1

Temat: Dostęp do share z Windows 8

Mój Windows 8 Pro ma problem z dostępem do zasobów udostępnionych na routerze. Twierdzi, że
"System Windows nie może uzyskać dostępu do \\GARGOYLE". Ale wystarczy poczekać kilkanaście sekund z otwartym folderem Sieć i \\GARGOYLE jest już dostępne. Niestety, po paru minutach system znów przestaje je widzieć i ponownie muszę otworzyć folder Sieć, poczekać chwilę i spróbować ponownie. Trochę to kłopotliwe.

Co więcej inny komp z Windowsem 7 nie ma najmniejszych problemów z dostępem, a oba komputery nie mają problemów z dostępem do udostępnionego zasobu po IP.

Da się coś z tym zrobić?

LEDE Reboot 17.01.4 @ TP-Link TL-WDR4900 1.3
Mój blog: Windows 10 okiem linuksiarza

2

Odp: Dostęp do share z Windows 8

Napisać do microsoftu że nie coś nie tak z windows 8 jest?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Cezary, a jak widzisz nowe wydanie Samba 4 ?

Turris Omnia 2GB
WR1043ND

4

Jak ktoś łatki do tego zrobi to będzie...

5

W Windowsie 7 bywa podobnie, pewnie po prostu nie trafiłeś. Ja niedawno kupiłem sobie Win8 i zarówno na 7 jak i 8 Twój przypadek raz na jakiś czas mi się przytrafia.

6

Zainstalowałem OpenWrt by Vargalex i przy okazji okazało się że na nim nie ma problemu z dostępem do share.
Dzięki Pasza za to info http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=5273

7

Dodam, że taki problem występuje też na Win7. Identycznie się to zachowuje, bo sam organizowałem przesiadkę na Win8. Tak więc jeśli występuje to występuje - bez znaczenia czy 7 czy 8.

8

Zainstalowałem OpenWrt by Vargalex jakieś dwa tygodnie temu i trzeba przyznać, że omawiany tu problem znikł całkowicie. config był ten sam. Może by nasz nieoceniony Cezary rzucił okiem, dlaczego w Gargoyle jest gorzej, bo chciałbym wrócić do tego softu?

9

A jaki jest w końcu problem? Ja mam dostęp tylko do win7, jakoś nie ma w nim problemu z dostępem do zasobów gargoyle.

10

Problem jest dokładnie taki, jak opisany w pierwszym poście. Występuje od pierwszego mojego kontaktu z Gargoyle poprzez wszystkie po nim następujące wersje, zarówno na posiadanym wcześniej Win7, jak i teraz Win8. Obserwuję go na obu moich laptopach, problem z dostępem ma też telewizor i router. (czyli zarówno samba, jak i minidlna)
Na tym OpenWrt by Vargalex jest idealnie, wszystko działa a przecież configi są te same.
Wrzuciłem dziś testowo ostatnie gargoyle i po kilkunastu minutach próba dobrania się do routera poprzez otoczenie sieciowe w eksploratorze kończy się "System Windows nie może uzyskać dostępu do \\GARGOYLE". Wystarczy poczekać kilka sekund i spróbować ponownie i jest OK. Czyli każda przerwa w używaniu prowadzi do pojawienia się tego komunikatu, a sposobem na to jest odczekanie kilku sekund.
Opisałem dokładnie.
Dodam, że tak było na 1043 kiedyś, jak i na 3600 teraz.

11

A nie masz włączonego jakiegoś uśpienia dysku?

Mikrotik RB951G-2HnD, Mikrotik RB750 + RB260GS + TP-LINK-1043ND
Domowy serwer: http://home.linuxiarz.pl | http://linuxiarz.pl - Mój Blog
http://www.speedtest.net/result/3821476312.png - speed łącza domowego

12

sebastan napisał/a:

Zainstalowałem OpenWrt by Vargalex jakieś dwa tygodnie temu i trzeba przyznać, że omawiany tu problem znikł całkowicie. config był ten sam. Może by nasz nieoceniony Cezary rzucił okiem, dlaczego w Gargoyle jest gorzej, bo chciałbym wrócić do tego softu?

A możesz napisać coś więcej jak ten Warga się sprawuje? i dlaczego chcesz powrotu do Gargoyle.

Sam mam zamiar to protestować ale obecnie najwygodniejszy dla mnie jest dd-wrt z względu że mogę bezpośrednio edytować  DNSMasq i testować bootowanie z karty sieciowej pxe

dd-wrt bardzo mi się spodobał to taka mała rakieta wszystko tam chodzi max szybko ale ma błędy , transfer na USB pokazuje 22mb tyle że za chwilę reset routera .

13

zdzichu6969 napisał/a:

A nie masz włączonego jakiegoś uśpienia dysku?

Oczywiście mam. Dokładnie tak samo, jak w tym drugim sofcie. Ustawione na 2 minuty. Hd-Idle z tym samym configiem tu i tu.

A możesz napisać coś więcej jak ten Warga się sprawuje? i dlaczego chcesz powrotu do Gargoyle.

Sprawuje się dobrze, czyli to co w sobie zawiera, oraz to co doinstalujesz po prostu działa. Automatyczny exroot też robi wrażenie.
Gargoyle też jest świetny i też "po prostu działa". Dla mnie ważne w nim jest choćby qos, czy przyjazny dla mnie interfejs z dokładnie tym co potrzebuję.
Ten malutki problem tylko jest, o którym piszę. Początkowo myślałem, że trudno tak musi być, potem też pomyślałem o uśpieniu dysku, ale jednak nie. Prawie zawsze chcąc coś obejrzeć w TV musiałem w smartfonie zrobić szybki restart, aby uzyskać dostęp. Teraz może być uśpiony choćby tydzień i po prostu startuje od razu.

14

Vargaleksa testuję jakieś 3 tygodnie. Od początku bardzo mi się spodobał. Niesamowita ilość wbudowanych funkcji i bardzo funkcjonalne GUI - właściwie prawie wszystko można wyklikać. Z rozpędu napisałem taką minirecenzję http://jazz.tvtom.pl/openwrt-vargalex-build-tutorial/

Teraz chciałem potestować PXE, ale chyba zabiorę się za to dopiero w przyszłym tygodniu. Vargalex ma wbudowany serwer TFTP, więc tak na pierwszy rzut oka powinno pójść w miarę łatwo.

Teraz rysa na szkle - już 2 razy musiałem restartować router. Zmieniałem coś w konfiguracji i nagle straciłem dostęp do GUI. SSH niby nadal działało, ale hasła nie przyjmowało. Pod tym względem Gargoyle zdecydowanie góruje.

15

Tak, czytałem to. I jeżeli można skrytykować - odniosłem wrażenie jak byś nigdy wcześniej nie używał LuCI - bo to co tam to jest to zwykłe luci z trunka + parę rzeczy (np. vsftpd) z chińskiego dreamboxa, który ma całą masę różnych dodatków.

16

Zgadza się, cały czas byłem wierny Gargoyle PL.

17 (edytowany przez pasza 2013-02-26 12:37:45)

Czyli idealny system to byłby miks rożnych.

WIFI  i szybkość po USB z oryginału, GUI z dd-wrt , funkcjonalność Varga , stabilność tłumaczenie i modemy USB Goryle PL.

Te 22mb/s zapisu na USB pod dd-wrt to jednak była lipa, pen był formatowany fat32 16k blok , wygląda na to że to szło ale do pamięci a po zapełnieniu jej restart, po sformatowaniu na EXT3   było już ok ale transfery to nędza z bidą totalna.
Dodatkowo nie działa mi oryg. wr841 w WDS Bridging, tv nie widzi zupełnie netu, ale już mr3020 z Grgoyle PL działa ok.

Mi by w zupełności wystarczył oryginał ale tam nawet nie mogę nic wpisać do DNSMasq aby uruchomić system z pxe, to jest całkowicie bez sensu, powinni dać możliwość choć po SSH czy Telnet na zmianę a tam brak dostępu całkowity.( chyba że jest jakiś patent na to)

18

Vargalex buduje swoje obrazy z trunka, z definicji nigdy nie będzie to na 100% stabilne bo trunk co chwilę się zmienia, a całe luci przecież możesz sobie zainstalować.

19 (edytowany przez kolszak 2013-02-26 16:52:10)

No dobra a wracając do wątku to co Wam dokładnie nie działa z tym udziałem, zauważyłem, że odwołujecie się poprzez nazwę netbiosową, a zobacz czy dostaniesz od razu dostęp do zasobu jak wpiszesz \\adres_ip\udział, możesz też zmapować dysk sieciowy, zobaczyć czy będzie Ci znikał z systemu. Tylko te minidlna mi nie pasuje do problemu. Są jakieś istotne różnice w firewallu który masz na tej Twojej wersji w stosunku do Graygole? Sam czasem włącze Win 8 i problemów z dostępem nie miałem, ale nigdy nie wpadałem na to by wyszukiwać go przez ikonkę "sieć" tylko mapując dyski po adresach IP.

--
KO

20

W pierwszym poście napisałem, że nie ma problemu z dostępem przez adres IP.

21

Dokładnie i zobacz czy na tej drugiej dystrybucji na której Ci "wszystko" działa nie masz czasem opcji włączonej w dnsmasq która wymusza używanie dnsmasq'a na routerze dla klientów w sieci lokalnej, może własnie dlatego tam tego problemu nie obserwujesz.

--
KO

22

Dzięki, wszystko wskazuje na to że macie racie. Co prawda, na razie nie zamierzam instalować Gargoyle, ale na Vargaleksie istotnie router robi za DNS.

23

To jednak nie to. Wgrałem na kilka dni do testów Gargoyle PL 1.5.9.8 i włączenie 'Wymuszaj na urządzeniach używanie routera jako serwera DNS' nie nie dało.

24

Ta opcja powoduje że jeżeli klient ma inne dnsny to zawsze i tak zapytania dns zostaną przekierowane na router. Nic więcej.