1

Temat: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

Firmware 1.6.1.4

Po podłączeniu widzi w trybie Mass Storage:



cat /proc/bus/usb/devices

T:  Bus=01 Lev=01 Prnt=01 Port=00 Cnt=01 Dev#=  3 Spd=480  MxCh= 0
D:  Ver= 2.00 Cls=00(>ifc ) Sub=00 Prot=00 MxPS=64 #Cfgs=  1
P:  Vendor=1bbb ProdID=011e Rev= 0.00
S:  Manufacturer=USBModem
S:  Product=Mobile Broad Band
C:* #Ifs= 5 Cfg#= 1 Atr=e0 MxPwr=500mA
I:* If#= 0 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=(none)
E:  Ad=81(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=01(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=4ms
I:* If#= 1 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=(none)
E:  Ad=82(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=02(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=4ms
I:* If#= 2 Alt= 0 #EPs= 2 Cls=08(stor.) Sub=06 Prot=50 Driver=usb-storage
E:  Ad=03(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=83(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
I:* If#= 3 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=(none)
E:  Ad=84(I) Atr=03(Int.) MxPS=  64 Ivl=2ms
E:  Ad=85(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=04(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=4ms
I:* If#= 4 Alt= 0 #EPs= 3 Cls=ff(vend.) Sub=ff Prot=ff Driver=(none)
E:  Ad=86(I) Atr=03(Int.) MxPS=  64 Ivl=2ms
E:  Ad=87(I) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=0ms
E:  Ad=05(O) Atr=02(Bulk) MxPS= 512 Ivl=4ms


    Próba przełączenia :

usb_modeswitch -I -v 1bbb -p 011e -c /etc/usb_modeswitch.d/1bbb\:f000


    daje

Look for target devices ...
   product ID matched
Found devices in target mode or class (1)
Look for default devices ...
   product ID matched
Found devices in default mode (1)
Access device 003 on bus 001
Current configuration number is 1
Use interface number 0
Use endpoints 0x01 (out) and 0x81 (in)
Error: can't use storage command in MessageContent with interface 0;
       interface class is 255, expected 8. Abort





O co kaman?

2

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

Że może masz inną odmianę tego modemu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

A masz/cie jakieś pomysły jakie alternatywy mogę wypróbować?
Inne parametry usb_modeswitch?

4

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

Na forum usb-modeswitch pogadaj. Skoro dodali to ktoś miał doświadczenie z nim.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

Pogrzebałem trochę i widzę że

echo "1bbb 011e" > /sys/bus/usb-serial/drivers/option1/new_id

powoduje że modem przełącza się w tryb modemu i pojawia na USB1.

Tylko że teoretycznie ten modem został dodany już w starszych wersjach usb_modeswitch.

Jak uczynić to permanentnym w systemie (ścieżki do 40-usb_modeswitch.rules i usb_modeswitch/1bbb:f017), aby nie musieć zmieniać po każdym restarcie routera?
Za-->tym linkiem


PS. Czy na MR3420 v1 modem zadziała z siłą LTE? Nie widzę przeszkód, ale przy kupowaniu pamiętam że v1 nie miał obsługi LTE, a V2 już tak. Tyllko zastanawia mnie czy to kwestia hardware, czy softu.

6

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

Nic się nie przełącza. W ten sposób informujesz tylko sterownik option że ma obsługiwać urządzenie o tym VID:PID.

To /etc/rc.local to sobie możesz dodać.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

OK, a druga część pytania ...

Czy na MR3420 v1 modem zadziała z siłą LTE? Nie widzę przeszkód, ale przy kupowaniu pamiętam że v1 nie miał obsługi LTE, a V2 już tak. Tyllko zastanawia mnie czy to kwestia hardware, czy softu.

8

Odp: Modem Alcatel OneTouch L100V (4G-LTE) i mr3420 v2

v1  i v2 nie ma czegoś takiego jak "obsługa LTE". To modem obsługuje technologię, nie router. Więc tak, będzie działało o ile router będzie chciał działać z modemem.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.