Dzisiaj jest 3 gru 2024, 16:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: AVM FRITZ!Box 6820 LTE
Post: 5 cze 2016, 13:10 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
AVM FRITZ!Box 6820 LTE to najnowsze dziecko w portfolio firmy AVM, którego premiera miała miejsce kilka tygodni temu w naszym kraju. Przeznaczony jest do udostępniania połączenia komórkowego przez WiFi lub kabel ethernet i nie potrafi pełnić funkcji repeatera czy zwykłego routera (przez brak gniazda WAN czy ADSL). Router wymaga zasilania sieciowego i nie zawiera w sobie żadnego akumulatora, więc nie posłuży nam w zupełnej głuszy z dala od cywilizacji.

Wygląd i zawartość zestawu
Urządzenie stara się naśladować stylistycznie pozostałe urządzenia AVM; mamy więc do czynienia z białą obudową z charakterystycznym czerwonym paskiem. Nie jest za duży, spokojnie mieści się w dłoni i jest przystosowany do ustawienia pionowego. Zastosowany plastik jest dobrej jakości, choć znów mamy do czynienia z błyszczącym wykończenie powierzchni które łatwo zbiera odciski palców.
Na czerwonym przednim panelu znajdziemy pięć zielonych diod LED, z których jedna jest wskaźnikiem zasilania (miga także podczas inicjacji urządzenia lub przy problemie z brakiem karty SIM), następna to wskaźnik aktywności interfejsu WLAN zaś pozostałe stanowią prosty trójpunktowy wskaźnik zasięgu sygnału sieci komórkowej.
Na tylnej ściance znajdziemy jedno złącze ethernet (RJ45) oznaczone jako LAN, jeden przyciski WPS - do uwierzytelniania klientów bezprzewodowych oraz następny przycisk do włączenia/wyłączenia sieci bezprzewodowej WiFi.

Obrazek

Pod spodem urządzenia dostępne jest złącze zasilania, gniazdo karty SIM (zwykłej wielości, nie micro, nie nano) oraz naklejkę z domyślnymi informacjami o routerze - nazwą sieci (SSID), hasło sieci (WPA2), hasło do routera (ponoć generowane jest indywidualnie dla każdego egzemplarza) oraz jego numer seryjny.

Urządzenie opiera się na czterech małych gumowych nóżkach, dzięki czemu nie ślizga się na różnych powierzchniach.

Zestaw uzupełnia zasilacz w białej obudowie dostarczający napięcia 12V przy prądzie 1A. Wtyczka zasilacza jest odpowiednio zagięta, dzięki czemu kabel ładnie wpasowuje się pod spód urządzenia i nie sprawia problemów z jego postawieniem.

W charakterystycznym niebieskim pudełku w którym dostarczony jest router znajdziemy także 1,5 metrowy przewód LAN, skróconą wielojęzyczną instrukcję obsługi (DE, EN, ES, FR, IT, NL, PL), małą ulotkę z katalogiem produktów AVM oraz karteczkę informacyjną przeznaczoną do uzupełnienia ustawionych parametrów routera wraz z opisem diod LED.

Wymiary urządzenia to 64 x 99 x 134 mm, waga: 170 g bez zasilacza, średni pobór energii: 4 W. Producent deklaruje że urządzenie posiada tryb pracy "eko", który zmniejszają pobór mocy przez urządzenie w przypadku nie używania interfejsów czy w trybie czuwania. W interfejsie konfiguracyjnym znajduje się też odpowiednia zakładka wizualizująca pobór mocy, identycznie jak to ma miejsce w innych routerach tej firmy.

Oprogramowanie
W chwili pisania tego opisu dostępną była wersja FRITZ!OS 6.50 z obsługą kilku języków (niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski i polski). Konfiguracja odbywa się przez przeglądarkę internetową - wystarczy podłączyć się przewodowo lub przez WiFi do urządzenia, wprowadzić nazwę "fritz.box" w przeglądarce internetowej (lub adres http://192.168.178.1, jak kto woli) i już dostajemy ładny interfejs do konfiguracji. Jest on całkowicie responsywny, bardzo ładnie skaluje się i prezentuje zarówno na zwykłym desktopie jak i na ekranie smartfona. Oprogramowanie może pracować w dwóch trybach zwykłym i zaawansowanym, w którym mamy dostęp do większej ilości ustawień. Ten opis dotyczy oprogramowania z włączoną opcję "Widok zaawansowany".

Obrazek

Po włożeniu karty SIM przy pierwszym uruchomieniu wyświetli się mały kreator wyboru operatora i w sumie na tym mogą się zakończyć nasze ustawienia sieci komórkowej, bo router sam dobiera technologię, sam dobiera odpowiednie pasmo i wyświetla możliwe maksymalne prędkości podłączenia które można uzyskać. Od nas tylko zależy położenie urządzenia, więc oprogramowanie udostępnia możliwość pokazania siły sygnału w czasie rzeczywistym co pozwala na takie ustawienie urządzenia, aby ten sygnał był jak najlepszy. Jeżeli zaś chcemy ustawić inne opcje, należy sięgnąć do następnych ustawień. Opcji jest naprawdę dużo i opisywanie ich szczegółowo mija się z celem - wymienię poszczególne opcje menu aby dać obraz możliwości routera.

Zestawienie
Mały "dashboard" z ogólnymi informacjami o stanie urządzenia: zużycie energii, podłączenie i czas połączenia z internetem, stan interfejsów bezprzewodowych i przewodowych, aktywne urządzenia i "funkcje komfortowe" - czyli dodatki które mamy skonfigurowane. Poniżej prezentacja tego samego gui na ekranie smartfona, tabletu i zwykłego komputera:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Internet
-> Monitorowanie czasu online
"Monitorowanie czasu online" wyświetla informacje o stanie połączenia, czasie połączenia, ustawionych serwerach nazw mamy możliwość nawiązania ponownego połączenia oraz wyświetla bieżący transfer na interfejsie "internetowym" - z podziałem na aplikacje w czasie rzeczywistym, priorytetowym, normalne i w tle. Ten podział określa się w ustawieniach w innych zakładkach. "Licznik czasu online" pokazuje informacje o czasie połączenia i ilości przetransferowanych danych (mamy możliwość zresetowania tych liczników). Jeżeli nie mamy taryfy nolimit to można także określić nasz plan taryfowy (na ilość transferu lub na czas obecności w sieci) na miesiąc. Dzięki temu wyświetlony zostanie prosty wykres zużycia limitów. Jeżeli ustawimy limit i zostanie on przekroczony to jedna z LED od wskaźnika zasięgu na urządzeniu zacznie migać - co też wizualnie nas poinformuje o przekroczeniu limitów.

Obrazek

Obrazek

-> Dane dostępowe
"Ustawienia" - tu wybierzemy operatora, ustawimy zezwolenie na roaming (domyślnie wyłączony), wybierzemy rodzaj sieci komórkowej (automatycznie/manualnie: LTE, UMTS. GSM) oraz pasmo dla LTE (automatycznie/manualnie band 1, 3, 5, 7, 8, 20). "IPv6" - obsługa IPv6 (domyślnie wyłączona) - można wybrać dual stack, natywne IPv6, tunel IPv6 (6to4, SixXS, 6RD, 6in4) oraz ręcznie ustawić MTU. "LISP" - obsługa protokołu Locator/Identifier Separation Protocol, jest zdefiniowany w RFC 6830 do RFC 6836. "DNS" - możliwość ustawienia serwerów nazw.

Obrazek

-> Filtry
Jedna z ciekawszych opcji w tym urządzeniu. Normalni użytkownicy którzy łączą się do urządzenia mają pełny dostęp do internetu. Ale dzięki opcji "Filtry" można nałożyć różnorodne ograniczenia - od czasu dostępu (w podziale na dni tygodnia i godziny z przedziałami 15 minutowymi) przez filtrowanie stron internetowych (dopuszczenie https, dopuszczone/zablokowane adresy URL) a skończywszy na aplikacjach sieciowych (domyślny podział na serwer http, ftp, bittorent, emule, remote desktop, ssh, telnet, wszystko poza www i obsługą mejli). Takie ograniczenia można nałożyć też na sieć gościnna (o czym będzie dalej).

Zakładka "Kontrola rodzicielska" daje szybki przegląd podłączonych lub zdefiniowanych w systemie urządzeń wraz z ich ograniczeniami. W "Profilach dostępu" można określić szablony które przypisuje się do urządzeń i tu mała ciekawostka - urządzenie oferuje tzw. bilety, czyli kody które odblokowują dostęp do internetu na 45 minut jeżeli dane urządzenie jest poza swoim przypisanym limitem czasowym. Zastosowanie tego sprawdzi się np. dla dziecka które ma zablokowany internet w czasie dnia lub po szkole, ale musi coś sprawdzić i potrzebuje chwilowego dostępu do internetu. Inny scenariusz - udostępniamy w hotelu sieć gościnną ale jest ona domyślnie zablokowana; ludziom którzy potrzebują dostępu do internetu dajemy właśnie kupon na 45 minut korzystania. "Definiowanie priorytetów" określa które aplikacje są traktowane jako ważniejsze (np. przeglądanie stron przed torrentami) zaś "Listy" pozwalają na określenie czym aplikacja sieciowa jest - do określenia jest protokół (tcp, udp, esp, gre, icmp) oraz port lub zakres portów (źródłowy lub docelowy). Jeżeli ktoś ma pojęcie na temat ruchu sieciowego to można zbudować tu ładne listy filtrów które odpowiednio ograniczą lub zabezpieczą nam sieć. W tej zakładce można też określić "Globalne ustawienia filtrów": zapora sieciowa w trybie Stealth (wyłączenie pingów z internetu, domyślnie wyłączona), filtr e-mail przez port 25 (domyślnie wyłączone), filtr NetBIOS (domyślnie włączony) oraz filtr Teredo (domyślnie włączony). Brak jest możliwości ustawienia filtrów na limit transferu (np. 1GB) oraz limity przepustowości (np. ograniczenie do 2Mbps pobierania i 1Mbps wysyłania) - co by było szczególnie wskazane do ustawienia dla sieci gościnnej.

Obrazek

Obrazek

-> Udostępniania
"Udostępnianie MyFRITZ!" i "Udostępnianie portów" jest dokładnie tym co nazwa sugeruje - to przekierowanie portów z internetu na komputer w sieci. "Usługi FRITZ!Box" to włączenie https oraz odblokowanie dostępu do urządzenia z internetu, "Dynamic DNS" - opcja dynamicznego adresu do rejestracji w popularnych serwisach typu dyndns.org czy no-ip.org. Przypominam że nasi operatorzy blokują domyślnie ruch inicjowany z zewnątrz, więc aby skorzystać z tych funkcji należy wykupić płatną usługę typu "publiczny adres IP" u danego operatora. Ostatnia zakładka "VPN" umożliwia zdefiniowanie zdalnego dostępu do urządzenia przy pomocy konta MyFRITZ! lub połączenie naszego urządzenia z inną siecią lub siecią w pracy. Opcje do uzupełnienia sugerują że mamy do czynienia z VPN opartą o IPSec.

Obrazek

-> Konto MyFRTZ!
Czyli ogólnie mówiąc usługa dostępu do urządzenia z internetu przy wykorzystaniu chmury myfritz.net stworzonej przez AVM. Opcja identyczna jak w innych urządzeniach.

-> Informacje na temat LTE
"Przegląd"

W ładnej postaci graficznej otrzymujemy informacje o stanie połączenia, prędkościach wysyłania i pobierania, teoretycznej odległości od nadajnika (wykorzystywana jest tu zapewne pewna właściwość sieci komórkowej), typie połączenia i identyfikatorze stacji do której jesteśmy podłączeni.

Obrazek

Obrazek

"Sieć komórkowa "
Prezentuje dane o IMEI urządzenia, poziomach sygnałów i szumów na antenach urządzenia, prędkościach transferów uzyskanych od stacji, częstotliwości i identyfikatorach komórek.

Obrazek

Lista sieci to prezentacja sieci w zasięgu, jeżeli urządzenie jest w roamingu wyświetlają się tu także informacje o sieciach do których można się podłączyć. Podobnie jak przy konkretnym połączeniu mamy tu identyfikator komórki, nazwę i oznaczenie sieci, zasięg i jakość połączenia, częstotliwość i szerokość pasma.

Obrazek

"Karta SIM"
Dane karty: jej numer (IMSI, ICCID), operator oraz status zabezpieczenia pinem.

"Zasięg"
Tu prezentowany jest bieżącą siłę sygnału i można to wykorzystać do aktywnej weryfikacji jakości sygnału. Dostajemy podział na trzy technologie: LTE, UMTS i GSM, oraz wskaźniki odpowiadające każdej z nich, odpowiednio: dla LTE: RSRP, RSRQ, SINR, dla UMTS: RSCP, ECNO dla GSM: RXLEV. Ponieważ mogą być one prezentowane "na żywo" i w postaci wykresów - można posłużyć się nimi to takiego ustawienia urządzenia aby uzyskać jak najlepszy sygnał przy najmniejszych szumach. Pomoc dostępna przy konfiguracje ogranicza się do rozwinięcia nazwy parametrów i podania zakresu danych, więc jeżeli ktoś jest zainteresowany znaczeniem tych parametrów to odsyłam do bardziej fachowej literatury (lub chociaż angielskojęzycznej wikipedii).

Obrazek

Monitorowanie w czasie rzeczywistym jest niejako powiązane z poprzednią zakładką - prezentuje dane z ostatnich 30s danej technologii i pozwala na wizualizowanie poziomów sygnału i szumów.

Obrazek

"Opinia" zaczyna się sloganem "Twoje zdanie jest dla nas ważne". Jeżeli mamy uwagę co do jakości sygnału LTE możemy przesłać swoją opinię bezpośrednio do producenta, co ma pomóc w optymalizacji wydajności łącza LTE. Tu akurat nie jestem skłonny uwierzyć tym zapewnieniom i co najwyżej może służyć do zbierania danych o jakości połączenia na danym obszarze.

Sieć domowa
-> Przegląd sieci domowej
Zakładka "Wszystkie urządzenia" pokazuje informacje o interfejsach bezprzewodowych (sieć LTE i WiFi) oraz aktualne podłączonych urządzeniach (klientach). Z poziomu tej zakładki jest możliwość szybkiego przejścia do ustawień sieci komórkowej czy WiFi, ale także można zobaczyć szczegółowe informacje o podłączonym urządzeniu klienckim (nazwa, adres MAC, siła sygnału, transfery, właściwości połączenia), można także tu ustawić profil dostępu. W "Połączeniach sieciowych" dostajemy informacje o wszystkich połączeniach do routera, łącznie z tymi nieaktywnymi, vpn, FRITZ!Box i z zewnętrznych aplikacji. W tej zakładce można też przypisać adres MAC jakieś urządzenie do adres IP (tzw. Static DHCP). Zakładka "Ustawienia sieciowe" związana jest z samym urządzeniem - tutaj można ustawić tryb pracy portu ethernet (1Gbps lub 100Mbps co ma wpływ na zużycie mocy), włączenie standardu TR-064 i UPnP, tutaj można zmienić adresację IP urządzenia (domyślna to 192.168.178.1/24) i wyłączyć serwer DHCP czy zmienić adresację dla sieci gościnnej. Dodatkowo - można zmienić tablicę routingu, podać adres serwera czasu oraz ustawić ochronę przed DNS rebinding.

Obrazek

Obrazek

Nazwa FRITZ!Box - tu zmienimy domyślną nazwę urządzenia na inną.

WLAN
Dane związane z siecią bezprzewodową. "Sieć bezprzewodowa" - wyświetlają się tu informacje o bieżących urządzenia podłączonych przez WiFi lub które były podłączone wcześniej. Można w tej zakładce zmienić nazwę sieci (SSID) lub uczynić ją ukrytą. Wyświetla się także kod QR z informacjami o sieci WLAN. Jeżeli zapominamy o parametrach sieci to można je sobie wyświetlić i wydrukować w przystępnej formie.

Obrazek

-> Kanał bezprzewodowy - podobnie jak w innych urządzeniach z WiFi tego producenta umożliwia ręczny wybór kanału (lub całkowitą automatykę), ustawienie standardu WLAN, mocy sygnału a także wizualizację zajętości kanałów przez inne sieci i listę sieci w eterze. Pozwala to na dobranie optymalnego kanału jeżeli mamy router w miejscu o dużym zagęszczeniu sieci.

Obrazek

Obrazek

-> Bezpieczeństwo
"Szyfrowanie" ustawienie szyfrowania sieci (do tłumaczy - przy trybie WPA+WPA2 został niepotrzebny przecinek!), włączenie izolacji klientów bezprzewodowych czy usunięcie urządzeń z listy znanych. Można też ograniczyć dostęp do sieci WLAN tylko do tych znanych. W zakładce "WPS" można zaś ustawić działanie usługi WPS (domyślnie włączona) - przez przycisk lub przez podanie kodu.

Obrazek

-> Timer
Pozawala na określenie kiedy wifi ma być aktywne - cały czas, wyłączone jak nie ma aktywnego żadnego urządzenia bezprzewodowego, wyłączone w określonym przedziale godzin lub wyłączone zgodnie z harmonogramem (w określone dni tygodnia i godziny).

-> Dostęp dla gości
Tu należy się mały opis. Normalnie urządzenie udostępnia jedną sieć WLAN określoną w omawianych wcześniej zakładach. Ma ona określoną nazwę i szyfrowanie, mamy do niej podłączone zaufane urządzenia. Ale często zachodzi potrzeba udostępnienia naszego połączenia innym urządzeniom, niedzielnym gościom, znajomym czy dla urządzeń które mamy na chwilę. Dzięki sieci gościnnej możemy włączyć kolejną sieć bezprzewodową która rządzi się swoimi prawami: mamy możliwość określenia jej nazwy, sposobu szyfrowania, ograniczeń wynikających z zastosowanych filtrów (domyślnie tylko surfowanie i email), mamy możliwość wyłączenia komunikacji bezprzewodowej pomiędzy klientami a także automatycznie wyłączenie sieci gościnnej po określonym czasie (np. 2 godzinach) lub po odłączeniu ostatniego urządzenia. Jeżeli skonfigurujemy usługę "Push Service" to możemy dostawać także mejlem powiadomienia o logowaniu i wylogowaniu klientów. Nie musimy więc martwić się że "wypłynie" hasło do naszej sieci i przyjdzie nam zmieniać je na wszystkich urządzeniach które znamy. Dla sieci gościnnej można także włączyć opcję pozwalającą na używanie sieci dopiero jak zostanie zaakceptowany regulamin korzystania sieci. Jest on wyświetlany jeżeli spróbujemy skorzystać z takiej sieci (podobnie działają np. publiczne hotspoty), ale nie znalazłem możliwości zmiany jego treści.

Obrazek

Obrazek

Diagnostyka
-> Funkcje systemowe - w tej zakładce szybo sprawdzimy stan urządzenia: aktualność oprogramowania, stan lanu, wifi, podłączenia do internetu, ilość urządzeń znanych i aktualnie podłączonych oraz środowisko WLAN - w szczególności czy jest jakaś sieć która rozgłasza się taką samą nazwą sieci (np. chce się podszyć pod nas).
-> Bezpieczeństwo - jest rozwinięciem w/w zakładki - mamy tu bardziej szczegółowe informacje np. o otworzonych portach, filtrach czy użytkownikach FRITZ!Box

System
-> Zdarzenia - log systemowy informacjami o zdarzeniach - podłączone komputery, podłączenia z internetem itd.

Obrazek

-> Zużycie energii, podzielone jest na dwie zakładki: "Zużycie energii" prezentuje w postaci wskaźnika bieżące wykorzystanie energii przez router, procesor, WLAN, sieć komórkową i port LAN, zaś zakładka "Statystyka" daje wykresy o wykorzystaniu procesora i pamięci ram w ostatnich 24 godzinach.

Obrazek

-> Push service
Pozwala na wysyłanie powiadomień o zdarzeniach które nastąpiły w systemie. Zdarzenia są określone i obejmują listę: informacje o urządzeniu, dostęp do WLAN dla gości, nowe oprogramowanie, wykonanie kopii ustawień, zapomnienie hasła, aktualny adres IP i informacje o zmianie. Konfiguracja usługi jest dość intuicyjna i bez problemu można skonfigurować wysyłanie np, przez Google Mail. Usługa wspiera także wysyłanie z wykorzystaniem SSLa. Można także ustawić automatyczne wysyłanie wiadomości email do AVM z raportem błędów.

Obrazek

-> Przyciski i diody
Zakładka "Wskaźnik sieci komórkowej" w posty sposób przedstawia oznaczenie diod LED od wskaźnika sygnału. W "Blokada przycisków" można zaś zablokować działanie sprzętowych przycisków i tym samym zabezpieczyć się np. przed przypadkową aktywacją WPS (choć w tym przypadku prościej po prostu po prostu wyłączyć usługę WPS.

Obrazek

-> Użytkownicy FRITZ!Box
W trzech zakładkach "Użytkownik", "Logowanie do sieci domowej" i "Aplikacje" można określić co i na jakich warunkach ma dostęp do naszego urządzenia. Wcześniej wymieniony był vpn; firma AVM udostępnia także aplikacje MyFRITZ!App dzięki czemu można uzyskać bezpieczny dostęp zdalny do urządzenia i tym samym nadzorować czy konfigurować je w innej lokalizacji niż obecnie przebywamy. Aplikacja prezentuje identyczny interfejs jak przy dostępie przez przeglądarkę. Aby był możliwy dostęp przez tą aplikację należy w w/w zakładkach założyć i aktywować użytkownika.

-> Kopia zapasowa
Żaden firmware nie może obyć się bez czterech podstawowych funkcji: wykonania kopii zapasowej (którą można zabezpieczyć hasłem), przywrócenia ustawień z pliku, ponowne uruchomienie i przywrócenie ustawień domyślnych. Jak łatwo przewidzieć, to oprogramowanie udostępnia w/w funkcje.

-> Aktualizacja
"Wersja oprogramowania FRITZ!Box" pozwala na sprawdzenie czy dostępna jest nowa wersja firmware dla naszego routera. Oprogramowanie może być zainstalowane automatycznie lub możemy dostać powiadomienie o dostępności nowej wersji, to określa się w zakładce "Automatyczna aktualizacja". W nieczęstych przypadkach aktualizację można przeprowadzić "offline" mają odpowiedni plik do wykonania tej czynności. I to wykonuje się w zakładce nazwanej "Plik FRITZ!OS"

-> Region i język
Został podzielony na dwie części - "Język" interfejsu webowego (niemiecki, angielski, hiszpański, francuski, włoski i polski) oraz "Ustawienia kraju" dzięki któremu urządzenie automatycznie uwzględnia specyfikę danego kraju. Przypuszczam że ma to związek z tzw. "Regulatory Domain", czyli ograniczeniami np. na moc sygnału WiFi w różnych państwach.

Kreatory
Ostatnia opcje pozwala na uruchomienie różnych wizardów które są dostępne na poprzednich zakładkach. Aktualnie były to:

* Konfiguracja dostępu do internetu - Ten kreator pomoże skonfigurować, edytować i skontrolować dostęp do internetu.
* Wykonywanie kopii zapasowej i przywracanie ustawień- Utwórz na komputerze kopię zabezpieczającą ustawień wprowadzonych w urządzeniu FRITZ!Box lub przywróć ustawienia.
* Kontrola statusu urządzenia FRITZ!Box - Można sprawdzić status i ustawienia urządzenia FRITZ!Box. Wyniki diagnostyki można zapisać.
* Aktualizacja - Trwa sprawdzanie dostępności nowego oprogramowania FRITZ!OS dla urządzenia FRITZ!Box; na życzenie zostanie wykonana aktualizacja.
* Bezpieczeństwo - Zestawienie ustawień urządzenia FRITZ!Box, które regulują dostęp do FRITZ!Box z Internetu lub sieci domowej oraz informacje o ustawieniach, które trudno przyporządkować
* Konfiguracja usługi Push Service - W ramach usług Push Service użytkownik otrzymuje regularnie lub w przypadku określonych zdarzeń e-maile: na przykład e-maile z danymi dotyczącymi połączenia i użytkowania urządzenia FRITZ!Box.

Całą galerię screenshotów oprogramowania można zobaczyć pod tym adresem: https://goo.gl/photos/bVZHXCMJxK3oyzuFA

Parametry zastosowanego modemu podane przez producenta
- pobieranie do 100Mbps, wysyłanie do 50Mbps dla połączeń LTE (cat3)
- wsparcie dla wszystkich występujących w Polsce częstotliwości LTE (800, 1800 i 2600MHz), a także częstotliwości 850, 900 i 2100MHz (band 1, 3, 5, 7, 8 i 20)
- pobieranie do 42Mbps, wysyłanie do 5,5Mbps dla połączeń UMTS/HSPA+
- wsparcie dla 3 częstotliwości UMTS/HSPA+: 850 MHz, 900 MHz, 2100 MHz
- obsługa podłączeń LTE/UMTS z automatycznym przełączeniem do GSM/EDGE/GPRS przy niewystarczającej mocy sygnału LTE lub UMTS
- obsługa roamingu

Po rozebraniu urządzenia okazało się że to zastosowany modem to Sierra Wireless EM7345 na złączu M.2.

Inne parametry urządzenia
- sieć WLAN 2.4GHz do 450Mbps (MIMO 3x3)
- interfejs przewodowy ethernet 1Gbps
- brak ograniczeń co do liczby użytkowników routera
- zintegrowane anteny LTE (2 w podstawie)
- zintegrowane anteny WLAN

Na urządzenie przysługuje 5 lat gwarancji (tak chwali się producent), zaś sugerowana cena detaliczna to 899zł. Ten sam model routera można znaleźć w ofercie sieci komórkowej Play, więc jeżeli ktoś będzie podpisywał nową umową czy przydłużał istniejącą, to można nabyć ten produkt po atrakcyjniejszej cenie od operatora. Należy zauważyć że router nie obsługuje agregacji pasma, więc nie będzie korzystał z dobrodziejstwa sieci LTE-Ultra, wprowadzonej ostatnio przez operatora Play.

Dla kogo ten router?
Jeżeli potrzebujesz pełnego automatu, do którego włożysz tylko kartę SIM to tak, on jest dla Ciebie. Jeżeli dodatkowo chciałbyś skonfigurować sieć gościnną, vpn, zmieniać hasło sieci czy wyłączyć wifi na noc - to też to możesz zrobić. Zakładam więc że 95% użytkowników tego routera tak postąpi i będą zadowoloni, Natomiast jeżeli mieszkasz w okolicy o trudnej propagacji sygnału i musisz wymusić pasmo, technologię - musisz już sięgnąć do interfejsu webowego, ale to też jeszcze się da. Nie da się tak normalnie podłączyć zewnętrznych anten, więc jeżeli musisz wdrapywać się na dach żeby był zasięg LTE - to raczej nie. Jeżeli musisz też co jakiś czas doładowywać kartę wykorzystując kody USSD czy potrzebujesz odczytywać SMSy - też się nie da. Router jest na tyle mały, że można go bez problemu zabrać ze sobą na weekendowy wyjazd na działkę czy dłuższy wyjazd na wakacje - na pewno się zmieści do walizki. Cena urządzenia jest wysoka, ale oferuje on wiele ciekawych funkcji i istnieje nadzieja na aktualizację oprogramowania. W samym oprogramowaniu mamy mnogość funkcji które pozwalają na ustawienie urządzenia wg własnych potrzeb. Dla fanów cyferek oprogramowanie ma do zaoferowania wiele ciekawych informacji: od siły sygnału na poszczególnych antenach, po przez poziom szumów, status połączenia, używanej technologii, czasu połączenia, pasma (częstotliwości) na której się połączył, szerokości pasma, a także przy sprzyjających parametrach, przybliżonej odległości od stacji bazowej. O takich drobnostkach jak CellID, LAC/TAC/NodeB nie muszę wspominać. Łatwa możliwość ustawienia sieci gościnnej, łatwa kontrola dostępu i ustawienie ograniczeń naprawdę pomaga w kontroli tego urządzenia.

Wydajność
Sieć komórkowa to bardzo indywidualna sprawa i jak wiadomo zależy od wielu czynników. Mimo to postanowiłem zrobić kilka pomiarów prędkości. Poniżej wyniki speedtestu, router był w domu na biurku.

Obrazek

Obrazek

Choć oczywiście to nie wiele znaczy bo są to wyniki u mnie w domu, ale nasuwa jeden wniosek - jeżeli ktoś ma dobry zasięg to sam router nie będzie tu wąskim gardłem.

Wnętrze
Całość skryta za ekranami, ale modem dostępny jest w postaci karty M.2

Obrazek

Obrazek

Pozytywy
- gigabitowy port ethernet
- sieć gościnna
- szczegółowe informacje o połączeniu komórkowym oraz o poziomach sygnału
- możliwość wybory pasma (dla LTE), technologii, roamingu
- domyślne szyfrowanie sieci WiFi kluczem WPA2
- możliwość filtrowania i ograniczenia dostępu

Negatywy
- brak możliwości podłączenia anten zewnętrznych*
- brak interfejsu radiowego A/AC (5GHz)
- brak możliwości wysyłania kodów USSD
- brak wysyłania/odbierania wiadomości SMS

*) tu należy się mała uwaga. Jak zauważyliście na zdjęciach, anteny wewnętrzne podłączone są przy pomocy standardowych złączy Hirose uFL. Nic nie stoi więc na przeszkodzie aby wyprowadzić złącza na zewnątrz obudowy i podłączyć antenę. W internecie można znaleźć oferty sprzedaży gotowych zestawów wraz z odpowiednią tylną zaślepką (przeznaczone dla modeli 6810 i 6820), więc dla kogoś z choć minimalnymi umiejętnościami manualnymi nie powinno to stanowić problemu.



Do testów sprzęt dostarczyło studio PRowokacja Agencja Public Relations, które prowadzi biuro prasowe firmy AVM. Dziękuję. W testach wykorzystałem kartę SIM operatora Play.

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 6820 LTE
Post: 5 cze 2016, 13:24 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Cezary, a gdzie zrzut z konsoli szeregowej (złącze chyba widać na zdjęciu)?
Na czym to jest? Jakieś QCA?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 6820 LTE
Post: 5 cze 2016, 18:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 9 kwie 2010, 23:28
Posty: 14176
Lokalizacja: Warszawa
Pewnie że mam. CPU to Qualcomm
# cat /proc/cpuinfo
system type      : QCA955x
processor      : 0
cpu model      : MIPS 74Kc V5.0
BogoMIPS      : 358.40
wait instruction   : yes
microsecond timers   : yes
tlb_entries      : 32
extra interrupt vector   : yes
hardware watchpoint   : yes, count: 4, address/irw mask: [0x0ffc, 0x0ffc, 0x0ffb, 0x0ffb]
ASEs implemented   : mips16 dsp
shadow register sets   : 1
core         : 0
VCED exceptions      : not available
VCEI exceptions      : not available


Do tego 128MB flash, 128MB ram. Bootloader to ichnia EVA stosowana w innych urządzeniach AVM.
Pełen bootlog:

(AVM) EVA Revision: 1.2373 Version: 3373
(C) Copyright 2005 AVM Date: May  4 2015 Time: 17:14:07 (0) 3 0x0-0x640D

[FLASH:] MACRONIX Uniform-Flash 1MB 256 Bytes WriteBuffer
[FLASH:](Eraseregion [0] 16 sectors a 64kB)
[NAND:] 128MB TOSHIBA 2048 Pagesize 128k Blocksize 1024 Blocks HW
[SYSTEM:] QCA955x on 720/600/200MHz

Eva_AVM >##............................
Booting QCA955x
[    0.000000] Linux version 2.6.32.61 (jpluschke@EmbeddedVM) (gcc version 4.8.1 (Buildroot 2013.05) ) #1 Wed Feb 24 18:55:30 CET 2016
[    0.000000] [init_avm_kernel_config] AVM Kernel Config (ptr 80465000)
[    0.000000] [init_avm_kernel_config] AVM Kernel Config: module memory entry
[    0.000000] CPU revision is: 00019750 (MIPS 74Kc)
[    0.000000] [plat_mem_setup] memsize 0x8000000
[    0.000000] cpu apb ddr apb ath_sys_frequency: cpu 720 ddr 600 ahb 200
[    0.000000] Determined physical RAM map:
[    0.000000] Zone PFN ranges:
[    0.000000]   Normal   0x00000000 -> 0x00008000
[    0.000000] Movable zone start PFN for each node
[    0.000000] early_node_map[1] active PFN ranges
[    0.000000]     0: 0x00000000 -> 0x00008000
[    0.000000] [module-alloc-by-name] 'modulemem' not in use, use AVM Kernel Config (7262208 bytes, reserved for module mem)
[    0.000000] [module-alloc] use 0x6ed000 bytes at 0x81101000
[    0.000000] Built 1 zonelists in Zone order, mobility grouping on.  Total pages: 32512
[    0.000000] Kernel command line: console=ttyS0,115200n8r nor_size=0 sflash_size=1MB nand_size=128MB ethaddr=xx:xx:xx:xx:xx:xx
[    0.000000] [mtdflash_setup] mtd_start 0x1f000000 mtd_end 0x1f01ffff
[    0.000000] PID hash table entries: 512 (order: -1, 2048 bytes)
[    0.000000] Dentry cache hash table entries: 16384 (order: 4, 65536 bytes)
[    0.000000] Inode-cache hash table entries: 8192 (order: 3, 32768 bytes)
[    0.000000] wait instruction: r4k_wait_irqoff
[    0.000000] [avm_cache_set_coherency]: setting cache coherency for HWRevision=214 to write back allocate
[    0.000000] Primary instruction cache 64kB, VIPT, 4-way, linesize 32 bytes.
[    0.000000] Primary data cache 32kB, 4-way, VIPT, cache aliases, linesize 32 bytes
[    0.000000] Writing ErrCtl register=00000000
[    0.000000] Readback ErrCtl register=00000000
[    0.000000] [mips_nmi_setup] setup NMI vector to base 0x80000380
[    0.000000] Memory: 117644k/131072k available (3339k kernel code, 13260k reserved, 1156k data, 148k init, 0k highmem)
[    0.000000] Hierarchical RCU implementation.
[    0.000000] NR_IRQS:128
[    0.000000] [mips_cpu_irq_init] irq_base 0
[    0.000000] [ath_gpio_irq_init] done
[    0.000000] plat_time_init: plat time init done
[    0.000000] console [ttyS0] enabled
[    0.004000] Calibrating delay loop... 358.40 BogoMIPS (lpj=716800)
[    0.088000] Mount-cache hash table entries: 512
[    0.092000] kernel_init: started
[    0.092000] kernel_init: kernel locked
[    0.096000] NET: Registered protocol family 16
[    0.100000] [ath_avm_gpio_init]
[    0.104000] (c) AVM 2014, Reboot Status is: Power-On-Reboot
[    0.108000] [TFFS3_Early_Init] called
[    0.112000] [avmnet] [avmnet_cfg_init] Driver version: 6.221  -  Revision 1496:3426  -  Mi 24. Feb 18:55:03 CET 2016
[    0.116000] [ath_pcibios_init]
[    0.224000] system-load 1  loadavg 0.0 0.0 0.0 - 6 tasks:0 % curr:swapper(0 %) max:swapper(0 %, pid:1), readytorun: 1, pgfault 0/s (max 0 avg 0.0)
[    0.388000] <Warning : PCIe WLAN Module not found !!!>
[    0.392000]  done
[    0.392000] ath_pcibios_init: bus 0
[    0.396000] ***** Warning PCIe 0 H/W not found !!!
[    0.400000] [ath_mtd_init] nand: type=512, start=0x1b800000, end=0x1b800300
[    0.404000] [ath_mtd_init] flash: type=512, start=0x1f000000, end=0x1f100000
[    0.408000] [find_nmi_vector] no nmi vector found
[    0.412000] bio: create slab <bio-0> at 0
[    0.416000] usbcore: registered new interface driver usbfs
[    0.420000] usbcore: registered new interface driver hub
[    0.424000] usbcore: registered new device driver usb
[    0.428000] NET: Registered protocol family 2
[    0.432000] IP route cache hash table entries: 1024 (order: 0, 4096 bytes)
[    0.440000] TCP established hash table entries: 4096 (order: 3, 32768 bytes)
[    0.444000] TCP bind hash table entries: 4096 (order: 2, 16384 bytes)
[    0.452000] TCP: Hash tables configured (established 4096 bind 4096)
[    0.460000] TCP reno registered
[    0.460000] NET: Registered protocol family 1
[    0.468000] ATH GPIOC major 0
[    0.472000] squashfs: version 3.4 (2008/08/26) Phillip Lougher
[    0.476000] msgmni has been set to 230
[    0.488000] alg: No test for stdrng (krng)
[    0.528000] io scheduler noop registered (default)
[    0.532000] [avm_membench_init]
[    0.540000] avm_net_trace: Up and running.
[    0.544000] [loadcontrol] set auto - scale=1
[    0.548000] [avm] configured: watchdog event debug
[    0.552000] AVM_WATCHDOG: Watchdog Driver for AR7 Hardware (Version 1.0, build: Feb 24 2016 18:54:37)
[    0.564000] ttyS0 at MMIO 0x18020000 (irq = 19) is a PORT_16550A
[    0.568000] ttyS1 at MMIO 0x18500000 (irq = 22) is a PORT_ATH_HI
[    0.580000] loop: module loaded
[    0.580000] Generic platform RAM MTD, (c) 2004 Simtec Electronics
[    0.588000] Registering AR7240-flash-driver...
[    0.592000] [ath_spi_parser_function] mtd_info->name ath-nor mtd_info->index 0 param=0 p_mtd_pat=0x8781bd98
[    0.604000] 3 avm_spi partitions found on MTD device ath-nor
[    0.608000] Creating 3 MTD partitions on "ath-nor":
[    0.612000] 0x000000000000-0x000000020000 : "urlader"
[    0.620000] 0x000000020000-0x000000090000 : "tffs (1)"
[    0.624000] 0x000000090000-0x000000100000 : "tffs (2)"
[    0.628000] Atheros on-chip NAND FLash Controller Driver, Version 1.0 (c) 2014 AVM GmbH, 2010 Atheros Communications, Ltd.
[    0.640000] ath Nand ID: 98:f1:80:15:f2
[    0.644000] Toshiba NAND 128MiB 3,3V 8-bit [128MB]
[    0.648000] [ath_nand_parser_function] mtd_info->name ath-avmnand mtd_info->index 0 param=0 p_mtd_pat=0x8781bd80
[    0.660000] 6 avm_nand partitions found on MTD device ath-avmnand
[    0.668000] Creating 6 MTD partitions on "ath-avmnand":
[    0.672000] 0x000000000000-0x000000400000 : "kernel"
[    0.684000] 0x000000400000-0x000003400000 : "filesystem"
[    0.772000] 0x000003400000-0x000003800000 : "reserved-kernel"
[    0.784000] 0x000003800000-0x000006800000 : "reserved-filesystem"
[    0.860000] ath_nand_block_isbad: <block is bad at 0x6000000>
[    0.880000] 0x000006800000-0x000006a00000 : "config"
[    0.892000] 0x000006a00000-0x000008000000 : "nand-filesystem"
[    0.936000] ====== NAND Parameters ======
[    0.936000] ath_nand_sc = 0x8788e000 bbt = 0x878baa80 bbt_size = 0x100 page = 0x800 block = 0x20000 oob = 0x40
[    0.948000] tun: Universal TUN/TAP device driver, 1.6
[    0.952000] tun: (C) 1999-2004 Max Krasnyansky <maxk@qualcomm.com>
[    0.960000] i2c /dev entries driver
[    0.964000] ath-i2c ath-i2c.0: ATH i2c bus driver.
[    0.968000] CAPI Subsystem Rev 1.1.2.8
[    0.972000] AVM PA 4.3.12 2015-11-11
[    0.976000] AVM PA skb pktinfo at offset 132 size 196
[    0.984000] [loadcontrol]module avm_pa registered
[    0.988000] TCP cubic registered
[    0.992000] mcfw: IGMPv3 fast forwarding
[    0.996000] NET: Registered protocol family 10
[    1.000000] NET: Registered protocol family 17
[    1.004000] Bridge firewalling registered
[    1.008000] l2tp_core: L2TP core driver, V2.0
[    1.012000] l2tp_ip: L2TP IP encapsulation support (L2TPv3)
[    1.016000] l2tp_netlink: L2TP netlink interface
[    1.024000] l2tp_eth: L2TP ethernet pseudowire support (L2TPv3)
[    1.028000] l2tp_ip6: L2TP IP encapsulation support for IPv6 (L2TPv3)
[    1.036000] ath_otp_init: Registering OTP success
[    1.040000] TFFS: tiny flash file system driver. GPL (c) AVM Berlin (Version 2.0)
[    1.048000]       mount on mtd1 and mtd2 (double buffering)
[    1.056000] TFFS Name Table L
[    1.060000] Adam2 environment variables API installed.
[    1.064000] [tffs3_init] TFFS version 2 running, not starting up version 3
[    1.072000] [tffs_procstat_init] TFFS version 2 running, not starting up version 3
[    1.080000] [prepare_log_proc] TFFS version 2 running, not starting up version 3
[    1.088000] {avmnet_cfg_netinit}
[    1.088000] [avmnet] No config found for HWRev 214, HWSubRev 1, Profile-ID 0, trying base config for HWSubRev
[    1.100000] [avmnet] No config found for HWRev 214, HWSubRev 1, trying base config for HWRev
[    1.624000] [avmnet_set_macaddr] Setup Mac Addr for Device(eth0): xx:xx:xx:xx:xx:xx
[    1.632000] avmnet: avm_pa: register pid eth0
[    1.636000] kernel_init: basic setup done
[    1.640000] SQUASHFS error: Can't find a SQUASHFS superblock on mtdblock4
[    1.648000] yaffs: dev is 32505860 name is "mtdblock4" ro
[    1.652000] yaffs: passed flags ""
[    1.676000] VFS: Mounted root (yaffs filesystem) readonly on device 31:4.
[    1.684000] Freeing unused kernel memory: 148k freed
[    1.708000] trying /sbin/init
[    1.876000] [squashfs] use zip compression
[VR9-flash] -- Test --
starting pid 123, tty '/dev/ttyS0': '/etc/init.d/rc.S'
mount: mounting proc on /proc failed: Device or resource busy
tar: removing leading '/' from member names
source files in group 0 ...
/etc/init.d/S00-signal    /etc/init.d/S02-led       /etc/init.d/S08-tffs
/etc/init.d/S01-head      /etc/init.d/S05-watchdog  /etc/init.d/S09-config
[    2.860000] [module-alloc-by-name] give 0x14000 bytes at 0x81101000 to module 'led_modul_Fritz_Box_HW214' (0x6d9000 bytes left)
[    2.872000] led_modul_Fritz_Box_HW214: module license '
[    2.872000] (C) Copyright 2012 by AVM
[    2.872000] ' taints kernel.
[    2.884000] Disabling lock debugging due to kernel taint
[    2.896000] [LED] use GPIO 4 for 'gpio_avm_led_power'
[    2.904000] [LED] use GPIO 11 for 'gpio_avm_led_wlan'
[    2.908000] [LED] use GPIO 21 for 'gpio_avm_led_lte1'
[    2.912000] [LED] use GPIO 23 for 'gpio_avm_led_lte2'
[    2.916000] [LED] use GPIO 22 for 'gpio_avm_led_lte3'
[    2.924000] [LED] use GPIO 12 for 'gpio_avm_lte_power'
[    2.928000] [LED] use GPIO 16 for 'gpio_avm_lte_disable'
[    2.932000] [BUTTON] use GPIO 20 for 'gpio_avm_button_wlan'
[    2.940000] [BUTTON] use GPIO 19 for 'gpio_avm_button_wps'
[    2.944000] [button_init] name button_both, virtual multipush button
[    2.952000] [register_bug_debug_table] name='led-modul' 0x8110b044 - 0x8110b058
[    2.964000] AVM_WATCHDOG: System Init UEberwachung 120 Sekunden
mknod: /var/flash/ar7.cfg: File exists
P-Defaults: do nothing
exceute files in group 0 ...
/etc/init.d/E05-basemodules
group 0 done ...
source files in group 1 ...
/etc/init.d/S10-html        /etc/init.d/S12-default
/etc/init.d/S10-vm          /etc/init.d/S15-filesys
/etc/init.d/S11-config_def  /etc/init.d/S17-tam
modprobe: module nand not found in modules.dep
[yaffs] driver is loaded
[yaffs] nand-mtd: mtd8: 01600000 00020000 "nand-filesystem"
/etc/init.d/rc.S: /etc/init.d/S15-filesys: line 93: usbcfgctl: not found
[    3.380000] yaffs: dev is 32505864 name is "mtdblock8" rw
[    3.388000] yaffs: passed flags ""
[yaffs] Internal Memory assigned @ /var/media/ftp
exceute files in group 1 ...
/etc/init.d/E15-device
mknod led c 249
mknod tffs c 250
mknod avm_power c 254
mknod debug c 251
mknod avm_event c 252
mknod capi_oslib c 68
/
group 1 done ...
source files in group 2 ...
/etc/init.d/S21-udev
exceute files in group 2 ...
group 2 done ...
source files in group 3 ...
/etc/init.d/S30-ledcfg
Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'tty' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'dialout' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'kme[    3.684000] udev: starting version 151
m' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'video' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'audio' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'lp' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'disk' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'floppy' unknown

Jan  1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'cdrom' [    3.724000] [module-alloc-by-name] give 0x1000 bytes at 0x81115000 to module 'lzo_compress' (0x6d8000 bytes left)
unknown

Jan     3.736000] [module-alloc-by-name] 0x1000 bytes used, 0x1980 bytes expected
 1 01:00:03 udevd[332]: specified group 'tape' unknown

exceute files in group 3 ...
group 3 done ...
source files in group 4 ...
/etc/init.d/S40-swap      /etc/init.d/S44-hostname  /etc/init.d/S48-configd
/etc/init.d/S42-ptest     /etc/init.d/S46-usb
[    3.772000] [module-alloc-by-name] give 0x1000 bytes at 0x81116000 to module 'lzo_decompress' (0x6d7000 bytes left)
[    3.780000] [module-alloc-by-name] 0x1000 bytes used, 0x1aa0 bytes expected
[    3.812000] [module-alloc-by-name] give 0x4000 bytes at 0x81117000 to module 'ramzswap' (0x6d3000 bytes left)
[    3.824000] [module-alloc-by-name] 0x4000 bytes used, 0x5d90 bytes expected
[    3.856000] ramzswap: /dev/ramzswap0 initialized: disksize_kb=8192mknod: /dev/ramzswap0: File exists

[    3.876000] Adding 8184k swap on /dev/ramzswap0.  Priority:-1 extents:1 across:8184k SS
modprobe: module usbcore not found in modules.dep
[    3.936000] [module-alloc-by-name] give 0xc000 bytes at 0x8111b000 to module 'ehci_hcd' (0x6c7000 bytes left)
[    3.964000] ehci_hcd: USB 2.0 'Enhanced' Host Controller (EHCI) Driver
[    4.040000] Port Status 1c000004
[    4.044000] ath-ehci ath-ehci.0: ATH EHCI
[    4.048000] ath-ehci ath-ehci.0: new USB bus registered, assigned bus number 1
[    4.056000] ehci_reset Intialize USB CONTROLLER in host mode: 13
[    4.060000] ehci_reset Port Status 1c000000
[    4.068000] ath-ehci ath-ehci.0: irq 3, io mem 0x1b000000
[    4.072000] ehci_reset Intialize USB CONTROLLER in host mode: 13
[    4.080000] ehci_reset Port Status 1c000000
[    4.096000] ath-ehci ath-ehci.0: USB 2.0 started, EHCI 1.00
[    4.104000] usb usb1: configuration #1 chosen from 1 choice
[    4.112000] hub 1-0:1.0: USB hub found
[    4.112000] hub 1-0:1.0: 1 port detected
[    4.116000] avm_net_trace: New net trace device 'usb1' registered with minor 161.
exceute files in group 4 ...
/etc/init.d/E46-net
/etc/init.d/E46-net: line 5: /etc/init.d/rc.dsl.sh: not found
[    4.500000] [module-alloc-by-name] give 0x174000 bytes at 0x81127000 to module 'kdsldmod' (0x553000 bytes left)
[    4.512000] [module-alloc-by-name] 0x174000 bytes used, 0x1a7f90 bytes expected
[    4.608000] kdsldmod: init start (Feb 24 2016 19:20:29) sizeof(struct sk_buff)=440
[    4.620000] userman: device registerd (userman_url) with major=243
[    4.628000] kdsld: ttychannel: ldisc 8 registered
[    4.632000] PCP_NL: PCP netlink interface (multicast group 1)
[    4.636000] kdsldmod: init done (Feb 24 2016 19:20:30)
Jan  1 01:00:05 l2tpv3d[502]: starting ...
Jan  1 01:00:05 l2tpv3d[504]: starting.
1970-01-01 01:00:05 l2tpv3d[502]: ready (0sec)
Jan  1 01:00:05 l2tpv3d[504]: verbose: DISABLED
Jan  1 01:00:05 ctlmgr[509]: pcpc_create_ctx: no pcpserver found
Jan  1 01:00:05 upnpd[515]: starting ...
1970-01-01 01:00:05 upnpd[515]: ready (0sec)
[    5.824000] [avm_power] eth: port 0 force normal  CON t0
Jan  1 01:00:06 multid[561]: startup ($Revision: 28548 $$CompileDate: Feb 24 2016 19:16:48 $)
Jan  1 01:00:06 multid[561]: starting ...
Jan  1 01:00:06 multid[563]: HWRevision=214
Jan  1 01:00:06 multid[563]: l2tpcfg_cfg2buf: size 161
Jan  1 01:00:06 multid[563]: opt_without_tr069discover=0, AR7CFG->vinax_hsi_lan_ports=, multid.use_vinax=0, multid.tcom_targetarch=0, is_eth_switch_installed()=0, multid.cpmac_no_ata_possible=0, pppoeiface=nuller
Jan  1 01:00:06 multid[563]: setup_cpmac: get_pppoeiface=???, multid.wan_iface_name=eth0
Jan  1 01:00:06 multid[563]: bridge_configured: is_vinax=0, is_ata=0, bridge_with_switch_separation=1
Jan  1 01:00:06 multid[563]: bridge_configured: nqos_bridge_active=0, bridge_port_set=0x0, igmp_flt_portset=0x0
Jan  1 01:00:06 multid[563]: bridge_configured: portnumber=1, portbit=0x1, mode=0
Jan  1 01:00:06 multid[563]: bridge_configured: other_bridge_active=0, effective bridge_port_set=0x0
Jan  1 01:00:06 multid[563]: ipv6_remove_addresses_for(eth0)
Jan  1 01:00:06 multid[563]: create new bridge lan
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: wlan_plugin_init:630: svn revision 2169
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: weak_wlan_check:73: Missing weak 'wlan_get_known_wlan_macs'.
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: weak_wlan_check:76: Missing weak 'process_wlanmail'.
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: weak_wlan_check:79: Missing weak 'wlan_enabled_changed'.
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: weak_wlan_check:82: Missing weak 'wlan_wcfgutil_set_output'.
Jan  1 01:00:06 ctlmgr[511]: WLANLIB: weak_wlan_check:83: Missing weak 'wlan_wcfgutil_set_dbg_level'.
[    7.764000] ADDRCONF(NETDEV_UP): lan: link is not ready
[    7.772000] ADDRCONF(NETDEV_UP): lan: link is not ready
[    8.284000] ADDRCONF(NETDEV_UP): eth0: link is not ready
Jan  1 01:00:08 multid[563]: remove_iface_from_o[    8.296000] device eth0 entered promiscuous mode
ther_linuxbridge[    8.300000] lan: port 1(eth0) entered forwarding state
s: iface=eth0, b    8.304000] lan: port 1(eth0) entered forwarding state
r_exclude=lan
[    8.312000] ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): lan: link becomes ready
Jan  1 01:00:08 multid[563]: br_get_list1: num=1
Jan  1 01:00:08 multid[563]: list[0]=lan
Jan  1 01:00:08 multid[563]: add eth0 to linuxbridge(2) lan
Jan  1 01:00:08 multid[563]: create new bridge guest
[    8.772000] lan: port 1(eth0) entered disabled state
[    9.344000] ADDRCONF(NETDEV_UP): guest: link is not ready
[    9.352000] ADDRCONF(NETDEV_UP): guest: link is not ready
Jan  1 01:00:09 multid[563]: ipv6_remove_addresses_for(lan)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: ipv6_remove_addresses_for(guest)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: set_igmp_bridge_flt:
Jan  1 01:00:09 multid[563]: set_igmp_bridge_flt: sum portmap=0x0
Jan  1 01:00:09 multid[563]: set_igmp_bridge_flt: reset igmp netfilter
Jan  1 01:00:09 multid[563]: snooping for lan? 1

Jan  1 01:00:09 multid[563]: multicast_snooping for bridge lan = 1
Jan  1 01:00:09 multid[563]: snooping for lan:0? 1

Jan  1 01:00:09 multid[563]: snooping for guest? 1

Jan  1 01:00:09 multid[563]: multicast_snooping for bridge guest = 1
Jan  1 01:00:09 multid[563]: mrouter: using IGMPv3 for upstream interface dsl
Jan  1 01:00:09 multid[563]: mrouter: using IGMPv3 for other interfaces
Jan  1 01:00:09 multid[563]: resolv.conf with 127.0.0.1 written
Jan  1 01:00:09 multid[563]: 125: enterprise 3561 suboption 4 op=0x2ae860e8
Jan  1 01:00:09 multid[563]: 125: enterprise 3561 suboption 5 op=0x2ae860e8
Jan  1 01:00:09 multid[563]: 125: enterprise 3561 suboption 6 op=0x2ae860e8
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD: TR111 enabled
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on lan:0 skipped, is virtual interface
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on guest
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: neighbour: real mac for samsung changed from 88:53:2e:a8:1a:83 to e8:11:32:99:3d:a0
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: open(/dev/userman) - No such file or directory (2)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: add_jasonii_dns_rebind_protection_exceptions: free list
Jan  1 01:00:09 multid[563]: Warning: dnsd_start: no dns server added
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lo new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: mrouter: lan: vif 0 if_index 5
Jan  1 01:00:09 multid[563]: mrouter: lan: vif 0 if_index 5
Jan  1 01:00:09 multid[563]: mrouter: guest: vif 1 if_index 6
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lo up.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lo carrier up
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface gmac0 new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface eth0 new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: remove_iface_from_other_linuxbridges: iface=eth0, br_exclude=lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: br_get_list1: num=2
Jan  1 01:00:09 multid[563]: list[0]=lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: list[1]=guest
Jan  1 01:00:09 multid[563]: br_get_interfaces(guest)=0
Jan  1 01:00:09 multid[563]: add eth0 to linuxbridge(2) lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: setup_mc_mdb: bridgename=lan etherdevname=eth0 (239.255.255.250)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface eth0 up.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface adsl new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lan new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lan up.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on lan
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface lan carrier up
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface guest new.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface guest up.
Jan  1 01:00:09 multid[563]: DHCPD on guest
Jan  1 01:00:09 multid[563]: interface guest carrier up
Jan  1 01:00:09 multid[563]: ipv6_remove_addresses_for(lan)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: ipv6_remove_addresses_for(guest)
1970-01-01 01:00:09 multid[561]: ready (3sec)
Jan  1 01:00:09 multid[563]: verbose: DISABLED
Jan  1 01:00:09 ddnsd[602]: startup ($Revision: 1.31 $$CompileDate: Feb 24 2016 19:16:48 $)
Jan  1 01:00:09 ddnsd[602]: starting ...
Jan  1 01:00:09 ddnsd[604]: DDNS: 1 account(s)
1970-01-01 01:00:09 ddnsd[602]: ready (0sec)
Jan  1 01:00:09 ddnsd[604]: verbose: DISABLED
Jan  1 01:00:09 pcpd[606]: startup (Feb 24 2016 19:16:46)
Jan  1 01:00:09 pcpd[606]: starting ...
Jan  1 01:00:09 pcpd[608]: Local v4 address: 192.168.178.1
Jan  1 01:00:09 pcpd[608]: verbose: DISABLED
1970-01-01 01:00:09 pcpd[606]: ready (0sec)
Jan  1 01:00:09 upnpdevd[610]: startup ($Revision: 1.11 $$CompileDate: Feb 24 2016 19:16:48 $)
Jan  1 01:00:09 upnpdevd[610]: starting ...
Jan  1 01:00:09 upnpdevd[612]: CONFIG_LOGD disabled: No UPnP-Device for avmlogd
1970-01-01 01:00:09 upnpdevd[610]: ready (0sec)
Jan  1 01:00:09 upnpdevd[612]: verbose: DISABLED
rc.wlan: Start WLAN...
WLAND:[00620]:01:00.09/[9.69]:BUILD: Feb 24 2016, 19:31:05
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: startup ($Revision: 28389 $$CompileDate: Feb 24 2016 19:17:14 $)
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: set_preconfig1
Jan  1[    9.944000] [module-alloc-by-name] give 0x1b000 bytes at 0x8129b000 to module 'aae' (0x538000 bytes left)
 01:00:09 dsld[6    9.952000] [module-alloc-by-name] 0x1b000 bytes used, 0x21478 bytes expected
23]: sync_group in ar7.cfg:
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: sync_group:sync_lte(enabled=1), nr=0
Jan  1 01:00:09 dsld[623]:   vcc:1/32
Jan  1 01:00:09 dsld[623]:     dsliface:internet
Jan  1 01:00:09 dsld[623]:     dsliface:voip
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: sync_group: lte
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: sync_lte is igd_device
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: set_preconfig2
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: add_vcc_connection: 1/32, sync_group=lte
Jan  1 01:00:09 dsld[623]: starting ...
[   10.024000] [wlan_config] Given config is:
[   10.028000] [wlan_config]   hw_interface=0 chip_type=5 (wasp) offload=1 (non)
[   10.036000] [wlan_config] hwrev=214 hwsubrev=1 maca=xx:xx:xx:xx:xx:xx
[   10.044000] [wlan_eeprom] Calibration data blocks found = 1
[   10.052000] [wlan_eeprom] EEPROM #1, type "AR93xx/AR95xx":
[   10.056000] [wlan_eeprom] Customer data="AVM6820_CAL1_V2"
[   10.064000] [wlan_eeprom] MinCCAPwr thresh set to 2GHz:-72,-72,-72 5GHz:-1,0,0
[   10.072000] [wlan_eeprom] Build with ART2 4.4
[   10.076000] avm_net_trace: New net trace device 'WLAN Management Traffic' registered with minor 128.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: DSL M[   10.092000] kdsld: kdsld_vcc_preunregister: *
ac xx:xx:xx:xx:xx:xx
Jan  1 01[   10.096000] kdsld: nr_ipv4 0 nr_ipv6 0 nr_vpn 0
:00:10 dsld[630]: VOIP Mac xx:xx:xx:xx:xx:xx
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: VCC2 Mac xx:xx:xx:xx:xx:xx
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: VCC3 Mac xx:xx:xx:xx:xx:xx
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: sync_group(prepare_interfaces): lte: inet_nr=0
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: nach prepare_interfaces: dsld.dsliface_default_inet_nr=0, dsld.dsliface_voip_nr=-1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: get_queueindex: none: not found
Jan  1 0[   10.140000] kdsld: kdsld_vcc_preregister: prelte1
1:00:10 dsld[630   10.144000] kdsld: kdsld_vcc_preregister: vcc->ifaces=(null)
]: queue 0: prio[   10.152000] kdsld: IPv6: internet: link local fe80::3a10:d5ff:fe2c:1505 remote ::
 0 weight 0 shra   10.160000] kdsld: internet: set_rcv_ipaddr: 192.168.178.1
te 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 1: prio 10 weight 0 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 2: prio 20 weight 0 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 3: prio 30 weight 0 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 4: prio 100 weight 90 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 5: prio 100 weight 10 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: queue 6: prio 200 weight 0 shrate 0 shburst 0 wan
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: appl 0: sip-appl result 1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark sip" result 1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark rtp" result 1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark sip_internet" result 1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: cl[   10.236000] system-load 100 % loadavg 0.23 0.5 0.2 - 56 tasks:33 % curr:uname(0 %) max:ctlmgr(13 %, pid:511), readytorun: 2, pgfault 7561/s (max 2 avg 1.0)
assifer: local "localmark rtp_internet" result 1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark sipdns,ntpdns,tr069dns,tr069" result 2
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark igmp" result 3
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark webdav" result 4
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: local "localmark dns" result 2
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: lan "udp.dport 43962,47806" result 2
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: lan "ip.proto IPv6-ICMP" result 2
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: lan "ip.proto icmp" result 2
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: lan "udp.dport 53" result 2
Jan [   10.308000] [module-alloc-by-name] give 0x4000 bytes at 0x812b6000 to module 'adf' (0x534000 bytes left)
 1 01:00:10 dsld   10.320000] [module-alloc-by-name] 0x4000 bytes used, 0x4c44 bytes expected
[630]: classifer: lan "udp.dport 5060" result 5
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: classifer: lan "tcp.dport 5060" result 5
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 0: tos 65535 vprio 65535 queue 5 appl 65535 bridge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 1: tos 65535 vprio 65535 queue 2 appl 65535 bridge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 2: tos 65535 vprio 65535 queue 1 appl 65535 brid[   10.364000] ****Address of trace_timer :812b8c80
ge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 3: tos 65535 vprio 65535 queue 0 appl 65535 bridge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 4: tos 65535 vprio 65535 q[   10.388000] [module-alloc-by-name] give 0x2000 bytes at 0x812ba000 to module 'mii' (0x532000 bytes left)
ueue 6 appl 6553   10.396000] [module-alloc-by-name] 0x2000 bytes used, 0x23a4 bytes expected
5 bridge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: result 5: tos 65535 vprio 65535 queue 2 appl 0 bridge 65535 forward 65535
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface lo added.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface lo up.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface lo carrier_up.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface gmac0 added.
   10.436000] [module-alloc-by-name] give 0x4000 bytes at 0x812bc000 to module 'usbnet' (0x52e000 bytes left)

Jan  1 01:00:1   10.448000] [module-alloc-by-name] 0x4000 bytes used, 0x56a8 bytes expected
0 dsld[630]: interface eth0 up.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface adsl added.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface lan added.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface lan up.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface guest added.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: interface guest up.
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: start register_vccs_and_ifaces_on_kdsld for sync_lte
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: setup_dslchannel: ifname=lte0
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: kdsld_preregister_vcc: prelte1
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: kdsld_preregister_vcc: kdsld_vccidx=0
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_forwardrules: group=3
Jan  1 01:00:10 dsld[   10.512000] [module-alloc-by-name] give 0x2000 bytes at 0x812c0000 to module 'asf' (0x52c000 bytes left)
[630]: udslcb_cr   10.524000] [module-alloc-by-name] 0x2000 bytes used, 0x3234 bytes expected
eated: nr=0 (sync_lte)
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: udsliface->attached=1(0x44cd8c)
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_internet_forwardrules: FORWARDRULES_INTERNET_NORMAL=13
Jan [   10.548000] [module-alloc-by-name] give 0x5000 bytes at 0x812c2000 to module 'cdc_acm' (0x527000 bytes left)
 1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_forwardrules: group=13
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: collect_configured_forwardrules: add rule normal:internet:tcp 0.0.0.0:47594 0.0.0.0[   10.572000] usbcore: registered new interface driver cdc_acm
:47594 0
Jan     10.580000] cdc_acm: v0.26:USB Abstract Control Model driver for USB modems and ISDN adapters
1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_forwardrules: group=10
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_forwardrules: group=11
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: udslinterface_set_forwardrules: group=12
1970-01-01 01:00:10 dsld[623]: ready (0sec)
Jan  1 01:00:10 dsld[630]: verbose: DISABLED
group 4 done ...
source files in group 5 ...
/etc/init.d/S52-lted
[   10.652000] [module-alloc-by-name] give 0x3000 bytes at 0x812c7000 to module 'cdc_ncm' (0x524000 bytes left)
[   10.660000] [module-alloc-by-name] 0x3000 bytes used, 0x4318 bytes expected
[   10.684000] cdc_ncm: 14-Mar-2012
[   10.712000] usbcore: registered new interface driver cdc_ncm
[   10.752000] [module-alloc-by-name] give 0xaf000 bytes at 0x812ca000 to module 'ath_hal' (0x475000 bytes left)
[   10.760000] [module-alloc-by-name] 0xaf000 bytes used, 0xb9ef4 bytes expected
[   10.800000] ath_hal: 0.9.17.1 (AR5416, AR9380, REGOPS_FUNC, WRITE_EEPROM, TX_DATA_SWAP, RX_DATA_SWAP, 11D)
exceute files in group 5 ...
group 5 done ...
source files in group 6 ...
exceute files in group 6 ...
group 6 done ...
source files in group 7 ...
/etc/init.d/S73-capitcp    /etc/init.d/S76-media
/etc/init.d/S75-inetd      /etc/init.d/S79-boxnotify
[   10.944000] [module-alloc-by-name] give 0x7000 bytes at 0x81379000 to module 'ath_rate_atheros' (0x46e000 bytes left)
[   10.952000] [module-alloc-by-name] 0x7000 bytes used, 0x8188 bytes expected
[   10.972000] ath_rate_atheros: Copyright (c) 2001-2005 Atheros Communications, Inc, All Rights Reserved
exceute files in group 7 ...
group 7 done ...
source files in group 8 ...
/etc/init.d/S85-apps
exceute files in group 8 ...
group 8 done ...
source files in group 9 ...
/etc/init.d/S99-tail
run_clock demon [   11.132000] AVM_WATCHDOG: System Init UEberwachung abgeschlossen (279600 ms noch verfuegbar)
started

[   11.152000] [module-alloc-by-name] give 0x3000 bytes at 0x81380000 to module 'hst_tx99' (0x46b000 bytes left)
[   11.160000] [module-alloc-by-name] 0x3000 bytes used, 0x3ec4 bytes expected
[   11.172000] ath_tx99: Version 2.0
[   11.172000] Copyright (c) 2010 Atheros Communications, Inc, All Rights Reserved
[   11.200000] SysRq : Changing Loglevel
[   11.200000] Loglevel set to 4
Jan  1 01:00:11 pcpd[693]: already running
notifyd[680]: received signal Hangup

Please press Enter to activate this console. [   11.288000] [module-alloc-by-name] give 0x8000 bytes at 0x81383000 to module 'ath_spectral' (0x463000 bytes left)
[   11.296000] [module-alloc-by-name] 0x8000 bytes used, 0xa2ac bytes expected
rc.wlan: Start WLAN...
rc.wlan start: WLAN daemon already running
[   11.364000] [module-alloc-by-name] give 0xe000 bytes at 0x8138b000 to module 'ath_dfs' (0x455000 bytes left)
[   11.372000] [module-alloc-by-name] 0xe000 bytes used, 0x11360 bytes expected
[   11.472000] [module-alloc-by-name] give 0x4c000 bytes at 0x81399000 to module 'ath_dev' (0x409000 bytes left)
[   11.480000] [module-alloc-by-name] 0x4c000 bytes used, 0x57a2c bytes expected
[   12.244000] [module-alloc-by-name] give 0x2d5000 bytes at 0x813e5000 to module 'umac' (0x134000 bytes left)
[   12.252000] [module-alloc-by-name] 0x2d5000 bytes used, 0x318e70 bytes expected
[   12.548000] Register net trace device succeeded with minor 129 (wifi0).
[   12.568000] [module-alloc-by-name] give 0x13000 bytes at 0x816ba000 to module 'userman_mod' (0x121000 bytes left)
[   12.576000] [module-alloc-by-name] 0x13000 bytes used, 0x1684c bytes expected
[   12.624000] [module-alloc-by-name] give 0x5000 bytes at 0x816cd000 to module 'ath_pktlog' (0x11c000 bytes left)
[   12.636000] [module-alloc-by-name] 0x5000 bytes used, 0x5ffc bytes expected
[   12.788000] Register vap net trace device succeeded with minor 131 (ath0).
[   12.796000] Register vap net trace device succeeded with minor 132 (ath0).
[   12.800000] VAP device ath0 created osifp: (83de62e0) os_if: (87248000)
[   12.812000] don_t alloc_rx_channel: 0, 1, 0x8149ddc0 (umac + 0xb8dc0)   [umac], (null)
[   12.820000] Register vap net trace device succeeded with minor 141 (guest2).
[   12.828000] Register vap net trace device succeeded with minor 142 (guest2).
[   12.832000] VAP device guest2 created osifp: (83dd32e0) os_if: (872f4000)
[   12.840000] don_t alloc_rx_channel: 0, 1, 0x8149ddc0 (umac + 0xb8dc0)   [umac], (null)
Jan  1 01:00:13 usermand[742]: starting ...
Jan  1 01:00:13 contfiltd[746]: starting ...
Jan  1 01:00:15 dsld[630]: set_tc_device: no interface found
[   15.108000] [module-alloc-by-name] give 0x2000 bytes at 0x816d2000 to module 'sch_tbf' (0x11a000 bytes left)
[   15.120000] [module-alloc-by-name] 0x2000 bytes used, 0x28c4 bytes expected
[   15.140000] [module-alloc-by-name] give 0x3000 bytes at 0x816d4000 to module 'sch_llq' (0x117000 bytes left)
[   15.148000] [module-alloc-by-name] 0x3000 bytes used, 0x3c2c bytes expected
[   15.168000] [module-alloc-by-name] give 0x2000 bytes at 0x816d7000 to module 'sch_sfq' (0x115000 bytes left)
[   15.180000] [module-alloc-by-name] 0x2000 bytes used, 0x2b34 bytes expected
Jan  1 01:00:15 dsld[630]: !!!!!!!!!!!!!!!!!route_add: default: metric=2, iface=dsl
[   20.220000] ieee80211_node_table_reset: ERROR! reclaiming unexpected node xx:xx:xx:xx:xx:xx@guest2: @83de2000, flags 0, ni_bss @83de2000, refcnt 1
[   20.424000] ieee80211_node_table_reset: ERROR! reclaiming unexpected node xx:xx:xx:xx:xx:xx@ath0: @872fd000, flags 0, ni_bss @872fd000, refcnt 1
[   21.180000] cdc_acm 1-1:1.0: This device cannot do calls on its own. It is not a modem.
[   21.200000] cdc_acm 1-1:1.2: This device cannot do calls on its own. It is not a modem.
[   21.236000] cdc_acm 1-1:1.4: This device cannot do calls on its own. It is not a modem.
available LTE FW Version:  FIH7160_V1.2_WW_01.1548.02:FIH7160_XMM7160_V1.2_MBIM_GNSS_NAND_REV_4.5 2015-Nov-30 13:37:25
Jan  1 01:00:23 dsld[630]: pdn_send_conntype_to_lted: illegal connr 2(-1)
Jan  1 01:00:23 rpctrl[821]: SET(0,hw_add/0)
LTE modem connected:  /dev/ttyACM0

_________________
http://eko.one.pl - prawie wszystko o OpenWrt


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 6820 LTE
Post: 6 cze 2016, 07:32 
Offline
Użytkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 lut 2012, 21:24
Posty: 2093
Lokalizacja: Warszawa
Całkiem mocny sprzęt jak na takie zastosowanie.
Ciekawe dlaczego nie zrobili tego na tańszym MediaTeku z AC.

Przeportowali sobie bootloader na QCA, ale już kernel zostawili stary.


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł: Re: AVM FRITZ!Box 6820 LTE
Post: 6 cze 2016, 09:45 
Offline
Użytkownik

Rejestracja: 30 gru 2010, 01:43
Posty: 430
pepe2k pisze:
Całkiem mocny sprzęt jak na takie zastosowanie.
Ciekawe dlaczego nie zrobili tego na tańszym MediaTeku z AC.

Chyba przewidzieli opcję 2 (wyprowadzenie anten na zewnątrz) i możliwość zastosowania jako wydajnego zewnętrznego (w obudowie) APC-LTE, wówczas WiFi w tym sprzęcie jest zbędne (po tym opisie ze szczegółami w środku, zrobił się z tego całkiem ciekawy produkt). :)


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
designed by digi-led.pl
...Copyright © 2010-2013, Ekipa openrouter.info