1

(11 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

drk napisał/a:

Używam w jednym miejscu tego routera z wgranym MiFi i co jakiś czas gubi mi się sieć 5GHz, 2.4 działa ok. Jak sprawdzić co jest / może być tego przyczyną?

Ja w tym ruterze mam wyłączone 5GHz ale miałem problem ze stabilnością 2,4GHz gdy podłączyłem kilkanaście "smarthome-ów" na WiFi. Po kilku dniach od restartu (a czasem już po jednym) radykalnie spadał transfer (do około 0.5MB/s RX/TX), rosły "pingi' itp. Te problemy ustąpiły po zmianie domyślnie instalowanych pakietów ath10k-firmware-qca4019-ct i kmod-ath10k-ct na ath10k-firmware-qca4019 i kmod-ath10k.

2

(10 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Jeśli chodzi o hw to jeśli chodzi o qualcoma to 1GB ramu to minimum do komfortowej pracy, mediatek zadowala się 512MB ramu, nowe konstrukcje mają dość sporo flasha i tu nie ma problemu.

Bez przesady, przecież od lat już nam technologia dostarcza na sprzęcie po cenie złomu przepływności których ułamek procenta wykorzystujemy w domowych zastosowaniach to na co te gigabajty...

3

(860 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

m80 napisał/a:

5G też sprawdzone. Osoby, które nie widzą, że włączyłem 5G i nagły ból głowy skąd się bierze?

Tylko dlaczego w warunkach badań laboratoryjnych te zjawiska nie występują? Tak samo od dziesięcioleci radiesteci
wykrywają szkodliwe "żyły wodne" których nigdy nikt nie widział, bo takie coś w przyrodzie nie istnieje.
Moim zdaniem tą histerię związaną z 5g rozpętali operatorzy sieci kablowych w obawie, że ich inwestycje podzielą los telefonii przewodowej
po wprowadzeniu GSM.

slimax napisał/a:

Witam,
czy robił ktoś może testy ile urządzeń typy IoT może stabilnie pracować na routerze przykładowo wr1043nd?
Zastanawiam się na czym zrobić coś ala smart home i skłaniam się póki co do esp8266 itp pracujących na sieci WIFI.

Cześć,
Nie wiem czy Ci to w czymś pomoże ale eksperymentując w altanie działkowej z urządzeniami smart home na Netgear R6350
łącze obecnie przez WiFi 2,4: 17 urządzeń Sonoff, 1 urządzenie Nanoleaf,  2 kamery, alarm, stację pogody, zestaw muzyczny, telefon.
Wszystko to działa stabilnie  od ponad roku.

5

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cześć,

Skoro nikt inny się nie odezwał. to może tylko moje pobrania widziałeś. Korzystałem z tego i gdy dziś zaktualizowałem ruter do 23.05 zmartwił mnie chwilowo brak tego pakietu. Jednak nie chciałem zawracać głowy i spróbowałem skonfigurować wireguard, chyba mi wyszło smile Przy okazji, bo kiedyś tu poruszono ten problem. W Netgearze r6350 miałem w 21.02 i 22.03 możliwość ustawienia maksymalnej mocy interfejsu 5GHz tylko 6dBm. Po zainstalowaniu najnowszego 23.05 z ekoone wreszcie jest OK:
Frequencies:
            * 5180 MHz [36] (23.0 dBm)
            * 5200 MHz [40] (23.0 dBm)
            * 5220 MHz [44] (23.0 dBm)
            * 5240 MHz [48] (23.0 dBm)
            * 5260 MHz [52] (20.0 dBm) (radar detection)
            * 5280 MHz [56] (20.0 dBm) (radar detection)
            * 5300 MHz [60] (20.0 dBm) (radar detection)
            * 5320 MHz [64] (20.0 dBm) (radar detection)
            * 5500 MHz [100] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5520 MHz [104] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5540 MHz [108] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5560 MHz [112] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5580 MHz [116] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5600 MHz [120] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5620 MHz [124] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5640 MHz [128] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5660 MHz [132] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5680 MHz [136] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5700 MHz [140] (26.0 dBm) (radar detection)
            * 5720 MHz [144] (13.0 dBm) (radar detection)
            * 5745 MHz [149] (13.0 dBm)
            * 5765 MHz [153] (13.0 dBm)
            * 5785 MHz [157] (13.0 dBm)
            * 5805 MHz [161] (13.0 dBm)
            * 5825 MHz [165] (13.0 dBm)
            * 5845 MHz [169] (13.0 dBm)
            * 5865 MHz [173] (13.0 dBm)

Dzięki za tą stronę - świetna rzecz smile

6

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Przepraszam za ubiegłotygodniowe wygłupy z częstochowskimi rymami smile Po prostu ja się nie znam na tym wszystkim,
interesowałem się w młodości (ponad 20 lat temu) takimi rzeczami, a teraz czasem potrzebuję coś z czymś na szybko
skutecznie połączyć i szukając "gotowców" trafiłem na to forum. Udało mi się skomunikować nut z tym UPS-em.
Plik /etc/config/nut-server ma taką postać (byle jak zrobiony, na pewno nie wszystko tam jest potrzebne i optymalne, ale działa):

#config driver_global 'driver_global'
#option user root

config driver 'ups'
option driver 'blazer_usb'
option port 'auto'
option desc 'GreenCell UPS'
option vendorid '0001'
option productid '0000'

#option enable_usb_serial 0

config 'user'
option username 'test'
option password 'test'
#       option actions optional-action
#       list instcmd optional-instant-command
option upsmon 'slave'

config listen_address
option address ::1
option port 3493

config upsd 'upsd'
        option maxage 15
        option statepath /tmp/run/nut
        option maxconn 1024
        option runas root
# NB: certificates only apply to SSL-enabled version
#       option certfile /usr/local/etc/upsd.pem


Tylko ja chciałem mieć taki fajny graficzny interfejs, jak mam w windowsowym programie do obsługi tego
ups-a, a teraz mam jedynie tyle:

#upsc ups
battery.charge: 100
battery.voltage: 13.90
battery.voltage.high: 13.00
battery.voltage.low: 10.40
battery.voltage.nominal: 12.0
device.type: ups
driver.name: blazer_usb
driver.parameter.pollinterval: 2
driver.parameter.port: auto
driver.parameter.productid: 0000
driver.parameter.synchronous: no
driver.parameter.vendorid: 0001
driver.version: 2.7.4
driver.version.internal: 0.12
input.current.nominal: 3.0
input.frequency: 50.0
input.frequency.nominal: 50
input.voltage: 218.2
input.voltage.fault: 218.2
input.voltage.nominal: 230
output.voltage: 218.2
ups.beeper.status: enabled
ups.delay.shutdown: 30
ups.delay.start: 180
ups.load: 1
ups.productid: 0000
ups.status: OL
ups.type: offline / line interactive
ups.vendorid: 0001

Myślałem, że pojawi mi się to w luci po dodaniu pakietu "luci-app-nut", ale pojawiła się tylko konfiguracja nut-a, więc pewnie nadal czegoś
nie rozumiem. Może trzeba na zdalnym komputerze zainstalować nut-a w konfiguracji "master"? Ogólnie dziękuję za inspirację i skierowanie
na właściwą ścieżkę smile

7

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Na tym poziomie temat mnie przerasta, więc może podsumuję wątek rymem... ;P

Sobotnią porę pragnąc usilnie
Nudę we twórczość przekuć, więc pilnie
Podjąłem temat, co mnie przerasta:
Podłącze Greencella z ruterem i basta!

Chęci szerokie, głowa zaś mała:
'Ja nie potrafię? Zaraz zadziała!"
Wtem  jednym zdaniem zgasił Cezary
Złudne nadzieje, rojone mary
Pierzchły mamidła, czci własnej pękł cokół
Nie jest to bowiem uniwersalny protokół!

8

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Aha, właśnie myślałem, że to jakiś uniwersalny protokół....  Dzięki:)

9

(7 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Cześć,
Chciałem skomunikować ten ups:
https://greencell.global/pl/do-rtv-i-ag … 600va-360w

przez usb z ruterem na OpenWrt  21.02 postępując według tej instrukcji:
https://dariusz.wieckiewicz.org/podlacz … z-openwrt/

W dmesg-u go wykazuje:
hid-generic 0003:0001:0000.0001: hiddev96,hidraw0: USB HID v1.00 Device [MEC MEC0003] on usb-1e1c0000.xhci-2.4/input0

w lsusb też jest widoczny jako"MEC0003":
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux 5.4.188 xhci-hcd xHCI Host Controller
Bus 001 Device 004: ID 0001:0000 MEC MEC0003
Bus 001 Device 003: ID 19d2:0167 ZTE,Incorporated ZTE LTE Technologies MSM
Bus 001 Device 002: ID 2109:2817 VIA Labs, Inc.          USB2.0 Hub             
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux 5.4.188 xhci-hcd xHCI Host Controller

a apcaccess zwraca COMMLOST:

APC      : 001,018,0438
DATE     : 2022-07-09 19:15:51 +0200 
HOSTNAME : xxxx
VERSION  : 3.14.14 (31 May 2016) unknown
UPSNAME  : ups1
CABLE    : USB Cable
DRIVER   : USB UPS Driver
UPSMODE  : Stand Alone
STARTTIME: 2022-07-09 18:58:48 +0200 
STATUS   : COMMLOST
MBATTCHG : 5 Percent
MINTIMEL : 3 Minutes
MAXTIME  : 0 Seconds
NUMXFERS : 0
TONBATT  : 0 Seconds
CUMONBATT: 0 Seconds
XOFFBATT : N/A
STATFLAG : 0x05000100
END APC  : 2022-07-09 19:19:49 +0200

W  /etc/apcupsd/apcupsd.conf mam:
UPSCABLE usb     
UPSTYPE usb

Główkuję nad tym od wczoraj i już, kurka wodna, nie wiem co robić... smile

Cześć

Im więcej czytam tekstów z tego forum, tym mniej wiem smile Mam Netgear 6220 z wgranym obrazem:
luci-19.07-snapshot-r10731-e68d589e7b-ramips-mt7621-r6220-squashfs-factory.img
Mogę się na tym połączyć w WiFree czy nie? Próbowałem konfigurować wg. instrukcji Zuzi,
ale się nie uzyskałem połączenia.

Piotr