1

Temat: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Witam,

Potrzebuje mieć dostęp do FTP działającego na Raspberry (Raspbmc) z pewnej aplikacji na urządzeniu mobilnym. Napotkałem jednak na dość dzwiny problem, otóż gdy łącze się po FTP do Raspberry to mimo poprawnego połączenia nie czyta mi zupełnie drzewa katalogów. Na innym koncie FTP działającym na innym urządzeniu (dokładnie router TP-LINK) gdy łącze się z tej samej aplikacji, wszystko działa poprawnie, więc podejrzewam problem leży w konfiguracji Raspberry niż jakiegoś błędu samej aplikacji z której próbuje się połączyć. Zresztą w innej aplikcji przy połączeniu z Raspberry jest podobny problem (działa poprawnie tylko gdy wybieram sFTP). Co ciekawe gdy łącze się przez WinSPC działa OK także gdy wybiore zwykłe FTP.
Sama aplikcja mobilna z której chce się łączyć ma dość ograniczone możliwości konfiguracji (mogę zaznaczyć tylko Passive Mode), jednak w obu przypadkach to niczego nie zmienia i katalogów nie widać.

Gdzie może leżeć problem?

Dodam jeszcze tylko, że pierwotnie po instalacji Raspbmc nie instalowałem żadnych dodatkowych pakietów i dostęp po FTP był domyślie włączony. W tej chwili zainstalowałem proftpd jednak w tej konkretnej aplikcji na której mi zależy listy katalogów jak nie było tak nie ma.

2

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Brzmi tak jay by aplikacja nie robiła trobiła trybu pasywanego. Wymuś go w ftp.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Okazało się, że domyślnie po zalogowaniu do FTP następuje przekierowaie do katalogu home/pi/ dlatego nie widziałem żadnych katalogów. Pytanie zatem jak wymusić aby po zalogowaniu automatycznie następowało przekierowanie na cały katalog root ? W WinSCP mogę się po prostu przełączyć w tej aplikacji nie mam takiej możliwości. Najbardziej zależy mi na dostępnie do katalogu media.
Czytam coś o możliwości wygenerowania symlink tylko nie wiem jeszcze tylko jak poprawnie wygenerować ten skrót... Dokładnie chodzi o to aby po zalogowaniu do katalogu home/pi/ był tam widoczny skrót na cały katalog root ewentualnie skrót może wskazywać na sam katalog media.

4

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Zwykle - dać taki katalog domowy użytkownikowi na którego się logujesz. Nie napisałeś jakiego demona używasz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Cezary napisał/a:

Zwykle - dać taki katalog domowy użytkownikowi na którego się logujesz. Nie napisałeś jakiego demona używasz.

No właśnie - tylko gdzie/jak dokładnie mogę to zmienić? wink Aktualnie korzystam z vsftpd

6

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

W /etc/passwd. Tam się przecież ustawia użytkowników i m.in. ich katalogi domowe...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Cezary napisał/a:

W /etc/passwd. Tam się przecież ustawia użytkowników i m.in. ich katalogi domowe...

OK, wszytsko działa jak chciałem smile Wielkie dzięki.

8

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Kurczę zauważyłem jednak, że po zmienie nie do końca wszytsko jest OK... Na Raspberry działa XBMC i po tym jak zmienie ten katalog domowy XBMC działa ale tylko do momentu restartu. Później już nic nie da się zrobić bo XBMC nie chce wystartować (zresztą po ssh też nie mogłem coś się połączyć) i generalnie muszę instalować obraz na nowo.

Zmiany dokonuje w pliku /etc/passwd w poniższej linijce:

przed zmianą:

pi:x:1000:1000::/home/pi:/bin/bash

po zmianie:

pi:x:1000:1000::/bin/bash

oryginalny plik passwd:

root:x:0:0:root:/root:/bin/bash
daemon:x:1:1:daemon:/usr/sbin:/bin/sh
bin:x:2:2:bin:/bin:/bin/sh
sys:x:3:3:sys:/dev:/bin/sh
sync:x:4:65534:sync:/bin:/bin/sync
games:x:5:60:games:/usr/games:/bin/sh
man:x:6:12:man:/var/cache/man:/bin/sh
lp:x:7:7:lp:/var/spool/lpd:/bin/sh
mail:x:8:8:mail:/var/mail:/bin/sh
news:x:9:9:news:/var/spool/news:/bin/sh
uucp:x:10:10:uucp:/var/spool/uucp:/bin/sh
proxy:x:13:13:proxy:/bin:/bin/sh
www-data:x:33:33:www-data:/var/www:/bin/sh
backup:x:34:34:backup:/var/backups:/bin/sh
list:x:38:38:Mailing List Manager:/var/list:/bin/sh
irc:x:39:39:ircd:/var/run/ircd:/bin/sh
gnats:x:41:41:Gnats Bug-Reporting System (admin):/var/lib/gnats:/bin/sh
nobody:x:65534:65534:nobody:/nonexistent:/bin/sh
libuuid:x:100:101::/var/lib/libuuid:/bin/sh
uucp:x:10:10:uucp:/var/spool/uucp:/bin/sh
proxy:x:13:13:proxy:/bin:/bin/sh
www-data:x:33:33:www-data:/var/www:/bin/sh
backup:x:34:34:backup:/var/backups:/bin/sh
list:x:38:38:Mailing List Manager:/var/list:/bin/sh
irc:x:39:39:ircd:/var/run/ircd:/bin/sh
gnats:x:41:41:Gnats Bug-Reporting System (admin):/var/lib/gnats:/bin/sh
nobody:x:65534:65534:nobody:/nonexistent:/bin/sh
libuuid:x:100:101::/var/lib/libuuid:/bin/sh
messagebus:x:101:104::/var/run/dbus:/bin/false
avahi:x:102:105:Avahi mDNS daemon,,,:/var/run/avahi-daemon:/bin/false
statd:x:103:65534::/var/lib/nfs:/bin/false
pi:x:1000:1000::/home/pi:/bin/bash
ftp:x:104:107:ftp daemon,,,:/srv/ftp:/bin/false
ntp:x:105:110::/home/ntp:/bin/false
usbmux:x:106:46:usbmux daemon,,,:/home/usbmux:/bin/false

9

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Źle. Masz ustawić jakiś katalog domowy, czemu go zupełnie skasowałeś? Na dodatek jeszcze zepsułeś plik, tam ma być określona ilość pól oddzielonych :, nie tak że możesz sobie usuwać i dodawać gdzie chcesz.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

10

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Cezary napisał/a:

Źle. Masz ustawić jakiś katalog domowy, czemu go zupełnie skasowałeś? Na dodatek jeszcze zepsułeś plik, tam ma być określona ilość pól oddzielonych :, nie tak że możesz sobie usuwać i dodawać gdzie chcesz.

No ale jeśli ustawie jakiś katalog domowy np. w taki sposób:

pi:x:1000:1000::/media:/bin/bash

...to wówczas z poziomu tej aplikacji po zalogowaniu widzę tylko katalog media i nie mam możliwości przechodzenia do innych katalogów (nie licząc faktu, że gdy łącze się np. z WinSCP bo wtedy mogę przełączać się pomiędzy wszytskimi katalogami), dlatego nie wiem jak mam ustawić aby domyślnie w tej aplikacji było widoczne całe drzewo katalogów.

Jeśli ustawie tak:

pi:x:1000:1000::/bin/bash

to działa dokładnie jak chce, ale tylko do restaru maliny.

Moja wiedza odnośnie konfiguracji ftp jest dość ograniczona bo nigdy tego nie robiłem, dlatego właśnie pytam wink

11

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Więc użyj innego demona ftp, w którym będziesz mógł założyć wirtualnych userów i w innym miejscu określić katalog domowy. Dla vsftpd musisz to zrobić z katalogiem domowym i masz rezultat taki jak wyżej.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

12 (edytowany przez 01 2014-11-25 23:08:16)

Odp: [Raspberry Pi] FTP a brak widocznych katalogów z konkretnej aplikcaji

Cezary napisał/a:

Więc użyj innego demona ftp, w którym będziesz mógł założyć wirtualnych userów i w innym miejscu określić katalog domowy. Dla vsftpd musisz to zrobić z katalogiem domowym i masz rezultat taki jak wyżej.

Na szczęscie nie było to konieczne. Znalazłem inne rozwiązanie. Okazało się, że wystarczyło, że w pliku /etc/vsftpd.conf dodać:

local_root=/

...Po tym zabiegu po zalogowaniu do FTP domyślnie ładuje się całe drzewo katalogów zamiast katalog domowy użytkownika jak wcześniej. XBMC także startuje więc chyba wszytsko OK.