1

Temat: serwerek domowy - minimalizacja mocy

Witam,
posiadam minikompa z atomem 330 na pokładzie (pasywne psu, a330, 1gb ram, 1gbit, 120gb sata, wifi b/g na pci) - zawrotne 220zl na alledrogo (bez dysku i wifi bo miałem). Do kompa wpięty jest po USB: konwerter rs485 (łączność modbus ze wskaźnikiem ORNO 3f), modem HUAWEI E3131 (iptables), moduł interfejsu 1Wire na USB (Meraprojekt MP00202 do czujników DS18b20 - nettemp). Po ethernecie współpracuje z PLC wago, telewizorem (miniDLNA) i kompami (Samba) oraz wystawia statystyki przez WWW (dane dot. łącza, temperatury, pobór prądu w domu). Pudełko zarządzane jest przez debiana wheezy i w takiej konfiguracji pali równe 30W.

Po zabawie z konfiguracją padł temat optymalizacji pod kątem pobieranej mocy. Wiem że 30W to nie jest dużo ale zawsze można by było osiągnąć mniej. Generalnie komp od strony użytkownika pracuje na tygodniu miedzy 17 a 23 (filmy przez DLNA, łącze internetowe) wiec przez resztę dnia jest "zbędny". Niestety uruchomione usługi nie pozwolą na przejście w tryb uśpienia (np. co minutę czujniki zapisują do bazy). Próbowałem też odpalić rozgłaszanie sieci po wifi przez hostapd ale karta z chipem rt2560 oraz druga karta rt3060 niestety stawia opór. Docelowo mam jeszcze uruchomić kamerkę zewnętrzną, która będzie wpięta do kompa ale jeszcze nie było czasu na wybór. Miała być jeszcze drukarka i skaner ale to raczej przyszłość.

Quest polega na takiej rekonfiguracji żeby umożliwić kompowi oszczędzenie trochę mocy. Jakieś pomysły? Procesor nie umożliwia steppingu wiec zejście z taktowaniem celem obniżenia mocy nie daje efektów. Próbowałem z uśpieniem dysku ale bez efektu. Można by było pokombinować żeby dane zapisywały się do ramu (var/log) ale w przypadku padaczki nie będę wiedział co się stało. Czy podpięcie pendraka na USB / karty pamięci i zrzucanie tam danych to dobry pomysł? Czy go to zabije? Rasp jakoś działa.

Może ustawić PLC do łapania w swojej pamięci danych z czujników i wysyłki do bazy na serwa raz dziennie? Jakieś pomysły?

Wiem że można pójść na łatwiznę i postawić gotowe pudełko znanej marki pełniące funcję jw. i pobierające praktycznie sumarycznie tą samą moc (z dyskiem) ale czasem warto się pobawić i się czegoś nauczyć w ramach samodoskonalenia żeby mieć satystakcie jak się kiedyś coś uda smile

2

Odp: serwerek domowy - minimalizacja mocy

Całość przewal na jakiś router który będzie zużywał do 10W, a komputer zostaw do dlna i odpalaj jak zajdzie potrzeba.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

3

Odp: serwerek domowy - minimalizacja mocy

Moim zdaniem sprzęt za mocny... Takie same usługi mam na futro A250, a prądu "pożera" trzy rady mniej tzn mieści się w 10W.