1

Temat: Zakłócenia pasma - radio siada

Problem za bardzo nie dotyczy bezpośrednio open-wrt, pośrednio sprzętu i chciałem się podzielić moją historią.
Jakiś czas temu zrobiłem porządki w domu czyli zainstalowałem nowe Gargoyle, kupiłem Raspberry pi 4, zainstalowałem Ubuntu, zainstalowałem drukarkę sieciową. Od razu lepiej że oprogramowanie aktualne. Było ok aczkolwiek co jakiś czas wywalało radio. W logach za bardzo nic specjalnego nie wyczytałem. Chociaż ruter wspiera 2 zakresy to pracowałem tylko na 2.4 GHz - (z przyzwyczajenia). Restart rutera pomagał i wszystko było ok. Ale ostatnio coraz częściej radio siadało więc pomyślałem że to już sprzęt leciwy i pora na wymianę. Postanowiłem jeszcze jeden eksperyment zrobić i powrócić do oryginalnego firmware. Dziś tak zrobiłem i wyklikałem 2 tryby pracy czyli 2.4 oraz 5GHz. Niestety jeden laptop nie obsługuje 5 więc 2.4 musiało być. Restart rutera i na 5 GHz wszystko jest ok, na 2.4 sprzęt nie może się połączyć. Nawet sieć z WiFi Analyzator znikła. Szukam, klikam, zmieniam kanały, szerokość i nic. Na 2.4 GHz nie ma sieci. Czytam o zakłóceniach i myślę wyłączyć drukarkę, Raspberry pi. Wyłączyłem i widzę że sieć na 2.4 pracuje poprawnie. Włączam drukarkę - sieć pracuje, podłączam Raspberry pi i sieć znika z eteru po chwili. Raspberry łączy się z ruterem po kablu ale on jest tuż przy ruterze, kabel skrętka ładnie estetycznie zwinięty też wszystko na ruterze poukładane i jak widać było przyczyną takich problemów. Będę drążyć jeszcze trochę w temacie bo chciałbym wszystkie urządzenia w jednym miejscu trzymać. Jeśli nic nie wymyślę to znowu będę robić małe przemeblowanie.
A to wszystko na WDR3600.

WDR3600, ADATA S102 PRO 32GB, extroot, ver. Gargoyle 1.12.0.2

Odp: Zakłócenia pasma - radio siada

No dobrze ale jakie jest pytanie?

3

Odp: Zakłócenia pasma - radio siada

Nie do końca rozumem z czym jest problem nie działa 2.4GHz czy 5GHz.
Co w tym wszystkim robi RPi4 jak jest zasilane i jak jest podłączona drukarka.
Ja miałem problemy z USB3.0 i wifi 2.4GHz na C2600 okazało się że występują interferencje i wystarczyło samo połączenie bez transmisji danych aby radio szalało.
Może w twoim wypadku RPi4 również zakłóca radio 2.4GHz ?
Jeżeli używasz kabli FTP TYLKO jeden z jego końcu musi być uziemiony w przeciwnym wypadku możesz stworzyć antenę a dzięki temu że kabel jak napisałeś zwinąłeś w kółko jeszcze ten efekt możesz potęgować.

| C2600 @ OpenWrt 21.02 / LuCi -> sieć gościnna, WINS serwer, VLAN, DLNA, multiwan
| WDR4300 @ OpenWrt 21.02 / LuCI -> extroot, sieć gościnna, WINS serwer
| MR3020 @ MiFi 17.01 -> E3372 HiLink
| WR842ND v2 @ Gargoyle PL 1.13.0 -> testy

4

Odp: Zakłócenia pasma - radio siada

W zasadzie udało mi się zlokalizować 2 urządzenie które powodowało znikanie sieci na 2.4 GHz.
Na ruterze leżał sobie dysk ssd (bez obudowy) podłączony mostkiem  z raspberry. Tak luzem bo kabel do dysku był krótki.
Odsunięcie dysku na 20 cm od rutera powodowało że sieć na 2.4 zaczynała działać. Wprawdzie kiepsko bo zrywało połączenia co chwila. Owinąłem dysk folią aluminiową (takie rzemiosło) co spowodowało że sieć 2.4 nie znikała, download podniósł się z 5 do 20 Mbit/s.
Finalnie odsunąłem zestaw (dysk+raspberry) o około 50 cm od rutera i download wzrósł do 45 Mbit/s.
Jest już stabilnie. Ogólnie pierwszy raz się z czymś takim spotkałem.

Reasumując:
Na Gargoyle sieć 2.4 działała w miarę ok (5GHz nie konfigurowałem), od czasu do czasu co kilka dni nawalało radio (na ruterze leżał dysk ssd).

Zmieniłem soft na TP-LINK, ustawiłem radio 2.4 oraz 5 GHz. Sieć 2.4 praktycznie od razu znikała. Poprzesuwałem zestaw dysk i raspbery i wszystko działa już stabilnie.

WDR3600, ADATA S102 PRO 32GB, extroot, ver. Gargoyle 1.12.0.2

5

Odp: Zakłócenia pasma - radio siada

Też o tym nie wiedziałem do kiedy nie podłączyłem dysku po USB 3.0 do rutera.
W twoim wypadku masz lepiej zawsze możesz odsunąć RPi4 na długość kabla ethernet im dalej tym lepiej.
Znaczenie ma jakość kabla USB a dokładnie jego ekranowanie.
Aluminiowa obudowa dysku nie ma znaczenia a raczej sposób zaprojektowania elektroniki.

Zalecam trzymać przynajmniej 50-100cm wszelkie urządzenia USB 3.0 od nadajników WiFi 2.5GHz
Sprzęt USB 2.0 podpięty do portu 3.0 nie zakłóca Wi-Fi.
Jeżeli ruter ma port USB 3.0 to nic prócz pendrive'a bym tam nie podłączał ale i z tym może być problem (osobiście nie testowałem).
https://www.pcmag.com/opinions/wireless … terference

| C2600 @ OpenWrt 21.02 / LuCi -> sieć gościnna, WINS serwer, VLAN, DLNA, multiwan
| WDR4300 @ OpenWrt 21.02 / LuCI -> extroot, sieć gościnna, WINS serwer
| MR3020 @ MiFi 17.01 -> E3372 HiLink
| WR842ND v2 @ Gargoyle PL 1.13.0 -> testy