Cześć Cezary,

Mam prośbę, czy mógłbyś udostępnić listę wszystkich komponentów z twojego obrazu CC (pakiety, moduły kernela itp) ?

Najlepiej wg kategorii z menuconfig.

Na pewno przyda się to nie tylko mnie.

Chcę się zająć nauką budowania i kompilacji.

Dziękuję wink

2

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Wow, świetna paczka wink

Tylko mam problem z ipv6 przez darkstata,
bo zamiast pokazywać ipv4, netdata pokazuje ruch z ipv6

Nie przeprowadzałem żadnych zmian plikach konfiguracyjnych dot. ipv6, zainstalowałem tylko kmod-ipv6 i kilka pokrewnych.

3

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok.

Jak załatwię vpsa, postawię tam ntopa i fprobem będę wysyłał mu staty.

Zapytam jeszcze czy te wszystkie monitory yamon3, bandwidthd, wrtbwmon, vnstat, darkstat korzystają z tego samego źródła zbierania (biblioteki) ? libpcap ?

Pytam bo zastanawiam się czy zainstalowanie kilku monitorów na routerze mocno da mu we znaki

4

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Dziękuję Cezary smile

Po instalacji z BB miałem tylko 3 opcje w tym 2 zakomentowane.

A wiesz jeszcze jak zmienić jednostkę miary ?

Z pakietu został tylko /usr/sbin/darkstat ale to binarka.

Ewentualnie czy można zmienić/ dodać coś do strony wyświetlania statystyk ?

5

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Nie mam ich ani w /etc/init.d/darkstat ani w /etc/config/darkstat

Mój /etc/init.d/darkstat jest identyczny jak tu:
http://openrouter.info/forum/viewtopic. … &t=925

a /etc/config/darkstat

config darkstat
    option httpaddr '192.168.1.254'
    option httpport '667'
    option chroot '/root/darkstat'
    option interface 'lan'

Da się jako.ś zamienić bajty na mega ?
Nie mogę znaleźć nic na ten temat

6

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

A no tak, trzeba używać nazw interfejsów z /etc/config/network dzięki

Podmieniłem plik /etc/init.d/darkstat z kodem z openrouter, i już działa stopowanie i restart.

Mam kilka pytań:
Mam extroot'a, gdzie najlepiej umieścić chroot darkstat ?
Tak, żeby nie tracić statów
Na razie umieściłem go w /root/darkstat
Bo z tego co widzę kat. /var/ jest mapowany na /tmp i bym utracił staty ?

Kolejną kwestią jest zamiana bytów na megabajty, jak to uczynić ?

Aha, i jeszcze jedno:
Z jaką składnią mogę umieścić do /etc/config/darkstat np. takie opcje --no-dns, filter, syslog
wiem, że option ale co dalej
W debianie podali przykłady, ale jest trochę inna składnia

7

(174 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Wróciłem do kwestii darkstat na nowym routerze (w8970)
Zainstalowałem obsługę ipv6, ale powstały inne problemy.

Włączyłem darkstat podczas startu systemu, ale po restarcie gdy chcę go wywołać (np. darkstat -i wlan0)
wyskakuje:

 1730: warning: bind("::") failed: Address already in use
 1730: warning: bind("0.0.0.0") failed: Address already in use
 1730: error: was not able to bind any ports for http interface

netstat pokazuje

Active Internet connections (servers and established)
Proto Recv-Q Send-Q Local Address           Foreign Address         State       PID/Program name    
tcp        0      0 0.0.0.0:6566            0.0.0.0:*               LISTEN      1110/xinetd
tcp        0      0 0.0.0.0:53              0.0.0.0:*               LISTEN      1571/dnsmasq
tcp        0      0 0.0.0.0:22              0.0.0.0:*               LISTEN      1072/dropbear
tcp        0      0 0.0.0.0:631             0.0.0.0:*               LISTEN      1048/cupsd
tcp        0      0 0.0.0.0:667             0.0.0.0:*               LISTEN      1722/darkstat
tcp        0    132 192.168.1.254:22        192.168.1.10:2944       ESTABLISHED 1640/dropbear
tcp        0      0 :::53                   :::*                    LISTEN      1571/dnsmasq
tcp        0      0 :::22                   :::*                    LISTEN      1072/dropbear
tcp        0      0 :::631                  :::*                    LISTEN      1048/cupsd
tcp        0      0 :::667                  :::*                    LISTEN      1722/darkstat

W /etc/config/darkstat zmieniłem port na 666 i interface na br-lan:

config darkstat
        option interface 'br-lan'
        option httpaddr  '0.0.0.0'
        option httpport  '666'

Kiedy zrestatrowałem router po tej zmianie, netstat nie pokazuje połączenia darkstat'a
ale jak wykonam darkstat -i wlan0 dostaję

1722: warning: can't get own IPv4 address on interface "wlan0"

Po tej komendzie, netstat pokazuje połączenie od darkstat ale na starym porcie 667 nie 666

Dodatkowo nie da się zastopować darkstat:

/etc/init.d/darkstat stop
/etc/rc.common: line 143: service_kill: not found

Działa tylko poprzez kill -9 pid

Proszę poradźcie coś wink

8

(0 odpowiedzi, napisanych Inne)

Witam

Poszukuję vps'a pod vpn
Koszt max 20zł/mc

Sam wybrałem ovh ssd we francji za 15zł.
Na vpsie chcę postawić centOS.
Ale może ktoś poleci coś lepszego

edit:
Ważna kwestia potrzebowałbym z 1tb transferu mc.
Nie mogę znaleźć ile ovh transferu oferuje

9

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Chciałem również zainstalować sane do skanowania ale mam dziwny błąd z libjpeg

root@OpenWrt:/tmp# scanimage -L
scanimage: can't load library 'libjpeg.so.9'

Wszystkie pakiety i zależności cupsa i sane pochodzą z BB:

root@OpenWrt:/tmp# opkg list-installed | grep cups
cups - 1.5.4-1
libcups - 1.5.4-1
libcupscgi - 1.5.4-1
libcupsmime - 1.5.4-1
libcupsppdc - 1.5.4-1
root@OpenWrt:/tmp# opkg list-installed | grep sane
sane-backends - 1.0.24-1
sane-frontends - 1.0.24-1
sane-libs - 1.0.24-1
root@OpenWrt:/tmp# opkg list-installed | grep libjpeg
libjpeg - 6b-1

Nawet xinetd mam z BB

root@OpenWrt:/tmp# opkg list-installed | grep xinetd
xinetd - 2.3.15-2

A teraz dziwna część (komendy wydane po rebootcie // bez opkg update):

root@OpenWrt:~# scanimage -L
scanimage: can't load library 'libjpeg.so.9'
root@OpenWrt:~# opkg list-installed | grep libjpeg
libjpeg - 6b-1
root@OpenWrt:~# opkg install libjpeg_9a-1_lantiq.ipk 
Upgrading libjpeg on root from 6b-1 to 9a-1...
Removing obsolete file /usr/lib/libjpeg.so.62.
Removing obsolete file /usr/lib/libjpeg.so.62.0.0.
Configuring libjpeg.
root@OpenWrt:~# scanimage -L
scanimage: can't load library 'libjpeg.so.62'
root@OpenWrt:~# opkg install libjpeg_6b-1_lantiq.ipk --force-downgrade
Downgrading libjpeg on root from 9a-1 to 6b-1...
Removing obsolete file /usr/lib/libjpeg.so.9.1.0.
Removing obsolete file /usr/lib/libjpeg.so.9.
Configuring libjpeg.
root@OpenWrt:~# scanimage -L
scanimage: can't load library 'libjpeg.so.9'

Jak widać openwrt za każdym razem odwołuje się do innej wersji libjpeg
Żadna mu nie pasi.

O co chodzi ? hmm

10

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Problem rozwiązany, okazało się, że po tej zawierusze z pakietami

nie dałem potem jeszcze raz chmoda na backend


Po tym drukarka się pokazała i śmiga wszystko dobrze wink

11

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Tak, właśnie mam, drukarka była podłączona bezpośrednio do Win7, działała bez zarzutu.

Na Cupsie pod centosem instalowałem HPLIP z http://hplipopensource.com/hplip-web/index.html
I też działała dobrze (drukarka była dodana do Win7 i Win8)

Tu przeczytałem (na końcu), że na openwrt jest problem z sterownikami hplip i hpjis
Żeby użyć sterowników z foo2zjs
http://cs.lcsky.org/?p=165

Moje urządzenie jest wielofunkcyjnym i atramentowym, więc raczej nie pójdzie.

Cezary, czy masz jakiś pomysł co można tu wykombinować ? :\

12

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok, usunąłem hpcups z filter

Próbowałem różnych możliwości dodania drukarki, wykorzystują Internet Printing Protocol (http) oraz AppSocket/HP JetDirect.

Wpisywałem różnie przy ipp (http) i appsoket/hp jetdirect jako connection:
usb://HP/Deskjet%20Ink%20Advant%20K209a-z?serial=CN063B22BR05DC&interface=1
i
usb://HP/Deskjet%20Ink%20Advant%20K209a-z?serial=CN063B22BR05DC

Jako Make wybieram Raw


W webgui w printers jako status drukarki widzę:    Processing - "Waiting for printer to become available."

Po dodaniu drukarki do win7 , drukując stronę testową nic się nie drukuje, a w Jobs pojawia się:
HP-4      Unknown      Withheld      5k      Unknown      processing since
Tue Nov 29 19:41:59 2016
"Waiting for printer to become available."

Proszę o pomoc hmm


GDy robiłem cupsa na centosie nie było problemów

Czyżby cups na openwrt nie działał ?


Btw. jak chcę wydrukować stronę testową z poziomy webgui cupsa, wyświetla się:

Unable to print test page:

    No such file or directory

13

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Na razie pomijam te rozwiązanie, ponieważ drukarka nie działa (sterowniki mam również po stronie windy 7)

Jak wcześniej pisałem, sterownik (ppd) do drukarki wyciągnąłem z najnowszego Hplip.

Po próbie wydruku strony testowej z win7 w cupsie zobaczyłem coś w stylu:
Idle- Filter "/usr/lib/cups/filter/hpcups" file or directory not found (piszę z pamięci)

Rzeczywiście tego pliku nie było, więc zainstalowałem pakiet na ubuntu i wyciągnąłem z niego plik hpcups do openwrt ...

Błąd się nie wyświetlił, ale przy próbie druku z win7 od razu sypie błędem.
A wcześniej nie było wyświetlanych żadnych błędów w win7 pomimo że nic nie było drukowane.

Wyczytałem gdzieś że trzeba użyć sterów do innego modelu i nie od hplip.

Możecie coś polecić alternatywnego dla hp k209a ?

14

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok, dodałem drukarkę poprzez Other Network Printers -  AppSocket/HP JetDirect

usb://HP/Deskjet%20Ink%20Advant%20K209a-z?serial=CN063D2EDF561S

W windows 7 dodaję
http://192.168.1.254:631/printers/HP_De … tage_K209A

Ale prosi mnie o sterowniki..

Czy jest możliwość, żeby sterowniki były używane od cupsa ?

15

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Tak, cały cups zastał usunięty,

Zainstalowałem go ponownie, i działa komenda:

root@OpenWrt:/tmp# /usr/lib/cups/backend/usb
DEBUG: list_devices
DEBUG: libusb_get_device_list=4
DEBUG2: Printer found with device ID: MFG:HP;MDL:Deskjet Ink Advant K209a-z;CMD:MLC,PCL,DW-PCL,PML,DESKJET,DYN;1284.4DL:4d,4e,1;CLS:PRINTER;DES:CH368A;SN:CN063B22BR05DC;S:038000C484001021002c1f00046c2d80000;J:                    ;Z:0102,050390890079e9,0600,0c0,0e00000000,0f00000000,10000008000008,12000,147,150,163c8c3908000312c0141e0001; Device URI: usb://HP/Deskjet%20Ink%20Advant%20K209a-z?serial=CN063B22BR05DC&interface=1
direct usb://HP/Deskjet%20Ink%20Advant%20K209a-z?serial=CN063B22BR05DC&interface=1 "HP Deskjet Ink Advant K209a-z" "HP Deskjet Ink Advant K209a-z" "MFG:HP;MDL:Deskjet Ink Advant K209a-z;CMD:MLC,PCL,DW-PCL,PML,DESKJET,DYN;1284.4DL:4d,4e,1;CLS:PRINTER;DES:CH368A;SN:CN063B22BR05DC;S:038000C484001021002c1f00046c2d80000;J:                    ;Z:0102,050390890079e9,0600,0c0,0e00000000,0f00000000,10000008000008,12000,147,150,163c8c3908000312c0141e0001;" ""
root@OpenWrt:/tmp# /etc/init.d/cupsd enable
root@OpenWrt:/tmp# /etc/init.d/cupsd start

Jednak w webgui nie widzę drukarki przy local printer.
I mam no printers found w Find new printer


edit:
umieściłem plik z driverem (ppd) w katalogu HP
/usr/share/cups/model/HP/ plik

w obu werjach ppd.gz i bez gz, ale ndal nie działa

16

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok, usunąłem ten pakiet, zainstalowałem starszy, ale nawet po restarcie dostaję:

root@OpenWrt:~# /usr/lib/cups/backend/usb
-ash: /usr/lib/cups/backend/usb: not found

17

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Zatrzymałem się na kroku po podłączeniu drukarki:

dmesg:
.....
[ 2366.148000] usb 1-1: new high-speed USB device number 2 using dwc2
root@OpenWrt:/usr/share/cups/model# /usr/lib/cups/backend/usb
/usr/lib/cups/backend/usb: can't load library 'libjpeg.so.62'

Próbowałem pociągnąć libjpeg z BB, ale zainstalowałem go wcześniej z CC:

root@OpenWrt:/usr/share/cups/model# opkg install libjpeg_6b-1_lantiq.ipk 
Not downgrading package libjpeg on root from 9a-1 to 6b-1.
root@OpenWrt:/usr/share/cups/model# opkg remove libjpeg
No packages removed.
Collected errors:
 * print_dependents_warning: Package libjpeg is depended upon by packages:
 * print_dependents_warning:     libcups
 * print_dependents_warning: These might cease to work if package libjpeg is removed.

 * print_dependents_warning: Force removal of this package with --force-depends.
 * print_dependents_warning: Force removal of this package and its dependents
 * print_dependents_warning: with --force-removal-of-dependent-packages.

Czy zmusić usunięcie libjpeg i wrcać starszy z BB ?
To samo z libpng ?

Edit:

Dodatkowo przed podłączeniem drukarki utworzyłem katalog (bo nie było) model w /usr/share/cups i wrzuciłem tam plik .ppd.gz

18

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Rzeczywiście wink

Taka pomyłka ...

Ok, zainstalowałem następujące pakiety:

root@OpenWrt:/tmp# opkg list-installed | grep cups
cups - 1.5.4-1
libcups - 1.5.4-1
libcupscgi - 1.5.4-1
libcupsmime - 1.5.4-1
libcupsppdc - 1.5.4-1

Czy potrzebuję jakiś więcej do swobodnego działania ?

19

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Nadal to samo :\

root@OpenWrt:/tmp# opkg install /tmp/cups_1.5.4-1_ar71xx.ipk 
Unknown package 'cups'.
Collected errors:
 * pkg_hash_fetch_best_installation_candidate: Packages for cups found, but incompatible with the architectures configured
 * opkg_install_cmd: Cannot install package cups.
root@OpenWrt:/tmp# uptime
 18:56:12 up 10 min,  load average: 0.03, 0.17, 0.18
root@OpenWrt:/tmp# opkg install /tmp/cups_1.5.4-1_ar71xx.ipk --force-depends
Unknown package 'cups'.
Collected errors:
 * pkg_hash_fetch_best_installation_candidate: Packages for cups found, but incompatible with the architectures configured
 * opkg_install_cmd: Cannot install package cups.
root@OpenWrt:/tmp# 

20

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Tak, mam ściągnąłem go z http://downloads.openwrt.org/barrier_br … ar71xx.ipk do /tmp


Wydaję tepolecenie ze ścieżką, ale nadal to samo

21

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Instalacja z --force-depends lub bez daje:

root@OpenWrt:/tmp# opkg install cups_1.5.4-1_ar71xx.ipk
Unknown package 'cups'.
Collected errors:
 * pkg_hash_fetch_best_installation_candidate: Packages for cups found, but incompatible with the architectures configured
 * opkg_install_cmd: Cannot install package cups.
root@OpenWrt:/tmp# 

zainstalowałem takie paczki z CC:

root@OpenWrt:~# opkg install libusb-compat
Installing libusb-compat (0.1.4-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/libusb-compat_0.1.4-1_lantiq.ipk.
Installing libusb-1.0 (1.0.19-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/libusb-1.0_1.0.19-1_lantiq.ipk.
Installing librt (0.9.33.2-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/librt_0.9.33.2-1_lantiq.ipk.
Configuring librt.
Configuring libusb-1.0.
Configuring libusb-compat.
root@OpenWrt:~# opkg install zlib
Installing zlib (1.2.8-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/zlib_1.2.8-1_lantiq.ipk.
Configuring zlib.
root@OpenWrt:~# opkg install libptheard
Unknown package 'libptheard'.
Collected errors:
 * opkg_install_cmd: Cannot install package libptheard.
root@OpenWrt:~# opkg install libpng
Installing libpng (1.2.56-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/libpng_1.2.56-1_lantiq.ipk.
Configuring libpng.
root@OpenWrt:~# opkg install libjpeg
Installing libjpeg (9a-1) to root...
Downloading http://dl.eko.one.pl/chaos_calmer/lantiq/packages/libjpeg_9a-1_lantiq.ipk.
Configuring libjpeg.
root@OpenWrt:~# opkg install libstdcpp
Package libstdcpp (4.8-linaro-1) installed in root is up to date.

zlib, libusb-compat, libpng, libjgeg nie ma tu w BB:
https://downloads.openwrt.org/barrier_b … dpackages/

22

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ok, znalazłem ppd.gz do swojej drukarki.

Widzę że cupsa muszę pobrać z BB ( wersja cups_1.5.4-1_ar71xx.ipk) .

Jak rozmumiem muszę zainstalować najpierw zależności a potem cupsa na końcu z --force-depends ?
Z CC (repo eko1) zainstalowałem libusb-compat_0.1.4-1_lantiq.ipk.

Jakie jeszcze paczki potrzebuję ?

Bo wg:
https://wiki.openwrt.org/doc/howto/cups.server

Potrzebuję zlib, libpthread, libpng, libjpeg, libstdcpp .

Zgadza się ?

Edit:

Z tego co właśnie wyczytałem to powinienem wszystko zainstalować z BB ?
Czyli usunąć lib-compat z CC ?

23

(25 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Mam takie szybkie pytanie, bo nie wiem czy warto się w to zgłębiać.

Czy do się w cupsie na openwrt, wgrać sterowniki drukarki na serwer ?
Tak, żeby na urządzeniach w sieci nie trzeba było oddzielnie instalować sterowników.

Posiadam hp k209a.

24

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Dziękuję, zrobiłem firstboota i wgrywam wszystko od początku z extrootem

Myślałem że tak jak w yum czy apt-get, w opkg można usunąć "felerne" pakiety i pliki podręczne

25

(5 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Usunąłem cały katalog /overlay/upper/usr - i wróciło sporo miejsca (prawie całe)
Wcześniej miałem used: 9%, teraz mam 10%

I to mnie martwi, bo widocznie po tym nmapie jakiś pliczek, log , gdzieś został

Czy mogę coś usunąć z overlay/upper/etc ?
I co się znajduje w overlay/work ?
bo ma bodajże 2 takie same katalogi w sobie puste.

Mogę się tego work'a pozbyć ?