1

Temat: Easybox 904xDSL

Witam
Czy przerabiał już ktoś z Was może ten  router na OpenWRT?
Specyfikacja całkiem ciekawa ale fabryczny soft jest bardzo ograniczony.

Może ktoś wie jakie modemy LTE działają z tym routerem na oryginalnym sofcie?
Mój Huawei E3372 HiLink nie działa sad.

Pozdrawiam.

Sprzedam: Tp-link WDR3600 16MB, 4xUSB, OC , Netgear R6220 , Easybox 904xdsl, Sagemcom Fast 2704.

Tenda AC15 Tomato + Huawei 3372 HiLink LTE,   Brother DCP- J125
Nexx WT3020 Gargoyle + webcam Creative Vista! IM

2

Odp: Easybox 904xDSL

Tak, ja. I nie na openwrt ale na lede. Nawet wyświetlacz lcd działa. Szczegóły co i jak znajdziesz na forum openwrt.

Co do oryginalnego softu - nie wiem, nie używam smile

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Cezary, która wersję Easyboxa miałeś? xDSL czy LTE?
Sam sprzęt można niesamowicie tanio kupić... Ja zapłaciłem za praktycznie nowy sprzęt 50zł z przesyłka do Polski.

Sprzedam: Tp-link WDR3600 16MB, 4xUSB, OC , Netgear R6220 , Easybox 904xdsl, Sagemcom Fast 2704.

4

Mam oba smile Ty piszesz o xDSL i ja o tym samym piszę.

5

Skoro masz oba to mam pytanie jedno pytanie o wersję LTE - czy wbudowany modem działa pod LEDE?

6

Nie. Raz  że ten modem nie ma wszystkich pasm dla polski, dwa że jeżeli zrobiłeś aktualizację softu to właśnie go zablokowałeś, trzy - brak jest jakichkolwiek sterowników do niego, nawet zwykły linuks go nie obsługuje bo nie ma czym.

7 (edytowany przez edass 2017-11-19 16:17:44)

Witam.

Nie dysponuje zbyt duża ilością wolnego czasu ale dzisiaj nadszedł dzień walki z 904-tką.
Po przeszczepie pacjent żyje wink.

Zaznaczam, że korzystacie z poniższego opisu na własne ryzyko - jak coś pójdzie nie tak to zostajecie z ciekawym przyciskiem do paieru.

Dla potomnych krótka instrukcja bazująca w 99% na opisie ze strony:
https://wiki.openwrt.org/inbox/arcadyan … 04xdsl_r01

Dokładniej skupimy się na tym fragmencie:

Prerequsites:

PC running TFTP server at 192.168.2.100
Easybox 904 xDSL
Required files:

LEDE fullimage https://mega.nz/#!DBVCmZAB!8pLr-vmOcSTwJ8Szr-J32LRNLfZYJCH8tjaDGSnwIv8
md5sum: 7d8065859222511a9cdebb17b44038a8
LEDE sysupgrade.bin https://mega.nz/#!vIEiQThY!YwYEYCsxyr1f3EEMh9dlMO2__wzGv5x-YfrWvVZwz7E
md5sum: abc4c14ea9ef35ff33be027b434a2a27
Steps:

Prepare TFTP server (e.g. TFTPD32) by putting fullimage.img in server directory.
Image must have name "fullimage.img"
Connect device to computer with one of four LAN ports.
Turn on device with reset button pressed for at least 10 seconds.
LCD will show information about recovery mode selected.
If you have serial cable connected, you can depress button when countdown starts
Box will download and flash image. After successfull flash, LCD will show message to shutdown and restart router.
Turn device off and on again.
After some time it will boot to LEDE sysupgrade interface at 192.168.1.1.
Using this interface, upload sysupgrade.bin
After succesfull flash router will reboot into full LEDE image.
(Optional) install bootloader without password 

Całość wykonałem na Windowsie 10 x64
Przygotowanie:
1. Ściągamy pliki z linków oraz programy TFTPD32 i np. Putty.
2. Konfigurujemy IP na krecie sieciowej na "sztywno" na 192.168.2.100
3. Na czas wgrywania WYŁĄCZAMY ZAPORĘ SIECIOWĄ
4. Do katalogu TFTPD kopiujemy plik fullimage.img
5. Odpalamy TFTPD
6. Podłączamy do 904-stki kabel LAN oraz zasilanie - NIE WŁĄCZMY ROUTERA

Flashowanie:
7. Naciskamy i trzymamy RESET
8. Włączamy przełącznikiem router
9. Po 10 sekundach puszczamy przycisk RESET
10. Na wyświetlaczu routera powinien pokazać się komunikat, że jest w trybie recovery, a TFTPD powinie pokazać komunikat, że przesłał plik.
11. Po kilku sekundach (wcześniej korzystałem z TP-LINKów i tam flashowanie chwilke trwało a tutaj to są sekundy) na wyświetlaczu pojawi się komunikat żeby wyłączyć i włączyć ponownie router.
12. Wyłączamy Router
13. Zamykamy TFTPD (już nie będzie potrzebny) i włączamy DHCP na karcie sieciowej
14. Włączamy Router i czakramy aż nasza karta sieciowa dostenia adres z puli 192.168.1.xxx (nie pamiętam czy nie ustawiłem tutaj adresu na sztywno)
15. Przez Putty łączymy się z routerem 192.168.1.1 protokół SSH, użytkownik ROOT brak hasła.
16. Za pomocą WinSCP przegrywamy plik lede-lantiq-xrx200-VGV952CJW33-E-IR-ubifs-sysupgrade.bin do katalogu /tmp na routerze
17. Wydajemy polecenie:

# sysupgrade -n /tmp/lede-lantiq-xrx200-VGV952CJW33-E-IR-ubifs-sysupgrade.bin

18. Operacja znów trwa zaskakująco krótko.
19. Router powinien się zrestartować
20. GOTOWE
21. Zerknijcie na ekran routera - pokazują się tam ciekawe informacje.

Uwaga punkt 22. a raczej punkt 9 z anglojęzycznej instrukcji - opcjonalna zmian bootloadera- ja tego nie robiłem - nie do końca wiem po co to mam zrobić i nie do końca wiem jak to zrobić a nie mam czasu już na zabawę.

Pozdrawiam!

8

Ponieważ z oryginalnym jest problem jak się chcesz konsolą pobawić - nie musisz tego robić.

Dla uszczegółowienia jeszcze dodam  że jest możliwość zmiany grafiki startowej na LCD - zamiast tej vodafonowej mamy z openwrt, w wątku na forum openwrt.org ktoś publikować dane do samy - trzeba po prostu nadpisać jedną z partycji.

9

Witam.
Bardzo zainteresował mnie post.
Posiadam Easybox 904 xDSL ale na oryginalnym oprogramowaniu jest on dla mnie bezużyteczny.
Czy po wgraniu LEDE jest możliwość ustawienia LAN1 jako WAN i używaniu jako AP WIFI. Głównie na tym mi zależy oraz na udostępnianiu plików z hdd i funkcji dlna. Nigdy nie zmieniałem oprogramowania routera ale jeśli dostępne będą te podstawowe funkcje, to pokuszę się o zmianę według powyższej instrukcji.
A może jest metoda na uruchomienie tych funkcji z obecnego oprogramowania Vodafone ?
Proszę o podpowiedź i pozdrawiam.

10

Wifi oficjalnie nie jest wspierane z powodu braku otwartych sterowników. Gość przeportował zaś inne sterowniki, działają. Ale - jeżeli chcesz używać tego jako głównego routera to nie, nie rób tego. Do zabawy i dalszego rozwoju tak, nie nie dla kogoś kto nie miał z tym nigdy do czynienia i chciałby że to po prostu chodziło.

11

Pierwszy wpis na Forum, witam.
904xDSL - mimo  wielu prób nie udało  mi się go uśmiercić, recovery przez tftp sprawdziło się

@verdis
Port DSL - chyba jest bardziej uniwersalny niż wskazuje nazwa, mgliście pamiętam ale spróbuj z tej strony.
nfs-kernel-server - działa bez zastrzeżeń

@Cezary
Wi-fi działa, ale tylko z pełną mocą, jakoś  nie potrafię jej ograniczyć; dyskwalifikacja.
Bez problemu działa na USB,  rt2800-usb-firmware i zależności, przyjmuje wszystkie ustawienia.
Chciałbym skompilować oprogramowanie wykorzystujące obydwa rdzenie procesora, niestety kilka prób spełzło na niczym.
Da się? Jakieś wskazówki? VoIP jest mi  zbędny.
Bazuję oczywiście na dorobku QAuge.

Wyrazy uznania dla  Społeczności.

12

Coś tam było że lantiq ma problem z obsługą wielu rdzeni.

13

W tym urządzeniu jeden rdzeń "poświęcony" jest dla obsługi VoIP i całej telefonii, jak to wywalić?
Nie jestem biegły w temacie, ale ponoć odpowiada za to bootloader, możliwe?
Na BT Home Hub 5A -ten sam Lantiq, Lede snapshot, mam i używam- obsługa dwóch rdzeni działa bez zająknięcia, wykonałem dziesiątki aktualizacji, zawsze działa.

14

Dziękuję za podpowiedzi.
Zmieniłem soft - dziękuję za instrukcję edass - mnie także się udało, choć dzięki sugestii użytkownika Cezary podszedłem do tego na sportowo.
Nie jest to moja "dyscyplina" więc zwracam się o pomoc w konfiguracji. Nie mogę zmienić LAN1 na WAN więc według sugestii kipronar próbowałem kombinować z portem DSL też bez skutku.
Może to dla Was banał ale mam kilka pytań:
1. Jak można spolszczyć LEDE na tym routerze.
2. Czy da się klonować MACadres na tym sprzęcie - mój dostawca wymaga.
3. Jak zmienić ustawienia by port DSL użyć jako WAN - mam stałe IP.
4. Jak ustawić WIFI - jest włączone ale niewidoczne dla urządzeń. Brak jest ustawień WPA.
Będę wdzięczny za każdą wskazówkę.

15

@verdis
1. nie tyle LEDE co LUCI - ściągnij paczkę z polskim językiem.
2. Raczej tak.
3. To byłoby bardzo ciekawe rozwiązanie.
4. Ja włączyłem WiFi po prostu klikając enable w GUI ale tak jak piszesz jest tylko WEP. Prawdopodobnie trzeba to skonfigurować ręcznie z terminala - takie info jest na wiki. Dzisiaj mam zamiar się tym pobawić.

@all
Gdzie można ściągnąć jakąś nową wersję LEDE na ten router?

16

Jak byś przeczytał wątek na forum openwrt to byś trafił na ten link: https://app.box.com/s/hvqg535dnubt4r2ontpmtodpvt6ydf00

17

@Cezary
Jak zwykle dziękuje.

@verdis
Wifi można skonfigurować bazując na poradniku Cezarego:

Zabezpieczanie WiFi
Jeżeli nie chcemy mieć otwartego łącza wifi i użyczać sąsiadom internetu, należy odpowiednio włączyć zabezpieczenia. W pokazanym przykładzie ustawiamy:
- nazwa sieci: moja_siec
- kanał: 6 
- kodowanie: WPA2/PSK (AES) 
- hasło: hackme12

Zakładam, że konfiguracja pliku /etc/config/wireless jest domyślna (tryb pracy AP - Access Point - punkt dostępowy), więc niezbędne zmiany wyglądają tak (niezależnie od stosowanej karty i wersji jądra): 

# uci set wireless.@wifi-device[0].disabled=0
    # uci set wireless.@wifi-device[0].channel=6
    # uci set wireless.@wifi-iface[0].ssid=moja_siec
    # uci set wireless.@wifi-iface[0].encryption=psk2
    # uci set wireless.@wifi-iface[0].key=hackme12 
    # uci commit wireless
    # wifi

Dla urządzeń obsługujących pełny interfejs N (300Mbps) warto dodać jeszcze kilka opcji:

# uci set wireless.@wifi-device[0].htmode=HT40+
    # uci set wireless.@wifi-device[0].noscan=1
    # uci commit wireless
    # wifi

HT40+, HT40- zależy od ustawionego kanału

@all
1. Czy udało się komuś odpalić radio w trybie APClient?
Dostaje taki komunikat:

root@LEDE:~# uci show wireless
wireless.wl000=wifi-device
wireless.wl000.type='ralink'
wireless.wl000.disabled='0'
wireless.wl000.channel='36'
wireless.default_wl000=wifi-iface
wireless.default_wl000.device='wl000'
wireless.default_wl000.key='haslo000'
wireless.default_wl000.mode='sta'
wireless.default_wl000.network='wan'
wireless.default_wl000.ssid='Siec5'
wireless.default_wl000.encryption='psk'
wireless.wl010=wifi-device
wireless.wl010.type='ralink'
wireless.wl010.channel='11'
wireless.default_wl010=wifi-iface
wireless.default_wl010.device='wl010'
wireless.default_wl010.mode='ap'
wireless.default_wl010.ssid='Lede1'
wireless.default_wl010.encryption='psk2+aes'
wireless.default_wl010.key='WiFipassword'
root@LEDE:~# wifi
scan device: wl000
wl000(default_wl000): Invalid mode
Shutdown interface wl000
scan device: wl010
Shutdown interface wl010
wl000(default_wl000): Invalid mode
Enable device wl000
Enable device wl010
DEVICE: wl010 VIF: default_wl010
Encryption: psk2+aes
Preparing interface <wl010>

Bring up interface <wl010> to be able to send iwpriv commands
Configure wifi device wl010

Starting wifi device wl010
iwpriv 'wl010' set Enable=1; iwpriv 'wl010' set Enable=0; iwpriv 'wl010' set RadioOn=0; iwpriv 'wl010' set AuthMode=WEPAUTO; iwpriv 'wl010' set EncrypType=WEP; iwpriv 'wl010' set IEEE8021X=0; echo 'wl010' is WPA2-AES MODE; iwpriv 'wl010' set AuthMode=WPA2PSK; iwpriv 'wl010' set EncrypType=AES; iwpriv 'wl010' set IEEE8021X=0; iwpriv 'wl010' set WPAPSK='WiFipassword'; iwpriv 'wl010' set DefaultKeyID=2; iwpriv 'wl010' set SSID=Lede1 ; iwpriv 'wl010' set Enable=1; iwpriv 'wl010' set RadioOn=1
wl010 is WPA2-AES MODE
root@LEDE:~# uci set wireless.@wifi-iface[0].mode=ap
root@LEDE:~# wifi
Shutdown interface wl000
Shutdown interface wl010
Enable device wl000
DEVICE: wl000 VIF: default_wl000
Encryption: psk
Preparing interface <wl000>

Bring up interface <wl000> to be able to send iwpriv commands
Configure wifi device wl000

Starting wifi device wl000
iwpriv 'wl000' set Enable=1; iwpriv 'wl000' set Enable=0; iwpriv 'wl000' set RadioOn=0; iwpriv 'wl000' set AuthMode=WEPAUTO; iwpriv 'wl000' set EncrypType=WEP; iwpriv 'wl000' set IEEE8021X=0&& echo 'wl000' is WPA-TKIP MODE; iwpriv 'wl000' set AuthMode=WPAPSK; iwpriv 'wl000' set EncrypType=TKIP; iwpriv 'wl000' set IEEE8021X=0; iwpriv 'wl000' set WPAPSK='haslo000'; iwpriv 'wl000' set DefaultKeyID=2; iwpriv 'wl000' set SSID=Siec5 ; iwpriv 'wl000' set Enable=1; iwpriv 'wl000' set RadioOn=1
wl000 is WPA-TKIP MODE
Enable device wl010
DEVICE: wl010 VIF: default_wl010
Encryption: psk2+aes
Preparing interface <wl010>

Bring up interface <wl010> to be able to send iwpriv commands
Configure wifi device wl010

Starting wifi device wl010
iwpriv 'wl010' set Enable=1; iwpriv 'wl010' set Enable=0; iwpriv 'wl010' set RadioOn=0; iwpriv 'wl010' set AuthMode=WEPAUTO; iwpriv 'wl010' set EncrypType=WEP; iwpriv 'wl010' set IEEE8021X=0; echo 'wl010' is WPA2-AES MODE; iwpriv 'wl010' set AuthMode=WPA2PSK; iwpriv 'wl010' set EncrypType=AES; iwpriv 'wl010' set IEEE8021X=0; iwpriv 'wl010' set WPAPSK='WiFipassword'; iwpriv 'wl010' set DefaultKeyID=2; iwpriv 'wl010' set SSID=Lede1 ; iwpriv 'wl010' set Enable=1; iwpriv 'wl010' set RadioOn=1
wl010 is WPA2-AES MODE
root@LEDE:~#

2. Jak ustawić/przestawić jeden z portów RJ45 jako WAN?

18

Dzisiaj skompilowałem aktualną wersję oprogramowania.
Usunięty cały VoIP i telefony- o ile udało mi się zidentyfikować znaczenia w menuconfig, brak softethervpn-eb904
Dodatki to: mc, htop, dnscrypt-proxy, nfs-kernel-server, nlbwmon, rt2800-usb-firmware, noddos.

Jeżeli jest "społeczne zapotrzebowanie" to zamieszczę:
lede-lantiq-xrx200-VGV952CJW33-E-IR-ubifs-sysupgrade.bin
backup-LEDE-2017-10-23export.tar.gz
(czyli konfigurację, z usuniętymi hasłami, do zaimportowania po aktualizacji systemu)
.config
(czyli gotowiec, w/g którego powstał proponowany plik)
Kompilacja na OpenSuse.
Uwagi:
-nie kiwnąłem palcem aby komukolwiek zaszkodzić tym oprogramowaniem
-to produkt w pełni amatorski  i tak należy go traktować
-krytyka/uwagi - jak najbardziej

Nie znam zasad tu obowiązujących, pliki mogę zamieścić na moim koncie Dropbox (pożyją kwartał-dwa), albo we wskazanym miejscu.
Mogę też przesłać je do administracji w celu weryfikacji i oceny przydatności, oraz ewentualnej publikacji.

19

@kipronar
Ja chętnie przetestuje Twoją kompilacje .
Podaj link.

@all
Dlaczego firmware do tego routera ma taką dziwną nazwę - xrx200-VGV952CJW33 ?

20

Ten ten easybox tak się właściwie nazywa - arcadyan VGV952CJW33-E-IR, a soc to lantiq xrx200

21

@edass skąd mogę pobrać pakiet językowy. Router nie łączy się jeszcze przez internet, a na forum nie mogę się doszukać.
Wifi faktycznie był opis - jeszcze nie próbowałem.
@kipronar czy ta wersja uwalnia drugi rdzeń. Mógłbym spróbować bo nie zależy mi na telefonii, a i tak nie udało mi się skonfigurować LAN1 czy DSL na WAN.

22

@verdis
Potrzebujesz ściągnąć pakiet luci-i18n-base-pl i możliwe, że jeszcze coś więcej. Najłatwiej to zrobić jak już będzie działać połączenie internetowe... Ręcznie też da się to zrobić. Na tą chwilę trzeba byłoby odpalić jakikolwiek port jako WAN to ułatwi dodawanie pakietów. Na pewno da się przerobić port LAN na WAN - mam tak zrobione w Sagemcomie 2704 z podpisu. W weekend znowu powalczę - tym razem z WANem.

23

Uruchomienie LAN>WAN to oczywiście priorytet dla mnie ale nie mogę się z tym uporać. Po powyższej edycji WiFi nadal nie jest widoczne - może po uruchomieniu dostępu do internetu coś się zmieni.
P.S. po update do tej wersji nie mogłem łączyć się z EBoxem przez przeglądarkę - pewnie coś źle zrobiłem.
https://app.box.com/s/hvqg535dnubt4r2on … 0527467974
Musiałem ponownie zmienić na wersję wg wcześniejszego opisu.

24

verdis napisał/a:

Uruchomienie LAN>WAN to oczywiście priorytet dla mnie ale nie mogę się z tym uporać. Po powyższej edycji WiFi nadal nie jest widoczne - może po uruchomieniu dostępu do internetu coś się zmieni.
P.S. po update do tej wersji nie mogłem łączyć się z EBoxem przez przeglądarkę - pewnie coś źle zrobiłem.
https://app.box.com/s/hvqg535dnubt4r2on … 0527467974
Musiałem ponownie zmienić na wersję wg wcześniejszego opisu.

Ostatnia wersja działa, wczoraj sprawdzałem.

25

Katalog z plikami:
https://www.dropbox.com/sh/9ocx54hjll8n … 1-Osa?dl=0

uwagi jak w poście #18
dostęp: 192.168.1.1
plik   backup-LEDE-2017-10-23export.tar.gz   zawiera konfigurację:
---- zmiana  dostępu na  192.168.0.1
   hasło ssh i LuCI : L34&$n
   Wi-Fi 2,4  działa, chociaż LuCi pokazuje dziwności (zmienić hasło i uprawnione mac przez ssh)
   DSL ustawiony pod dawny Dialog- wstawić hasło i login

Plik aa.config po przemianowaniu na  .config to konfiguracja tej kompilacji. (Dropbox nie chciał przyjąć go z oryginalną nazwą.)
Uwolnienie drugiego rdzenia jest wyraźnie ponad moje skromne umiejętności.