Temat: Zmiany w wydaniu OpenWrt 19.07
W poniedziałek, 10 czerwca 2019r, została wydzielona gałąź następnego wydania stabilnego OpenWrt 19.07. Minie jeszcze trochę czasu aż zostanie ona wyszlifowana na błysk i będą dostępne nowe obrazy, ale już można pisać co się zmieni w stosunku do poprzedniej wersji.
- jednolita wersja kernela
Wszystkie platformy które będą dostępne w wydaniu 19.07 będą miały już tą samą wersję kernela. Oznacza to pośrednio że atherosy/qualcommy w końcu dostaną moduł flow offload który w pewnym stopniu może przyśpieszyć proces natowania pakietów.
- nowy target - ATH79 z DTS
Niektóre urządzenia Atherosa/Qualcomma zostały włączone do ATH79 który bazuje na tzw DTSie. O ile w dawnym ar71xx pisało się kod w C który zawierał obsługę danego urządzenia o tyle po nowemu DTS jest po prostu opisem danego urządzenia. Zaleta - poprzednio kernel miał w sobie obsługę wszystkich modeli i był duży. Tu dla każdego modelu jest tylko określony DTS, więc kernel jest mniejszy.
Niestety nie wszystkie urządzenia zostały przepisane na dts; oznacza to tyle że część urządzeń pojawi się i w ath79 i w ar71xx.
Ja będę budował obie architektury; jeżeli urządzenie jest w ath79 to już nie będę go budował w ar71xx, choć jest parę wyjątków (np. dla urządzeń w których najczęściej powiększano pamięć flash).
Jeżeli ktoś używa routera w SoC Atherosa/Qualcomma - to należy szukać obrazów w architekturach ar71xx lub ath79.
- stały podział flash w ath79
W poprzednich wydaniach podział flash Atherosów/Qualcommów, np. tplinków był dynamiczny - ilość flash była wykrywana, art szukany był na ostatnich 64KB pamięci flash. W ath79 powrócił sztywny podział flash, gdzie art jest szukany w konkretnym określonym miejscu zdefiniowanym z DTS. Więc jeżeli ktoś ma zmieniony flash na więcej to system będzie widział standardowy rozmiar pamięci.
- nowy system, nowe pakiety i znów mniej miejsca
W niektórych platformach domyślnie nie będzie wpad-mini, będzie za to wpad-basic. Oczywiście wszystkie odmiany wpad-openssl, wpad-mesh itd będą dalej dostępne. Pojawi się standardowo w obrazach flow offload. Dostępne są aktualizacje dnsmasq, openssl itd, ale to powoduje że kurczy się miejsce we flash. W tym wydaniu będzie można ustawić WPA3 (o ile ma się klienta który już potrafi WPA3 oraz zainstaluje się pakiet wpad-openssl) oraz aktualna samba w wersji 4 (duży, kompletny pakiet). Konfiguracyjne będzie dość podobnie jak było, choć pewnie jakieś niuanse się pojawią.
- inne nazewnictwo urządzeń
Zostały ujednolicone niektóre nazwy urządzeń do "standardu nazewnictwa", więc może okazać się że nowe obrazy nie chcą się wgrać na istniejące openwrt, bo będzie pisało że to niewspierane urządzenie. Taki przypadek będzie np. dla xiaomi mir3g, więc będzie należało wymusić aktualizację przez sysupgrade -F
- nowe wspierane urządzenia
Dodano wiele nowych urządzeń, poprawiono wsparcie dla istniejących modeli. Czas więc odkurzyć pudełka bo być może właśnie zapomniane routery dostały nowe życie.
- sysupgrade dostało nową opcję do zachowania listy zainstalowanych pakietów (nie samych pakietów tylko listy), która zostaje dołączona do backupu. Dzięki temu można prostym skryptem ponownie zainstalować wszystkie pakiety które były.
- to prawdopodobnie ostatnia wersja z architekturą ar71xx (zastąpiona jest systematycznie przez ath79) oraz wsparciem dla urządzeń z 4MB flash lub/i 32MB ram.
- niektóre urządzenia (np. te z 4MB flash) nie chcą się już kompilować. Oprogramowanie zwiększyło się w taki sposób, że nawet podstawowy zestaw pakietów ma problem ze zmieszczeniem się w 4MB.
- zmiana adresów MAC
Z powodu porządków w generowanych obrazach OpenWrt zmieniło w niektórych modelach przypisane adresów MAC na interfejsach sieciowych tak, aby było zgodne z oryginalnym oprogramowaniem producenta. Zmiana MAC może wiązać się np. ze zmianą tokenu dla statystyk i innych rzeczy do których był potrzebny adres MAC urządzenia.
Moje obrazy można pobierać z https://dl.eko.one.pl