1

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

@ambrozy5
Tak z ciekawości to jak się kupuje tego s920 to w środku jest złącze kątowe na pci czy trzeba dokupować i kombinować?

Na razie Igele H820 sprawdzają mi się genialnie, ale jakby w dobrej cenie taki s920 się trafił, to bym może sprawdził sobie sprzęcik smile

2

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Hej @man, korzystałem przez dwa lata z HP T620 + switch zarządzalny z vlnami jako routera i działało to zupełnie bezbłędnie, na łączu Netii 1Gb/s  wyciąłem >900Mb/s downloadu. Oczywiście wiadomo że gdybyś chciał jednocześnie downloadować i uploadować to karta 1Gb/s będzie wąskim gardłem (pozwoli na ok 500Mb/s transferu w obydwie strony JEDNOCZEŚNIE), ale jako że przeważnie w danej chwili wykorzystuje się bardziej albo download albo upload, to absolutnie nie stanowiło to problemu smile Nie miałem z tym setupem dosłownie ani jednego problemu, VPNy śmigały pięknie na tym procku również.

Wiosną tego roku przeszedłem na Igela i kartę quad port i to rozwiązanie też spisuje się doskonale, ale to była sztuka dla sztuki wink T620 ze zintegrowaną kartą i switchem z vlnami działał doskonale.
Dodam że miałem zainstalowanego na tym Alpine Linuxa, ale OpenWRT powinno działać dokładnie tak samo dobrze smile

3

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Można wpisać nazwę pliku "ap3g1-k9w7-tar.153-3.JD16.tar" w google i poszukać smile jak coś uda się ściągnąć porównać sumę kontrolną z tym co jest na Cisco wink

4

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Akurat używane Cisco w domu dobrze się sprawdza, wielu osobom poleciłem model Aironet 2602 lub 3602, one chodzą na znanym serwisie po 50zł. Wprawdzie to urządzenia z dwoma radiami N 2.4GHz/5GHz ale w układzie 4x4x3 i z klientem 3x3 na 5GHz wyciągają realnie 250-300Mb/s. Działają bardzo stabilne i są mega solidnie wykonane. Jak ktoś potrzebuje AC to model 2702 i 3702 też sprawdza się super, powoli coraz taniej można je kupić. Do tego router na OpenWRT i jest super zestawik smile

Sam używam nowszego modelu, jest to trochę strzelanie z armaty do muchy, ale lubię mieć dobry sprzęt to WiFi. Czasami się tylko ludzie pytają co to jest big_smile (zamontowałem APeka na girze od starego monitora tongue)
https://i.imgur.com/yv5IGOx.png

mygen napisał/a:

A czy model Air-Lap1262N-E-K9 jest wspierany? Bo mogę też mieć taki. Czy warty tyle co ten wcześniej? smile

Do niego też można wgrać autonomiczny soft, ten model na 5GHz wyciągnie pewnie ok 180Mb/s. Ten już wspiera WiFi N, a autonomicznym softem do domu jak najbardziej się nada smile

5

(20 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Jak jest wersja oprogramowania do działania autonomicznego (bez kontrolera) to można sobie skonfigurować ten sprzęt jako normalny AP - będzie działał bez problemu smile Tylko to stary model więc ma jedynie radia 802.11b/g i 802.11a, ale działa bardzo stabilnie.
Jeżeli ma wgrane oprogramowanie do działania pod kontrolerem to też nie ma problemu - można wgrać soft w wersji autonomus (do działania bez kontrolera)

6

(13 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

armen10 napisał/a:

Poza tym to nie powinno się nazywać uśpienie tylko stan awaryjny w macu, bo komp działa i się grzeje...

Nie używałeś tego jeszcze. Nie wiem jak to jest zrealizowane, ale komp jak jest uśpiony to można do niego się podłączyć przez ssh, vnc, lub dostać się do udostępnionych udziałów. W tym czasie (oczekiwania) jest zimny i bezgłośny. Taką temperaturę cpu mam po zalogowaniu się na mojego uśpionego Maca:

jan@Jan-MacBook-Pro-2014 ~ $ osx-cpu-temp
25.4 °C

Nie wiem czy w przypadku uruchomienia innych serwerów niż wbudowany ssh, vnc, smb to podłączanie się do uśpionego komputera zadziała.

armen10 napisał/a:

A taki scenariusz...
Instaluje server openvpna na Macu usypiam go... I czy mogę się połączyć klientem openvpn, aby odpalić np. VM, gdzie mam Linuxa ? Chodzi mi po prostu o prace zdalną przy jaknajwiększej oszczędności energii w domu... To znaczy kiedy chcę pracować budzę kompa, kiedy kończę robię sleep. Przynajmniej tak bym chciał... Chyba, że są inne rozwiązania ?

Dokładnie tak nieraz działam, podłączam się zdalnie przez vnc lub ssh, robię co chcę i klikam "uśpij", komputer znów śpi, ale oczekuje na zdalne połączenia ssh lub vnc.
Nie wiem jak w przypadku tworzenia serwera openvpn na Macu - czy tak to zadziała. Na pewno wbudowany klient vpn na Macu podtrzymuje połączenie przy uśpionym komputerze:

Funkcja VPN na żądanie wciąż działa, co zapewnia bezpieczne uaktualnianie firmowej poczty e-mail. (Funkcja Power Nap obsługuje połączenia VPN uwierzytelniane przy użyciu certyfikatu, ale nie obsługuje połączeń VPN wymagających wprowadzenia hasła).

Powernap to akurat jedna z funkcji którą bardzo lubię w Macach, bo raz że można podłączyć się zdalnie do komputera który śpi (jest zimny, cichy, wentylatory nie chodzą), a dwa jak się otwiera taki komputer to np. poczta, wiadomości sms, kalendarz już są zsynchronizowane.

7

(13 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Proponuję zainteresować się funkcją powernap w Macach. Komputer jak jest uśpiony ciągle podtrzymuje połączenie z siecią, co jakiś czas ściąga maile, powiadomienia itd, można bez problemu zalogować się po ssh lub vnc do niego (wybudza się przy połączeniach przychodzących). Używam tego od dawna ze swoimi Macami smile

8

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Ile zjada prądu, da się chłodzić pasywnie? smile

9

(1,288 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie)

Też natknąłem się na ten dziwny problem, instalując na czysto obraz "OpenWrt 19.07-SNAPSHOT r11104-e752fc1ff9" od Cezarego na TL-WDR4300.
Jedyna konfiguracja to podłączenie huawei e173 z Aero, żadnych nowych pakietów i innych zmian. Objaw taki jak piszecie - brak przydzielania adresów po DHCP.

U mnie pomogło ustawienie by dnsmasq słuchało tylko na interfejsie br-lan. Po tym zero problemów. Do pierwotnej przyczyny problemu nie udało mi się dojść.
(zakładka DHCP and DNS)
https://i.imgur.com/YVu2GiD.png

10

(109 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Hej smile

Dotarł do mnie sprzęcik, kwboot działa smile Ale mam pytanie - jak zrobić backup oryginalnego u-boota i zmiennych?
Oryginalny u-boot z tego co widzę nie ma opcji printenv.

pozdrawiam

## EDIT
Wybierając w oryginalnym u-boocie opcję "Start in debug Mode" mogłem odpalić fw_printenv co wyprintowało mi envy oryginalnego u-boota. No to jadę dalej z procedurą smile

## EDIT
Udało się!! smile
@Królik jeszcze raz dzięki za pracę włożoną w uruchomienie OpenWRT na tym sprzęcie!
@Cezary dzięki za zbudowanie i wrzucenie obrazów smile
https://i.imgur.com/dK9dqLJ.png

Miałem trochę problemów z kwbootem, żeby zadziałał musiałem najpierw włączyć sprzęt, po sekundzie włożyć wtyczkę do portu Console, potem wyciągnąć ją i znów włożyć - dopiero po takiej kombinacji kwboot zaczynał ładować u-boota do pamięci routera.
Gdy wtyczka była włożona do routera i podłączałem do niego zasilanie, to resetował mi się port USB w komputerze do którego podłączony był konwerter USB->RS232. W dmseg takie logi się pojawiały:

[ 5648.228778] pl2303 ttyUSB0: error sending break = -19
[ 5648.229100] pl2303 ttyUSB0: pl2303 converter now disconnected from ttyUSB0
[ 5648.229140] pl2303 3-2:1.0: device disconnected


lub takie:

[ 1529.371349] usb usb3-port2: disabled by hub (EMI?), re-enabling...
[ 1529.371365] usb 3-2: USB disconnect, device number 19

Nigdy wcześniej nie miałem problemu z tym konwerterem i kablem (Cisco niebieski), każdy sprzęt od strzała na tym działał.

Następny problem na jaki trafiłem to ściąganie plików TFTP - tu był mój błąd, miałem server TFTP znajdujący się za NATem, a ten protokół nie lubi NATa wink

Pozdrawiam

11

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Ja wsadzałem do Igela 4GB DDR3L, więc jeden i drugi typ działa smile

12

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

@ambrozy5 dzięki za info, właśnie rozważałem kupno 8GB do jeża smile

@mar_w a próbowałeś puścić iperf z przełącznikiem -P 10 przykładowo? który powoduje że iperf będzie przewalał ruch w kilku sesjach TCP.
Ewentualnie spróbuj odpalić dwa iperfy, tak jak w ostatniej odpowiedzi w https://serverfault.com/questions/62636 … 1gbps-adap
Tak, LACP to inaczej 802.3ad, Twój switch obsługuje ten protokół?

13

(109 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Dzięki za info smile
Czyli biorę uboota już od l-50 https://dl.eko.one.pl/openwrt-19.07/tar … boot-l-50/ zarówno do uruchomienia sprzętu z seriala, jak i potem do zapisu na flash.
Jak sprzęt przyjdzie to będę testował i dam znać smile

14

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

@mar_w
Z tego co wiem bonding typu RR może zajeżdżać switcha (jeden mac address pojawia się ciągle na różnych portach),
tutaj też opis tego problemu https://community.cisco.com/t5/switchin … -p/1794838

Lepiej może się sprawdzić LACP bonding, jeżeli switch ma wsparcie dla niego. Tylko wtedy należy pamiętać że jeden sesji TCP to nie rozłoży na wszystkie porty, dopiero kilka sesji zostanie rozrzucone na kilka portów (tam działa algorytm hashowania połączeń i przypisywania do portu)

15

(109 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

@Królik - świetna robota i efekt przy uruchomieniu tego sprzętu smile
Kupiłem sobie ten sprzęt, po tym jak tu przeczytałem że udało Ci się odpalić na nim OpenWRT.

Mam pytanie odnośnie procedury wgrywania OpenWRT bo nie jest dla mnie jasna.
Skąd wziąć u-boot.kwb potrzebny do przesłania uboota przez serial i odpalenia z niego sprzętu?
A następnie skąd jest openwrt-kirkwood-l50-u-boot.kwb?

Dawno nie budowałem OpenWRT samodzielnie, ale domyślam się, że po openwrt-kirkwood-l50-u-boot.kwb znajdę gdzieś po przejściu builda?

Pozdrawiam

16

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

A radiator na karcie bardzo gorący? smile Na mojej jedno portowej był letni, dwu portowa trochę większe ma TDP i jestem ciekawy jak się grzeje smile Ale 12W to moim zdaniem zadowalający wynik.

17

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Tylko tam juz musi siedzieć specjalny chip co robi za bridge między pci-ex a pci. Jak kolega chce mieć jeden port i chce mieć tanio to polecam https://allegro.pl/oferta/karta-lan-del … 9293465016 bez zbędnych kombinacji smile
Działa - sprawdzałem smile testy przedstawiłem w poprzednich postach smile

18

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Panowie, ale PCI i PCI Express to dwa różne światy są smile To nie jest kompatybilne ze sobą.

19

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Jest jeszcze taki, nowszy chyba Broadcom -> https://allegro.pl/oferta/karta-sieciow … 8947759417 Nie testowałem i nie mogę znaleźć jakie ma TDP ile prądu wciąga smile

20

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Niby są takie https://proline.pl/qnap-lan-1g2t-i210-k … 5-p1335220 ale niestety używek na allegro brak hmm

21

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Podzielę się jeszcze testami Igela z kartą Hp NC365, Igel skonfigurowany jak router z NATem na alpine Linuksie. Puściłem iperfa w jedną i drugą stronę jednocześnie przez niego, tak wyglądają wyniki smile
eth1 to WAN
br0 to LAN

Sirq w teście ok 45% smile

https://i.imgur.com/j4ZFIM2.png

22

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Odpalałem na Igelu w VLC stream h264 1080i (nasze DVB-T) i szło bez problemu, obciążenie procka ok 25% (każdy rdzeń), wydaje mi się że sprzętowo to dekodował. Ale tu zaznaczam że musiałem instalować wcześniej VAAPI do tego. VAINFO też chyba wskazuje na to że ten procesor dekoduje sprzętowo h264

vainfo: VA-API version: 1.7 (libva 2.6.0)
vainfo: Driver version: Intel i965 driver for Intel(R) Sandybridge Mobile - 2.4.0
vainfo: Supported profile and entrypoints
   VAProfileMPEG2Simple      :  VAEntrypointVLD
   VAProfileMPEG2Main       :  VAEntrypointVLD
   VAProfileH264ConstrainedBaseline:  VAEntrypointVLD
   VAProfileH264Main        :  VAEntrypointVLD
   VAProfileH264High        :  VAEntrypointVLD
   VAProfileH264StereoHigh     :  VAEntrypointVLD
   VAProfileVC1Simple       :  VAEntrypointVLD
   VAProfileVC1Main        :  VAEntrypointVLD
   VAProfileVC1Advanced      :  VAEntrypointVLD
   VAProfileNone          :  VAEntrypointVideoProc

23

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

ambrozy5 napisał/a:

toś trochę za dużo wyciął big_smile tyle styka

Wiem hehe big_smile Na początku chciałem wyciąć tylko tą tylną ściankę, tak jak u Ciebie jest, ale nie udawało mi się to zrobić dobrze i w końcu cały tył złącza obciąłem. Jaki masz sposób na wycinanie tego?
A karta brodcoma, grzeje się? jak z wydajnością i obciążeniem cpu? smile

24

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

Porobiłem kolejne testy Igela 820C.
Tym razem z kartą quad port HP NC365. Za radą @ambrozy5 wyciąłem tył złącza pci-ex żeby karta do niego wlazła.

Wspominałem wcześniej że kiedyś testowałem terminal HP T620 Plus i karta była bardzo gorąca. W Igelu karta też robi się bardzo gorąca - prawie parzy (przy działaniu w zamkniętej obudowie), ma sądzę około 80*C, ale wszystko działa stabilnie.

Na temat temperatury tej karty zacząłem patrzeć trochę inaczej po przeczytaniu specyfikacji od Intela, gdzie napisane jest że Tcase Max karty to 111*C. W specyfikacji też jest rozpiska uzyskanych w testach temperatur, w zależności od temperatury otoczenia i przepływu powietrza. Link do dokumentu (polecam stronę 711) https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/ … sheet.html
Wygląda mi na to że ta karta spokojnie może pracować w Igelu przy zamkniętej obudowie, sam procesor Igela ma w idle ok 46*C więc nie podgrzewa bardzo karty.

A poniżej wynik testów, z których jestem bardzo zadowolony, myślę że Igel z tą kartą stanie się moim docelowym routerem.

Download (113MB/s):
https://i.imgur.com/HsfMYvB.png
Upload (117MB/s):
https://i.imgur.com/Y8JInL2.png

https://i.imgur.com/oDZ1UTS.png
https://i.imgur.com/Vx2kbay.jpg

25

(310 odpowiedzi, napisanych Sprzęt)

@chemik89 - dzięki za linki smile
Na razie w domu wygrzebałem kartę INTEL PRO/1000 PT single port na chipie 82572EI. Wsadziłem ją do Igela:
PunBB bbcode test

Chciałem zrobić testy porównawcze z moim aktualnym setupem tzw. "router on stick" opartym o Intel NUCa również z Celeronem 847 (DCP847SKE) z jedną kartą opartą o chip 82579V i switch zarządzalny gdzie do rozdzielenie WANu i LANu:
PunBB bbcode test

Poniżej pokazuje screenshoty, z komputera na którym zapuszczałem speedtesta, w prawym górnym rogu widać ilość MB/s (tak megabajtów) na karcie komputera, a w konsoli widać obciążenie procesora na routerze.
W Igelu przerwanie od karty intelowskiej przypięło się do pierwszego rdzenia procesora, zaś przerwanie od zintegrowanej karty realteka przypięło się do drugiego rdzenia procesora. Widać że karta Realteka obciąża procesor 2x bardziej niż karta Intela.

Poniżej zrzuty testów Igela.
Download: 96,6MB/s
PunBB bbcode test
Upload: 116,5MB/s
PunBB bbcode test


Poniżej zrzuty testów Intel NUC - router on stick. NUC ma jedną sieciówkę, jej przerwanie przypięte jest do rdzenia pierwszego.
Download: 103,5MB/s
PunBB bbcode test
Upload: 100,7MB/s
PunBB bbcode test

Dla mnie wniosek jest taki że konfiguracja "router on stick" sprawdza się u mnie dobrze i nie mam co się spieszyć z migracją na Igela. Do Igela rozważam jeszcze kupić takiego Intela PRO 1000/PT tylko z dwoma portami. W testach z kartą z jednym portem spodobało mi się że radiator tego Intela był zaledwie letni. Mam nadzieję że może karta z dwoma portami też nie będzie grzałką.
Karta Realteka w Igelu działa, ale widać że obciąża procesor mocno w porównaniu do Intela.

Ogólnie to jak ktoś szuka wydajnego sprzętu na router i serwerek jednocześnie, to ten Igel jest bezkonkurencyjny smile