1

Temat: DLNA/UPNP (audio) renderer

Szukam programu dla openwrt który działałby jako DLNA renderer dla plików dźwiękowych.
Wiem, mamy forked-daapd i shairplay - ale to dla Airplay/raop. Mamy MPD który może wysyłać do pulseaudio a pulseaudio może łączyć się z innymi serwerami pulse w sieci... i to nawet działa mi nieźle...
Ale wzbogaciłem się o urządzenie 'EZCast' niedawno i jedyny sposób żeby wykorzystać je do odtwarzania muzyki to DLNA (AirPlay w EZCast jest 'skopane' i działa tylko z oficjalnym serwerem iTunes - forked-daapd nie działa - to osobny problem, który próbuję rozwiązać z deweloperem forked-daapd).
EZCast całkiem ładnie działa jako odbiornik/renderer DLNA. Minidlna na 'dużym' ruterku (WDR3600) nawet daje radę z moją kolekcją muzyki (ok. 10tyś plików). Teraz chciałbym odtwarzać muzykę serwowaną przez minidlna także na drugim, małym ruterku z openwrt (bez extroot) i kartą audio usb.

Upieram się by używać EZCast bo to najtańsze rozwiązanie (50zł) dające przez wifi cyfrowy sygnał do mojego amplitunera po hdmi.
Podobny problem mogą mieć użytkownicy 'airmusic'. Tam jak rozumiem też jest 'odbiornik' Airplay i DLNA. Jeśli ktoś chciałby mieć w domu tylko DLNA to fajnie byłoby móc odtwarzać muzykę po DLNA na openwrt z kartą USB audio.

Teoretycznie sprawa niezbyt skomplikowana - istnieje wiele implementacji DLNA...wystrarczy tylko podpiąć do jakiegoś odtwarzacza i dalej alsa lub pulse is alsa.

Może ktoś ma pomysł czego mógłbym użyć? Może rygel?

2 (edytowany przez alossek 2014-11-04 13:56:01)

Odp: DLNA/UPNP (audio) renderer

marek napisał/a:

EZCast całkiem ładnie działa jako odbiornik/renderer DLNA.

Teraz chciałbym odtwarzać muzykę serwowaną przez minidlna także na drugim, małym ruterku z openwrt (bez extroot) i kartą audio usb.

Upieram się by używać EZCast (...)

Nie wiem czy dobrze rozumiem Twój problem,
a) mały router z openwrt ma być klientem EZCast ?
i tu jak rozumiem - nie ma problemu (bo piszesz że "EZCast całkiem ładnie działa jako (...) renderer " więc EZCast renderuje tobie co potrzebujesz).

marek napisał/a:

Minidlna na 'dużym' ruterku (WDR3600) nawet daje radę z moją kolekcją muzyki (ok. 10tyś plików).

Teraz chciałbym odtwarzać muzykę serwowaną przez minidlna także na drugim, małym ruterku z openwrt (bez extroot) i kartą audio usb.

b) mały router z openwrt ma być klientem minidlna z dużego routera ?
wówczas WDR3600 ma renderować i tu jest problem ?
Czyli poszukujesz softu na WDR3600 który będzie minidlna-renderer pod openwrt ?

TP-Link TL-WDR4300 v1, Reboot (17.01-SNAPSHOT, r3876-efb6ca1)

3 (edytowany przez marek 2014-11-04 14:34:18)

Odp: DLNA/UPNP (audio) renderer

Tak, problem b)
Sorry, nie wyraźiłem się jasno....
Protokół - DLNA - narzuca mi EZCast - tylko w ten sposób współdziała z 'open source'. Airplay/raop w EZCast jest jakoś dziwnie zaimplementowany i forked-daapd ani inne np pulseaudio-raop2 nie działają.
Serwerem mediów jest 'duży' openwrt z extrootem (tu mam teraz minidlna, ale mogę zainstalować dowonly inny serwer).
EZCast jest jednym 'odbiornikiem' (DLNA renderer), w pomieszczeniu z amplitunerem - bo jest potrzebny hdmi.
Drugim odbiornikiem audio ma być 'mały' openwrt (najlepiej bez extroot) z kartą usb w drugim pomieszczeniu.

I problem: jakie oprogramowanie mogę zainstalować na openwrt, które działałoby jako DLNA renderer (tylko audio oczywiście)?

4

Odp: DLNA/UPNP (audio) renderer

Za (http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Li … k_Alliance)

Jednym słowem
WDR3600 - jest DMS - czyli serwuje media
EZCast  - jest DMP + DMR - czyli renderuje i odtwarza
mały router - jest DMP - czyli odtwarza, ale jak dobrze rozumiem nie potrafi wyrenderować dla siebie materiału bo nie jest DMR ?

Nie wiem czy dobrze to rozumiem:
a. DMR może renderować coś dla innego DMP ?
b. czy raczej DMR renderuje sam dla siebie

Jeśli jest jak w a) to w takim razie na WDR3600 nie potrzebujesz DMR, bo zrobi to za EZCast, nie wiem tylko czy "małym" możesz się podłączyć pod EZCast (który dane brałby z DMS - WDR3600) i wtedy by je renderował dla "małego".

Jeśli jednak jest jak w b) DMR byłby potrzebny w "małym".

Możesz jeszcze zastanowić się czy dla "małego" nie wystawić np. samby z WDR3600 i wówczas po prostu odtwarzać na "małym" za pomocą jego karty.

TP-Link TL-WDR4300 v1, Reboot (17.01-SNAPSHOT, r3876-efb6ca1)

5 (edytowany przez marek 2014-11-04 19:36:19)

Odp: DLNA/UPNP (audio) renderer

Różnica między DMR a DMP tzn czy mamy 'push' czy 'pull' jest jak mam nadzieję dla mnie nieistotna smile

Tak, WDR3600 jest DMS (minidlna). EZCast jest DMP/DMR...w każdym razie odtwarza.
BubbleUPnP na tablecie na androidzie 'zawiaduje' tym wszystkim (DMC).
Potrzebny jest DMR (DMP) na openwrt dla "małego".

Znalazłem dwa możliwe rozwiązania:
1. Upmpdcli http://www.lesbonscomptes.com/upmpdcli/upmpdcli.html - steruje "po prostu" mpd.
2. GMediaRender http://gmrender.nongnu.org/ - wymaga gstreamera

Upmpdcli ma szansę być mniejszy chyba... Spróbuję skompilować i dam znać. Dzięki za cierpliwość! smile

6

Odp: DLNA/UPNP (audio) renderer

Sukces! cool
upmpdcli i mpd (specjalnie przycięty - curl, alsa output,flac,ogg,mp3) zmieściły się bez extroota.
Kompilacja libupnpp i upmpdcli na podstawie https://code.google.com/p/raspberrypi-openwrt.package/.
Moje pliki Makefile dla libupnpp i upmpdcli niestety są w fatalnym stanie (musiałem jakieś rzeczy ręcznie kopiować do staging-dir) ale pewnie ktoś wprawny by łatwo poprawił...

Podsumowując zestaw:
1. Program sterujący - bubbleupnp na tablecie android (jest wiele alternatyw, do wyboru, do koloru)
2. Biblioteka mp3 (10K plików) serwowana przez minidlna na 'dużym' openwrt z extroot i usb hdd
3. w jednym pomieszczeniu EZCast (renkcast) podłączony przez hdmi do amplitunera
4. w drugim pomieszczeniu openwrt bez extroota z kartą audio usb, mpd, upmpdcli

(upmpdcli może nawet być zainstalowany na innym serwerze - byleby widział mpd.)