51 (edytowany przez jzef 2016-09-13 02:21:33)

Odp: vodafone HG553

Znalazłem takie CFE które działa w konsoli - link custom w poradniku: OpenWRT su HW553 aka Vodafone Station
Jest to CFE typu AGPF. Powiększyłem to do 128KB (131 072 bajty) i wgrałem z poziomu OpenWrt AA za pomocą polecenia:

mtd -r write custom_128.bin mtd0

Router zrestartował się, system OpenWrt nie wstał ale działa CFE w konsoli:
http://savepic.net/8322754m.png
Za pomocą konsoli CFE skasowałem cały flash oprócz bootromu w ten sposób:

CFE> e a
Erase all flash (except bootrom)? (y/n):y

Działa Web Upgrade interfejs na 192.168.1.1 więc próbuję wgrać OpenWrt AA lub CC, widać iż wgrywa ok 2 minuty ale po restarcie nie startuje. W konsoli pokazuje się to:

CFE> r
Sizeof Tag Used : 256
One only valid image tag found ...
Trying to boot from FIRST image copy (0x80010000) ...
 latest imageSequence found: ... 1
 - Flash Kernel Address: 0xBE020100
 - Tag->kernelLen: 0x000FFF00
 - Flash Kernel Address: 0xBE020100
Linux kernel CRC error.  Corrupted image?
 - Tag Kernel crc : 0xD0449645 - calculated: 0x60CE85C1
*** command status = -1

i automatycznie zgłasza się prompt: CFE>

Jest szansa aby OpenWrt zadziałał z tym bootloaderem?

52 (edytowany przez Cezary 2016-08-01 19:32:54)

Odp: vodafone HG553

Jak sobie jakoś zrobisz obraz który ma tak sumę kontrolę zrobioną jak ten bootloader sobie życzy.

Poczekaj cierpliwie aż ktoś udostępni ci swój bootloader, konkretnie to tego modelu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

53

Odp: vodafone HG553

W poleceniach CFE jest coś takiego że mogę uruchomić kernel i obraz systemu przez sieć. Czy są obrazy OpenWrt sam kernel i sam obraz? Jeśli tak proszę o linki.

54

Odp: vodafone HG553

jzef napisał/a:

Jest to CFE typu AGPF.

Jeśli masz bootloader od agpf to spróbuj wgrać też obraz od agpf, suma powinna się wtedy zgadzać.

To tylko pomysł niech ktoś potwierdzi czy dobry :)

https://wiki.openwrt.org/toh/pirelli/agpf

WNDR3800 OpenWrt 19.07.7 / WNDR3700v2 17.01.6 / TL-WR741ND v4 17.01.6

55 (edytowany przez jzef 2016-08-01 20:46:55)

Odp: vodafone HG553

Pobrałem obraz od Pirelli ale nawet nie chce wejść bo CRC obrazu mu się nie zgadza:

web info: Upload 2883588 bytes, Broadcom image format.
CFE> SGP  tagVersion : 8
 Illegal image ! Image crc failed.

Resetting board...

Dziwne, w poradniku gościu pisze, że ten custom CFE to oryginalny bootloader od vodafone. Może od innej wersji PCB, i dlatego nie odpalają obrazy systemów?

Czyli co, nie da rady mieć CFE z działającą konsolą i OpenWrt na tym sprzęcie?

56

Odp: vodafone HG553

spróbuj wgrać przez tftp

https://wiki.openwrt.org/toh/pirelli/ag … ng_openwrt

WNDR3800 OpenWrt 19.07.7 / WNDR3700v2 17.01.6 / TL-WR741ND v4 17.01.6

57 (edytowany przez jzef 2016-08-01 21:29:41)

Odp: vodafone HG553

He, he - odpaliło przez TFTP z poziomu konsoli CFE :-) - dokładnie ten obraz:

CFE> flashimage openwrt-AGV2+W-cfe-jffs2-128k-cfe.bin
Loading 192.168.1.100:openwrt-AGV2+W-cfe-jffs2-128k-cfe.bin ...

Działa LuCI, SSH i konsola a w niej CFE które można przerwać i do niego wejść. Wygląda na to iż odpaliłem na vodafone HG553 soft Pirelli Alice Gate VoIP 2 Plus z bootloaderem CFE AGPF :-)

Mam pytanie: czy przez TFTP można wgrywać tylko obraz jffs czy też squashfs ?

58

Odp: vodafone HG553

wgraj CC 15.05.1 i zobacz czy działa

WNDR3800 OpenWrt 19.07.7 / WNDR3700v2 17.01.6 / TL-WR741ND v4 17.01.6

59

Odp: vodafone HG553

Wgrałem tym samym sposobem CC 15.05.1 i działa :-)
Obraz: openwrt-15.05.1-brcm63xx-generic-AGV2+W-squashfs-cfe.bin
http://savepic.net/8322778m.png
Ciekawe czy to będzie stabilnie działać :-)

P.S. Czyli przez TFTP można wgrywać zarówno jffs jak i squashfs

60

Odp: vodafone HG553

jzef napisał/a:

P.S. Czyli przez TFTP można wgrywać zarówno jffs jak i squashfs

Bo to nie ma znaczenia. Doczytaj sobie, czym się różnią te systemy plików: https://wiki.openwrt.org/doc/techref/filesystems

61 (edytowany przez jzef 2016-09-13 02:26:35)

Odp: vodafone HG553

'Wciągło' mnie to nieźle :-) Chociaż się czegoś człowiek nauczył.

No niestety ale na tym nic nie działa - ani Wifi, ani LED'y ani USB bo pewnie inne GPIO. Procesor Wifi niby ten sam ale w Alice Gate jest na miniPCI a w vodafone zintegrowane. Polecenie lsusb widzi pendrive'a ale nie da się zamontować ani automatycznie ani ręcznie. W katalogu /dev nie ma urządzeń typu /dev/sd* ale po wydaniu polecenia cat /proc/devices widać iż jest USB.

62

Odp: vodafone HG553

http://eko.one.pl/?p=openwrt-hdd#barrie … szewydania

63 (edytowany przez jzef 2016-09-13 02:33:47)

Odp: vodafone HG553

Kurcze, nie wiem czemu ale pominąłem instalację paczki kmod-usb-storage. Po instalacji tej paczki z zależnościami USB działa :-)

Ale mam pytanie z innej beczki. W tym temacie Create a custom CFE for BCM6358 + BCM5325 jest link do kodów źródłowych Broadcom cfe_bcm63xx. Tutaj bezpośredni link:
CFE_HomeHub2A-sourcecode.tar.xz
Skompilowałem świeże CFE w Debian'ie w ten sposób:

bash build.sh

Zbudowało mi 2 pliki cfe6358.bin i cfe6358-nvram.bin ale ten kod buduje domyślnie CFE dla płyty głównej HOMEHUB2A. Pierwszy plik nie ma ustawionego adresu MAC. Wgrałem to CFE za pomocą mtd write i działa. Zmieniłem w CFE Board ID na 96358M ale Kernel Panic. Oryginalne CFE ma Board ID HW553 ale nie da się takiego określić w tym zbudowanym CFE:

CFE> b
Press:  <enter> to use current value
        '-' to go previous parameter
        '.' to clear the current value
        'x' to exit this command
Board Id Name (0-6)
HOMEHUB2A        -------  0
96358VW2         -------  1
96358VW          -------  2
96358VW-16       -------  3
96358GW          -------  4
96358GW-16       -------  5
96358M           -------  6       :  6

64

Odp: vodafone HG553

edytuj build.sh przed kompilacją

WNDR3800 OpenWrt 19.07.7 / WNDR3700v2 17.01.6 / TL-WR741ND v4 17.01.6

65 (edytowany przez jzef 2016-09-13 02:42:02)

Odp: vodafone HG553

Tak, masz rację ale jak się okazało dodatkowo trzeba również zmienić ten ciąg w pliku /cfe_bcm63xx/shared/opensource/boardparms/bcm963xx/boardparms.c
Działa Wifi, USB ale nie działają diody LED. Jak to poprawić?

Cezary, dałbyś radę poprawić LEDY dla AA lub CC HG553 gdy wgrany jest niestandardowy bootloader?

66

Odp: vodafone HG553

W CC diody są zdefiniowane i są obsługiwane, nie pamiętam żeby był z nimi jakiś problem. Więc co mam poprawić?

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

67 (edytowany przez jzef 2016-09-13 02:52:53)

Odp: vodafone HG553

Na tym skompilowanym CFE działa tylko OpenWrt (testowany AA) bez LED'ów. Nie działa natomiast firmware D-Link od ROLEO (RU_DVA-G3672B_1.10_20131112.bin), system uruchamia się i przez moment działa sieć ale zaraz jest błąd który widać w konsoli szeregowej:

ERROR: Secondary thread processor not initialized properly

ERROR: boardHalInit FAILED

00:00:03 vrgEndptInit: error during ioctl
ERROR !!! File callmgr_main(line 457): vrgEndptInit failed with return code 7 

Child 906 terminated
CFM Socket API: no iptables to update. 
00:00:05 Voice application deinitialized.

i w nieskończoność:

osSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)
bosSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)
bosSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)
bosSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)
bosSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)
bosSemTimedTake interrupted (362) (PBLK)

Przejrzałem kod źródłowy CFE_HomeHub2A-sourcecode.tar.xz i znalazłem ciekawą informację w pliku: /cfe_bcm63xx/cfe/cfe/arch/mips/board/bcm63xx_ram/src/bcm63xx_devs.c

//setLedOn(BP_GPIO_6_AL); //HG556a, enable gpio6, otherwise leds won't work

Pomyślałem iż skoro dla HG556a musi być GPIO 6 Active Low aby LED'y działały to może i dla HG553 tak samo trzeba i zgadłem. Odpaliłem CFE i za pomocą polecenia gpioset ustawiłem GPIO 6 na Active Low:

CFE> gpioset 6 off
GPIO6 output LOW
*** command status = 0

Następnie uruchomiłem OpenWrt AA 12.09 za pomocą polecenia Run (r). W czasie uruchamiania OpenWrt zaświeciła się czerwona dioda POWER tak samo jak ma to miejsce z oryginalnym CFE. Po odpaleniu OpenWrt LED'y działają i można nimi sterować z poziomu LuCI lub kosnoli smile
Aby diody działały wystarczy odkomentować po prostu tę linię.
http://savepic.net/8351720m.png
Aby LED'y działały można też zamiast modyfikować firmware CFE dodać skrypt diody_on.sh uruchamiany na starcie OpenWrt w /etc/rc.local:

diody_on.sh:

#!/bin/sh

echo "6" > /sys/class/gpio/export
echo out > /sys/class/gpio/gpio6/direction

/etc/rc.local:

# Put your custom commands here that should be executed once
# the system init finished. By default this file does nothing.

/sbin/diody_on.sh

exit 0

68

Odp: vodafone HG553

jzef napisał/a:

Jak odpalić przycisk Wifi. Próbuję według opisu Przyciski ale w logread nic nie ma. Wersja AA. Podobno w nowszej wersji BB działają oba przyciski hg553 button don't work - Fixed in r46388

Cezary - możesz wytłumaczyć o co chodzi w tym fix'ie, czy aby działał np. przycisk wifi (rfkill) to muszę użyć GPIO 0 9 i 1, ale Active Low czy Active High? Co dokładnie oznacza ten zapis:

gpios = <&gpio0 9 1>;

69

Odp: vodafone HG553

Zestawów gpio może być kilka pochodzących z różnych chipów routerze. W tym przypadku z pierwszego zestawu wybrane jest gpio o numerze 9, a to 1 to tylko oznaczenie czy przycisk normalnie jest pull-up (podciągnięty do vcc) czy pull-down (do masy).

Przejdź w końcu na to CC...

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

70 (edytowany przez jzef 2016-09-12 18:05:55)

Odp: vodafone HG553

Przeszedłem w końcu na CC 15.05.1 wraz ze zmianą bootloadera CFE który sobie skompilowałem ze źródeł. Skompilowałem z GPIO6 Active Low aby LED'y działały. Z routerem używam dwóch urządzeń USB - w jednym porcie USB pendrive a w drugim kamera. Z tym CFE OpenWrt nie wykazuje żadnych problemów i działa wszystko - można się tylko przyczepić do działania USB a mianowicie chodzi o to iż przy włączaniu routera do prądu z podłączonym pendrive'em i kamerą OpenWrt nie wykrywa poprawnie kamery - założyłem oddzielny wątek na ten temat: Cyrki z kamerą Microsoft HD-3000
Przy restarcie programowym nie ma problemu.

Tutaj moje CFE z opcją GPIO6: cfe_gpio6_token.bin

Cezary, podobno masz HG553 na którym nie możesz wejść w CFE - proszę przetestuj moje i zobacz jak działa konsola CFE i czy OpenWrt CC działa i podziel się spostrzeżeniami na forum.
To CFE można wgrać nawet za pomocą przeglądarki odpalając router z wciśniętym RESET przez 30 sekund (dokładnie to chyba wystarczy ok. 15 sekund) ponieważ dodałem token o którym można przeczytać w tym temacie: Broadcom CFE
Oczywiście zgraj najpierw na wszelki wypadek oryginalne CFE z poziomu OpenWrt.

71

Odp: vodafone HG553

Nie dam rady, sprzęt który mam nie posiada takiego trybu w cfe.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

72

Odp: vodafone HG553

Cezary napisał/a:

Nie dam rady, sprzęt który mam nie posiada takiego trybu w cfe.

Widzę, że albo nie czaisz o co chodzi albo Ci się po prostu nie chce sprawdzić smile

Przeczytaj jeszcze raz mój post uważnie. Mój HG553 standardowo też nie posiada takiego CFE do którego da się wejść. Chodzi o to iż skompilowałem CFE wzbogacając je o tą funkcję smile

A wgrasz je za pomocą trybu ratunkowego o którym sam mi pisałeś dzięki temu, że dodałem TOKEN. Wciskasz i trzymasz RESET, włączasz router i po 30 sekundach puszczasz, teraz za pomocą przeglądarki wchodzisz na http://192.168.1.1, wybierasz plik cfe_gpio6_cmt1_token.bin i klikasz Upload. CFE zostanie wgrane w kilka sekund i router się zrestartuje. Teraz już masz nowe CFE i możesz wejść za pomocą konsoli szeregowej smile

P.S. Właśnie przed chwilą skompilowałem CFE z poprawką CMT Thread Number=1 (domyślnie było 0) i dzięki temu na tym CFE działa też oryginalne firmware lub D-link od ROLEO i już nie ma błędu o którym pisałem kilka postów wcześniej, dokładnie tutaj:
ERROR: Secondary thread processor not initialized properly

Link do nowego CFE GPIO6 CMT Thread 1: cfe_gpio6_cmt1_token.bin

73

Odp: vodafone HG553

Nie wiem czy ty to robisz specjalnie czy nie.  Więc napiszę jeszcze raz: sprzęt który mam ma taki CFE który nie ma możliwości wejścia na  http://192.168.1.1 po 15 - 30 sekundach czy po godzinie. W jakikolwiek sposób, ile bym nie trzymał resetu.

Masz niepotrzebny router, uszkodzony czy nie - chętnie przygarnę go.

74 (edytowany przez jzef 2016-09-12 20:05:04)

Odp: vodafone HG553

Cezary napisał/a:

Nie wiem czy ty to robisz specjalnie czy nie.  Więc napiszę jeszcze raz: sprzęt który mam ma taki CFE który nie ma możliwości wejścia na  http://192.168.1.1 po 15 - 30 sekundach czy po godzinie. W jakikolwiek sposób, ile bym nie trzymał resetu.

A to sorry nie wiedziałem tego. W takim razie wygląda na to iż były aż 3 a nie 2 rodzaje CFE do HG553:

  • takie w którym do CFE da się normalnie wejść - sam mi pisałeś, że takie są

  • takie do którego nie da się wejść z konsoli a tylko przez RESET 30 sekund - to ja mam oryginalnie właśnie

  • takie do którego nie da się wejść z konsoli ani przez RESET 30 sekund

Proszę, zgraj to swoje CFE z poziomu OpenWrt i wrzuć na forum - jestem bardzo ciekawy. Dzięki

P.S. Jakbyś kiedyś znalazł czas to zawsze możesz podmienić CFE za pomocą JTAGA smile

75 (edytowany przez jzef 2016-09-12 20:16:30)

Odp: vodafone HG553

Zaraz, zaraz - przecież CFE możesz wgrać z poziomu OpenWrt - sam mi dzisiaj tłumaczyłeś jak:
mtd-rw.ko
Wrzucasz moduł mtd-rw.ko, odblokowujesz mtd i wgrywasz:

mtd -r write /tmp/cfe_gpio6_cmt1_token.bin /dev/mtd0

tylko takie to się wgrywa chyba bez tokenu ale i z tokenem nie zaszkodzi.

Token to 20 bajtów na końcu pliku CFE z sumą kontrolną a w HG553 CFE zajmuje i tak obszar 128KB (131 072 bajty)