Temat: Sieć gościnna - Gargoyle

Witam

Router: WR1043ND
Soft: Gargoyle 1.5.11.5

Od pewnego czasu próbuje skonfigurować sieć gościnną jednak nie udaje mi się to, prawdopodobnie brakuje mi podstaw.

Próbowałem skonfigurować drugą sieć według tego:
http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=2937

W jaki sposób mam wprowadzić poniższe zmiany:

config 'wifi-iface'
        option 'device' 'xxxx'
        option 'network' 'guest'
        option 'mode' 'ap'
        option 'macaddr' 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
        option 'ssid' 'xxxx'
        option 'encryption' 'xxxxxx'
        option 'key' 'xxxx'
        option 'isolate' '1'

Jakich poleceń użyć poprzez putty?
Czy jest możliwość aby sieć podstawowa i gościnna pracowały na różnych kanałach?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

2

Odp: Sieć gościnna - Gargoyle

vi /etc/config/wireless

Jak z vi nie masz obycia zainstaluj prosty edytor nano:

opkg update
opkg install nano
vi /etc/config/wireless
nano /etc/config/wireless

Kolejna opcja to instalacja mc, który też ma wbudowany prosty edytor:

opkg update
opkg install mc
mc

Router musi mieć 2 radia, żeby mógł pracować na 2 różnych kanałach.

LEDE Reboot 17.01.4 @ TP-Link TL-WDR4900 1.3
Mój blog: Windows 10 okiem linuksiarza

3

Dziękuję za informację, będę próbował smile

4 (edytowany przez build000 2014-08-01 20:50:20)

Mc nawet nie próbuj instalować - nie wejdzie na 1043 (za mało miejsca we flash). Nano może wejść na styk pod warunkiem, że zainstalujesz po kolei zależności (co zależność to restart routera by odzyskać miejsce we flash) i na końcu nano (już dokładnie nie pamiętam) - generalnie w tej wersji gargoyle jeszcze powinno się zmieścić nano + zależności. Na 1043 z gargoyle niestety nic nie jest proste - bardzo mało miejsca. Oczywiście wszystko dotyczy sytuacji gdy nie ma extroot (nic przynajmniej o tym nie wspominasz).
big_smile

5

Myślę, że z edytorem "vi" sobie poradzę, chyba, że ma on jakieś ograniczenia i nie będę mógł w pełni wprowadzić konfiguracji, to wtedy zastanowię się nad czymś innym.

To jest czysta instalacja systemu, bez żadnych modyfikacji, więc nie ma chyba co mówić też o ExtRoot.

Posiadam ten router w wersji 1.8, domyślam się, że nie ma on dwóch niezależnych radio, mam rację?

6 (edytowany przez build000 2014-08-02 14:35:24)

No niestety - tylko 2.4 GHz. Wpisz w konsoli df -h i sam się przekonasz, że z wolnym miejscem na jakieś większe ruchy (czyli instalację różnych dodatków) raczej ciężko. Co do vi to jedni preferują tego połamańca logicznego, inni nie - ja tam wolę nano - w końcu zawsze liczy się łatwość wykonywanej manualnie, danej operacji i jej szybkość. Vi raczej nie spełnia tych przesłanek.

7

Wygląda to tak:

Filesystem                    Size      Used        Available       Use%      Mounted on
rootfs                           1.6M    272.0K      1.3M             17%         /
/dev/root                      5.5M      5.5M        0                 100%       /rom
tmpfs                          14.2M    164.0K      14.1M          1%           /tmp
tmpfs                        512.0K         0          512.0K         0%           /dev
/dev/mtdblock3            1.6M    272.0K      1.3M            17%         /overlay
overlayfs:/overlay        1.6M    272.0K      1.3M            17%         /

8 (edytowany przez build000 2014-08-02 15:11:11)

Czyli może nie wejść, tylko 1.3 MB (będziesz chyba musiał dla powodzenia całej operacji "przeprosić się" z tym niezbyt przyjaznym vi). Tak czy inaczej odnośnie samej sieci gościnnej, czyli podstawowego wątku w tym temacie, musisz edytować różne pliki. Poza tym co do sekcji wifi-iface masz dopisywać również nowe oraz edytować inne pliki - polecam artykuł, który sam poleciłeś w linku - też kiedyś dla testu próbowałem i działa. Poza tym działa składnie na czystym openwrt (i to bez luci) - w gargoyle, jak dalej doczytasz uwagi autora, na pewno będzie kolidować z całością.

9

No nie przesadzajmy, przecież nano nie zajmuje 1 MB, a poza tym bossmann pisał, że poradzi sobie z vi.

LEDE Reboot 17.01.4 @ TP-Link TL-WDR4900 1.3
Mój blog: Windows 10 okiem linuksiarza

10 (edytowany przez build000 2014-08-02 17:35:18)

Aż dla czystego przetestowania wyciągnę z czeluści szafy tego 1043 i sprawdzę, bo faktycznie sam już nie pamiętam...
wink

11 (edytowany przez build000 2014-08-02 19:22:29)

Co prawda u mnie jest wersja 1.5.9.9 i z domysłu było trochę więcej wolnego miejsca:

root@Gargoyle:~# cat /proc/cpuinfo
system type        : Atheros AR9132 rev 2
machine            : TP-LINK TL-WR1043ND
processor        : 0
cpu model        : MIPS 24Kc V7.4
BogoMIPS        : 265.42
wait instruction    : yes
microsecond timers    : yes
tlb_entries        : 16
extra interrupt vector    : yes
hardware watchpoint    : yes, count: 4, address/irw mask: [0x0ff8, 0x0ff8, 0x0ffb, 0x0ffb]
ASEs implemented    : mips16
shadow register sets    : 1
kscratch registers    : 0
core            : 0
VCED exceptions        : not available
VCEI exceptions        : not available

root@Gargoyle:~# 
root@Gargoyle:~# cat /etc/banner

_____                             _
            |  __ \                           | |
            | |  \/ __ _ _ __ __ _  ___  _   _| | ___
            | | __ / _` | '__/ _` |/ _ \| | | | |/ _ \
            | |_\ \ (_| | | | (_| | (_) | |_| | |  __/
             \____/\__,_|_|  \__, |\___/ \__, |_|\___|
                              __/ |       __/ |
                             |___/       |___/

----------------------------------------------------------------
 |                                                              |
 | Gargoyle PL 1.5.9.9 (bfb6d5f)                                |
 | OpenWrt Attitude Adjustment 12.09 (r36425)                   |
 | Zbudowano: 2013-04-27 08:44 CEST                             |
 | Cezary Jackiewicz (obsy), http://eko.one.pl                  |
 ----------------------------------------------------------------
root@Gargoyle:~# uname -a
Linux Gargoyle 3.3.8 #67 Sat Apr 27 09:13:45 CEST 2013 mips GNU/Linux
root@Gargoyle:~# cat /etc/openwrt*
DISTRIB_ID="OpenWrt"
DISTRIB_RELEASE="Attitude Adjustment"
DISTRIB_REVISION="r36425"
DISTRIB_CODENAME="attitude_adjustment"
DISTRIB_TARGET="ar71xx/generic"
DISTRIB_DESCRIPTION="OpenWrt Attitude Adjustment 12.09"
12.09
root@Gargoyle:~# opkg update
Downloading http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09-rc1/ar71xx/generic/packages/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/attitude_adjustment.
Downloading http://dl.eko.one.pl/attitude_adjustment/ar71xx/packages/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/eko1.
Downloading http://dl.eko.one.pl/gargoyle-pl/attitude_adjustment/ar71xx/packages/Packages.gz.
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/gargoylepl.
root@Gargoyle:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
rootfs                    1.8M    264.0K      1.5M  15% /
/dev/root                 5.3M      5.3M         0 100% /rom
tmpfs                    14.3M    492.0K     13.8M   3% /tmp
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev
/dev/mtdblock3            1.8M    264.0K      1.5M  15% /overlay
overlayfs:/overlay        1.8M    264.0K      1.5M  15% /
root@Gargoyle:~# opkg install nano
Installing nano (2.2.6-1) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09-rc1/ar71xx/generic/packages/nano_2.2.6-1_ar71xx.ipk.
Installing libncurses (5.7-5) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09-rc1/ar71xx/generic/packages/libncurses_5.7-5_ar71xx.ipk.
Installing terminfo (5.7-5) to root...
Downloading http://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09-rc1/ar71xx/generic/packages/terminfo_5.7-5_ar71xx.ipk.
Configuring terminfo.
Configuring libncurses.
Configuring nano.
root@Gargoyle:~# df -h
Filesystem                Size      Used Available Use% Mounted on
rootfs                    1.8M    420.0K      1.3M  23% /
/dev/root                 5.3M      5.3M         0 100% /rom
tmpfs                    14.3M    492.0K     13.8M   3% /tmp
tmpfs                   512.0K         0    512.0K   0% /dev
/dev/mtdblock3            1.8M    420.0K      1.3M  23% /overlay
overlayfs:/overlay        1.8M    420.0K      1.3M  23% /

Tak czy inaczej ok. 156 kB zajmuje wszystko co potrzebne (łącznie z listą plików opkg).
Czyli spokojnie na dopiero co uruchomionym na czysto gargoyle w wersji 1.5.11.5 (i zapewne późniejszych - sprawdziłem już na obecnie najnowszej 1.6.1.4 - też wlezie) można śmiało instalować nano.
Ale wiadomo - w praktyce rzadko kiedy jest czyste gargoyle, poza tym dochodzą pliki statystyk, dodatki (pluginy czy jakieś własne programy, i.t.d.) i te 156 kB może być cenne. Po wygodnym (nano) skonfigurowaniu wszystkiego śmiało można to potem wszystko odinstalować, odzyskując tym samym małe, ale jakże cenne zasoby.
wink
EDIT: Chyba czas zainstalować jakąś nowszą wersję, skoro to wyciągnąłem z szafy.
...No i stało się - siedzi 1.6.1.4. Po doinstalowaniu pluginów usbreset, webshell, logi, cron, czyli tego co zwykle instaluję, nadal jest ok. 1.2 MB wolnego miejsca - nie jest tak źle jak przypuszczałem.
big_smile

12

Proponuję użyć WinSCP na kompie i logować się po SCP , bez problemu można w nim edytować pliki bez instalowania niczego na routerze...

13 (edytowany przez build000 2014-08-02 22:17:46)

Jak by to powiedzieć...nie każdy korzysta z tego szajsu wingrozy (ja tylko jak muszę - no niestety ze względu na robotę zdarza się). Poza tym trzeba chyba jakiś edytor odpowiedni do tego - pewno notepad++.
Tak w ogóle skoro jest wolne miejsce to czemu nie instalować - w końcu to jakiś tam system z odrobiną wolnego miejsca i jeszcze trochę funkcjonalności/programów na klatę przyjmie.
wink
EDIT: doczytałem - jednak chyba nie trzeba żadnego, zewnętrznego edytora - ten co jest wbudowany, chyba ogarnie kodowanie znaków w routerze. Tak czy inaczej jak dla mnie to pomysł dobry - ale dla windziarzy.
big_smile

14 (edytowany przez bossmann 2014-08-03 00:31:42)

Sieć gościnna skonfigurowana smile . Dziękuje za wszystkie wskazówki.

Część konfiguracji wykonałem poprzez "vi" część poprzez WinSCP. "vi" według mnie nadaje się w pełni do wprowadzania podobnych konfiguracji. Muszę jednocześnie przyznać, że WinSCP spisał się genialnie, być może dlatego, że jestem głównie "windziarzem" smile. Nie potrzeba do tego dodatkowych, zewnętrznych edytorów, po prostu wskazuje się odpowiedni plik, np: wireless i poprzez wbudowany, prosty edytor można wprowadzać zmiany.

Co do samej konfiguracji to nie rozumiem jednej rzeczy. Dhcp mam skonfigurowane następująco:

config dhcp 'lan'
    option interface 'lan'
    option start '100'
    option limit '150'
    option leasetime '12h'

config dhcp 'wan'
    option interface 'wan'
    option ignore '1'

config dhcp 'guest'
        option interface 'guest'
        option start '100'
        option limit '105'
        option leasetime '12h'

W GUI natomiast pokazuje mi zakres: 100 - 249. Zarówno moja sieć podstawowa, jak i gościnna pobierają adresy spoza tych zakresów (100-150 i 100-105), np: x.x.x.184. I tak było od zawsze, nie wiem dlaczego te zakresy są ignorowane.

15 (edytowany przez build000 2014-08-03 04:09:11)

"start" z przytoczonej przez Ciebie konfiguracji w sekcji "lan" to adres początkowy. "limit" to ilość maksymalna wszystkich adresów w danej puli. Dodaj 100 + limit (wliczając samo 100) i masz zakres całkowity, czyli od xxx.xxx.xxx.100 do xxx.xxx.xxx.249.

Tak mi się wydaje, szczerze to za bardzo nigdy nie wnikałem, więc nie wiem dokładnie. Bodajże ostatni adres (maksymalny możliwy), zgodny z normą wyliczania adresów IP, czyli xxx.xxx.xxx.255, to adres rozgłoszeniowy - chyba, że ustawisz to inaczej - wtedy zmienia Ci się maska danej sieci (lub na odwrót). Tutaj na przykład masz więcej danych i samej teorii matematycznej wyliczania wszystkiego http://enter.chip.pl/viewtopic.php?p=75 … 28c#p75024 , http://www.internecik.com/?pg=howto&pg2=ipmask .
Dodaj do tego jeszcze różne wersje implementacji wszystkiego (i np. mosty) i wychodzi z tego niezła łamigłówka + poprawka na fakt, że różne programy modyfikują to jeszcze z różnych względów w celu uzyskania określonych funkcjonalności (nie zawsze zgodnych z normą/normami).

Generalnie pierwsze i drugie zdanie z tego postu to jest odpowiedź wprost na Twoje pytanie - resztę możesz pominąć jak to Cię specjalnie nie interesuje. Dodam tylko, że ta "ignorancja" jest pozorna - częściowo wynika z adresu MAC, a częściowo z topologi sieci lub budowy samego gargulca - zawsze możesz ustawić dany adres na static, to się nie będzie zmieniał.
wink
DOPIS: Tak w ogóle to chyba zrobię sobie dopisek popularyzujący ideę: "Niech google.com będzie z Wami i w chwili próby nigdy Was nie opuszcza - ament".
big_smile

16

Ok, dzięki za wyjaśnienie.

Jeszcze raz dzięki za wszystkie wskazówki. Temat do zamknięcia.