1 (edytowany przez Cezary 2014-10-13 14:06:34)

Temat: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

- montowanie dysków: http://eko.one.pl/?p=openwrt-hdd#barrierbreaker

Przy okazji: na chwilę obecną (wrzesień 2014r) nowy pakiet block-mount nie potrafi automatycznie montować partycji NTFS.

- extroot: http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalro … ierbreaker

- obsługa przycisków: http://eko.one.pl/?p=openwrt-button#barrierbreakerr

- obsługa protokołu QMI: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?pid=76450#p76450

- zmiana w pakiecie usb-modeswitch: http://eko.one.pl/?p=openwrt-3g#barrierbreaker

- zmiana w pakiecie chat

W poprzedniej wersji numer był na stałe zdefiniowany jako *99***1#. Obecnie można go podać jako opcję pod nazwą dialnumber. Jeżeli nie zostanie podana, przyjmuje w/w opcję. Zmiana jest tylko dla 3g, dla CDMA nadal na stałe wpisany numer #777

- czas systemowy

Jak (prawie) wszyscy wiedzą, popularne tanie routery nie posiadają zegara czasu rzeczywistego (RTC). Z tego też powodu, bez połączenia z internetem startują z zegarem ustawionym na 1 stycznia 1970r 00:00:00. Sprawia to problem np. przy certyfikatach, które mają ustawiony czas ważności - żadne połączenie szyfrowane np. vpn nie będzie nawiązane właśnie z powodu utraty (lub jeszcze nie-) ważności certyfikatu. Różne systemy różnie to obchodziły - np. gargoyle cyklicznie zapisywało czas by przy starcie skorzystać z ostatnio zapisanego rekordu.
Wydanie BB wprowadziło swój własny mechanizm, który można znaleźć w pliku /etc/init.d/sysfixtime, a który jest uruchamiany na starcie systemu - przeszukiwany jest system plików w /etc na routerze i wyszukiwany jest ostatni czas modyfikacji ze wszystkich plików. W ten sposób bez połączenia z internetem router ma przynajmniej bardzo przybliżony czas.

W przypadku połączenia z internetem czas pobierany jest automatycznie z zewnętrznych systemów czasu.

- tryb 802.11N/802.11AC

W wydaniu BB nie zmieniła się tak bardzo konfiguracja radia, choć ważna rolę odgrywają dwie opcje: hwmode i htmode. Obecnie konfiguracja domyślna wygląda następująco (na przykładzie radia TP-LINK TL-MR3220):

config wifi-device  radio0
        option type     mac80211
        option channel  11
        option hwmode   11g
        option path     'pci0000:00/0000:00:00.0'
        option htmode   HT20
        option disabled 1

config wifi-iface
        option device   radio0
        option network  lan
        option mode     ap
        option ssid     OpenWrt
        option encryption none

Jak łatwo zauważyć, opcja hwmode obecnie zawiera 11g (a nie 11gn jak było w wydaniu AA). Inna dopuszczalna wartość to 11a (dla routerów które mają takie radio oczywiście) i teraz ta opcja oznacza po prostu z którego pasma korzystamy (11g - 2.4GHz, 11a - 5GHz). Natomiast znaczenie ma opcja htmode - to dzięki niej można sterować czy chcemy korzystać z szerokości pasma 20MHz (HT20, pojedynczy kanał) czy 40MHz (HT40, HT40- lub HT40+, dwa kanały, odpowiednio drugi wybrany automatycznie, poniżej lub powyżej pierwszego kanału).
Jeżeli router posiada radio 802.11ac, to dopuszczalne są jeszcze wartości VHT20 / VHT40 / VHT80 / VHT160 które oznaczają szerokość kanału 20MHz, 40MHz, 80MHz lub 160MHz w paśmie 5GHz.

-  automatyczny wybór kanału wifi

Wprowadzenie nowej wersji hostapd pozwala na użycie mechanizmu automatycznego wyboru najlepszego kanału (ACS - http://wireless.kernel.org/en/users/Documentation/acs). Sposób wyboru przedstawiony jest w podanym linku; jeżeli chcemy skorzystać z tej funkcjonalności nie należy wybierać konkretnego kanału (np. 11), natomiast należy wpisać 0 lub 'auto':

 # uci set wireless.@wifi-device[0].channel=0

lub

 # uci set wireless.@wifi-device[0].channel=auto

 # uci commit
 # wifi up

- firstboot

W wydaniu BB polecenie firstboot jest interaktywne - pyta się o potwierdzenie wykonania polecenia. Jeżeli chcemy wykonać firstboot z poziomu skryptu, należy posłużyć się poleceniem jffs2reset w następujący sposób:

 # jffs2reset -y && reboot

- odczyt danych o USB

Nie jest to zmiana konfiguracyjna ale trzeba o niej wspomnieć. Obecnie BB ma kernel z serii 3.10.x i z natury rzeczy zmieniło się w nim trochę podsystemów. Jeden z nich to brak informacji o urządzeniach USB w /proc - obecnie znajduje się to tylko w /sys, więc jeżeli chcemy dowiedzieć się co jest na magistrali USB bez instalowania lsusb to należy wydać polecenie:

 # cat /sys/kernel/debug/usb/devices

- autoryzacja kluczami w dropbear

Dla użytkowników innych niż root odciski kluczy trzymamy w standardowym miejscu jak dla openssh:

/root/.ssh/authorized_keys

- obsługa DirectIP (modemy Sierry - od wydania r42577)

option proto directip umożliwia obsługę modemów Sierra w trybie NDIS

- inne repozytoria

Finalna wersja 14.07 wprowadziła także podzielenie pakietów wg feedsów z którego one powstały - mamy więc oddzielnie pakiety z podstawowego systemu, luci, routingu, starego  i nowego systemu pakietów na githubie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2 (edytowany przez build000 2014-08-07 06:24:29)

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Cezary napisał/a:

(...)
- obsługa przycisków: http://eko.one.pl/?p=openwrt-externalro … ierbreaker
(...)

Tu chyba omyłkowo wkradł się mały błąd - link wskazuje nadal na info o extroot.

3

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Poprawiłem link, dzięki.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Proszę bardzo.
big_smile

5

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Czesc,


zrobisz moze buildy BB dla 8-16M z wymienionymi flashami tak jak w GG , chodzi mi o TP-Linka 3040, pobawil bym sie BB z LUCI Twoja kompilacja.

Pozdr.

6

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Tzn po co? Po prostu zainstaluj czysty obraz a później luci, masz przecież dostatecznie dużo flash na to.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

chodzi mi o twoje modyfikacje , czy w generic tez one sa ? po zainstalowaniu luci,mwan3 itd bede mial to samo co ty wkladasz do obrazow BB z Luci ?

8

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Nie, w bb nie ma mwan3. I nie ma tam jeszcze żadnych moich modyfikacji, na razie to czyste obrazy są.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Ja chciałbym zapytać jak wygląda aktualizacja AA do BB ? Można to zrobić zachowując obecne ustawienia, nie będzie żadnych problemów, nie trzeba nic zmieniać ?

Czy to oznacza, że prace nad AA zostały już zakończone ?

Ostatnie pytanie. Czy wersja BB dostępna na twoich serwerach to wersja stabilna, RC, beta ?

10

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

1. Nie możesz. Parę rzeczy jest innych (np. info czy ntp uruchamiać) i brak tego może okazać się że w ogóle coś się nie uruchomi.
2. W sumie tak - AA jest martwe
3. Obecnie wyprzedza RC2 bo ja buduję z aktualnych źródeł.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

To jest właśnie zaleta cmd -- jak ja będę zmieniał na BB to sobie zrobię zrzut całego /etc (bo jakby nie patrzeć, sporo zmieniam) i porównam sobie cały katalog z mojego backupu i z tego backapu co został utworzony na BB i raz dwa przeniosę zmiany, a potem tylko wgrać backup i powinno działać. :)

12 (edytowany przez Xemidra 2014-08-12 22:08:13)

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Zaktualizowałem OpenWRT z AA do BB zanim dostałem odpowiedź i wybrałem opcję pozostawienia obecnych ustawień. Wszystko wydaje się działać prawidłowo. Wszystkie ustawienia zostały zachowane, niektóre pliki /etc się różnią jednak jak już mówiłem problemów od przeszło dwóch dni nie ma.

Próbował może już ktoś aktualizacji na obecnych ustawieniach ?
Jakieś problemy ?

PS. Czy czyste OpenWRT i wydania z LuCI dostępne na stronie różnią się czymś jeszcze oprócz braku WEB interfejsu ?

13

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Nie, to to samo, po prostu mają dodane luci z zależnościami.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Ja sobie tylko rzuciłem okiem na katalog /etc przy przejściu z AA na BB i tam jest od groma zmian, poniżej fotka -- po lewej BB, a po prawej AA, (gargulec):

http://en.zimagez.com/miniature/2014-08-12-230213.png

Lepiej sobie to porównać, przenieść pożądaną konfigurację i wgrać tak utworzony backup na router. Choć większość z tego co przejrzałem to były pozostałości z gargulca, no i ja porównuję sobie cały katalog /etc/ a nie tylko kilka folderów z niego tak jak było domyślnie w sysupgrade.

15

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Jakby zmiany polegały tylko na tym że jakiś plik jest lub go nie ma to nie byłoby problemu. Zmiany są w samych plikach, ilość i nazwy sekcji, nazwy i format parametrów.
Wg mnie najlepszym sposobem jest zapis zmian konfiguracji w formacie uci, wtedy wystarczy skopiować do terminala - w samym AA lub BB jest to niezależne od wersji. Z AA do BB i tak trzeba sprawdzić.

16

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Na skrinie wyżej masz przecież oznaczone:
zielone plik jest
skreślony pliku nie ma
niebieskie plik zmieniony

Klikasz 2x na niebieskim i ci porównuje oba pliki w zakładce obok, co wygląda np. tak:

http://en.zimagez.com/miniature/2014-08-13-142249.png

Jak pliku nie ma, to możesz przekopiować z sąsiedniego drzewa, przerzucasz bloki w plikach, zapisujesz i przechodzisz do następnego pliku i tak aż do końca. Przejrzysz wszystkie pliki, robisz paczkę i wrzucasz na router i tam już sysupgrade -r .

17

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

można tak, można tak:)
tutaj i tak każdy plik musisz poprawić ręcznie (skopiować, dodać czy usunąć apostrofy)
w formacie uci sprawdzasz tylko czy parametry się zgadzają a nie zastanawiasz się co jest w pliku.

18

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

morfik napisał/a:

Na skrinie wyżej masz przecież oznaczone:
[..]

[OT]
O to za distro ?
[/OT]

RB760iGS + RB260GS / Ryzen 5 2660 / 16G DDR4 / MiniITX - Inea 1G (https://i.imgur.com/TLbJVDw.png)
RB951-2HnD / Celeron J1900 / 4G DDR3 / MiniITX - Satpol 100M

19

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Ja używam wersji z LuCI, podoba mi się ten inferfejs, jest bardzo rozbudowany.
Po prostu przywróciłem ustawienia fabryczne i na nowo skonfigurowałem.

20

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

zdzichu6969 -- Debian, tyle, że na openboxie (i bez systemd), rozmontowany na części i złożony do kupy, choć jeszcze nie skończony. smile Tu kiedyś spisałem sobie proces instalacji/konfiguracji (http://dug.net.pl/tekst/247/)

A takie pytanie w sumie odnośnie tych apostrofów -- one mają znaczenie? Przykładowo:

option target           ACCEPT

i

option target 'ACCEPT'

Czy te dwie linijki są traktowane tak samo?

21

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Jeżeli opcja ma spacje to apostrofy musisz mieć. Jak nie to nie, choć uci i tak domyślnie je robi.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

22

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Czyli bezpieczniej umieszczać wszystko w apostrofach.

23

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

Nie zaszkodzi w sumie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

24

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

ja to tylko czekam az w obrazach z luci bedzie mwan3 lub cos podobnego ;p

25

Odp: Zmiany w konfiguracji Barrier Breaker w stosunku do poprzedniej wersji

hanti napisał/a:

ja to tylko czekam az w obrazach z luci bedzie mwan3 lub cos podobnego ;p

Przecież jest, od dawna.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.