101

(10 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Ciekawe, jak w takim teście wypadłyby pod CC:
router z mt7620 (np. ten słynny Nexx WT3020)
router z rt3052@384MHz (tutaj trudniej o model z USB i pamięciami porównywalnymi do nexxa, blisko jest Aztech HW550-3G, ale ma tylko 32MB RAM, do tego jest rzadko spotykany)

Miałem kiedyś wr740 z upalonym jednym portem. Objaw był ten sam, ale do tego router nie przydzielal w ogóle ip na pozostałych (i nie szło zalogować się w żaden sposób, openwrt postawiłem z uboota).
Podmiana trafa separującego nic nie dała, nic dziwnego bo zwykle nie przynosi to rezultatu. Router uzdatniło zwarcie par sygnałowych upalonego portu na nogach trafa (od strony SoC). Od tej pory działał bez zarzutu bez jednego portu i dioda zgasła.

Muli bo RAM masz mało, a CC z lucyną to za ciężka kobyła na ten stary router.

104

(3 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

A oficjalny z downloads.openwrt.org? Nawet jak nie ma luci to powinno być te 700KB wolnego flash, aby doinstalować.

Masz w przypiętym.
Nexx od skośnych z aliexpress albo wr1043V2 jak potrzebujesz normalnego switcha i lepszego radia (wymienne, zewnetrzne anteny). No i na nexx nie ma gargoyle, a na tplinka jest.
Na pewno nie kupuj nic z serii MR od tplinka, bez rammoda to tak jak twoj obecny router.

Przerób modem na hilinka (jak się da, tu nie mam doświadczenia i nie podpowiem) albo upgrade ram do 64MB (priv jakbyś się na to zdecydował)

Wpisujesz po prostu: top
Ale z tego co widać po logu, to on się krztusi co chwila z braku pamięci operacyjnej.
W sprawie "formata", zapoznaj się z poleceniem firstboot (albo masz nawet w gargoyle gdzieś w webinterfejsie opcję powrotu do domyślnych ustawień)

Weź zaloguj się po ssh i sprawdź zajętość cpu topem podczas ściągania czegoś dużego. Chociaż, nawet ta stara kanciasta krowa powinna te 20-30Mbit wycisnąć i nie powinno tu być wąskiego gardła.
Przy okazji zobacz co wypluje polecenie "dmesg" po wykrzaczeniu się połączenia, tam czasem ciekawe rzeczy wychodzą.

Modem może działać bez huba, jeśli zastosuje się taki patent: http://eko.one.pl/forum/viewtopic.php?id=10766
Oczywiście jeśli hub nie służy jeszcze do podłączenia czegoś.

Daj lepiej logi z dmesg jak się łącze wykrzacza

1043V1 czy V2? Bo w kanciastym jest tylko 32MB RAM i mogłoby to tłumaczyć restarty.
A jakiego huba masz dokładnie?

112

(61 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

mvincm napisał/a:

Zakładam, że skoro zasilamy 3.3V to sygnał z DS1820 do GPIO to też 3.3V i jakby dać diodę zenera 3.3V to ona by nie zabezpieczyła?

Nie, termometr nie wystawia wysokiego sygnału przecież. Linia "data" jest podciągnięta rezystorem do +3.3V, a host oraz urządzenie komunikują się ściągając ją w dół w ustalonej sekwencji i zachowując odpowiednie przedziały czasowe. Możesz nawet zasilać termometr w trybie aktywnym z 5.5V na linii Vcc (zachowując pullup na data do 3.3V) i też będzie działało, i nic się nie spali. Zenerka 3.3V nie jest dobrym zabezpieczeniem, bo przy tym napięciu na data juz poszedłby cały prąd przez nią i szlag trafiłby komunikację. Raczej dwie diody Schottky od data, jedna do masy, a druga do +3.3V (szukaj "diode clamp"). A separacja galwaniczna 1wire to już w ogóle kosmos i skomplikowane układy, chyba że znajdziesz coś "off the shelf".

113

(519 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

To znaczy, że domyślnie wysyłają urzadzenia z ubootem, który nie startuje nowego CC? Czy są z "gołym" ralinkowym?
Pepe kiedyś pisał, że modzi bootloader na to cudo, ale nie ma czasu skończyć. Na skośnych bym uważał, bo nie wiadomo, czy na przykład boot od nich nie patchuje w locie kernela (a to w kontekście ostatnich żądań chińskiego rządu w sprawie obowiązkowych backdoorów w sprzęcie sprzedawanym w ich kraju).

Niech tylko PLAY poprawi zasięg i szybkość LTE, bo ceny już mają niezłe.
To da pstryczka w nos bandzie tych adminkuców we flanelach, którzy zatrzymali się mentalnie w roku 2000 (jedno urządzenie po kablu, serio?). Mam nadzieję, że nie widzą nadjeżdżającego walca i weźmie ich z zaskoczenia, bo są zbyt zajęci filtrowaniem i podsłuchiwaniem ruchu big_smile

To znaczy, że regułki nie działają.
Musisz sprecyzować interfejs na którym działa WAN, np tak: iptables -t mangle -I POSTROUTING -o eth1 -j TTL --ttl-set 128
Ale jak się uprą to i tak wykryją dzielenie łącza.

Tplink lubi w swoich routerach pomijać elementy w torze uart, lub w ogóle nie łączyć ścieżek do headera.
vide: wr740n v4 gdzie trzeba dolutować linię tx z testpointa i podciągnąć ją do +3,3V rezystorem żeby w ogóle dostać cokolwiek na konsoli

117

(33 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

No właśnie te routery z modemami adsl to modele rozdawane często przez operatorów z umowami ("za darmo"), dzięki czemu są później na rynku wtórnym dostępne za nieduże pieniądze w porównaniu do niskiej półki Dlinka albo TPlinka, a ramu i flash mają często więcej od tych.
A że modem ten nie działa to mnie (i większości na tym forum) nie obchodzi, nawet jakbym chciał takiego do neostrady to mogę sobie za nim postawić zewnętrzny modem albo modemorouter (koszt prawie żaden, taki w8901g na chodzie to raptem 30zł)

118

(33 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Z tych z wbudowanym modemem tanio spotyka się Huawei Echolife HG553, na allegro stał niedawno w ilościach hurtowych po 50zł. Hardware patrzę mocne (16MB flash!?), poza cienkim cpu.  Ktoś ma tę maszynę lub miał i może się wypowie, pamiętam, że (chyba) Cezary coś pisał o szwankującym USB w tym modelu

119

(33 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Cezary napisał/a:

Używany wr740/wr841

Albo używany Dlink DIR300/DIR600 B1/B2 także można dostać w podobnej cenie. Ale to troszkę gorsza alternatywa, bo wolniejszy zegar i bardziej się grzeje

Wow, muszę kiedyś znaleźć czas na DIR300 B5. Do tej zabawki trzeba support naprawić, bo na razie działają tylko buildy od MPR A1 (i to nie do końca, był jakiś problem z wifi). Ciekawe, czy ten autoskaler rzeczywiście działa tak jak to obiecują w podlinkowanym i czy da radę stabilnie wykręcić >400MHz

121

(7 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Na 99% RTL8196C i do tego 16MB RAM - tle co kot napłakał. Sprawa portu ciągnie się od paru lat i nie zapowiada się, aby w najbliższym czasie coś z tego wyszło.

122

(6 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Albo taniej, wlutować kość 64MB. W tej sprawie jest kilku ludzi na forum, możesz nawet do mnie napisać na priv i dogadamy się, z wr1043v1 mam doświadczenie.

Wydaje mi się, albo Chaos Calmers jest o wyraźnie bardziej pamięciożerne. Normalny build od Cezarego zainstalowałem na DIR300b1 (32MB RAM), doinstalowałem LuCI i free pokazuje mi 4-8 MB wolnego. Niby nic się nie wywala i raczej wystarczy pamięci, ale to prosty router i na 4MB flash nie wejdzie już nic więcej - więc nie odpalę niczego co zmusiłoby go do kapitulacji. Na urządzenia z USB 32MB już to jednak za mało, nawet te z 4MB flash.

123

(33 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Nie radzę wgrywać antycegły do wr1043nd v1.8
Mogą wystapić problemy z portem wan, tzn losowo bedzie padać w czasie pracy. To jest, o ile mnie pamięć nie myli i nie jest inaczej, ale raczej wystepował taki problem, możesz poszukać nawet tu na forum. Radą było przywrócenie starej wersji uboot, która nie motała switchem podczas włączania. Jeśli działa dobrze to nic nie ruszaj

124

(519 odpowiedzi, napisanych Oprogramowanie / Software)

Tak patrzę na kartę katalogową mt7620 i to właściwie jest stary grzejnik-3052 big_smile na sterydach (główne różnice to uciągnięcie większej ilości ram i flash i oczywiście ~1.5x zegar). Ktoś może napisać, czy grzeje się jak rt3052 i czy działa stabilnie bez radiatora. A może jest możliwość jakiegoś skromnego OC smile ?

Ale tu się nie ma nad czym rozpisywać, jedna lub dwie regułki do iptables i po kłopocie. A klonowanie mac i ukrywanie ssid to jest w każdym, nawet najbardziej ułomnym fabrycznym sofcie a co dopiero pod openwrt.  Także jakikolwiek router pod openwrt da radę, no chyba, że masz łącze >50mbps w którąś stronę, to trzeba zwrócić uwagę na wydajność. Ale nawet poczciwy wr740n (używki dostępne za grosze, na kilogramy) z gargoyle powinien co najmniej 50mbps z qos wyrobić bez czkawki, a bez qos poleci >80 (sprawdzone na łączu 100/100 i gargoyle 1.6.2.2, podejrzewam, że pod BB i CC poszedłby jeszcze szybciej)
Napisz może jakie miasto bom ciekaw.