1

Temat: Lokalizowanie routera

Czy zastanawialiście się kiedyś jak ustalić bieżącą lokalizację routera? Jeżeli urządzenie jest zamontowane na stałe w jednym miejscu to oczywiście nie ma takiej potrzeby, ale jeżeli urządzenie jest "mobilne", przemiesza się lub jest zainstalowane w jakimś pojeździe to taka informacja może być przydatna.

Oczywiście można podłączyć klasyczny odbiornik GPS o którym też tu wspomnę, ale są też inne metody, choć mniej dokładnie. Opisywane sposoby są dość oczywiste, ale myślę że warto je przytoczyć,  w kolejności od najmniej do najbardziej dokładnej.

1. Adres IP urządzenia

Jeżeli urządzenie jest podłączone do internetu to można z bardzo słabą dokładnością ustalić położenie routera wykorzystując odpowiednie bazy danych. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną jest GeoIP od MaxMind, cały czas utrzymywania, nadal darmowa i możliwa do ściągnięcia offline. Jej dokładność jest dość dyskusyjna ponieważ zawiera "statyczne" dane, aktualizowane co określony czas, ale powiedzmy że wystarczy nam do określenia lokalizacji na poziomie kraju, regionu, czasami nawet miejscowości. Lepszą dokładność mają połączenia stałe typu sieci kablowe, gorszą połączenia moblne np. przez sieć komórkową.

W internecie istnieje wiele serwisów które umożliwiają sprawdzenie lokalizacji online, takich tak wspomniany GeoIP czy iplocation.net.

Należy pamiętać że jeżeli jesteśmy podłączeni przez VPN to zwykle jesteśmy widoczni z adresem routera wyjściowego, wiec lokalizacja nie będzie prawidłowa (w ten sposób omija się przecież ograniczenia regionalne niektórych usług).

Korporacja Google udostępnia swoje Geolocation API. Działanie tego serwisu doskonale znamy,  gdyż tak nas lokalizuje wyszukiwarka Google. Zwykle wykorzystanie usługi Google daje doskonałe rezultaty; niestety, aby odpytać bazę należy posiadać odpowiedni klucz API, a to już wiąże się z pewnymi kosztami.

2. Połączenie komórkowe

Jeżeli router jest połączony z internetem  przez modem komórkowy to zwykle można odczytać z modemy parametry stacji bazowej, z czego dla nas najważniejsze będą dane operatora (MCC - Mobile Country Code oraz MNC - Mobile Network Code), Cell ID - unikalny numer używany do identyfikacji stacji bazowej lub sektora oraz LAC (Location Area Code) czy TAC (dla LTE). Stacje bazowe sieci komórkowych nie maja zbyt dużego zasięgu i zwykle w miastach mamy zasięg na poziomie kilkunastu - kilkuset metrów, poza miastami może to być kilka kilometrów. Odczytując te parametry i korzystając z odpowiednich serwisów np. polskiego BTSearch jesteśmy w stanie ustalić  lokalizację czasem nawet z dokładnością do kilku ulic.

Dokładność można zwiększyć jeżeli mamy modem który pozwala na odczyt sąsiadujących stacji bazowych lub mamy kilka modemów z kartami różnych operatorów, dzięki czemu mamy możliwość zawężenia lokalizacji przez proste wskazanie obszarów gdzie pokrywa się zasięg kilku stacji bazowych.

3. Dostępne sieci Wi-Fi

Istnieje kilka projektów które gromadzą informacje o nazwach sieci SSID które są rozgłaszane przez różne urządzenia wraz z ich lokalizację. Jednym z takich serwisów jest WiGLE - wystarczy podać nazwę sieci żeby móc wskazać obszar gdzie została ona znaleziona.
Wystarczy więc na routerze wykonać skan sieci WiFi (najlepiej kilka razy żeby zebrać jak najwięcej stacji) na następnie podać te nazwy w serwisie WiGLE aby otrzymać otrzymamy dokładność rzędu kilkunastu - kilkudziesięciu metrów. Jak wiemy , sieć WiFi rozgłasza się tylko na odległość maksymalnie kilkudziesięciu metrów, wiele punktów dostępowych nie zmienia swojej lokalizacji i nazwy przez lata, więc istnieje wysokie prawdopodobieństwo poprawnej lokalizacji.

Wadą rozwiązania jest brak sieci wifi w słabo zaludnionych obszarach, bocznych uliczkach, lasach itp. Oczywiście należy pamiętać że punkty zmieniają swoje nazwy oraz ich nazwy nie są unikalne, więc raczej nie możemy przestać na sprawdzeniu jednej sieci bo możemy uzyskać błędy wynik.

4. GPS

Routery nie są zwykle wyposażone w odbiornik sygnału GPS, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby taki odbiornik dołączyć. Na rynku można było dostać starsze odbiorniki które korzystały z portu szeregowego, obecnie można kupić takie dołączane do portu USB, czasami zdarzają się urządzenia które mają GPS na płytce (niektóre urządzenie przemysłowe, płytki SBC lub niektóre routery - np. Mikrotika czy Teltoniki). Należy też pamiętać o modemach 3G/4G - te ze złączem minipcie lub M.2 często mają także dodatkowe złącze do podłączenia anteny GPS co daje nam dodatkową funkcjonalność. Dokładność - nawet do metra, choć należy pamiętać że jeżeli urządzenie nie jest w ruchu to pozycja urządzenia może "pływać" i otrzymujemy dokładność rzędu kilkunastu metrów.

Wadą rozwiązania jest konieczność dołączenia dodatkowej anteny oraz zapewnienie odpowiedniej jej lokalizacji, tak aby miała dostęp do "czystego nieba". Zwykły GPS nie sprawdzi się więc w garażach podziemnych czy wszystkich miejscach zamkniętych/zasłoniętych.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Lokalizowanie routera

yes, but why?

router https://imgur.com/I4Li5lr | pihole https://imgur.com/lrqh63O.png | ESXI https://imgur.com/UZTeGiy.png | zyxel gs2210-48 | gs108t | rb hex poe gbit sfp |ezviz w3 ac1200 openwrt ap | Linksys ea7500 v1@ openwrt thanks to ~Królik | kilka kamer reolink 5MP i jakieś tam jeszcze ustrojstwa połączone światłowodami, skrętką i wifi ,  apc smart ups 750 lcd smile

3

Odp: Lokalizowanie routera

Because I can.

A tak serio - właśnie dlatego że urządzenie sobie jeździe, nie działa gps a trzeba go znaleźć gdzie jest obecnie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.