Najczęściej dzieje się to po jakichś 2 dniach po włączeniu routera, ale wydaje mi się, że zdarzyło się też wkrótce po zrestartowaniu spowodowanym tym właśnie problemem. Na routerze świeżo zainstalowane openwrt 18.06, jedyne wykonane na nim czynności to konfiguracja modemu.

Przed tym zawieszeniem wszystko działa super. Po zawieszeniu brak połączeniu z internetem, ifdown wwan i ifup wwan nie pomagają, to samo z restartowaniem wwan w luci, wynik uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --get-data-status to "disconnected". uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --start-network nic nie pomaga.

Nic takiego nie dzieje się na stockowym D-Linkowym firmware.

Jakieś pomysły jak to naprawić?

logread: https://pastebin.com/raw/NHYiD22E
dmesg: https://pastebin.com/raw/QT2eUeKg
Oba wykonane po tym jak zauważyłem, że internet nie działa rano, musiał przestać działać jakoś w nocy.

Lista dokładnie wszystkich zmian wykonanych na routerze po sflashowaniu openwrt:
passwd
uci set network.wwan=interface
uci set network.wwan.proto='qmi'
uci set network.wwan.device='/dev/cdc-wdm0'
uci set network.wwan.apn='internet'
uci set network.wwan.modes='lte'
uci commit network
uci set firewall.@zone[1].network='wan wwan wan6'
uci commit firewall
ifup wwan
opkg update
opkg install luci-proto-qmi
/etc/init.d/uhttpd restart
reboot

Dokumentacja jest dosyc szczatkowa, a jest kilka sposobow na konfiguracje tego modemu, nie wiem czym sie roznia, ani ktore sa tzw. good practice, nawet oficjalna dokumentacja mowi o wielu sposobach w roznych artykulach i kompletnie nie tlumaczy nic poza daniem komend. Nie widze tez jakichs dokladniejszych dokumentacji typu man uqmi, nic.

Gdy konfiguruje modem zgodnie z https://openwrt.org/toh/d-link/d-link_dwr-921 czyli protokol wwan to interfejs nie startuje przy starcie routera, nawet gdy dorzuce uci set network.wan.auto='1' i uruchomie uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --start-network internet --autoconnect. Na dodatek mozliwe, ze przy jakiejs probie wystartowal, ale moze sie wydawac, sprawdzilem doslownie kazda kombinacje ustawien i nic. Jak sie z tym uporac?

Gdy skonfigurowalem modem jako protokol qmi to startuje przy starcie systemu. Dlaczego w tamtym wiki polecaja nie proto qmi a proto wwan?

Tutaj https://openwrt.org/docs/guide-user/net … /ltedongle z kolei mowia by ustawiac jako protokol dhcp, tego nie testowalem, ale to jeszcze dziwniejsze.

Chce wymuszac tryb lte only. Mozna to zrobic przez uci set network.wan.modes='lte' i przez uqmi -d /dev/cdc-wdm0 --set-network-modes lte, w luci w ogole nie ma takiej opcji (dla proto wwan, qmi i dhcp). Czym sie roznia te opcje i jak dzialaja (tj. czy zmiana zostaje miedzy restartami routera i po reflashowaniu routera, czy jest zapisywana w pamieci modemu) i ktorej uzyc, a moze obu?

MR6400 według wiki openwrt ma modem z systemem Android OS i web interfejsem. Do tego to komplikuje sprawę z port forwardingiem i adres IP webui może kolidować z tym routera itp. Obsługa tego modemu jest skomplikowana i można go zbrickować. MR200 wydaje się mieć te same minusy plus instalacja openwrt jest utrudniona.

Średnio mnie kręci coś takiego. Z routerów z wbudowanym modemem pozostaje więc tylko DWR-921. Mam wersję C3, ale mogę wymienić na C1, jesli ma modem, który by mi bardziej odpowiadał. Czy on ma zwykły klasyczny modem taki jak E398 czy nie-hilinkowe E3276, E3372 bez Androida, WebUI, HiLinków itp.? Jakiego protokołu i sterownika używa? Czy jest to NCM, QMI czy coś innego?

Patrząc na logi to chyba używa QMI:
usbcore: registered new interface driver cdc_wdm
Queue of usbnet RX [1514][60] TX[1514][60]
qmi_wwan 1-1:1.4: usbnet0: register 'qmi_wwan' at usb-rt3xxx-1, WWAN/QMI device, 52:29:40:65:b1:67
usbcore: registered new interface driver qmi_wwan
usbcore: registered new interface driver usbserial
USB Serial support registered for generic
usbcore: registered new interface driver
usbserial_generic usbserial: USB Serial Driver core
USB Serial support registered for GSM modem (1-port)

Czy w takim routerze z wbudowanym modemem nie będzie problemów z za małą mocą dostarczaną do modemu przez router jak to ma miejsce z modemami na USB i wynikającymi z tego problemami ze stabilnością połączenia i ogólnie działania urządzenia?

Znalazłem pasujący zasilacz 2.5A (oryginalny TP-Linka ma 1.5A), był używany dotychczas tylko kilka godzin (do adaptera dysków USB3 SATA3) i ma sporo różnych znaczków na obudowie (żaden z routerowych tego nie ma), jest trochę cięższy od tp-linkowego, ale trochę mniejszy. Mam jeszcze zasilacz 2A od routera Netii i 2A od starej stacji dysków.

Podłączyłem antenę do tego drugiego złącza (obok karty microsd) i zrobiłem testy z obydwoma zasilaczami.

z zasilaczem 2.5A
ping dl ul
36 32 11
38 35 10
36 19 12
36 33 10
38 28 9
38 33 11
z zasilaczem oryginalnym tp-linka 1.5A
ping dl ul
42 34 12
37 25 12
37 28 11
37 31 11
116 30 11
40 37 11

d-link dwr-921 z wczoraj
ping dl ul
50 35 13
52 29 14
44 36 14
43 25 13
42 37 13

huawei b315s-22 z wczoraj
ping dl ul
40 27 13
50 34 13
97 28 13
41 37 12
61 30 13
87 36 13
74 33 13

Nie jestem pewien czy zasilacz cokolwiek zmienia, może i temu 2.5A trafił się wyższy ping, ale również wyższa szybkość, a oryginalny dał najniższą prędkość i up i down, choć pingowo wypada lepiej w każdym. Na pewno złącze antenowe było powodem problemów. Teraz modem jest zawsze gorący, router troszkę ciepły, ale to pewnie od powietrza wokół, bo dzisiaj cieplej.
W porównaniu z innymi routerami, które mam też nie widzę za bardzo różnicy, niby pingi lepsze, ale szybkości trochę gorsze.

Czy w takim wypadku jest sens kupować jeszcze mocniejszy zasilacz? Np. coś takiego https://www.morele.net/zasilacz-do-lapt … w-1542627/ choć to tylko 0.5A więcej, więc może nawet takiego https://www.morele.net/zasilacz-do-lapt … w-1542624/ ? Są też podobne zasilacze 4A na allegro po 15zł i więcej, oczywiście używane. A może wymiana zasilacza nic nie da i powinienem bawić się w te kable Y i huby?

Niby według https://ofmodemsandmen.com/power.html zasilacz dający prawdziwe 2A powinien wystarczyć, ale jeśli modem potrafi zużyć 2-2.5A to potrzeba zasilacza nawet i 4A, czyli 48W(!). Danie tyle prądu przez kabel Y z zasilacza USB też nie jest proste, 2A zasilacze są powszechne (choć ich sprawność jest raczej trochę niższa), ale więcej to już USB-C (3A+).

Jest też coś takiego na openwrt wiki: "The TL-WR1043ND v1.x does not deliver enough power for most USB 3G modems, which can lead to erratic behavior such as dropped/failed connections. If a 3G USB modem is to be used, consider other routers with a USB port that delivers enough amperes (e.g. the Buffalo WZR-HP-AG300H)." Tylko, że ten Buffalo ma zasilacz 12V2A, więc pewnie nawet 1A więcej nie daje modemowi.

9tysiecy, na pewno zależy mi na jak najwyższym uptime, więc jeśli ma się coś kiedyś zawiesić i nie będę mógł z tym nic zrobić oprócz fizycznej (kosztownej) wizyty, a mogę temu zapobiec to zdecydowanie chcę to zrobić.

9tysiecy, czemu ważne żeby zasilanie szło tylko z dodatkowej wtyczki (nie z routera)? Chodzi o to, że nie jest możliwe by szło z obu wtyczek (nie znam sie na elektronice)?

A jak to jest z restartowaniem modemu przy użyciu takiego huba/kabla Y? Bo słyszałem, że modemu się nie zrestartuje. Ja nie będę miał fizycznego dostępu do tych urządzeń, więc nie odłączę z prądu. Pytanie czy w ogóle są takie sytuacje, gdy router sam restartuje modem, gdy się on zawiesi itp.? Bo jeśli nie to tak czy siak trzeba manualnie zrestartować router.

No dobra, ale myślę, że lepiej jeśli kupię coś co komuś podziałało, nić coś kompletnie losowego. Nawet jeśli mogę trafić na inną wersję danego modelu, mam większe szanse, że trafię na coś co podziała.

A testowaliście podłączanie zasilacza dającego więcej prądu lub zasilacza ATX vide https://openwrt.org/toh/tp-link/tl-wr1043nd#power ?

Edit: No i najważniejsze, ile w ogóle tego prądu potrzebuję dla tego modemu? Widziałem jakieś info, że niby zużycie czasem mu skacze do 2A na chwilę w pewnych okolicznościach, ale to przecież w przypadku USB (praktycznie nieosiągalny gdzie by nie sprawdzać) limit, musiałbym wtedy szukać czegoś minimum z 3A. Ale z drugiej strony np. wiki openwrt.org mówi o zużyciu 400mA, co jest bardzo mało i dziwne, żeby router tyle nie zapewnił, gdy ma wszystko w sobie wyłączone. Mogę kupić 60W zasilacz, mogę kupić byle jaki hub z zasilaniem itd.

Antena była testowana przez lata, nie było problemów, osiąga nawet 70Mb/s prz dwóch kablach. To Cybertech dual lte 1800.

Żeby podłaczyć hub i drugi kabel musiałbym wydać 15 zł na konektor i pewnie kilkadziesiąt na hub, a nie mam żadnej gwarancji, że to cokolwiek da i wątpię, że mi się te rzeczy do czegoś przydadzą poza tym projektem. To, że drugi kabel nie jest podłączony na pewno nie podowuje problemów, więc zostaje ten hub, dlaczego myślisz, że to jest powodem? Jakieś podobieństwo tych symptomów do innych wątków (np. też niski upload, a download raczej ok), gdzie problem tak został rozwiązany, wnioski płynące z tego jak działa zarządzanie prądem w modemie itp., coś innego?

Zapomniałem jeszcze wspomnieć, o zasięgu jaki mam:
rsrq rsrp rssi sinr
-7 -105 -79 -6

Gdy przestawiłem router w inne miejsce (kabel od anteny znacznie bardziej wygięty i niżej, bliżej gniazd elektrycznych), speedtest przestał działać, po przestawieniu w poprzednie też nie działał, ale po jakimś czasie jest jak wcześniej, ale nie chce mi się trochę wierzyć, że ten konektor dodawał by tyle szumu, mimo, że jest taki cienki.

Czy jest jakiś modem, który jest świetnie wspierany w openwrt, przetestowany, że wyciąga takie prędkosci i wymaga tyle prądu, że router wspierany przez openwrt go w 100% stabilnie pociągnie? Albo odwrotnie, router, który daje tyle prądu na USB, że pociągnie ten czy inny modem w 100% stabilnie.

Czy inne osoby wyciągają takie prędkości (nawet 70Mb/s) w tej kombinacji urządzeń z openwrt gdy dodadzą huba / wyciągają identyczne jak te na stocku i w urządzeniach typu Huawei B315?

Jaki hub jest sprawdzony i osiągnie się z nim takie prędkości i stabilność? Najlepiej kilka do wyboru, mogą być same kable USB Y, które wepnę w ładowarkę do telefonu 2A, tanie huby, mogą być droższe, dobre biurkowe wieloportowe huby (które chociaż się doczegoś przydadzą jeśli to nie wypali).

Na dwóch routerach z wbudowanym LTE osiągam 25-37Mb/s download, 12-14Mb/s upload i ping 40-97. Na TP-Link TL-WR1043NDv2 z Huawei E3276s-150 i oryginalnym obrazem OpenWrt 18.06 z wyłączonym wifi, podłączonym wyłącznie laptopem do lana i niczym niedoinstalowanym oprócz wsparcia modemu osiągam 7-30Mb/s download, 0.3-1Mb/s upload i ping 56-106. Modem się nie zawiesza (jak na razie) ani internet nie przestaje działać (choć speedtest czasem daje error, ale to może przez tak słaby upload), jest ciepły, ale nie jakoś super, to pewnie normalne, router jest zimny.

Używam zewnętrznej, podwójnej anteny, dla testów podłączony tylko jeden kabel z dwóch (bo nie mam dwóch przejściówek dla modemu), do modemu podpiąłem go nie do tego złącza, dla którego zaślepka jest wspólna ze złączem na kartę microsd, a do tego drugiego, z małą zaślepką kryjącą tylko złącze na antenę. Użyłem konektora FME-CRC9 kupionego za 15zł na allegro.

Czy to może złe złącze antenowe w modemie? Które z nich jest złączem Rx/Tx, a które Tx, czy to bez różnicy?

Da się to jakoś poprawić czy szukać innego sprzętu?

59

(138 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

Gdzie? Bo chyba nie tutaj https://eu.dlink.com/pl/pl/wsparcie-tec … dwr_921_fw ani tutaj https://eu.dlink.com/pl/pl/products/dwr … er#support

60

(138 odpowiedzi, napisanych Sprzęt / Hardware)

kocur73 napisał/a:

Wielkie dzięki za pomoc, wszystko dział. Pozostała mi kosmetyka: diody i inne pierdoły smile, no chyba że któryś z szanownych forumowiczów ma jakiegoś gotowca do DWR 921 C3 i się nim podzieli ?
POZDRAWIAM

Możesz coś powiedzieć o tym jak się sprawuje ten DWR-921 pod openwrt? Czy kiedykolwiek się zawiesił, wymagał resetu, prędkości spadły itp.? Jakie prędkości otrzymujesz w porównaniu ze stockiem? Co na nim masz odpalone i jak działa?

Poza tym, czy ktoś posiada link do oryginalnego firmware dla tego routera, nie mogę go znaleźć nigdzie, a jeśli nie będę mógł wrócić na stock to nie flashuję.

A bez sterowników da się to sprawdzić? Bo z tego co rozumiem, żeby sprawdzić wszystkie tryby obsługiwane przez modem musiałbym zainstalować wszystkie dostępne sterowniki i jeszcze próbować przełączać te tryby (bo ta komenda powie mi tylko o aktualnie używanym sterowniku).

Mam Huawei E3276s-150. Z tego co wiem to jest to wersja bez HiLink - po podłączeniu instaluje sterowniki, posiada też wbudowaną pamięć na której są te sterowniki. Będzie on pracował jako router dla serwera - publiczne statyczne IP otwarte na świat.

Zależy mi na tym, by używać modemu bez HiLinka, bez dodatkowego NAT-a i z jak najmniejszą ilością softu, pełniącego wyłącznie funkcję modemu. Czy każdy tryb pracy (QMI, MBIM, NCM, RNDIS) mi to zaoferuje czy powinienem omijać którychś z nich?

Słyszałem, że E3276 wspiera NCM, ale na to czy każda wersja E3276 wspiera wyłącznie NCM, czy jakaś konkretna, a może wspierają po kilka trybów nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi.

Czy wszystkie te tryby to tryby operacji NDIS? (Próbuję zrozumieć jak się ma do tego pojęcie NDIS, które pojawia się w kontekście QMI i NCM, a chyba nie jest trybem).

PS Offtop. Czy pojawiły się już modemy USB na tyle energooszczędne, że bez problemu napędzane przez routery takie jak mój WR1043NDv2 bez aktywnych hubów nie tracące przy tym na stabilności i szybkości?