1

Temat: [Gargoyle] pula adresów IP w DHCP

Cześć,
Podpowiedzcie proszę, jak to jest z DHCP jeśli chodzi o przypisanie adresów przydzielanych poszczególnym komputerom? Jak długo pamiętana jest dana maszyna?
Doprecyzuję:
Mam router z Gargoyle, gdzie włączony jest DHCP na domyślnych ustawieniach, czyli dzierżawa adresu na 12h a pula adresów 192.168.1.100 do 249. Do routera podłącza się jednak w ciągu miesiąca więcej różnych komputerów (niż te 250) i zauważyłem, że od pewnego czasu nowe maszyny zwyczajnie nie mogą uzyskać dostępu do sieci (tzn. udaje im się podłączyć do routera, ale nie mają internetu), a adresy jakie pojawiają się w logach to jakieś 95.40.40.190, 46.169.77.101 itp...
OK, pierwsze, co mi przyszło do głowy, to powiększyć pulę, i w porządku, pewnie zadziała. Tylko zastanawiam się, co stanie się, gdy ta pula kiedyś może się skończyć (dobra, wiem, że marna na to szanse), ale zwyczajnie zaciekawiło mnie, jak wykasować gdzieś informacje dotyczące tych już raz przydzielonych adresów. DHCP jednak gdzieś to zapisuje i przydziela ten sam adres komputerom po MACach? Tylko jak długo to pamięta? Czy całość załatwia dzierżawa? Bo wydaje mi się, że nie, ale może się mylę.

2 (edytowany przez Juve 2014-05-24 16:14:28)

Odp: [Gargoyle] pula adresów IP w DHCP

Dzierżawa to czas na jaki router daje IP komputerowi. Jeśli komputer się sam nie 'upomni' to dzierżawa wygasa wedle Twoich ustawień po 12h. Nie jest to w żaden sposób przypisane do MACA, chyba, że ustawisz na sztywno. Przyklad:
godzina   MAC         IP
00.00      00:00...    192.168.1.1
(IP nie było aktywne przez 12h)
12.01      11:11...    192.168.1.1

3

Odp: [Gargoyle] pula adresów IP w DHCP

Nie, nie mam nic ustawione na sztywno. Niemniej jeśli łączę się swoim komputerem, to router przyznaje mi za każdym razem ten sam adres IP, i nie jest to pierwszy wolny, tylko ten, który kiedyś uzyskał po raz pierwszy, kiedy połączył się z routerem.
No i jak wytłumaczyć te problemy z połączeniami nowych komputerów oraz dziwaczne adresy IP przydzielane przez router?

4

Odp: [Gargoyle] pula adresów IP w DHCP

Windows podczas łączenia się do sieci będzie preferował, a przynajmniej będzie prosił o przydzielenie ostatnio używanego adresu w danej sieci. Serwer DHCP może, ale nie musi przychylić się do "prośby". Jeśli adres, o który postuje system jest wolny to przydzieli, jeśli nie to otrzyma inny.