1,076 (edytowany przez marcin19883 2020-07-17 19:12:17)

Odp: Zmiany w wydaniu OpenWrt 19.07

Klawisze restartuj się rozjechały.  Nie wiem dlaczego zrobiły się kradratowe. Wczesniej były małe i długie jak napis.
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/404195b8274a.png

1,077

Bo jest restartuj. Za długi napis który nie mieści się na przycisku i przeniósł "uj" do następnej linii smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

1,078 (edytowany przez marcin19883 2020-07-17 22:27:33)

Cezary napisał/a:

Bo jest restartuj. Za długi napis który nie mieści się na przycisku i przeniósł "uj" do następnej linii smile

Zawsze się mieścił smile Dziś się nie mieści? hehe

Chyba sie naprawiło. Jednak gdy dodaje wpisy wifi hasło, szyfrowanie, dnsy, wan eth1, to mi się wszystko psuje. Bez tych wpisów w uci-defaults jest ok. Jednak nie można wszystkiego wspisać. Nie wiem jak to wyjaścić. Wpisuje dokładnie te same komendy, co luci wpisuje w momencie zapisu. Ok niech tak będzie. Dobrze wiedzieć, co działa a co nie.

1,079

Dziwna sprawa, że w tej wersji po ustawieniu kanału na auto Sieć bezprzewodowa jest niewykrywalna. Normalnie zamiast lepie to jest gorzej z tym oprogramowaniem big_smile

1,080

Auto akurat nic ciekawego nie robi, więc nic nie straciłeś. Ustaw na stałe kanał.

1,081 (edytowany przez Snafriozo 2020-07-22 19:49:58)

Rozumiem i dzięki za odpowiedź smile Widzę że nieźle działa ten tryb Programowy flow offloading bo fajnie podbija moc prędkość wi-fi. A czy wtedy musi być wyłączony Sprzętowy flow offloading ?

1,082

Coś ci się przewidziało. Programowy flow offloading nie ma nic wspólnego z wifi a tym bardziej z pobijaniem mocy. To dwa odrębne światy...

1,083

Wiec za co odpowiada  flow offloading programowy i sprzętowy  i jak to najlepiej ustawić ?

1,084

Za przyśpieszenie procesu natowania pakietów kosztem omijania niektórych struktur w kernelu (kolejki, zliczanie pakietów itp). Przez to może nie działać np. qos, markownie pakietów wykorzystywane przez mwan3.

Programowy działa zawsze na każdej platformie, sprzętowy - tylko na układach które to mają oprogramowanie, obecnie tylko na soc MT7621 (który i tak psują co jakiś czas).

1,085 (edytowany przez marcin19883 2020-07-25 15:59:39)

Cezary napisał/a:

Już wiem dlaczego się rozjechał napis, bo gdy wybrałem wpa2-psk/wpa3-sae Mixed mode, to mi opis pod interfejsami wifi się wydłużył. Ok poprawiłem "uj" i usunąłem z tłumaczenia.

Druga sprawa, jeśli chodzi o dublujące się dnsy, to źle dobrałem składnie polecenia:

Coś nie tak z spacją było.

uci set network.wan.dns="1.1.1.3(spacja)1.0.0.3"

powinno być:

add_list network.wan.dns="1.1.1.3"

add_list network.wan.dns="1.0.0.3"

Po wybraniu polecania z stronki openwrt, działa idealnie, nie dubluje dnsów w luci.

1,086 (edytowany przez Cezary 2020-07-25 16:10:01)

Przejrzyj jeszcze np. ksmbd. Bo "właściciel spadku" i "katalog maski" zrobił mi dzień smile O ile w angielskim ma to sens to na polski bez tłumaczenia kontekstowego już nie ma kompletnie sensu smile

Edit: nikomu nie rzuciło się w oczy "Proszę skonfigurować hasło roota, aby chronić interfejs sieciowy i włączyć SSH."? Chodzi o ten interfejs sieciowy. W oryginale jest "Please configure a root password to protect the web interface and enable SSH."

1,087

Cezary napisał/a:

nikomu nie rzuciło się w oczy "Proszę skonfigurować hasło roota, aby chronić interfejs sieciowy i włączyć SSH."? Chodzi o ten interfejs sieciowy

Poprawiłem na interfejs www. A co zrobić, aby skrypt w uci-defaults nie ładował się po każdym restarcie urządzenia?

1,088

Nie ładuje sie przecież. Przy pierwszym uruchomieniu on jest usuwany. Więc jesteś pewien ze się uruchamia i nie wywala się?

1,089

Cezary napisał/a:

Nie ładuje sie przecież. Przy pierwszym uruchomieniu on jest usuwany. Więc jesteś pewien ze się uruchamia i nie wywala się?

#!/bin/sh

sleep 10

uci -q batch << EOF

set system.@system[0].timezone='CET-1CEST,M3.5.0,M10.5.0/3'
set system.@system[0].zonename='Europe/Warsaw'
set system.ntp=timeserver
set system.ntp.enabled='1'

commit system

set network.wan.ifname='eth1'
-q delete network.wan.dns
add_list network.wan.dns="1.1.1.3"
add_list network.wan.dns="1.0.0.3"
set network.wan.peerdns='0'

commit network

set wireless.radio0.country='US'
set wireless.radio0.txpower='26'
set wireless.radio0.disabled='0'
set wireless.radio0.htmode='HT40'
set wireless.radio0.noscan='1'
set wireless.radio0.channel='5'
set wireless.default_radio0.disassoc_low_ack='0'

set wireless.radio1.country='US'
set wireless.radio1.txpower='22'
set wireless.radio1.disabled='0'
set wireless.radio1.htmode='HT40'
set wireless.radio1.noscan='1'
set wireless.radio1.channel='44'
set wireless.default_radio1.disassoc_low_ack='0'

commit wireless

set firewall.@defaults[0].syn_flood='1'
set firewall.@defaults[0].drop_invalid='1'
set firewall.@defaults[0].flow_offloading='1'

commit firewall

set uhttpd.main.http_keepalive='0'

commit uhttpd

EOF

exit 0

Co w nim nie tak?

1,090

Jeżeli masz dość wolny system to wireless może jeszcze nie być. Robi się asymchronicznie jak się radio wykrywa, czasami następuje to po uci-defaults.

Jeżeli tak jest u ciebie to sprawdź najpierw czy plik /etc/config/wireless jest, jak nie to poczekaj kilka sekund. Ale sprawdź czy skypt się wykonuje cały - czy np. keepalive jest ustawiony.

1,091

Cezary napisał/a:

sprawdź czy skypt się wykonuje cały

skrypt się wykonuje cały i wszystko ustawia. Pytanie, dlaczego się nie usuwa, po aktualizacji?

1,092

System plików masz do zapisu? smile

A może /etc/init.d/boot nie masz?

1,093 (edytowany przez marcin19883 2020-07-25 18:46:00)

Cezary napisał/a:

System plików masz do zapisu? smile

A może /etc/init.d/boot nie masz?

Jest plik.

Nic innego oprócz skryptu uci defaults nie robię. Nie edytuje żadnych konfigów. A gdzie się zmienia system plików do zapisu? chodzi o sam skrypt w katalogu budowania na kompie?

1,094

Jeżeli ustawia zmienne to i system plików masz do zapisu. Chyba że nie robi ci overlaya i dlatego to robi za każdym razem.

1,095 (edytowany przez marcin19883 2020-07-25 19:26:37)

Cezary napisał/a:

Jeżeli ustawia zmienne to i system plików masz do zapisu. Chyba że nie robi ci overlaya i dlatego to robi za każdym razem.

Znalazłem w końcu problem. Skrypt ma niewidoczne znaki po każdym poleceniu "^M". Usunąłem to przez edytor nano i skrypt zniknął po restarcie.
Pytanie, dlaczego edytor Kate(Plasma Linux) robie takie niewidzialne spacje "^M" wszędzie i jak to usunąć z pliku na PC.

1,096

Użyłeś zapisu pliku ze znakami końca windows. Na windowsie używaj edytorów które potrafią zapisywać uniksowe końce linii (np. notepad++)

1,097

Cezary napisał/a:

Użyłeś zapisu pliku ze znakami końca windows. Na windowsie używaj edytorów które potrafią zapisywać uniksowe końce linii (np. notepad++)

Poradziłem sobie. Uzyłem innej metody i usunęło znaki ^M. Człowiek uczy się całe życie. Nawet nie wiedziałem, że skrypt w uci-defaults miał znikać po aktualizacji. Teraz dnsy nie dublują, bo skrypt nie robi w kółko tego samego po resecie. Teraz się usuwa i tak ma być smile

1,098 (edytowany przez Snafriozo 2020-07-27 19:20:41)

Cezary napisał/a:

Za przyśpieszenie procesu natowania pakietów kosztem omijania niektórych struktur w kernelu (kolejki, zliczanie pakietów itp). Przez to może nie działać np. qos, markownie pakietów wykorzystywane przez mwan3.

Programowy działa zawsze na każdej platformie, sprzętowy - tylko na układach które to mają oprogramowanie, obecnie tylko na soc MT7621 (który i tak psują co jakiś czas).

No to widocznie mam zwidy ale raczej nie ;P  i dziwi mnie to bo jak to włączę to mam niezłe podbicie na transferze i net jest po prostu szybszy bo sprawdzałem to kilkadziesiąt razy w różnych test speedach a najładniej pokazuje to ten test:  https://www.nperf.com/pl/

1,099

A teraz przeczytaj to jeszcze raz - "przyśpiesza natowanie pakietów". Nie wifi samo w sobie jak pisałeś.

1,100 (edytowany przez Snafriozo 2020-07-27 19:27:08)

Cezary napisał/a:

A teraz przeczytaj to jeszcze raz - "przyśpiesza natowanie pakietów". Nie wifi samo w sobie jak pisałeś.

Acha teraz czaję smile A jakby tak włączyć obydwa czyli programowy i sprzętowy to czym się to może skończyć a może tak lepiej tego wcale nie włączać jak mają się  dziać jakieś dziwaczne cuda wink I  w sumie to po co komu z tego korzystać ?