Temat: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Witam, chciałem w swojej sieci stworzyć mesh, mam kilka routerów obecne 1x open wet, 2 x lede i jeden na oryginalnym sofcie vigor. Po rozeznaniu tematu okazało się że skoro do wszystkich routerów dochodzi kabelek, mesh nie ma sensu.
Trzeba wyłączyć DHCP, ustawić sztywno IP, i podpiąć router do gniazda łan (nie wan).
Niby proste, ale miałem sporo problemów z siecią bo klienci często nie łączyli się z najmocniejszym sygnałem. Na routery z lede/open wrt wrzuciłem skrypt który odrzuca klientów że słabym sygnałem, trochę to postawiło sytuację, ale nadal mam taki sprzęt ( np falownik fronius), który nie widzi routera z najmocniejszym sygnałem tylko jakiś inny...

Moje pytanie jest  takie czy da się to jakoś ogarnąć zeby było jak w meshu? Żeby router decydował z jakim AP łączy się klient?

2

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

To od klienta zależy z czym się połączy, kropka. Router o tym nie decyduje (poza właśnie mechanizmami typu wywalanie klienta jak ma słaby sygnał itd, ale to wymaga dodatkowych łatek w systemie).

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Masz może jakieś doświadczenie ze wspólnym SSID na kilku routerach?
Miałem też TP linka, z twoim mifi. Jeśli wykrył sieć o takim samym SSID to obok sieci pojawiał się napis "wrogi AP".

Nie jestem już pewien czy wspólny SSID dla całej sieci to dobre rozwiązanie...

4

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Mam.

Ten napis "wrogi ap" to po prostu wykrywanie sieci o takim samym ssid. Kwestia ideologii, domyślnie moje mifi uważa że tylko ono powinno rozgłaszać taką nazwę i jeżeli ktoś inny rozgłasza sieć o takiej samej nazwie to znaczy że może się podszywać pod sieć. Oczywiście źle myśli jeżeli w sieci jest wiele routerów rozgłaszających tą samą nazwą (bo przecież mogą i tak się robi do pokrycia większej przestrzeni), ale mifi do tego nie było przeze mnie napisane.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

5

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Czyli teoretycznie problemów z takimi samymi nazwami SSID nie powiano być? Mam na myśli to że samo nazewnictwo nie powinno powodować jakiegoś "zamieszania" dla klientów?

6

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Nie. Klient, o ile nie jest zbindowany do określonego mac adresu po prostu podłącza się do sieci o określonej nazwie. Do której to juz zależy od widzimisie klienta, ale możesz mieć dowolną ilość AP które rozgłaszają tą samą nazwę.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

7

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Pobawie się dalej, może uda mi się rozgryść problem mojej sieci.
Narazie (dla testów) mam różne SSID na AP. Mam problem taki ze kompy podłaczone do różnych SSID się nie pingują. ISOLATE CLIENTS mam wyłaczone..

Co to może być?

8

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Dla jakiego routera? W zależności od sterownika może tak izolować klientów.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

9

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

mam 2 x TP-LINK mr3420 v2(lede),  Linksys WRT3420(openwrt) i Vigor 2920 (oryginalny firmware).

Linksys jest moim głownym routerem.

10

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

A klienci do którego są podłączeni że się nie pingują między sobą?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

11

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Jesli jestem wpiety do sieci po kablu to moge pingować wszystkich. Ale jak jestem podłączony po wifi do Linksysa to nie mogę pingować do tp-link. Musiałbym sprawdzić jeszcze inne konfiguracje mam dużo urządzeń wifi (ESP8266 i ESP32) kompy, telefizory, falownik...

12

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Faktycznie zależy to od urządzenia, do tego jeszcze router Vigor 2920 w mojej ocenie jest uszkodzony. Po całkowitym resecie i podłączeniu się po wifi pingi do routera są na poziomie ponad 1000ms lub kończą się niepowodzeniem.

Mam pytanie, jaki router openWRT kupić do tego zastosowania (chciałbym żeby klienci różnych urządzeń się pingowali) ?

13

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Dowolny. To w sumie od konfiguracji zależy czy zrobisz tak że wszystko będzie widziało wszystko czy nie.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

14

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Cezary napisał/a:

Dla jakiego routera? W zależności od sterownika może tak izolować klientów.

Zrozumiałem że nie każdy router...

15

Odp: Jeden SSID dla całej sieci i kilka punktów dostępowych

Klienci różnych urządzeń muszą się pingować, jeżeli klient na to pozwala i masz wszystko w jednej sieci.

W niektórych wersjach sterowników (np. binarnych od mediateka które były wkładane przez ludzi do openwrt) zdarzało się że dwóch klientów podłączonych do tego samego wifi nie chciało gadać mimo wyłączonej izolacji klientów. Ale u ciebie to nie zachodzi, bo masz klientów na różnych urządzeniach, a i pingować możesz jak sam sprawdziłeś.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.