1

Temat: [mało znane pakiety] DAWN - A decentralized WiFi Controller

Już od kilku ładnych miesięcy w repozytorium wersji rozwojowej OpenWrt zagościł pakiet DAWN - dość szumnie nazwany "zdecentralizowanym kontrolerem wifi". Nazwa jest trochę na wyrost - nie jest zarządzanie routerami z OpenWrt a zarządzanie i równoważenie obciążeniem klientów na AP.
Jeżeli masz tylko jeden router - możesz dalej nie czytać, bo ten pakiet nie jest dla Ciebie. Jeżeli masz zaś kilka urządzeń z OpenWrt połączonych ze sobą i pracujących najlepiej jako AP - to DAWN może się tu przydać. W dużym skrócie - DAWN umożliwia wymianę informacji o możliwościach AP i podłączonych do nich klientów przy wykorzystaniu umdns i tym samym np. równoważenie rozkładu klientów pomiędzy stacjami.

Dokumentacja jest baaardzo skromna: https://github.com/berlin-open-wireless-lab/DAWN która teoretycznie opisuje poszczególne parametry ale robi to w dość lakoniczny sposób i niezbyt wyjaśnia na co mają wpływ. Można się tego domyślać po nazwie i opsie w luci, choć w kilku przypadkach należy po prostu przestudiować kod programu...

Instalacja:

 opkg update
 opkg remove wpad-basic wpad-mini
 opkg install dawn wpad-openssl

Dociągnie to także wiele różnych zależności. Jeżeli mamy luci na AP to warto doinstalować także odpowiedni aplet:

 opkg install luci-app-dawn

Dzięki czemu zobaczymy w gui  parametry AP, podłączonych klientów oraz widoczne inne AP w powietrzu. Jeżeli zaś nie mamy luci to można wykorzystać ubus i odpytać o dane w formacie jsona. Wg opisu pełna wersja wpad jest wymagana.

System DAWN działa od razu po instalacji i uruchomieniu demona, można spróbować jego lekkiego tuningu w pliku /etc/config/dawn.

Screenshoty z luci można obejrzeć w zgłoszonym PR: https://github.com/openwrt/luci/pull/3790, w obecnym luci wygląda on już trochę inaczej.

Na minus
- słaba dokumentacja. Nawet bardzo słaba
- przy kilku AP zdarzyło mi się że niektóre widziały wszystkie inne a niektóre tylko kilka z nich. Odświeżanie ręczne nic nie pomagało, choć system wydawał się działać
- spamowanie w logu "wrong type of rrm array" choć zostało to już zgłoszone i będzie potraktowane jako błąd

Jeżeli ktoś używa kilka AP to może to być dla niego interesujące rozwiązanie. Dajcie znać w komentarzach jak Wam się sprawuje DAWN.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: [mało znane pakiety] DAWN - A decentralized WiFi Controller

Z chęcią bym przetestował ten pakiet, ale przy próbie instalacji wywaliło mi komunikat "Unknown package 'dawn'". sad
Czyżby mi brakowało jakiegoś repozytorium?

TL-WDR4300 v1.7, Linksys EA8300 x2

3

Odp: [mało znane pakiety] DAWN - A decentralized WiFi Controller

Musisz mieć wersję rozwojową openwrt, nie stabilną.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

4

Odp: [mało znane pakiety] DAWN - A decentralized WiFi Controller

Nie do końca rozumiem mechanizm " równoważenie rozkładu klientów". Jest to robione regulując moc odbiorników ? Czy wyrzuca klienta Wifi ? Jak to się ma gdy mamy włączone 802.11r ? Ktoś ma jakieś swoje doświadczenia ?

5

Odp: [mało znane pakiety] DAWN - A decentralized WiFi Controller

Wyrzuca klientów. AP pomiędzy sobą rozgłaszają informacje i teoretycznie on wie że jest lepszy AP i klient ma być odrzucony.

Chyba nijak ma się to o 802.11r, bo R służy do szybkiej autoryzacji klienta a nie przełączania/równoważenia obciążenia.

A z doświadczeń - tak to sobie działa.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.