB jeśli ktoś ma urządzenie z cyfrowym wejściem.

Kup sobie takie coś, tanie jak barszcz i masz gotowe rozwiązanie.
Driver jest: https://github.com/franzflasch/ar9331-i2s-alsa

24

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

SPDIF też obsłuży? (Trochę łatwiej drobić jedną złączkę RCA, niż dokładać całego DACa w środku).

Jest tanie, ale po pierwsze nie ma portów LAN, po drugie w połowie upalony router leży i chciałoby się z nim coś zrobić, w tym wypadku i tak łatwiej będzie SPDIF dorobić niż USB, tylko "drapanka" obudowy to będzie ciekawa sprawa.

25

Odp: [HOWTO] Bezprzewodowe głośniki dla Windows lub Linux na OpenWRT

admin2 napisał/a:

SPDIF też obsłuży? (Trochę łatwiej drobić jedną złączkę RCA, niż dokładać całego DACa w środku).

Tak.

admin2 napisał/a:

Jest tanie, ale po pierwsze nie ma portów LAN, po drugie w połowie upalony router leży i chciałoby się z nim coś zrobić, w tym wypadku i tak łatwiej będzie SPDIF dorobić niż USB, tylko "drapanka" obudowy to będzie ciekawa sprawa.

Twój czas, Twoja sprawa.
Z Ethernetem też coś powinieneś znaleźć, ale chyba tylko z analogowym wyjściem.