1

Temat: Zyxel NSA-310

Cóż, zebrało mi się na archeologię...

Właśnie przyszedł do mnie tytułowy Zyxel NSA-310. Ostatni raz bawiłem się nim 7 lat tamu. Szybko spojrzałem do historii żeby zobaczyć co i jak było wtedy, trzeba było kompilować, łatać, kombinować. A teraz? Po prostu działa smile
Zacznijmy od tego że w sumie doszukałem się czterech wersji: NSA-310, NSA-310a, NSA-310b, NSA-310s. Różnią się one kolorami i obecnością diod LED oraz obecnością określonego czujnika temperatury. Wygląda na to że mam NSA-310b - wersja z dwukolorowymi diodami led, obecnością LED od usb, zapalających się na czerwono podczas startu sprzętu oraz czujnikiem temperatury LM85.
Jak wygląda obecnie wsparcie w OpenWrt? Po prostu... działa. Ale po kolei:

Bootloader

Kiedyś używany był oryginalny bootloader (uboot), pamiętam że trzeba było ustawić odpowiednio zmienne środowiskowe itd. Obecnie - po prostu wgrywa się uboota którego dostarcza OpenWrt i jest. Zmienne są tworzone, wystarczy tylko ustawić swój mac adres i to w sumie wszystko. Zauważyłem tylko że bootloader od OpenWrt nie ma chyba wszystkich łatek od usb, bo nie działają niektóre pendrive. Ale generalnie jest i działa.

Instalacja

Kiedyś - znów kombinowanie ze zmiennymi żeby system uruchomił się z zewnętrznego pendrive. Na wewnętrznym flash też sie dało ale to już była wiedza tajemna. Teraz - openwrt instaluje się właśnie w wewnętrznym flash, co pozostawia wolne porty usb.

Obsługa sprzętu

Tu chyba znów nie ma się do czego przyczepić.

• ledy - obsługiwane, dwa kolory, na niektórych zapięte są standardowo trigery systemowe (od dysku, od usb itd).

• usb - oba obsługiwane

• przyciski - obsługiwana cała trójka. Naciśnięcie przyciski power powoduje ładne shutdown systemu

• ethernet - działa

• esata - nie sprawdzałem i chyba nie mam jak

• wentylator - domyślnie w OpenWrt jest skrypt ustawiający prędkość wentylatora w zależności od temperatury. Można ręcznie sterować wentylatorem, zmieniać jego prędkość obrotową, zmieniać zależność od temperatury. I tak jak pamiętałem - jest to mała dokuczliwa "piszczałka" która po pewnym czasie zaczyna bardzo denerwować.

• sensory - są domyślnie obsługiwane przez lm-sensors, można odczytać napięcia zasilania, temperatury, prędkości wentylatora.

• wol - działa. O ile tylko oswoimy się z myślą że ten zyxel wymaga podania mac adresu 00:00:00:00:00:30 a nie tego który jest na obudowie. Po podłączeniu zasilania sam się nie uruchamia, ale można właśnie przez wol go uruchomić (lub nacisnąć przycisk...)

• wbudowane SATA - oczywiście działa, nie problemu żeby włożyć dysk 2T czy 4T.

• flash - ok 100MB dostępne dla użytkownika, więc nawet jak zainstalujemy luci, transmission, sambę 4 to jeszcze zostanie wolne miejsce.

Trochę dziwne tak wrócić do sprzętu którego używało się "wieki temu", ale on nadal działa, nadal spełnia swoją funkcję.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

2

Odp: Zyxel NSA-310

Cezary, a jak Ci podrzucę u-Boota 2020.04 do testów, to wrzucisz?
Zrobiłem PR i niestety za dużo chętnych do testów nie ma.
https://github.com/openwrt/openwrt/pull/2921

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

3

Własnie, miałem pisać do ciebie i zapomniałem. Pewnie, skompiluj mi na zyxela to wieczorem sprawdzę.

4

Cezary napisał/a:

[*]wentylator - domyślnie w OpenWrt jest skrypt ustawiający prędkość wentylatora w zależności od temperatury. Można ręcznie sterować wentylatorem, zmieniać jego prędkość obrotową, zmieniać zależność od temperatury. I tak jak pamiętałem - jest to mała dokuczliwa "piszczałka" która po pewnym czasie zaczyna bardzo denerwować. [/*]

Rozkręć, pomierz i kup odpowiednik firmy Noctua, zapomnisz że masz wentylator. W swoim ZyXELu (NAS542) wymieniłem i temp na CPU nie dochodzi do 50 stopni a 4 dyski mają poniżej 40 przy ciągłej pracy.

5

U mnie dalej NSA310 działa na debianie od wieki wieków, trochę staruszek już nie domaga, bo i architektura stara ale mimo tego daje rade smile

6

Shoonay napisał/a:
Cezary napisał/a:

[*]wentylator - domyślnie w OpenWrt jest skrypt ustawiający prędkość wentylatora w zależności od temperatury. Można ręcznie sterować wentylatorem, zmieniać jego prędkość obrotową, zmieniać zależność od temperatury. I tak jak pamiętałem - jest to mała dokuczliwa "piszczałka" która po pewnym czasie zaczyna bardzo denerwować. [/*]

Rozkręć, pomierz i kup odpowiednik firmy Noctua, zapomnisz że masz wentylator. W swoim ZyXELu (NAS542) wymieniłem i temp na CPU nie dochodzi do 50 stopni a 4 dyski mają poniżej 40 przy ciągłej pracy.

Szkoda kasy, u mnie działa od 7 lat bez wiatraka smile 3 dyski to ciągnie: internal, esata (2.5) i systemowy na usb, a włączone 24/7.
Btw - jeśli chodzi o mnie to najlepsza wydajność sieciówki jest na kernelu 4.9.x - potem już robi się kiepsko, i to tak -20% i więcej.

7 (edytowany przez ambrozy5 2020-04-17 13:05:54)

oryginalny soft to był dramat :E choć kilka lat temu jak znajomemu skonfigurowałem to oprócz padniętego zasilacza działa do dziś całkiem sprawnie smile

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | Dynalink WRX-36 | wax50 pro | rb hex poe gbit sfp | XPenology | kilka kamer reolink 5MP i jakieś tam jeszcze ustrojstwa połączone światłowodami, skrętką i wifi ,  apc smart ups 750 lcd smile
Podróżne : GL.Inet MT3000  zyxel nsa325 +6TB @ openwrt
http://tinyurl.com/bufferbloattest

8

Uśmiechacie się Panowie z sentymentem pisząc o tym staruszku wink ale u mnie ten sprzęt też jeszcze działa i fajnie że może na nim działać właśnie Openwrt. Mój co prawda ma trochę starsze wydanie, nie aktualizuje go tak często jak główny ruter ze względu na aplikacje które pewnie umarły już dawno..  ale kto wie.. może jeszcze dostanie jakiś nowy obraz smile skoro są takie pakiety jak np. luci-app-diskman i skoro coś jeszcze Panowie działacie z nim dla zabawy smile.

U mnie ten Noctua też nie był za cichy... na niskich obrotach wszystko chyba hałasuje big_smile

Router: ZBT Z8102AX + Quectel RM520N-GL + YEMX425J1A + 512GB SanDisk & OpenWrt (Main) SNAPSHOT by IceG
https://github.com/4IceG

9 (edytowany przez ZiP 2020-04-17 15:13:27)

root@nsa310:~# cat /etc/debian_version
9.9

U mnie nadal śmiga wink, tylko transfert słabe, z tego co pamiętam maks 23 MB/s udało mi się uzyskać. A jak u Ciebie @Cezary na openwrt z transferami ?

uptime
15:13:45 up 381 days, 23:00,  1 user,  load average: 0.00, 0.00, 0.00

a do tego stabilny jak skała smile. Qnap w robocie tyle nie wytrzymuje xD

10

Nie wiem smile nie wpadłem na to żeby sprawdzić. Może wieczorem.

11

zawsze można z niego zrobić router ;p wan  vlanem do switcha i ogień smile ja tak kiedyś używałem nasa netgeara tylko miał dwa lany (x86)

Dom : router https://i.imgur.com/IuB6Zwy.png | TP-LINK T1700G-28TQ |Zyxel XGS-1210-12 | Dynalink WRX-36 | wax50 pro | rb hex poe gbit sfp | XPenology | kilka kamer reolink 5MP i jakieś tam jeszcze ustrojstwa połączone światłowodami, skrętką i wifi ,  apc smart ups 750 lcd smile

12

Można też AP, przez dołożenie karty na usb.

13

A co, jak ktoś ma błędy nand w obszarze uboot?? Jakiś czas temu "odkopałem" w domu tego zyxela i niestety  kierując się poradnikami okazało się, że mam tam błędy i nie próbowałem kombinować. Na początku miałem na pendrive ale już nie znalazłem tutoriali, jak to zrobić z pendraka, więc leży sobie odłogiem sad

Linksys WRT32x, Netgear r6220

14

Więc zgodnie z poradnikiem nie ruszasz go bo nie wiadomo czy przeżyje flashowanie uboota.

15

ZiP napisał/a:

U mnie nadal śmiga wink, tylko transfert słabe, z tego co pamiętam maks 23 MB/s udało mi się uzyskać. A jak u Ciebie @Cezary na openwrt z transferami ?

$ wget -O /dev/null ftp://192.168.1.137/upload/a
--2020-04-17 19:17:41--  ftp://192.168.1.137/upload/a
           => `/dev/null'
Łączenie się z 192.168.1.137:21... połączono.
Logowanie się jako anonymous ... Zalogowano się!
==> SYST ... zrobiono.    ==> PWD ... zrobiono.
==> TYPE I ... zrobiono.  ==> CWD (1) /upload ... zrobiono.
==> SIZE a ... 1566934390
==> PASV ... zrobiono.    ==> RETR a ... zrobiono.
Długość: 1566934390 (1,5G) (nie autorytatywne)

a                                                 100%[===========================================================================================================>]   1,46G  39,6MB/s    w 37s      

2020-04-17 19:18:19 (40,0 MB/s) - zapisano `/dev/null' [1566934390]

Wyszło 40MB/s, choć nie wiem czy to nie czasami dysk niedomaga, bo to już kilkuletni seagate jest, a nie mam żadnego ssd pod ręką.

OpenWrt, snapshot z dziś na kernelu 5.4.32

16

sugnuf napisał/a:

Szkoda kasy, u mnie działa od 7 lat bez wiatraka smile 3 dyski to ciągnie: internal, esata (2.5) i systemowy na usb, a włączone 24/7.
Btw - jeśli chodzi o mnie to najlepsza wydajność sieciówki jest na kernelu 4.9.x - potem już robi się kiepsko, i to tak -20% i więcej.

Jak masz esata zrobione? Normalnie kabel do dysku i dodatkowe zasianie do dysku czy może to złącze daje już power?

17

są kieszenie pod 12v z esata wystarczy wtedy mocniejszy zasilacz i rozdzielacz na dwa jacki smile

18 (edytowany przez sugnuf 2020-04-18 10:00:49)

Cezary napisał/a:

[
Jak masz esata zrobione? Normalnie kabel do dysku i dodatkowe zasianie do dysku czy może to złącze daje już power?

Zasilanie biorę z usb, kabelek z ali esata+usb->sata/zasilanie - na dysk 2.5 starcza.

Dla porównania wydajność z tego pudełka pracującego pod debianem 9.12 z kernelem 4.9.213:

lftp nas:/Software/#IsoImages> get test.iso -o /dev/null
3963174912 bytes transferred in 38 seconds (99.47 MiB/s)   

Dysk to żadna rakieta: TOSHIBA HDWA130 5900rpm.

Pozdr.

19

@Królik - dziki za update uboot - potestował bym jakby ktoś znalazł metodę upgrade'u bez rozkręcania. Rozumiem ze wersja 20.04 już nie ma problemu z USB ? Dlatego wróciłem z uboot do wersji 18.06 i taka mam. Mam 3 NSA310 i bardzo sobie je sobie chwale.

@Reamus: Rozumiem ze masz bad sektory w pierwszych 8 blokach. Ogólnie polecam watek i forum:
https://forum.doozan.com/read.php?3,12381

4. Be sure there is no bad block in the first 1M of your NAND (check dmesg). This is very important, if there is bad block in the first 1M (8 blocks), don't flash u-boot, because you will almost certainly brick your box. Please post your question here (there is a work around for it).

Example of bad block in mtd0:
dmesg | grep -i 'bad'

[    2.413231] Scanning device for bad blocks
[    2.417731] Bad eraseblock 3 at 0x000000060000

This bad block is the 4th block which resides within mtd0 (block 0 to block 7). So u-boot should not be flashed.

Ogólnie bez kabelka serial to nie ma co zabierać się za zabawę ale z tym kabelkiem to sprzęt jest prawie nie do zdarcia. Nawet uboot można naprawić - https://forum.doozan.com/read.php?3,7852,7852 - testowałem nie raz i działa.

20

Jakie rozkręcanie? Tak po prostu aktualizujesz z poziomu działającego systemu przecież. No chyba że też zmieniają się zmienne środowiskowe i masz obawy czy całość wstanie. Ja w każdym razie tak zmieniałem uboota z openwrt parę razy.

21 (edytowany przez Remus 2020-04-18 18:29:15)

kofec napisał/a:

@Reamus: Rozumiem ze masz bad sektory w pierwszych 8 blokach. Ogólnie polecam watek i forum:
https://forum.doozan.com/read.php?3,12381

4. Be sure there is no bad block in the first 1M of your NAND (check dmesg). This is very important, if there is bad block in the first 1M (8 blocks), don't flash u-boot, because you will almost certainly brick your box. Please post your question here (there is a work around for it).

Example of bad block in mtd0:
dmesg | grep -i 'bad'

[    2.413231] Scanning device for bad blocks
[    2.417731] Bad eraseblock 3 at 0x000000060000

This bad block is the 4th block which resides within mtd0 (block 0 to block 7). So u-boot should not be flashed.

Ogólnie bez kabelka serial to nie ma co zabierać się za zabawę ale z tym kabelkiem to sprzęt jest prawie nie do zdarcia. Nawet uboot można naprawić - https://forum.doozan.com/read.php?3,7852,7852 - testowałem nie raz i działa.

No zajrzałem tam kiedyś, ale nikt nie napisał (albo to przeoczyłem), jak to ominąć więc nie ryzykowałem updatu a wątek jest stary, więc nie podejmowałem tematu
Edit: No przeglądam teraz i znalazłem na str. 9 jakiś opis, jak znajdę czas to się pobawię

22

Uboot 20.04 jest dobry. Będzie niedługo w repo. 19.07 naprawię i od następnego stabilnego będzie ok.

Generalnie jest narzędzie kwboot, które powoduje że tego sprzętu nie da się uceglić bez awarii hardware.

Mam i używam: Fujitsu Futro S720, Netgear R6220, Unielec U7621-06, TP-Linki 1043 V1, V2, Linksysy EA7500v2, AeroHive AP350, Linksys EA8500, ZTE MF286d.
Mam: D-Linki DWR-921, DWR-118, DWR-116, TP-Link WDR-4900 v1, Checkpoint L-50, Linksysy 1900ACS, LB-Link BL-W1200,

23

Możecie podrzucić komendę jak aktualizujecie uboot. U mnie zawsze taka aktualizacja zakończyła się rozkręcaniem i kabelek.

24

mtd -r write /tmp/u-boot.kwb /dev/mtd0

Wcześniej trzeba sobie odblokować partycję modułem mtd-rw

25

Królik napisał/a:

Uboot 20.04 jest dobry. Będzie niedługo w repo. 19.07 naprawię i od następnego stabilnego będzie ok.

Generalnie jest narzędzie kwboot, które powoduje że tego sprzętu nie da się uceglić bez awarii hardware.

No może i nie, ale jak wgrać uboot przy bad blockach w mtd0? Próbowałem i niestety kaplica, a miałem dokładnie te same bloki, co gościu w tym poście: https://forum.doozan.com/read.php?3,12381,page=9, czyli:

/home/shares/3888/admin/download/tools # dmesg | grep -i 'bad'
Scanning device for bad blocks
Bad eraseblock 2 at 0x000000040000
Bad eraseblock 3 at 0x000000060000
Bad eraseblock 477 at 0x000003ba0000
Bad eraseblock 655 at 0x0000051e0000

Zrobiłem wg opisu, czyli:

flash_erase /dev/mtd0 0 5
nandwrite /dev/mtd0 uboot.2013.10-tld-1.nsa320.mtd0.kwb

i nsa nie wstaje (wszystkie diody na czerwono). A miało w cudowny sposób ominąć bad bloki i działać.
Liczyłem, że uda się przywrócić oryginał (mam zgraną mtd0) wg opisu Cezarego stąd https://eko.one.pl/?p=openwrt-nsa310 tylko zamiast uboot.kwd podstawiam moją kopię mtd0 ale to nic nie daje. Oczywiście ja startuję z kwboot, bo u mnie konsola milczy.

NSA310> usb reset
    ...
    NSA310> fatload usb 0 0x1000000 u-boot.kwb
    ...
    NSA310> nand erase 0x0 0x100000
    ...
    NSA310> nand write 0x1000000 0x00000 0x100000
    ...
    NSA310> reboot

Ma ktoś oryginał uboot'a, bo może mam źle zgrany, albo coś źle robię?
Jak ucegliłem, to płakał nie będę, ale chętnie bym się pobawił, jak da się go wskrzesić.