1 (edytowany przez Scotch 2015-12-14 22:11:26)

Temat: D-Link DIR-825/835 brak połączenia LAN/WAN

Jeżeli jesteście posiadaczami routerów jak w temacie, to może się zdarzyć (jak w moim przypadku) że padnie Wam komunikacja LAN i WAN.
Takich przypadków jest na tyle dużo, że nawet na wiki pojawił się Warning i odsyłacz do forum DD-WRT: http://www.dd-wrt.com/phpBB2/viewtopic.php?p=759172

W moim przypadku stało się to po zmianie z CC-RC3 do CC Final, ale wersja softu nie ma znaczenia (dotyczy OpenWrt, DD-WRT i ... OFW!!!)

Symptomy:
- na pierwszy rzut oka wygląda jakby kabel był wypięty lub uszkodzony (nie palą sie LEDy portów LAN i WAN na routerze jak i na klientach)
- nagrzana obudowa
- w niektórych przypadkach brak komunikacji od momentu uruchomienia routera, w innych (jak u mnie) zanika po kilku minutach od uruchomienia.

Aby to naprawić należy powrócić do OFW (oczywiście wszystko robimy po WiFi)

1) Ci, którzy mają wersje "fat" alternatywnego softu muszą najpierw wrzucić wersję "sysupgrade.bin"  bez "fat" - by dane kalibracyjne zostały przeniesione w pierwotne miejsce Flash.
W tym celu ściągamy binarkę dla naszego routera z openwrt.org i wrzucamy do katalogu /tmp (ja skróciłem nazwę do "sysupgrade.bin") i nastepnie z konsoli wpisujemy polecenie: sysupgrade -i nazwa_pliku.bin

root@OpenWrt:~# sysupgrade -i /tmp/sysupgrade.bin
Keep config files over reflash (Y/n): n
killall: watchdog: no process killed
Sending TERM to remaining processes ... logd rpcd netifd odhcpd uhttpd ntpd dnsmasq ubusd askfirst
Sending KILL to remaining processes ... askfirst
Switching to ramdisk...
Performing system upgrade...
Copying calibration data from caldata to caldata_orig...
Unlocking firmware_orig ...

Writing from <stdin> to firmware_orig ...
Upgrade completed
Reboot (Y/n): y
Rebooting system...

Uwaga, jeżeli nie działa Wam LAN nawet na krótko po starcie routera, to nie róbcie tego - przejdźcie od razu do 2 pktu!!!
Po reboot-cie uaktywniamy ponownie WiFi - zanim wysiądzie LAN!!! 

2) Wrzucamy Orginalny FirmWare (D-linka) do katalogu /tmp (ja zmieniłem docelowo nazwę na "ofw.bin" i z konsoli wpisujemy polecenie: mtd -r write nazwa_pliku.bin firmware

root@OpenWrt:~# mtd -r write /tmp/ofw.bin firmware
Unlocking firmware ...

Writing from /tmp/ofw.bin to firmware ...
Rebooting ...

Po wykonaniu powyższych czynności i kilku restartach osiągnąłęm połowiczny sukces - LAN działa (latają pakiety, pingi ale nie pozwala wejść do GUI) - może to kwestia OFW, bo zapodałem najnowszy ale do wersji B1, ponieważ do B2 nie znalazłem, pobawię sie dalej i dam znać.

P.S. Ci którzy pomineli pkt. 1 a mieli wersję "fat" będą musieli przywrócić sobie dane kalibracyjne - szczegóły tutaj: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?p … 35#p154435