426

Odp: Gargoyle 1.13.x

No właśnie pod latarnią byłem ... i nie ma. Ale jak wejdę po SSH to się pojawia smile

A co do instalacji i używania ... faktycznie nie zamierzam, bo jednak wolę sam sobie porty przekierować.
Ale tak teraz się zastanawiam: Dałoby się tą funkcjonalność wykorzystać w taki sposób, że odpalasz aplikację, patrzysz co sobie przekierowała i następnie robisz te przekierowania ręcznie?

BTW: Osobiście używam wersji angielskiej interfejsu, ale bratu zostawiłem polską i po zainstalowaniu "Services Manager for Gargoyle" i zamiast "Usługi" (tak było we wcześniejszych wersjach) jest ciągle "Services".

427

Odświeżyłeś w ogóle listę dodatków?

Zmień język na angielski i znów na polski. Powinno się tłumaczyć samo po instalacji, jak wszystko inne.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

428

Ad. 1: Tak odświeżyłem i nauczyłem się czytać: "Universal Plug and Play Support for Gargoyle" ?

Ad. 2: Zmiana języka na en i na pl pomogła.

Znalazłem pewien problem w 1.13pre9. Za pierwszym razem go zignorowałem, ale jak po się pojawił po raz kolejny, to uznałem, że może jednak coś jest "nie tak":

Używam połączenia "PPPoE (Wired)". Skonfigurowałem, wyłączyłem router, przeniosłem w miejsce docelowe, podłączyłem kable, włączyłem i ... nie dostałem IPv4. W Status -> WAN -> WAN IP Address było jakieś IPv6. W tym momencie można zrobić reboot z menu (tak zrobiłem za pierwszym razem - Archer C7 v2) albo /etc/init.d/network restart (tak za drugim razem - 1043ND v3) i już działało normalnie. Nie wiem gdzie szukać źródła problemu o ile to nie przypadek, ale było już tak dwa razy, to zdecydowałem się napisać.

429

1. Tak

Odnośnie problemu - musisz poszukać kiedy się to dzieje i w jakich przypadkach, tak żeby ktoś z łączem na pppoe mógł to powtórzyć.

430

Przemyślałem co mi się dzieje i kiedy i zrobiłem test, w sumie bardzo prosty:
- odłączyłem router od zasilania
- włączyłem ponownie
- zajrzałem na stronę /overview.sh i w polu "WAN IP Address:" był (jakiś) adres IPv6
- zalogowałem się po SSH
- zrobiłem /etc/init.d/network restart
- zajrzałem ponownie na stronę Status i już było ok

Ale: Zanim zrestartowałem sieć, to sprawdziłem - zarówno router jak i moja maszyna miały połączenie z internetem. Klienci OpenVPN się podłączyli. Polecenie ifconfig podawało prawidłowy adres IP.

Czyli mój wniosek jest taki: Wygląda, że wszystko działało prawidłowo, tylko interfejs Gargoyle nie pokazywał adresu IPv4 przyznanego po podłączeniu przez PPPoE.

431

Zgłaszaj na na  https://github.com/ericpaulbishop/gargoyle/issues Ja tego nawet nie sprawdzę, nie mam żadnego łącza pppoe.

432 (edytowany przez marcinkk 2021-04-20 22:09:10)

Tamto zgłosiłem.

Tak mnie naszło: https://openwrt.org/docs/guide-user/net … unnel-luci
Skorzystałem z tego: https://github.com/richb-hanover/OpenWr … lbroker.sh
I zrobiłem sobie tunel 6in4.

Ogólnie działa. A czy to dobry pomysł, to jeszcze nie ustaliłem.

Mała propozycja korekty do /sbin/sysinfo.sh, zamiast:

IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv4-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(uci -q -P /var/state get network."$S".ipaddr)

coś takiego ... lub podobne, chodzi o to, że jai interfejs jest IPv6, to mogłoby jakoś to IP wyświetlić:

IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv4-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(ubus call network.interface status '{"interface":"'$S'"}' 2>/dev/null | jsonfilter -q -e "@['ipv6-address'][0].address")
[ -z "$IP" ] && IP=$(uci -q -P /var/state get network."$S".ipaddr)

U mnie działa...

I takie pytanie: Skonfigurowałem ten tunel testowo i gdybym chciał wyłączyć bez usuwania konfiguracji to robię:

uci set network.henet.disabled="1"
uci commit network
service network reload

a aktywuję ponownie:

uci set network.henet.disabled="0"
uci commit network
service network reload

?

433

Ja w ogóle nie wyświetlam w sysinfo informacji o ipv6. Chcesz żeby się wyświetlało to zmodyfikuj sobie skrypty, tak jak zrobiłeś.

Tak przez disabled lub opcję auto (ona nie wyłącza sekcji, ale powoduje że nie uruchamia się na starcie)