Temat: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Który będzie lepszy ?

Na korzyść Zyxela przemawia chyba to że można wgrać openwrt i ma też 256mb ramu.

2 (edytowany przez build000 2014-05-15 23:54:45)

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Na korzyść tego drugiego przemawia fakt, że można kombinować z tym co jest w środku/posadzić własną (lub gotową) kompilację Debiana/it.d.,i.t.p. - co zdecydowanie daje większe możliwości.

3

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Jako alternatywe masz jeszcze dziś na ibood Excito B3 z Debianem na pokładzie wink

Linksys EA8500: LEDE
Belkin AC1750DB: OpenWrt CHAOS CALMER
2x TpLink TL-WDR3600: OpenWrt Attitude Adjustment
TpLink TL-WR1043ND: OpenWrt Attitude Adjustment

4

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Mam Synology, więc moje zdanie pewnie nie będzie obiektywne wink

Hardware-owo na pewno na + dla Synka to większy wentylator i dwa miejsca na dyski - RAID
Wątpię też, żeby panel www Zyxela dorastał to pięt DSM.
Z tego co wiem czystego Debiana nie postawisz ale masz dostęp do Optware i Debian chroot.
Dostępny jest także toolchain i źródła, zawsze można sobie samemu skompilować potrzebny pakiet.

W dużej mierze sam musisz sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie, do czego chcesz wykorzystać NAS-a
i co ew. na nim postawić.

APU2 @ OpenWrt 18.06-SNAPSHOT, r7852-7ac6044632

5

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Czy w DS214se jest możliwość ustawienia backupu na zewnętrznym dysku podpiętym do usb?

6 (edytowany przez Graffy 2014-05-16 13:40:15)

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Jest, tylko mija się to z celem.
Taki backup powinien być fizycznie odłączony od urządzenia.

Jest fajna paczka do DSM, oznaczasz nośnik USB lub eSATA i po podłączeniu następuje wykonanie
backupu ( możliwe szyfrowanie ) oraz odmontowanie nośnika po zakończeniu.

APU2 @ OpenWrt 18.06-SNAPSHOT, r7852-7ac6044632

7

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Jaka może być przyczyna w tym że w Zyxelu NSA-310 złącze ethernetowe może działać tylko z prędkością 100Mbitów a nie 1Gbit ?

8

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

- Kabel - do 1 Gb powinien być 8 żyłowy
- Urządzenie po drugiej stronie
- długi kabel - słaba jakość połączenia

zainstaluj ethtool i pokombinuj z ustawieniami manualnymi

9

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

W NSA310 dla mnie największą zaletą jest to, że mogę wachlować sobie systemami jak mi się podoba. Nie lubię być zmuszony tylko do 1 dystrybucji.

10

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Bartekk napisał/a:

...dla mnie największą zaletą jest to, że mogę wachlować sobie systemami .....

No i jak często zmieniasz te systemy? Raz dziennie, raz na tydzień, czy na miesiąc?

Dla mnie ma NAS działać, nie ważne pod jakim systemem. Ma służyć do przechowywania i udostępniania danych.

Mam NSA325V2 na oryginalnym sofcie. To, co miał robić to robi, to po co zmieniać.
Z drugiej strony to nie uniwersalny komputer, od tego mam laptopa.

11

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

KMY napisał/a:

No i jak często zmieniasz te systemy? Raz dziennie, raz na tydzień, czy na miesiąc?

Dla mnie ma NAS działać, nie ważne pod jakim systemem. Ma służyć do przechowywania i udostępniania danych.

Mam NSA325V2 na oryginalnym sofcie. To, co miał robić to robi, to po co zmieniać.
Z drugiej strony to nie uniwersalny komputer, od tego mam laptopa.

Wystarczy zmienić raz na cały okres użytkowania, ważne żeby był wybór. Tobie wystarcza oryginalny soft, inni lubią mieć zrobione oprogramowanie pod siebie.

12

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

KMY napisał/a:
Bartekk napisał/a:

...dla mnie największą zaletą jest to, że mogę wachlować sobie systemami .....

No i jak często zmieniasz te systemy? Raz dziennie, raz na tydzień, czy na miesiąc?

Dla mnie ma NAS działać, nie ważne pod jakim systemem. Ma służyć do przechowywania i udostępniania danych.

Mam NSA325V2 na oryginalnym sofcie. To, co miał robić to robi, to po co zmieniać.
Z drugiej strony to nie uniwersalny komputer, od tego mam laptopa.

Co pojawi się nowa wersja OpenWrt, Debiana to zmienię. Dodatkowo ja swojego NSA310 nie używam głównie z myślą o przechowywaniu plików to tym bardziej wolę urządzenia, które pozwalają na moją ingerencję. Robię system pod siebie, wiem co tam jest i jak działa i nie muszę się o nic martwić. Dla zwykłego człeka oryginalne oprogramowanie wystarczy, ale dla kogoś kto lubi pogrzebać już nie.

13

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Nie działa link poradnik nowicjusza z Twojego podpisu, możesz uaktualnić?

14

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Kto komu broni zrobić inny firmware na Synology? Gdyby ktoś nie usiadł i nie zrobił wsparcia dla Kirkwoodów, to byś g... miał, a nie OpenWRT na tym ZyXEL-u smile

ZyXEL to masówka, dla ludzi którzy lubią grzebać i mają na to czas lub szkoda im kasy na produkty typu Synology/QNAP. Dostępność alternatywy to wypadkowa powyższego - niskiej ceny i targetu klientów. Jedno i drugie ma swoje zalety i wady. Niemniej, wydaje mi się, że argument o dostępności alternatywy, w bezpośrednim starciu z softem od Synology nie ma szans - software mają doskonały i kropka. Nikt takiego kompleksowego, gotowego rozwiązania w alternatywie (jeszcze?) nie zrobił.

Z powyższego wynika tylko jedno - jak ktoś szuka gotowego rozwiązania, które ma działać od ręki, bez grzebania, kombinowania, to Synology będzie dobrym wyborem. Jak ktoś nie chce przepłacać i sam sobie wszystko skonfiguruje i nie boi się kompilacji, to ZyXEL będzie równie dobrym wyborem. Każdemu według potrzeb i możliwości.

15

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

pepe2k napisał/a:

Z powyższego wynika tylko jedno - jak ktoś szuka gotowego rozwiązania, które ma działać od ręki, bez grzebania, kombinowania, to Synology będzie dobrym wyborem. Jak ktoś nie chce przepłacać i sam sobie wszystko skonfiguruje i nie boi się kompilacji, to ZyXEL będzie równie dobrym wyborem. Każdemu według potrzeb i możliwości.

Dobrze powiedziane.

KMY napisał/a:

Nie działa link poradnik nowicjusza z Twojego podpisu, możesz uaktualnić?

Link chodzi, tylko hosting słaby i wolno ładuje. Tam na razie nic nie ma oprócz gotowego openwrt w sekcji download.

16

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

zawsze można zbudować sobie nas-a na płycie mini-itx i wgrać oprogramowanie synology;-)

17

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Czy jest możliwość instalacji openwrt bezpośrednio do flasha NSA (nie pendrive)? Znajdę gdzieś gotowy obraz?

Xiaomi AX3200, AX3600, 3G, 4A

18

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

Obecnie posiadam do testów Synology DS2014play jeśli ktoś ma jakieś  pytania walić śmiało smile

19

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

duchu napisał/a:

Obecnie posiadam do testów Synology DS2014play jeśli ktoś ma jakieś  pytania walić śmiało smile

Nie ma takiego modelu Synology DS2014play.

Gargoyle fanatic user
WR1043ND v2 16MB / WR902AC v3 / MR3020 16MB+64MB / WR703N / WT3020 / E3372

20

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

jak działa odtwarzanie filmów w różnych formatach ? 2 z 3 moich ( sony ) tv nieodtwarzają mkv i potrzebował bym zmieniać w locie - gdybym zdecydował się na  zakup właśnie tego PLAY-a

21

Odp: Wybór NAS'a Synology DS214se czy Zyxel NSA-310 i openwrt

duchu napisał/a:

Obecnie posiadam do testów Synology DS2014play jeśli ktoś ma jakieś  pytania walić śmiało smile

Sorry chodziło mi o DS214play smile